Artykuł

Olsztyn - 20 styczeń 2009r.

Olsztyński sport w planach kandydatów na prezydenta

20.01.09 10:18   -   0  

Zbliżają się wybory nowego prezydenta Olsztyna. Kto będzie najlepszym prezydentem? Odpowiedzi trzech kandydatów na prezydenta tylko u nas!

Zbliżają się wybory nowego prezydenta Olsztyna. W imieniu naszych czytelników i wszystkich kibiców w stolicy Warmii i Mazur zadaliśmy pytania kolejnym kandydatom na prezydenta. Poprosiliśmy ich o przedstawienie planów dotyczących sportu w regionie. Zadane przez nas pytania brzmiały:

Poprzedni prezydent, Czesław Jerzy Małkowski, często deklarował swoje poparcie dla sportu, i piłki nożnej w regionie. Według poprzedniego prezesa OKS 1945 Olsztyn Mariana Świniarskiego, był jedną z nielicznych osób na szczeblach władzy w Olsztynie, któremu na tym klubie zależało, bywał także widywany na meczach i spotkaniach związanych z naszym klubem. Nie chcemy tutaj oceniać efektów jego zaangażowania, gdyż na ten temat każdy ma odmienne zdanie.
Prosimy Pana o przedstawienie swojego zdania, planów związanych z olsztyńskim sportem, w tym także piłką nożną, która najbardziej nas interesuje. Czy jest w stanie Pan nam zagwarantować, że jako przyszły prezydent zadba Pan, aby sport w regionie wyszedł z zapaści w jakiej niewątpliwie się znajduje? Czy ma Pan pomysł na poprawę infrastruktury sportowej miasta, która jest w fatalnym stanie (sypiący się stadion i hala Urania, mała liczba basenów i boisk treningowych)?

Nie mamy zamiaru wskazywać odpowiedniego kandydata. Mamy nadzieję, że poniższe odpowiedzi zachęcą Was, drodzy czytelnicy do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach i pozwolą wybrać nowego, lepszego prezydenta naszego miasta. Czego sobie i Wam życzymy.

Piotr Grzymowicz

Piotr Grzymowicz (fot. grzymowicz.pl)Pierwszy z kandydujących na prezydenta Olsztyna, który odpowiedział na nasze pytanie. Kandydat Komitetu Wyborczego PSL. Przedstawia się jako były sportowiec – lekkoatleta – członek kadry narodowej juniorów w latach 70. Rozwój olsztyńskiego sportu, zarówno w wymiarze masowym, jak i wyczynowym jest jednym z najważniejszych punktów jego programu wyborczego. Będąc wiceprezydentem Olsztyna w latach 2001- 2007 przyczynił się m.in. do powstania nowych obiektów sportowych w naszym mieście oraz przygotowania planów Centrum Wodno-Rekreacyjno-Sportowego przy ul. Piłsudskiego.

Sport jest też jedną z najsilniejszych dźwigni promocyjnych dla każdego miasta. Jeśli Olsztyn ma liczyć na skuteczną promocję w kraju i za granicą, to w strategii promocji miasta i programie rozwoju sportu powinno się koniecznie zapisać, oprócz istniejących stypendiów sportowych również inne formy wspierania finansowego drużyn i zespołów, a także sportowców z dyscyplin indywidualnych, występujących w rozgrywkach i zawodach  najwyższej rangi. Zapis taki pozwoli w końcu w sposób oficjalny wspierać sport wyczynowy, który ma ogromny potencjał promocyjny. Z pewnością pomocne w opracowaniu tej kwestii będzie utworzone w Urzędzie Miasta Biuro Sportu.

