Artykuł

Artur Derbin, fot. Emil Marecki

Artur Derbin, fot. Emil Marecki

Derbin: Utrzymanie to priorytet na nowy sezon

25.06.17 13:35   em   11  

W sobotę Stomil Olsztyn podpisał umowę z szkoleniowcem - Arturem Derbinem. Prezentujemy rozmowę z nowym trenerem olsztyńskiego klubu, który w najbliższym sezonie poprowadzi zespół "Dumy Warmii" w I lidze.

Dlaczego pan zdecydował się na umowę ze Stomilem? Powszechnie wiadomo, że olsztyński klub ma bardzo dużo problemów.
- Prezes Mariusz Borkowski był bardzo zdeterminowany, żeby mnie zatrudnić. Od tygodnia usilnie starał się, żebym podjął pracę w Olsztynie. Pracuje się tam, gdzie ciebie chcą. Prezes osobiście pojawił się w Sosnowcu i podjęliśmy ten temat. Rozmowy polegały na tym dlaczego tak ciężko jest w Stomilu. Poznałem całą genezę problemów finansowo-organizacyjnych. Przy okazji tych rozmów usłyszałem o pewnych decyzjach, które nastąpią w najbliższych dniach, czyli spłata zadłużenia zawodników, bo to jest bardzo istotny temat, jak nie najważniejszy. Mam deklarację, że będziemy wzmacniać skład zespołu. Trzeba będzie zbudować niemalże jeszcze cały sztab szkoleniowy. Chciałbym poznać spojrzenie osób z Olsztyna, czy zostają tutaj w klubie (Sylwester Wyłupski, Tomasz Olszewski - red.). Rozmawialiśmy o bazie treningowej. Nie wiem jeszcze jak wygląda boisko treningowe, z tym wszystkim zderzę się dopiero w poniedziałek. Chodzi jeszcze o stadion i jest na to szansa, że będziemy grać w Olsztynie. Zbierając to wszystko do kupy, to zdaję sobie sprawę, że ciężko jest pracować w Olsztynie, ale jestem ambitnym trenerem. Podejmuje się tego trudnego wyzwania. 

Jaki cel postawił przed panem prezes olsztyńskiego klubu Mariusz Borkowski?
- Głównym celem jest oczywiście utrzymanie, nawet jakbyśmy brali pod uwagę Pro Junior System, to żeby to wszystko złożyło się w całość, to musimy być utrzymanie i to jest priorytet na ten sezon.

Można już mówić z kim będzie pan pracował w nowym sezonie?
- W poniedziałek zaczynam budować zespół praktycznie od podstaw. Na dzień dobry czeka ogrom pracy. Ja nie wiem z kim będę pracował,  ale wiem, że to są chłopcy charakterni i swoje przeżyli. Na takich zawodników można polegać, ja sam grałem w takich ciężkich warunkach w Zagłębiu Sosnowiec, i wiem, że wtedy można się bardziej związać z klubem poprzez tę biedę. Ja wierzę w to, że prezes stanie na wysokości zadania i spłaci to zadłużenie wobec piłkarzy. W poniedziałek o godzinie 18 planujemy pierwsze zajęcia. Proszę mi wierzyć, że jeszcze nie wiem gdzie, to wszystko dzieje się na bieżąco. Wiem, że łatwo nie będzie. Każda praca doświadcza, Stomil da mi niezłą lekcje, ale praca zawsze jest lepsza niż wszelkie staże. 

Zespoły, które pan wcześniej trenował (Zagłębie Sosnowiec, Chojniczanka Chojnice) grały ofensywny futbol. Tak samo będzie grał Stomil?
- Świetne pytanie! To wszystko zależy, którzy zawodnicy zostaną w klubie. Do tego będziemy dobierali zawodników pod mój model gry, ale oczywiście wszystko będzie zależało od finansów. Na rynku transferowym nie będziemy szaleć. Wszystko zależy jaką kadrą będę dysponował. Bo jak się przyjrzymy zawodnikom jacy grali w Zagłębiu, czy Chojniczance, to grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Ja bardzo lubię grać ofensywnie, ale jak będziemy grać, to proszę mi dać jeszcze trochę czasu na odpowiedź. 

