Artykuł

Stadion Stomilu Olsztyn, fot. Emil Marecki

Stadion Stomilu Olsztyn, fot. Emil Marecki

W weekend będą dyskutować na temat wyglądu stadionu

06.10.15 09:58   em   20  

W najbliższy weekend zbiera się komisja konkursowa oraz ciało doradcze na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy Stadionu Miejskiego (obecny nazywa się OSiR) przy al. Piłsudskiego. Do analizy czeka 14 projektów.

W komisji konkursowej znajdą się m.in.: arch. Ryszard Jurkowski (architekt SARP O/Katowice), Małgorzata Zyskowska (architekt SARP O/Olsztyn), Halina Zaborowska-Boruch (zastępca prezydenta Olsztyna) czy Jerzy Litwiński (dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie).

Komisji doradzać mają postacie związane z regionalną piłką nożną: Emil Wojda (dyrektor Stomilu Olsztyn), Marek Łukiewski (dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej), Andrzej Nakielski (trener Naki Olsztyn) oraz Łukasz Wachowski (dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN).

Do kolejnego etapu przejdą minimum cztery projekty, a ostatecznego zwycięzcę i zarazem wygląd nowego stadionu poznamy 14 grudnia podczas uroczystej gali.

- Istniejący stadion o dużej owalnej arenie, o cechach areny lekkoatletycznej mieszczącej boisko do piłki nożnej i bieżnię, należy przebudować na stadion piłkarski z mniejszą areną prostokątną mieszczącą jedynie boisko do piłki nożnej wraz z przepisowymi marginesami - czytamy w komunikacie miasta.

Podstawowym założeniem konkursu jest uzyskanie stadionu piłkarskiego o pojemności widowni na około 12 tys. (+/- 5%) stałych miejsc siedzących. Na czas koncertów i widowisk, przy wykorzystaniu płyty boiska, dopuszcza się zwiększenie ilości miejsc siedzących i stojących do 18 tys. Kryterium szczegółowe FIFA/UEFA/PZPN - stadion kategorii trzeciej. Docelowo wszystkie trybuny mają być zadaszone. Stadion piłkarski ma mieć naturalną murawę (zgodną z wymogami licencyjnymi FIFA, UEFA i PZPN). Murawa ma być podgrzewana hydraulicznie (system wodnoglikolowy zgodny z wymogami licencyjnymi FIFA i PZPN) oraz być wyposażona w system odprowadzania wody i nawadniania murawy. Należy przewidzieć możliwość organizowania na stadionie dużych imprez rozrywkowych, widowisk i koncertów.

Teren nie wykorzystany na funkcje komunikacyjne i recepcyjne stadionu piłkarskiego należy przeznaczyć na stworzenie bazy treningowej - budowę minimum jednego boiska treningowego o parametrach zbliżonych do boiska meczowego - nawierzchnia trawiasta, teren oświetlony i wygrodzony od terenów komunikacji. Należy również przewidzieć budowę uzupełniającego boiska treningowego o nawierzchni sztucznej oraz treningowe urządzenia terenowe.

Preferowana przez zamawiającego technologia wykonania stadionu piłkarskiego to prefabrykowana żelbetowa konstrukcja trybun, stalowa konstrukcja dachu oraz lekkie przekrycie z tkaniny membranowej.

Stadion ma być budowany etapami. W pierwszym etapie ma powstać, na miejscu obecnej zadaszonej trybuny zachodniej, główna trybuna z zamkniętą kubaturą, o pojemności minimum 4500 miejsc (jest to minimalna wielkość widowni dla stadionu kategorii "3"). Koncepcja konkursowa musi przewidywać możliwość zakończenia budowy Stadionu Miejskiego po kolejnym etapie budowy (dwie lub trzy trybuny - zachodnia, wschodnia i opcjonalnie północna - o pojemności około 9 tys. miejsc) i opcjonalną budowę na miejscu trybuny południowej Nie przewiduje się adaptowania istniejących trybun ziemnych ani innych budynków i budowli znajdujących się na terenie opracowania. Wyjątek stanowią elementy infrastruktury energetycznej. 

