Relacja z meczu Stomil Olsztyn - Dolcan Ząbki

4 sierpnia 2012 r.
godz. 17:30

Stomil Olsztyn 1:2 Dolcan Ząbki
1:0
45' Szymon Kaźmierowski Bramki Bartosz Osoliński 61'
Szymon Matuszek ż
Bramki Stomil Olsztyn: 29. Tomasz Ptak - 18. Janusz Bucholc, 5. Paweł Baranowski, 4. Andrzej Niewulis, 7. Paweł Głowacki - 9. Łukasz Suchocki, 11. Robert Tunkiewicz, 21. Łukasz Jegliński, 8. Mindaugas Kalonas (67, 10. Daniel Michałowski), 17. Tomasz Strzelec (67, 20. Michał Świderski) - 87. Szymon Kaźmierowski (74, 77. Paweł Łukasik).
Dolcan Ząbki: 1. Rafał Leszczyński - 6. Piotr Klepczarek, 5. Marcin Hirsz, 19. Rafał Grzelak - 14. Damian Jakubik (86, 17. Daniel Dybiec), 23. Szymon Matuszek, 7. Dariusz Zjawiński (57, 24. Damian Świerblewski), 20. Bartosz Osoliński, 15. Grzegorz Piesio, 10. Robert Chwastek - 27. Mateusz Piątkowski (77, 11. Maciej Tataj).
Szczegóły sędziował: Jacek Małyszek (Lublin).
widzów: 3000.

Tak długo oczekiwany przez olsztyńskich kibiców pierwszy mecz na zapleczu ekstraklasy od ponad dziewięciu lat zakończył się niestety porażką Stomilu Olsztyn. W pierwszej kolejce piłkarskiej I ligi "biało-niebiescy" przegrali na własnym stadionie z Dolcanem Ząbki 1:2 (1:0).

Wszyscy spodziewali się, że ten mecz będzie równie trudny, co ważny dla gospodarzy, którzy na własnym boisku znakomicie radzili sobie w poprzednim sezonie, kiedy przegrali na stadionie przy al. Piłsudskiego tylko dwa razy. Tym razem nie było już tak łatwo, a piłkarze Dolcanu od samego początku przeważali na boisku, jednak podopieczni Zbigniewa Kaczmarka nie dali się zdominować przeciwnikowi i również tworzyli groźne akcje pod bramką gości.

Już na samym początku meczu, w 2. minucie, na strzał z dystansu zdecydował się Grzegorz Piesio, ale piłkę wybił na rzut rożny bramkarz wypożyczony z Jagiellonii Białystok - Tomasz Ptak. Bardzo groźnie było także w 20. minucie meczu, kiedy piłkarze z Ząbek mogli objąć prowadzenie i zdobyć pierwszego gola. Okazji tej nie wykorzystał Piesio, który otrzymał prostopadłe podanie i wbiegł z futbolówką w pole karne kopaczy z Olsztyna, jednak skutecznie powstrzymał go wślizgiem Paweł Baranowski.

Wraz z upływem czasu olsztynianie zaczęli grać coraz to odważniej, a goście z większym trudem stwarzali sobie bramkowe sytuacje, mimo że to oni mieli przewagę. Kiedy już je stwarzali, obrońcy Stomilu Olsztyn pewnie interweniowali i powstrzymywali ataki zespołu przeciwników.

Wreszcie pod koniec pierwszej połowy Szymon Kaźmierowski wygrał główkowy pojedynek ze środkowym obrońcą Dolcanu Marcinem Hirszem, po czym pokonał bramkarza gości Rafał Leszczyńskiego zdobywając tym samym pierwszą bramkę.

Druga połowa sobotniego spotkania zaczęła się dosyć nerwowo, ponieważ sędzia Jacek Małyszek ukarał drugą żółtą kartką Rafała Grzelaka, jednocześnie osłabiając drużynę przyjezdnych. Fakt ten wcale nie podziałał negatywnie na podopiecznych Roberta Podolińskiego, a wręcz przeciwnie – zmobilizował ich do dalszej gry.

Efekty można było już dostrzec w 61. minucie, kiedy do remisu doprowadził Bartosz Osoliński, który wykorzystał podanie Mateusza Piątkowskiego. Goście nie odpuszczali i nabrali pewności siebie, aż w 83. minucie wyszli na prowadzenie po strzale Roberta Chwastka, który po otrzymaniu prostopadłego podania skierował futbolówkę do bramki Stomilu.

