Artykuł

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu, fot. Łukasz Kozłowski

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu, fot. Łukasz Kozłowski

Miasto ogłosiło konkurs na wygląd nowego stadionu Stomilu

02.07.15 00:32   em   23  

Miasto Olsztyn ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno–architektonicznej przebudowy Stadionu Miejskiego w Olsztynie wraz z jego otoczeniem. Zwycięzcę konkursu poznamy 14 grudnia 2015 roku.

- Istniejący Stadion Miejski o dużej owalnej arenie o cechach areny lekkoatletycznej mieszczącej boisko do piłki nożnej i bieżnię, należy przebudować na stadion piłkarski z mniejszą areną prostokątną mieszczącą jedynie boisko do piłki nożnej wraz z przepisowymi marginesami - czytamy w komunikacie miasta.

Podstawowym założeniem konkursu jest uzyskanie stadionu piłkarskiego o pojemności widowni na około 12000 (+/- 5%) stałych miejsc siedzących. Na czas koncertów i widowisk, przy wykorzystaniu płyty boiska, dopuszcza się zwiększenie ilości miejsc siedzących i stojących do 18000. Kryterium szczegółowe FIFA/UEFA/PZPN - stadion kategorii trzeciej. Docelowo wszystkie trybuny mają być zadaszone. Stadion piłkarski ma mieć naturalną murawę (zgodną z wymogami licencyjnymi FIFA, UEFA i PZPN). Murawa ma być podgrzewana hydraulicznie (system wodnoglikolowy zgodny z wymogami licencyjnymi FIFA i PZPN) oraz być wyposażona w system odprowadzania wody i nawadniania murawy. Należy przewidzieć możliwość organizowania na stadionie dużych imprez rozrywkowych, widowisk i koncertów.

Teren nie wykorzystany na funkcje komunikacyjne i recepcyjne stadionu piłkarskiego należy przeznaczyć na stworzenie bazy treningowej - budowę minimum jednego boiska treningowego o parametrach zbliżonych do boiska meczowego - nawierzchnia trawiasta, teren oświetlony i wygrodzony od terenów komunikacji. Należy również przewidzieć budowę uzupełniającego boiska treningowego o nawierzchni sztucznej oraz treningowe urządzenia terenowe.

Preferowana przez Zamawiającego technologia wykonania stadionu piłkarskiego to prefabrykowana żelbetowa konstrukcja trybun, stalowa konstrukcja dachu oraz lekkie przekrycie z tkaniny membranowej.

Stadion ma być budowany etapami. W pierwszym etapie ma powstać, na miejscu obecnej zadaszonej trybuny zachodniej, główna trybuna z zamkniętą kubaturą, o pojemności minimum 4500 miejsc (jest to minimalna wielkość widowni dla stadiomu kategorii „3”). Koncepcja konkursowa musi przewidywać możliwość zakończenia budowy Stadionu Miejskiego po kolejnym etapie budowy (dwie lub trzy trybuny - zachodnia, wschodnia i opcjonalnie północna - o pojemności około 9000 miejsc) i opcjonalną budowę na miejscu trybuny południowej Nie przewiduje się adaptowania istniejących trybun ziemnych ani innych budynków i budowli znajdujących się na terenie opracowania. Wyjątek stanowią elementy infrastruktury energetycznej. 

Dopuszcza się przeniesienie masztów oświetlenia płyty boiska i ich wykorzystanie do oświetlenia boiska treningowego. Przeniesienie masztów może nastąpić dopiero po wykonaniu kompletnego nowego oświetlenia płyty boiska. Nowe oświetlenie murawy musi zapewniać możliwość rozbudowy do standardu spełniającego wymogi transmisji telewizyjnej HD.

Na stadionie mają się znaleźć pomieszczenia biurowa dla klubu oraz WMZPN-u. Ma być także miejsce m.in. dla restauracji oraz sklep kibica. 

Projekt przewiduje powstanie parkingu na minimum 300 stanowisk samochodów osobowych i 5 autobusów. Docelowo parking ma zostać powiększony do wielkości minimum 500 miejsc (parking wielopoziomowy). Parking VIP należy zlokalizować w rejonie dodatkowego zjazdu z ul. Władysława Leonharda. Plac wejściowy w północno-zachodnim narożu stadionu może pełnić rolę placu zaplecza technicznego (wjazd, parkowanie, okazjonalny wjazd na stadion) wykorzystywanego do parkowania telewizyjnych wozów transmisyjnych. Należy również zaprojektować parkingirowerowe o łącznej wielkości minimum 400 miejsc.

