Artykuł

Wybrano wygląd nowego stadionu w Olsztynie, fot. Emil Marecki

Wybrano wygląd nowego stadionu w Olsztynie, fot. Emil Marecki

Wybrano wygląd nowego stadionu w Olsztynie

11.12.15 10:29   mmks   25  

Dzisiaj poznaliśmy wygląd stadionu, który ma powstać w Olsztynie przy al. Piłsudskiego. Do końca 2016 roku ma powstać projekt nowego obiektu, będzie też znana suma za jaką powstanie.

W komisji konkursowej znajdowali się m.in.: arch. Ryszard Jurkowski (architekt SARP O/Katowice), Małgorzata Zyskowska (architekt SARP O/Olsztyn), Halina Zaborowska-Boruch (zastępca prezydenta Olsztyna) czy Jerzy Litwiński (dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie).

Komisji doradzały osoby związane z regionalną piłką nożną: Emil Wojda (dyrektor Stomilu Olsztyn), Marek Łukiewski (dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej), Andrzej Nakielski (trener Naki Olsztyn) oraz Łukasz Wachowski (dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN).

Opinia sądu konkursowego na temat zwycięskiego projektu: Praca najpełniej, spośród wszystkich 14-tu prac zakwalifikowanych przez Organizatora i nadesłanych do udziału w konkursie, odpowiada na oczekiwania Zamawiającego, określone w wytycznych dla opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy Stadionu Miejskiego w Olsztynie. Autorzy tej pracy przedstawili spójną, w zakresie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, propozycję, którą cechują wysokie walory funkcjonalno-przestrzenne i estetyczne. Efekty te uzyskane zostały przy równoczesnym wykorzystaniu racjonalnych i oszczędnych ekonomicznie rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych. Ogólny wyraz architektoniczny założenia cechuje dystyngowana elegancja, osiągnięta bardzo prostymi środkami. Zdaniem Jury zaproponowana formuła formalna wpisuje projektowany stadion w nurt współczesnej, światowej architektury obiektów tego rodzaju. Jako taki, ma on szanse stać się rozpoznawalną architektoniczną ikoną miasta Olszyna. Jury z uznaniem przyjęło, zaprezentowaną w drugiej części konkursu, wariantową propozycję etapowania realizacji stadionu. Jest ona wynikiem poważnych analiz problemu, wnosząc istotny wkład do rozważań nad kolejnymi fazami prac nad dokumentacją projektową.

Obiekt będzie budowany czterema etapami:

Etap 1a: (w związku z tym Stomil mecze będzie rozgrywał na innym stadionie, będzie jednak możliwy trening przy jupiterach w Olsztynie)
- rozbiórka istniejącej trybuny zachodniej,
- zachowanie istniejących wałów/trybun ziemnych wraz z masztami oświetleniowymi,
- wykop i przemieszczenie mas ziemnych pod budowę dolnej płyty parkingu,
- budowa trybuny zachodniej (3225 miejsc) wraz z fragmentem promenady stadionu ze schodami,
- budowa fragmentu parkingu - strefa bus,
- zagospodarowanie terenu - plac miejski i park.

Etap 1b:
- rozbiórka i rozmieszczenie mas ziemnych istniejącej trybuny wschodniej,
- budowa trybuny wschodniej (2371 miejsc),
- demontaż istniejących masztów oświetleniowych,
- rozbiórka i rozmieszczenie mas ziemnych istniejących trybun północnej i południowej,
- uporządkowanie terenu pod inwestycje w północno-wschodniej części zakresu opracowania (hotel + budynek usługowy),
- budowa promenady stadionu,
- budowa dolnej płyty parkingu.

Etap 2:
- budowa trybuny północnej (3203 miejsca),
- budowa górnej płyty parkingu w poziomie promenady stadionu.

Etap 3:
- budowa trybuny południowej (3204 miejsc).

Wariant alternatywny:
- obiekt usługowy zamiast trybuny południowej.

Tagi: Stomil Olsztyn, stadion Stomilu


Komentarze

 1. 22.12.15 08:45 Bunny

  http://sport.egit.pl/artykul/2974/Miasto-Olsztyn-przewiduje-modernizacje-hali-Urania Chyba nie trzeba tlumaczyc co to znaczy dla stadionu?

