Artykuł

Kadr z relacji meczu Stomil Olsztyn - Widzew Łódź, fot. youtube.com

Kadr z relacji meczu Stomil Olsztyn - Widzew Łódź, fot. youtube.com

Historia pojedynków Stomilu i Widzewa

28.09.11 08:34   (S)ilva   1  

Potyczki z łódzkim Widzewem zawsze wzbudzały ogromne emocje wśród olsztyńskich kibiców. Były to spotkania szczególne dla jednych i drugich. Na trybunach przy Piłsudskiego pojawiało się 16 tysięcy osób, zdolnych za swój klub oddać życie.

Rywalizacje z widzewiakami nie zawsze przynosiły wygrane, były spektakularne porażki, ale i były świetne zwycięstwa. Jak będzie w środę? Nie wiadomo. My jednak powrócimy chociaż na chwilę do wydarzeń sprzed ponad 10 lat.

 

Sezon 94/95

06.08.1994 - Widzew Łódź 2:1 Stomil Olsztyn

Pierwsza potyczka na najwyżym szczeblu rozgrywek odbyła się w Łodzi. Na trybunach 5000 widzów i… porażka zawodników Olsztyna 2:1. Tego wszystkie bramki zdobyli łodzianie: najpierw dwukrotnie pokonali bramkarza Stomilu, a następnie dołożyli jeszcze jedno trafienie, tyle że do własnej siatki. Samobójczą bramkę zdobył Jankowski. „Biało-niebiescy” wystąpili w następującym składzie: Talik, Biedrzycki, Jankowsk, Oblewski, Ząbecki, Żukowski (Zajączkowski), Zejer, Jackiewicz, Sokołowski, Czereszewski, Jasiński (Baca).

11.03.1995 – Stomil Olsztyn 0:0 Widzew Łódź

10 tysięcy widzów zgormadzonych tego dnia przy Piłsudskiego nie zobaczyło gola. Bezbramkowy remis na pewno zbytnio nikogo nie ucieszył. Spotkanie nie było zbyt porywające, a sytuacji pobramkowych było jak na lekarstwo. Stomil zagrał w sładzie:  Charbicki, Opaliński, Oblewski, Jankowski, Ząbecki, Biedrzycki, Jackiewicz, Zejer, Sokołowski, Jasiński (Prucheński), Czereszewski.

 

Sezon 95/96

11.11.1995 – Widzew Łódź 2:2 Stomil Olsztyn

Mecz rozgrywany w terminie dosyć wyjątkowym i lekko dziwnym. Nowy sezon, nowe nadzieje. Czy tym razem uda się pokonać Widzew? Niestety się nie udało, ale na wynik 2:2 narzekać nie można. Chociaż niedosyt na pewno ogromny, głównie dlatego, że już 28 minucie „biało niebiescy” prowadzili 0:2 (bramki: Czereszewski, Gadziała). Niestety, ale już w pierwszej połowie widzewiacy doprowadzili do remisu.  I takim wynikiem zakończyło się to spotkanie – 2:2. Z jednej strony duży sukces, z drugiej spory niedosyt. Stomil: Sidorczuk, Biedrzycki, Jankowski, Wagner, Kaczmarczyk (Żukowski), Czereszewski, Gadziała (Klimek), Zejer (Michalewski), Sokołowski, Opaliński, Płuciennik.

28.04.1996 – Stomil Olsztyn 0:1 Widzew Łódź

…i znów się nie udało – tak w skrócie można podsumować kolejną potyczkę z łodzianami. 14 000 widzów na trybunach przeżyło ogromny zawód – mimo usilnych starań – znów porażka i to na własnym terenie. Katem olsztynian okazał Ukrainiec – Andrzej Michalczuk, który zdobył jedyną bramkę w tym spotkaniu. „Biało-niebiescy wystąpili w składzie: Sidorczuk, Biedrzycki (Opaliński), Wagner, Siniczyn (Żukowski), Jankowski, Kaczmarczyk, Zejer, Czereszewski, Chańko, Klimek (Gadziała), Płuciennik.

 

Sezon 96/97

03.08.1996 - Widzew Łódź 4:0 Stomil Olsztyn

Kolejny mecz, kolejna porażki. Tym razem bardzo dotkliwa. Stomilowcy wrócili do Olsztyna z cztero-bramkowym bagażem. Na trybunach 4000 tysiące widzów, z czego 60 olsztynian. Skład Stomilu: Sidorczuk, Biedrzycki, Wachowicz, Nowak (Dyluś), Chańko, Jankowski, Kaczmarczyk, Gadziała, Siniczyn (Jaskulski), Czereszewski, Zejer (Soumah).

08.03.1997 - Stomil Olsztyn 1:0 Widzew Łódź

W końcu! Udało się! Mistrz Polski poległ w Olsztynie. Mecz był bardzo emocjonujący. Najpierw Paweł Charbicki obronił karnego, egzekwowanego przez Dembińskiego, a potem Dyluś fantastycznie uderzył i 1:0 dla Stomilu. Pomimo ciągły ataków Widzewa, udało się, trzy punkty zostały w Olsztynie. Zwycięska jedenastka: Charbicki, Nakielski, Biedrzycki, Kwiatkowski, Siniczyn, Kaczmarczyk, Jasiński (Opaliński), Dyluś, Jankowski, Płuciennik, Pawłuszek.