Dopuszcza się przeniesienie masztów oświetlenia płyty boiska i ich wykorzystanie do oświetlenia boiska treningowego. Przeniesienie masztów może nastąpić dopiero po wykonaniu kompletnego nowego oświetlenia płyty boiska. Nowe oświetlenie murawy musi zapewniać możliwość rozbudowy do standardu spełniającego wymogi transmisji telewizyjnej HD.

Na stadionie mają się znaleźć pomieszczenia biurowe dla klubu oraz WMZPN. Ma być także miejsce m.in. dla restauracji oraz sklep kibica. 

Projekt przewiduje powstanie parkingu na minimum 300 stanowisk samochodów osobowych i 5 autobusów. Docelowo parking ma zostać powiększony do wielkości minimum 500 miejsc (parking wielopoziomowy). Parking VIP należy zlokalizować w rejonie dodatkowego zjazdu z ul. Władysława Leonharda. Plac wejściowy w północno-zachodnim narożu stadionu może pełnić rolę placu zaplecza technicznego (wjazd, parkowanie, okazjonalny wjazd na stadion) wykorzystywanego do parkowania telewizyjnych wozów transmisyjnych. Należy również zaprojektować parkingirowerowe o łącznej wielkości minimum 400 miejsc.

Na niezabudowanej działce położonej w narożniku Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego i ul W. Leonharda planowana jest budowa "mini Centrum Usługowego". Będzie to zespół związany z główną inwestycją sportową jedynie w zakresie dotyczącym hotelu o standardzie nie gorszym niż trzygwiazdkowy na 100 miejsc, przeznaczonego głównie dla uczestników imprez sportowych.

Maksymalny planowany koszt realizacji przedsięwzięcia, tzn. wykonania dokumentacji projektowej oraz realizacji zakresu inwestycji, wynosi 60 milionów złotych netto.

Tagi: Stomil Olsztyn, stadion Stomilu


Komentarze

 1. 09.10.15 14:32 KibicStomiluOd1995

  Równie dobrze mogą zmienić koncepcję na taką, że przebudowa stadionu mogła zakończyć się na wybudowaniu siedziby dla władz WZPN-u, parkingu dla VIP-ów i mini-Centrum Usługowego. Mnie martwi to, że za każdym razem miasto walczy o to, żeby przebudowa uwzględniała możliwość organizacja "dużych imprez rozrywkowych, widowisk i koncertów", tak jakby to był priorytet. Żeby nie okazało się, że Stomil mając już jakiś tam stadion musiał poginać do Ostródy na mecz, bo w tym czasie miasto zarządzi targi hodowców drobiu, albo koncert Krzysztofa Krawczyka upamiętniający zakończenie lata. Zobaczcie jakie jaja są w tej chwili z Uranią, gdzie AZS musi dostosowywac terminy meczow do wystaw.

 2. 08.10.15 23:23 czerkasow

  Panowie - i tak jest kicha. jak już gdzieś Emilozo napisał - już raz konkurs był i wiadomo jak się skończył. Pogadają, popiją i na razie na tym się skończy ... Aż do najbliższych wyborów ...

 3. 07.10.15 14:36 przem85

  Ja tak trochę z innej beczki bo to co pisali poprzednicy to szczera prawda. Chcą postawić jedną trybunę i zamknąć usta kibicom. Wszyscy tu wiemy jakie są problemy z bazą treningową w mieście, nie ma placu gdzie można by spokojnie trenować. Dajtki to są już tak oblegane że wolny termin to można otrzymać jak u lekarza specjalisty, Dlatego dziwi mnie że projekt nowego stadionu nie przewiduje co najmniej ze 4 boisk treningowych, tak żeby dla wszystkich w mieście wystarczyło. Przecież można by że tak powiem upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Jako przykład podam stadion w Bielsku-Białej , postawili stadion a drużyna nie ma gdzie trenować. A może zwyczajnie jest za mało miejsca na tyle boisk przy P69a?