 2. 21.12.15 00:59 icekid

  Już to widzę jak Bob Budowniczy wkłada gumofilce i będzie kopał fundamenty... zaraz rusza do pracy jak się oderwie od koryta. Dajcie mu jeszcze chwilę bo pała takim zapałem jakby chciał zrównać z ziemią wszystkie stadiony świata i wyprowadzić mecze na Marsa. Oczywiście tylko na czas remontu. Więc nie ma obaw.

 3. 18.12.15 11:02 Tiger

  Emil pozwoliłem sobie wkleić z przeczytanego dzisaj archiwum - Urząd Miasta Olsztyn otrzymał analizę budowy stadionu piłkarskiego przy Al. Piłsudskiego 69A. Inwestycja budowy obiektu sportowego ma kosztować 64 miliony złotych. Dodatkowo ma powstać galeria handlowa, a to cenę inwestycji ma podnieść do 200 mln. - Zdaję sobie sprawę, że i u nas obecny kryzys może zniechęcać do wydawania tak dużych pieniędzy, ale jestem przekonany, że nasz projekt ma szanse powodzenia. Miasto przekazałoby grunt pod inwestycję, a firma ją wykona - uważa prezydent Piotr Grzymowicz. Niestety prezydent nic nie wspomina o dacie rozpoczęcia inwestycji. Data artykułu 18.12.2009 r !!! Czyli 6 lat minęło i ciągle słyszmy te same bzdury, ciekawe ile to potrwa jeszcze...

 4. 16.12.15 10:59 Bunny

  a tak o dla mlodszych co by sie niedziwili ze ktos ma prawo niewierzyc, na ten temat cala sage mozna zrobic xD http://stomil.olsztyn.pl/Do-remontu-stadion-czy-hala-Urania-wypowiedzi,e811.html

 5. 14.12.15 08:25 zicoo

  Od początku była mowa, że oświetlenie zostanie przeniesione na boiska treningowe, jednak stanie się to dopiero po wybudowaniu dwóch nowych trybun - czyli obecne maszty zdążą już zardzewieć.

 6. 12.12.15 17:34 crispy

  nie widzę najwyższych (i najdroższych w Polsce) masztów oświetleniowych ... ;-) a w ogóle brzmi to i widzi mi się imponująco ! A poza tym Grzymowicz chyba nie robiłby takiej bezwstydnej mistyfikacji. Przy masztach też żeście hejtowali a STOJĄ !

 7. 12.12.15 14:08 adam

  Ja wierzę!

 8. 12.12.15 09:45 fysiek

  KOSMOS!!!!

 9. 11.12.15 22:30 Tiger

  12 tys. piękne fotki, super sprawa ale jak to się mówi baju baju będzie w raju, chyba nikt nie wierzy, że ta budowa naprawdę ruszy.

 10. 11.12.15 18:20 barakuda

  za dużo było już tych koncepcji przymiarek...nie uwierzę jak nie zobaczę,że roboty ruszyły!koncepcja alternatywna,czyli zamiast trybuny płd.obiekt usługowy to będzie kurnik nie stadion!

 11. 11.12.15 17:53 Wielki Stomil

  znajac pomysly roznych ludzi to moga byc teczowe

 12. 11.12.15 17:14 Pruski

  Niestety zapomniałem napisać w poprzednim poście: Wielki Stomil, przeszkadza Ci, że nie napisano jakiego koloru będą krzesełka na stadionie. A jakiego koloru mają być? To chyba oczywiste, że w żółto-zielono-czarnych barwach GieKSy...

 13. 11.12.15 17:05 Pruski

  Spalto i racjonalista, dzięki za odpowiedź, jakoś mi umknęła sprawa z oświetleniem. ;) Wielki Stomil, na pewno będą takie rzeczy, w wywiadzie prezes mowił, że nad sklepikiem już pracują, może zamiast drugiego boiska będzie orlik dla szkołki Stomilu, mniejszych i młodszych drużyn, albo na "mniejsze" treningi. Trzeba pamiętać, że poza 1-ligową drużyną w Stomilu są też inne i, że może w dłuższej perspektywie Stomil chce być klubem nie tylko piłkarskim ale też mieć sekcję do koszykowki - o ile już takiej nie ma bo się nie orientuję w tej sprawie. :) A nawet jeśli nie to nie ograniczajmy się do piłki, bo jeśli będzie boisko do kosza to większa szansa, że stadion powstanie - więcej ludzi zainteresowanych projektem - a poza tym to też sport. Jednym słowem - mi nic nie przeszkadza.