Ostatnie minuty meczy były naprawdę emocjonujące, a prawdziwa walka toczyła na stadionie przy al. Piłsudskiego do samego końca. Bardzo blisko zdobycia wyrównującego gola byli w 84. minucie "biało-niebiescy", lecz żaden z piłkarzy w polu karnym przeciwników nie wykorzystał dośrodkowania Łukasza Suchockiego.

- My zagraliśmy bardzo słabo w pierwszej połowi i mimo wszystko udało nam się otworzyć wynik. Wydawało się, że będzie wszystko pod naszą kontrolą. Dolcan stworzył sobie dwie sytuacje i je wykorzystał. My natomiast mieliśmy trzy i nic z tego nie wynikło. Myślę, że jeszcze zbieramy doświadczenie w I lidze. W następnych spotkaniach będzie lepiej. Błędy jakie popełniamy indywidualne w tej lidze są bezlitośnie wykorzystywane przez rywali - mówił na konferencji prasowej Zbigniew Kaczmarek, trener Stomilu Olsztyn.

mw

Relacja live Ostatnia aktualizacja: 23:35:05

90' Koniec meczu. Na nic zdały się ataki w końcówce meczu. Stomil przegrywa na inaugurację 1:2.
85' Zawodnicy gości co chwilę padają na murawę i sygnalizują potrzebę interwencji lekarza.
83' Niestety! Robert Chwastek wyprowadza gości na prowadzenie.
61' Mamy wyrównanie. Bartosz Osoliński.
54' Rafał Grzelak otrzymuje drugą żółtą kartkę, w konsekwencji czerwoną i schodzi z boiska
45' Goooool! Szymon Kaźmierowski strzela bramkę do szatni!
1' Rozpoczynamy

W sobotę (4 sierpnia) o godzinie 17:30 meczem z Dolcanem Ząbki na własnym stadionie piłkarze Stomilu Olsztyn zainaugurują sezon 2012/13 w pierwszej lidze. "Biało-niebiescy" na zaplecze ekstraklasy powracają po dziewięciu latach przerwy.

Podopieczni Zbigniewa Kaczmarka już w tym sezonie zagrali dwa oficjalne mecze. W Pucharze Polski najpierw po dogrywce pokonali Kaszubię Kościerzyna 3:1, a w miniony wtorek ulegli Bogdance Łęczna 2:3. Trener Stomilu, nie licząc bramki i linii ataku, nie powinien wprowadzić innych zmian w składzie w porównaniu do tego, który zagrał w Pucharze Polski z Bogdanką.

Od pierwszych minut na boisku pojawi się Tomasz Ptak, zastąpi on między słupkami Piotra Skibę. Podstawowy golkiper "biało-niebieskich" z sezonu 2011/12 w ostatnim czasie strasznie obniżył loty. W ataku zagra najpewniej Szymon Kaźmierowski, który zastąpi Pawła Łukasika.

- Jesteśmy dobrze przygotowani, jeśli zagramy na swoim wysokim poziomie to uzyskamy korzystny wynik - mówi przed meczem napastnik Szymon Kaźmierowski. - Jeżeli chodzi o mnie to czuję się dobrze i jak dostanę szansę gry na pewno nie odpuszczę. Razem z całą drużyną zrobimy wszystko, aby mecz zakończył się naszym zwycięstwem - dodaje.

Dolcan Ząbki w poprzednim sezonie pierwszej ligi zajął czternaste miejsce. Przed startem rozgrywek do klubu dołączyli obrońca Piotr Klepczarek, pomocnik Szymon Matuszek, a także napastnicy Mateusz Piątkowski, Rafał Wiśniowski, Emil Wrażeń i Dariusz Zjawiński. W porównaniu z poprzednim sezonem do rozgrywek nie zostali zgłoszeni Łukasz Zaniewski, Rafał Wielądek, Piotr Głowacki, Michał Pulkowski, Daniel Chylaszek, Marcin Korkuć, Tomasz Wełna oraz Bartłomiej Sosnówka.

Tak zagrają? Ptak - Bucholc, Baranowski, Niewulis, Głowacki - Suchocki, Tunkiewicz, Jegliński, Kalonas, Strzelec - Kaźmierowski.