 4. 07.10.15 11:13 Krzycho

  http://ro.com.pl/za-2-lata-ruszy-budowa-drugiej-linii-tramwajowej/01236835 mimo sprzeciwu mieszkańców miasta, i dlatego niewierze w budowę stadionu którą popiera większość mieszkańców na to też są środki unijne, dlaczego niema komunikatu w za rok ruszamy z budową stadionu?

 5. 07.10.15 10:47 SzEFoo

  Stadion to wybudowali w Tychach za 120pare mln na 15tys miejsc i takiego obiektu wstydzić się nie będą. W Olsztynie powstanie zapewne coś w stylu stadionu (idealnie by się nadawał do stadionu tenisa ziemnego) z dwoma trybunami. Za X lat takich stadionów w Polsce będzie mało, będziemy się wyróżniać jako miasto wojewódzkie pod tym względem.  Jak juz budować to konkretnie... ale u nas jak ktos nizej napisal teraz priorytetem sa tramwaje.

 6. 07.10.15 09:50 Mm

  Wyborcza się myli, a mówiąc wprost, autor tekstu nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem warunków konkursu na projekt stadionu. Jest jeszcze taka możliwość, że tak jak my chciałby, żeby budowa rozpoczęła się od ulicy Leonharda, bo tak byłoby faktycznie najwygodniej dla klubu i kibiców. Budowa rozpocznie się jednak od zburzenia trybuny krytej, tam powstanie nowa trybuna. A wiecie dlaczego? No właśnie dlatego, że to może być jedyna trybuna tego stadionu, bo to pod tą trybuną znajdą się pomieszczenia klubowe, siedziba WMZPN, restauracja itd. Będzie trybuna na 4500 miejsc, będzie nowa płyta boiska, będą pomieszczenia socjalne i miasto powie: ok, przecież tu można już grać, a na budowę kolejnych trybun nie ma kasy. Trzeba im wybić z bani takie plany albo inaczej - trzeba im wbić do głów, że chcemy prawdziwego nowego stadionu, a nie ćwierć- czy półobiektu, bo to kpina.

 7. 07.10.15 08:07 Jan Tomasz

  A Wyborcza pisze, że pierwsza trybuna będzie budowana od ul. Leonharda. Nic nie kumam.

 8. 06.10.15 22:23 Mm

  Też uważam, że nawet jeśli projekt będzie mega i będziemy piać z zachwytu, to doczekamy się realizacji jedynie jednej lub dwóch trybun, czyli tylko części stadionu. Przypominam, że niedawno został unieważniony przetarg na projekt obiektu. Pretekst był taki, że dwa zgłoszone projekty nie spełniały wymogów miasta. Ale być może chodziło o to, że ratusz zdał sobie sprawę, że nie ma kasy na zbudowanie normalnego stadionu. Wymyślono więc konkurs, który pozwala zakończyć budowę już po postawieniu jednej trybuny na 4,5 tys. miejsc lub dwóch trybun na 9 tys. I taki stadion z jedną trybuną będzie spełniał wymogi PZPN i UEFA (kat. 3), więc Stomil będzie mógł rozgrywać na nim mecze. Tylko że to będzie żenada po tylu latach czekania na nowy stadion. Chyba że miasto zdoła zdobyć jakieś dofinansowanie i zbuduje to, co powinno zbudować już dawno...

 9. 06.10.15 22:17 SzEFoo

  Wszystko to trochę śmierdzi.. za 60mln czterech trybun nie zbudują w tych czasach i pewnie Grzymowicz o tym wie. Dwie trybuny jak w Ostródzie to na Olsztyn trochę wsiowa koncepcja nie ujmując nikomu...

 10. 06.10.15 22:03 Krzycho

  Po wyłonieniu zwycięskiego projektu przebudowy stadionu zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji utworzenia dokumentacji jeżeli cena będzie odpowiednia następnym krokiem będzie uzyskaniu pozwolenia na budowę miasta planuje wybudowanie trybuny głównej na 4500 miejsc co będzie uwarunkowane uzyskanie dotacji z środków unijnych, dalszej rozbudowy nie będzie priorytetem dla miasta jest budowa drugiej lini tramwajowej.