Jak ze zdrowiem? Przygotowując się do rozmowy, przeczytałem w jednym z wywiadów, że miał pan zabieg ablacji serca.
- Przerwę między Zagłębiem, a Chojniczanką wykorzystałem na doszkalanie się oraz na poprawienie komfortu życia. Poddałem się zabiegowi ablacji i wszystko jest ok. To nieprzyjemny zabieg, ale poprawia komfort życia. To doskwiera ludziom, którzy uprawiali sportowy tryb życia. 

Tagi: Stomil Olsztyn, Artur Derbin, wywiad, I liga


Komentarze

 1. 26.06.17 13:16 radecki(S)

  Co Prezes mu tu na obiecywał. Nie ma pieniędzy na kontrakty piłkarzy dla nowych. Nie ma wizji w tym klubie. Gdzie jest jakieś zebranie czy inaczej spotkanie sponsorów i spółki akcyjnej. Co dalej z klubem. Nic nie ma tu. Po co obiecywał trenerowi lepiej powiedzieć jaka prawda jest. Chłop wtedy będzie wiedział jak budować kadrę.

 2. 26.06.17 12:31 przem85

  Co z boiskiem treningowym? Dzieje się tam z nim coś pozytywnego?

 3. 26.06.17 07:59 krzyżak

  Baron, za to z tobą, wiecznym malkontentem i asekurantem na każdym kroku zdobędziemy szczyty.

 4. 26.06.17 07:41 baron

  Jak czytam posty takiej gimbazy jak krzyżak to smiech mnie ogarnia na takie zyciowe nieogarnięcie i brak jakiejkolwiek wiedzy dot. otaczajacej nas rzeczywiostosci, ktora nam towarzyszy , praw, ktore rzadza światem. skad takie oderwwanie od zeczywitosci i taka niewiedza ? Z taka mlodzieza to my daleko nie zajedziemy ...

 5. 25.06.17 18:41 Pruski

  Bardzo podoba mi się podejście trenera, który realnie wyznacza cele, bo wie z czym przyjdzie mu pracować. Mówi o wzmocnieniu składu, więc pewnie znajdą się pieniądze na jakieś transfery, co jest wielkim plusem dla mnie.

 6. 25.06.17 17:31 Mm

  @krzyżak - 100% racji. Ale najpierw zobaczmy, jaka będzie kadra, czy uda się zebrać zespół, który będzie stać na coś więcej niż walka o utrzymanie. Najważniejsze, że powoli coś się klaruje, bo udało się ściągnąć trenera, który ma pojęcie o I lidze, a nie nowicjusza. Po kilku minusach jest plus dla prezesa za licencje i trenera.

 7. 25.06.17 16:16 Owsian

  Na pewno zatrudnienie Derbina to krok do przodu

 8. 25.06.17 14:29 krzyżak

  Powodzenia. Trzymam kciuki za efekty pracy i dotrzymanie słowa przez prezesa. Jednak uważam (pewnie wiele osób będzie mnie krytykować) ale celem Stomilu powinna być walka o awans. Dlaczego? Bo to nic nas nie kosztuje, a ewentualny awans (szanse jakieś 1-2% na tą chwilę) może przynieść same korzyści. Budżet klubu zostanie zasilony przez kasę z TV i kilku innych firm jakieś 2-3 razy względem tego co mamy teraz. Stadion będzie musiał zacząć być budowany, tu nie było by już płaczu A. czy G. że nie ma pieniędzy, stadion jest nieopłacalny, że tam mordują etc. Nawet natychmiastowy spadek da więcej korzyści niż strat. No i jak chce się rozwijać to trzeba stawiać sobie ambitne cele, a nie minimalistyczne. PS. Jak G. będzie robił wszystko, by zniszczyć Stomil idący to wystarczy wtedy mediom dać znać a one już się sprawa zajmą. Tak jak licencją dla Ruchu, która najpierw została przyznana bez problemu, a po medialnej nagonce komisja licencyjna zmieniła decyzję, każdy wie ostatecznie na jaką.

 9. 25.06.17 14:19 SzEFoo

  Facet sprawia dobre wrażenie. Oby tylko kadrę skompletował i czas wreszcie się odbić od tego marazmu.

 10. 25.06.17 14:11 SNICKERS

  Powodzenia :)

 11. 25.06.17 13:59 stomil 14/88

  Niezły wywiad gościu zna wszystkie problemy więc nie będzie bełkotał jak łopata że nie gdzie trenować. Brawo prezesie dobry wybór dla Stomilu

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!