Zobacz fragment spotkania

 

Sezon 97/98

30.08.1997 - Stomil Olsztyn 0:1 Widzew Łódź

Niestety tym razem nie udało się piłkarzom olsztyńskim nawiązać wyrównanej walki z Widzewem Łódź. Poza kilkoma niezłymi akcjami Stomilowcy nie potrafili poważniej zagrozić Widzewowi. Rozstrzygnięcie nastąpiło w 38 minucie po bramce strzelonej przez Bogusza. W naszej drużynie najlepiej zaprezentował się Wyłupski. Mecz obserwowało ok. 14000 widzów. Skład OKS-u: Wyłupski, Biedrzycki, Nakielski, Nowak (Godlewski), Jankowski, Kaczmarczyk, Kwiatkowski (Stasiuk), Chańko, Gadziała, Płuciennik, Klimek (Jasiński).

04.04.1998 - Widzew Łódź 0:0 Stomil Olsztyn

Bezbramkowy remis. Wynik całkiem niezły, szczególnie, że mecz w Łodzi. Na spotkaniu ok. 150 fanatyków Stomilu. Olsztynianie wystąpili w składzie: Bako, Januszewski, Biedrzycki, Jurkowski, Nowak, Chańko, Orliński (Gadziała), Szulik, Kaczmarczyk, Kwiatkowski, Płuciennik (Rzeczycki).

Zobacz fragment spotkania

 

Sezon 98/99

17.10.1998 – Widzew Łódź 5:0 Stomil Olsztyn

Porażki i to sromotna. Najwyższa porażka Stomilu w meczach z Widzewem. Bramki dla łodzian zdobyli, po dwie Szymkowiak i Michalski oraz jedno trafienie Wichniarka. Stomil zagrał w składzie: Bako, Biedrzycki, Jurkowski, Januszewski, Radziwon (Lawal), Preiksaitis (Stretowicz), Szulik, Rzeczycki (Szwed), Dołęga, Preis, Chańko.

16.05.1999 – Stomil Olsztyn 2:1 Widzew Łódź

Wygrana, druga w historii. Na pewno ogromny sukces olsztynian. Łupem bramowym podzielili się Preiksaitis i Ramelis. Dla gości trafił Terlecki. Oto zwycięska jedenastka: Bako, Jurkowski, Januszewski, Biedrzycki, Holc, Szulik, Szwed, Preiksaitis (Orliński), Chańko, Matys (Rzeczycki), Ramelis, (Florek).

 

Sezon 99/00

07.11.1999 – Stomil Olsztyn 2:2 Widzew Łódź

Wynik niezły, ale zawsze może być lepiej. Obie bramki dla OKS-u zdobył Kucharski. Na trybunach ok. 8000 widzów. Skład Stomilu: Małkowski, Jurkowski, Biedrzycki, Januszewski, Holc, Gorszkow, Stolarz, Matuk (Radziwon), Orliński (Ramelis), Kucharski, Bykowski (Matys).

27.05.2000 – Widzew Łódź 2:2 Stomil Olsztyn

Dobry mecz obejrzeli kibice w Łodzi. Początek spotkania był bardzo zaskakujący ponieważ po niemal kwadransie gry olsztynianie prowadzili 2:0. Niestety dwa momenty dekoncentracji w drugiej połowie i wynik 2:2. Skład: Kaczor, Biedrzycki, Jurkowski, Gorszkow, Januszewski, Holc (55, Kwiatkowski), Szulik, Jankowski, Zajączkowski, Kucharski, Matys (Gabrusewicz, Orliński).

 

Sezon 00/01

04.11.2000 – Widzew Łódź 1:1 Stomil Olsztyn

Remis. Wynik dobry – każdy punkt przywieziony z Łodzi był sukcesem OKS-u. Bramkę dla Stomilu zdobył Sawicki. Goście zagrali w składzie: Krzyształowicz, Januszewski, Lenart, Syniczyn, Kwiatkowski, Matuk, Holc, Szwed (Orliński), Kowalczyk, Sawicki (Hamlet), Matys.

23.05.2001 – Stomil Olsztyn 1:0 Widzew Łódź

Piąty mecz z kolei bez porażki w Widzewem. I nareszcie udało się nie stracić. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył obrońca Edward Cecot. Skład: Krzyształowicz, Święcki, Lenart, Januszewski, Cecot, Kowalczyk, Holc, Kościuczuk (Szwed), Matys (Dombraye), Kwiatkowski, Salami (Sawicki).

 

Sezon 01/02

23.03.2002 - Stomil Olsztyn 0:0 Widzew Łódź 

Bez bramek. Wynik zły nie jest, ale chyba wszyscy po cichu liczyli na trzy punkty w tym meczu. Na tym spotkaniu dobrze zaprezentowali się kibice naszej drużyny – przygotowali fajną oprawę i prowadzili niezły doping. Piłkarze wystąpili w składzie: Wyłupski, Lenart, Januszewski, Kłosowski, Kościuczuk, Szulik, Preis, Radziwon (Kelechi), Kwiatkowski (Lewna), Terlecki, Ilić (Zejer).

05.05.2002 Widzew Łódź 4:1 Stomil Olsztyn

W ostatnim spotkaniu w ekstraklasie Stomil Olsztyn przegrał z Widzewem Łódź 1:4 i pożegnał się po 8 latach gry z I ligą.

(S)ilva

Więcej informacji o meczu:

Tagi: Stomil Olsztyn, Widzew Łódź, Ekstraklasa


Komentarze

  1. 28.09.11 13:58 Markus

    1:0 po bramce dylusia... Byłem widziałem :) 15000 ludzi i jeszce ten obroniony karny, mam nadzieje ze dzis tez bedzie nasz dzien

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!