 14. 11.12.15 15:30 Wielki Stomil

  mialy byc dwa boiska treningowe a tam jest jednow wymiarowe jeden orlik i boisko do kosza po co !!!! zamias tego powinen byc balon a pod nim wymiarowe bosko ze sztuczna nawierzchnia zamiast hali sportowej i hotel dla sportowcow gdze to jest???

 15. 11.12.15 15:24 Wielki Stomil

  gdzie sa konkrety gdzie jest sklep z pamiatkami gdzie jest BAR jake i do czego sa pomieszczenia jakiego kolory sa krzeselka ile jest boisk treningowych gdzie to wszystko jest

 16. 11.12.15 14:19 racjonalista

  Mordki, było mówione, że obecne oświetlenie może być wykorzystane na nowym stadionie albo GŁÓWNYM BOISKU TRENINGOWYM przy nowym stadionie!!!1

 17. 11.12.15 14:15 spalto

  Pruski, tak. Bylo mowione, ze zamontowane obecnie jupitery beda wykorzystane na nowym obiekcie. NOWY STADION DLA OLSZTYNA!

 18. 11.12.15 14:13 Jan Tomasz

  Treść artykułu mnie zmyliła. Teraz jest wyedytowana. Wcześniej mowa była o rozpoczęciu prac na początku 2017 roku. I tak też było podane dzisiaj w GO. A u nas na portalu była obsuwa o rok. Dlatego się wku......łem. SPW!!!

 19. 11.12.15 12:52 john wichura

  budżet obywatelski od 2014 r buduje boisko na sybiraków i jak postępy? przy dobrych wiatrach pod narty stadion 2028 r termin ukończenia

 20. 11.12.15 12:30 Pruski

  Dominoror, zgodzę się z Tobą - plan stadionu to masa obliczeń, rysunków, pracy i kosztow. Teraz zaprezentowano tylko zarys wizualny, bo nikt nie będzie ponosił olbrzymich kosztow związanych z planem. Mam tylko nadzieję, że wszystko pojdzie zgodnie z harmonogramem i będziemy mieli świetny stadion z ktorego w końcu będziemy mogli być dumni. Sam stadion z obrazka mi się podoba, wygląda skromnie i nowocześnie. Ciekawe czy te jupitery zostaną wykorzystane ponownie, bo dopiero co je zamontowano, a można przeczytać o ''demontażu istniejących masztow oświetleniowych''.

 21. 11.12.15 12:24 Bunny

  @Jan Tomasz. Kolego, to powiedz mi, wg tego projeku, jaki wymiar ma trybuna (ktorakolwiek) albo jaka jest odleglosc plyty boiska od trybun?

 22. 11.12.15 12:20 Szyja

  Odróżniasz pojęcie wizualizacji stadionu od projektu budowlanego ? Chyba nie. Plany, planami. Niech powiedzą skąd wezmą środki, bo w kasie miasta ich nie ma.

 23. 11.12.15 12:18 Dominoror

  @Jan Tomasz Po co siejesz zamęt skoro nie orientujesz się w temacie? Musisz poczytać jaka jest różnica miedzy koncepcją architektoniczną a projektem budowlanym. Jak sobie wyobrażasz budowę obiektu na podstawie kilku obrazków prezentujących wizualizację przyszłego stadionu? Przygotowanie projektu budowlanego to konkretny proces, żmudna robota. To nie domek tylko nowoczesny stadion. Taki projekt nie powstaje w dwa miesiące... Doczytaj.

 24. 11.12.15 11:07 Jan Tomasz

  Projekt miał powstać do końca 2016 roku. A budowa miała się rozpocząć na początku 2017r. To jest jedna wielka ściema Grzymowicza. Chce dokończyć kadencję obietnicami. W 2018 nikt już nie będzie mu robił referendum bo wybory są na jesieni. projekt już jest. To jest właśnie projekt. Budowa spokojnie mogłaby ruszyć na jesieni tego roku. Grzymowicz robi z nas wała!!!!!

 25. 11.12.15 10:35 czaki

  Kiedy ma ruszyć budowa ?

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!