Na niezabudowanej działce położonej w narożniku Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego i ul W. Leonharda planowana jest budowa „mini Centrum Usługowego”. Będzie to zespół związany z główną inwestycją sportową jedynie w zakresie dotyczącym hotelu o standardzie nie gorszym niż trzygwiazdkowy na 100 miejsc, przeznaczonego głównie dla uczestników imprez sportowych.

Maksymalny planowany koszt realizacji przedsięwzięcia, tzn. wykonania dokumentacji projektowej oraz realizacji zakresu inwestycji wynosi 60 milionów złotych netto.

Po wyborze najlepszych opracowań studialnych złożonych w I etapie konkursu, uczestnicy konkursu, których opracowania wybrano, zostaną dopuszczeni do dalszego udziału w konkursie i zaproszeni do składania prac konkursowych (II etap konkursu). Autor zwycięskiej pracy konkursowej zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej. Rozstrzygnięcie konkursu wyłoni najlepszą koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, która będzie podstawą do wykonania dokumentacji projektowej przez autora (autorów) najlepszej pracy w wyniku zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Zwycięzcę konkursu poznamy 14 grudnia 2015 roku. 

Zamawiający oraz organizator konkursu przewidują następujący podział nagród:

 • I nagroda – kwota brutto 43 000,00 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej, 
 • II nagroda – kwota brutto 21 000,00 zł, 
 • III nagroda – kwota brutto 10 000,00 złotych, 
 • Wyróżnienie – kwota brutto 6 000,00 złotych.

Komisja konkursowa:

 • Przewodniczący sądu konkursowego: arch. Ryszard Jurkowski (architekt SARP O/Katowice),
 • Sędzia referent: arch. Małgorzata Zyskowska (architekt SARP O/Olsztyn),
 • Halina Zaborowska-Boruch (zastępca prezydenta Olsztyna - z ramienia Zamawiającego),
 • Arch. Magdalena Rafalska (dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa Urzędu Miasta Olsztyna - z ramienia Zamawiającego),
 • Krzysztof Śmieciński (dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna - z ramienia Zamawiającego),
 • Jerzy Litwiński (dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie - z ramienia Zamawiającego),
 • Arch. Zdzisław Pelczarski (architekt SARP O/Białystok),
 • Arch. Piotr Mikulski-Bąk (architekt SARP O/Olsztyn).

Organ doradczy Sądu konkursowego bez prawa głosu w składzie:

 • Emil Wojda - przedstawiciel OKS Stomil Olsztyn SA,
 • Marek Łukiewski - przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.

Tagi: Stomil Olsztyn, stadion Stomilu


Komentarze

 1. 04.07.15 10:46 Kot

  http://i61.tinypic.com/2wfu2k9.jpg

 2. 04.07.15 09:47 maniek86

  Twitter użytkownik Vova Koval :P

 3. 04.07.15 09:31 Fanatyk_OKS

  Kocie jakiś link można prosić

 4. 04.07.15 09:21 dzbs

  A propos Kovala. Upomina się o swoje, z jednej strony ma rację z drugiej niech nie zapomni że to STOMIL dał mu promocję do lepszego klubu i wyższych zarobków. Z resztą i tak moim zdaniem będzie to zawodnik jednego sezonu.

 5. 04.07.15 08:41 lukanio

  obiecanki cacanki .....

 6. 03.07.15 23:34 Kot

  Wołodymyr Kowal upomina się w Internecie o pieniądze od Stomilu. Nie tylko kibice czekają na konkrety.

 7. 03.07.15 19:29 zjs

  Szkoda tylko straconego czasu. Taką racjonalną decyzję trzeba było podjąć już dawno a nie błądzić po różnych koncepcjach innych lokalizacji. Nie uważacie tak panowie?

 8. 02.07.15 18:21 Wielki Stomil

  miejmy nadzieje ze wymienia tablice swietlna na nowa z odmierzaniem czasu a nie taka jak w ostrodzie ze czasu niema na ekranie chyba ze beda cos historycznego zostawic

 9. 02.07.15 18:18 JeanPorr

  "Dopuszcza się przeniesienie masztów oświetlenia płyty boiska i ich wykorzystanie do oświetlenia boiska treningowego." przeciez wyraznie jest napisane ze chodzi o przeniesienie masztow. samo oswietlenie bedzie wykorzystane ponownie, tylko nie wiadomo na jakim mocowaniu....