 11. 06.10.15 21:19 Mm

  Czy zauważyliście, że warunki projektu dopuszczają możliwość wykonania stadionu, która jest bardzo rozczrowująca? Wczytacie się w te założenia. Miasto może zakończyć budowę po zbudowaniu zaledwie DWÓCH trybun na 9 tys. miejsc!! Budowa trzeciej trybuny to tylko opcja, a o czwartej trybunie zero konkretu, więc wygląda na to, że stadion ma być co najwyżej w kształcie podkowy. To cytat z warunków konkursu: ,,Koncepcja konkursowa musi przewidywać możliwość zakończenia budowy Stadionu Miejskiego po kolejnym etapie budowy (dwie lub trzy trybuny - zachodnia, wschodnia i opcjonalnie północna - o pojemności około 9000 miejsc) i opcjonalną budowę na miejscu trybuny południowej (od strony „mini Centrum Usługowego” przy Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego) obiektu usługowego z funkcjami związanymi z organizacją masowych imprez rozywkowych - uczestnicy konkursu muszą przedstawić gabaryty i formę architektoniczną tego opcjonalnego obiektu, tworzące całość z resztą Stadionu Miejskiego."

 12. 06.10.15 20:28 VALDI

  Kocie mam takie samo zdanie. Niech rozpoczną budowę od trybuny wschodniej i południowej a gdy już one będą to brać się za zachodnią, żeby później się nie okazało, że budowa skończy się tylko i wyłącznie na trybunie zachodniej.

 13. 06.10.15 19:15 SzEFoo

  Nie uwierze dopoki nie zobacze, ze zaczeli cos robic. Z roku na rok to samo... moze w koncu tym razem sie uda.

 14. 06.10.15 18:14 Kot

  Obecnie mamy praktycznie 3 nieużywane trybuny, można by śmiało budować od Leonharda pierwszą i od zegara drugą, a jak one już staną, to wtedy zamiast trzecią zamiast krytej i czwartą od sektora gości. A tak to zobaczycie - zburzą krytą, postawią drugą o +1000 miejsc i na tym się skończy, bo skończy się 60 mln netto. I będzie prawie taki sam "stadion" jak teraz, z tą różnicą, że nawet bez sektora gości.

 15. 06.10.15 17:43 maniek86

  Powinni najpierw budować trybunę przy leonharda a potem na miejscu krytej. W tym wypadku 2lata gramy poza Olsztynem (znając tempo realizacji miejskich inwestycji)

 16. 06.10.15 12:39 Wielki Stomil

  chcemy krzeselka bialo niebieskie z napisem Stomil Olsztyn mam nadzieje ze Emil Wojda o to powalczy!!!!!

 17. 06.10.15 11:41 Emilozo

  Przewodniczący sądu konkursowego: arch. Ryszard Jurkowski (architekt SARP O/Katowice), Sędzia referent: arch. Małgorzata Zyskowska (architekt SARP O/Olsztyn), Halina Zaborowska-Boruch (zastępca prezydenta Olsztyna - z ramienia Zamawiającego), Arch. Magdalena Rafalska (dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa Urzędu Miasta Olsztyna - z ramienia Zamawiającego), Krzysztof Śmieciński (dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna - z ramienia Zamawiającego), Jerzy Litwiński (dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie - z ramienia Zamawiającego), Arch. Zdzisław Pelczarski (architekt SARP O/Białystok), Arch. Piotr Mikulski-Bąk (architekt SARP O/Olsztyn).

 18. 06.10.15 11:40 Emilozo

  @KibiceStomiluOd1995 reszta sami architekci - anonimowi dla kibiców.

 19. 06.10.15 11:20 tommy1976

  warto byłoby zastanowić się nad murawą....w naszym klimacie a szczególnie tu na północy, utrzymanie murawy naturalnej w zimie jest bardzo trudne, może warto pomyśleć o jakimś mieszanym rozwiązaniu. Podobno coś takiego ma Arsenal na Emirates Stadium

 20. 06.10.15 11:13 KibicStomiluOd1995

  W komisji znajdą się "m.in."... A może byście podali pełny skład komisji?

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.