Hala Urania  nie powinna być zburzona, ale zmodernizowana poprzez podniesienie jej standardu i funkcjonalności, najważniejszą i reprezentacyjną powinna być zupełnie nowa, druga hala widowiskowo-sportowa na ponad pięć tysięcy widzów, zbudowana od podstaw na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania i możliwości finansowania infrastruktury sportowej, stadion Stomilu należy przebudować na typowo piłkarski obiekt wysokiej klasy z 15-20 tys. miejsc. Pieniądze na tę inwestycję pozyskać można ze sprzedaży pod cele komercyjne 10 ha gruntów, jakie pozostaną po wybudowaniu Centrum Wodno-Rekreacyjno-Sportowego przy al. Piłsudskiego. Niezależnie od tego należy w dalszym ciągu prowadzić działania zmierzające do przejęcia od PKP terenów Warmii przy ul. Sybiraków. Należy postarać się o kolejne boiska wielofunkcyjne Orlik 2012, tak by powstało ich jeszcze koło dziesięciu i były w każdej dzielnicy Olsztyna.

Więcej w artykule Przed wyborami: Piotr Grzymowicz

Bogusław Rogalski

Bogusław Rogalski (fot. brogalski.pl)Bogusław Rogalski startuje z komitetu Wyborców Bogusława Rogalskiego. Poseł do PE, sam uprawia halową piłkę nożną, więc wie, jak ważne jest kultywowanie wśród młodzieży tradycji sportowych.

Stomil dawał olsztyniakom w przeszłości nie tylko markę znaną w całym kraju, ale i bazę do rozwoju sportowych zainteresowań. Dlatego uważa, że konieczne jest poprawienie infrastruktury sportowej w Olsztynie, głównie poprzez pozyskanie i lepsze niż dotychczas wykorzystanie funduszy unijnych oraz pozyskiwanie sponsorów, którzy zadbaliby, np. o powrót olsztyńskiego klubu piłkarskiego do I ligi.

Rolą prezydenta zaś jest niewątpliwie lobbowanie na rzecz przyciągnięcia ludzi zainteresowanych wspieraniem sportu w Olsztynie oraz stała współpraca na rzecz rozwoju tego sztandarowego, olsztyńskiego klubu.

Więcej w artykule Przed wyborami: Bogusław Rogalski

Krzysztof Kacprzycki

Krzysztof Kacprzycki (fot. krzysztof.kacprzycki.pl)Krzysztof Kacprzycki, kandydat Komitetu Sojusz Lewicy Demokratycznej. W swojej odpowiedzi gwarantuje koniec arogancji władzy, deklaruje, że każda odpowiedź ze strony kibiców i sportowców nie pozostanie bez odpowiedzi. A pomysły ze strony samych zainteresowanych wystarczą aż nadto by poprawić kondycję sportu w Olsztynie. Przekonany o kluczowej roli sportu w promowaniu zdrowego trybu zycia i potrzebie szerokodostępności sportu dla wszystkich, w szczególności młodzieży. Zadaniem władz miasta jest dołożenie wszelkich starań by sportowcy mogli pozyskiwać kluczowych sponsorów, a zespoły występujące w barwach Olsztyna powinny po ustaleniu strategii promocji otrzymywać środki z puli na promocję miasta.

Poprawa infrastruktury sportowej to ogromne wyzwanie - trzeba ten proces zacząć już dziś, Olsztyn stać na to i stać również sportowców by swoimi osiągnięciami mogli zapełnić nową halę sportową, by Olsztyn stał się stolicą sportu w tej części Europy. Czas  podjąć decyzje - czy próbować przebudować stadion na Piłsudskiego czy też wybudować nowoczesny obiekt spełniający wymogi I ligi i Mistrzostw Świata w nowym miejscu w którym będzie zagwarantowana infrastruktura towarzysząca i dobry dojazd. Hala urania wymaga koniecznego remontu, jest to wizytówka naszego miasta. Będzie to bardzo dobre zaplecze treningowe dla sportowców. Olsztyn powinien korzystać ze sprawdzonych rozwiązań – warto tu spojrzeć na Toruń, to dobry przykład na to że potrzeba nie jednego basenu, ale kilkunastu mniejszych które mogą się stać osiedlowymi centrami sportu. Warto by były to obiekty nie tylko basenowe ale również sale do gry w dyscypliny zespołowe.

Więcej w artykule Przed wyborami: Krzysztof Kacprzycki


Wkrótce kolejne wypowiedzi kandydatów na prezydenta Olsztyna.

Tagi: -


Komentarze

Artykuł nie został jeszcze skomentowany - możesz być pierwszą osobą!

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!