 10. 02.07.15 18:17 maniek86

  Ale to zależy od projektu który wygra. Słupy z jupiterami nie zagwarantują transmisji HD. A jak budujemy to na przyszłość. Przy transmisji HD halogeny muszą być wokół boiska i równomiernie je oswietlać. Zresztą 3-gwiazdki od UEFA też mają jakieś wymagania.

 11. 02.07.15 18:12 krzyżak

  Bajero ma rację. Te jupitery miały być tak zbudowane/zaprojektowane, żeby można je było wkomponować, a następnie używać na nowym stadionie wybudowanym w miejsce obecnego.

 12. 02.07.15 16:53 Secoh

  Piotr Bajero mi się wydaje z kolei, że cały czas była mowa o tym że obecne jupitery w przyszłości staną na boiskach treningowych

 13. 02.07.15 15:38 Piotr Bajero

  Najważniejsze jest przeniesienie obecnego oświetlenia na płytę treningowa ??? za ile -4000000 zł ???? ktoś tu zbłądził , pamiętam , że oświetlenie miało być tak zaprojektowane , ze badzie na rozbudowę stadionu. referendum nie długo -arabus.

 14. 02.07.15 15:09 dzbs

  To jak piękny sen. Mam nadzieję że nikt brutalnie go nie przerwie. Wiele było już chęci. Grzymowicz stara się o własny pomnik w Olsztynie jako bohatera miasta, oby tak dalej Panie prezydencie to może i taki będzie;);););)

 15. 02.07.15 13:55 Jan Tomasz

  To jest 60 mln netto czyli 80 ok. 80 mln brutto.

 16. 02.07.15 13:07 ww

  Kurde sami architekci i budowlańcy w komentarzach, kosztorys rozpisaliście już?

 17. 02.07.15 12:53 1945

  Nierealny budzet 60mln pln. Chyba, ze to tylko za pierwszy etap(trybuna glowna na 4500 miejsc), podgrzewana murawa i boiska treningowe. Liczac realnie 60 mln pln w Polsce w ostatnich latach wysarczalo na budowe stadionow na 6000 miejsc. Jezeli zrobia to po kosztach i postawia blaszak taki jak ma Piast Gliwice, to za 60 mln starczy na max 8 tys miejsc. A tu jeszcze chca budowy hotelu i boisk treningowych. Realna kwota na wymagania jakie postawili, to minimum 100mln. Wiekszosc stadionow byla w kraju budowana w polowie za pieniadze Unii, wiec licze, ze te 60mln miasto wyklada samo, a drugie 60mln bedzie z Unii. Za 120mln dopiero dadza rade postawic stadion na 12 tys w kat UEFA ***.

 18. 02.07.15 11:59 barakuda

  idą wybory...uwierzę jak zobaczę.tylko czemu znów od du..y strony?

 19. 02.07.15 11:28 Wielki Stomil

  Kot nawet tak nie żartuje bo jeszcze ktoś to podchwyci pięknie by było jak na niebieskich krzesełkach biały napis Stomil Olsztyn rozmieszczony na dwie trybuny, bo myślę że na białych krzesełkach z niebieskim napisem było by lepiej

 20. 02.07.15 08:05 maniek86

  Też tego nie rozumiem. Powinniśmy grać w Olsztynie. Trybuna się buduje, potem kibice przechodzą na wybudowaną i spokojnie niech budują następną. Pewnie chodzi o zaplecze socjalne ( szatnie, łazienki dla Piłkarzy)

 21. 02.07.15 07:33 Jan Tomasz

  Jedno mi tu nie pasuje. Pierwszym etapem ma być budowa trybuny w miejscu obecnej krytej. To znaczy, że gramy w Ostródzie, bo gdyby pierwszą robić naprzeciwko krytej to można by grać na miejscu. Ktoś tu nie pomyślał czy to celowe działanie?

 22. 02.07.15 06:41 Kot

  Fasada koniecznie musi przypominać tramwaj, a krzesełka mają być czerwone, ale tylko te w środku i owalnie, reszta na zielono i będzie wyglądać jak arbuz.

 23. 02.07.15 06:35 RafalOKS

  Jak zobacze nawet i podobny tylko ciut wiekszy niz ten w Ostrodzie, z sektorami za bramkami tez bede jape cieszyl !!!!! :)..

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.