Teraz jest Cz 27 kwi, 2017

Forum Kibiców Stomilu Olsztyn

Największe piłkarskie forum na Warmii i Mazurach

STOMIL HOOLIGANS - wspomnienia

Forum fanklubów Stomilu i dzielnic Olsztyna

Moderatorzy: F.R.T., StomilTravel, Moderatorzy

 
Posty: 434
Dołączył(a): Śr 10 lis, 2010

Re: STOMIL HOOLIGANS - wspomnienia

Post przez F.R.T. » So 21 sty, 2017

Stomil - Zagłębie Lubin 02.03.2002

Inauguracja sezonu przy Piłsudskiego Goście przyjechali autokarem w sile 38 Zagłębie + 3 Odra Opole + 10 Arka Gdynia . Młyn Stomilu odrodził się jesienią '01, a na wiosnę już wyglądał okazale ponad 400 osób z oprawą race, świece dymne. Po meczu czekamy w pewnej miejscowości w 50 osób w tym 10 braci z Polonii. Przejeżdża autokar z chuliganami Zagłębia już bez obstawy pokazujemy gołe łapy i zachęcamy do zjazdu do nas na parking, Zagłębie nie korzysta z zaproszenia wybiera inną opcje nie zatrzymuje się. Ruszamy w pościg po kilku minutach zajeżdżamy drogę autokarowi i wysiadamy na drogę zajmujemy jeden pas ruchu następnie obiegamy autokar. Zagłębie niestety dalej nie wysiada, po chwili kierowcy udaje się nas ominąć wtedy tracą dwie szyby i uciekają dalej. Ruszamy dalej w pościg, ale po kilku kilometrach przejmuje ich przypadkowa drogówka w najbliższym miasteczku i jest po wszystkim. Szkoda pamiętam rozczarowanie ekipą HZL która była u nas szanowana i uznawana za mocną ekipę, ale jak się przekonaliśmy groźne fotki w Pitbullach w TMK to nie wszystko .

Z ciekawostek to tego dnia przed meczem, autokar Zagłębia zjawił się niedaleko naszych kas. Ba wieść niesie, że nawet drziw otworzyli. Tylko jak zobaczli ilość osób pod kasami grzecznie je zamkneli i pojechali pod bramę dla przyjezdnych, szkoda że zabrakło chęci.

H. / F.T.R.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

 
Posty: 434
Dołączył(a): Śr 10 lis, 2010

Re: STOMIL HOOLIGANS - wspomnienia

Post przez F.R.T. » Pt 03 lut, 2017

Jako, że trochę czytelnikom i mocno działowi historycznemu znudził cykl o żuławach elbląskich, to wprowadzamy trochę zmianę. Najbliższe wpisy będą o wspólnych przygodach na meczach naszego wieloletniego zgodowicza z Bydgoszcz, Polonii. Zaczynamy od meczu piłki nożnej Pomorzanin Toruń – Polonia Bydgoszcz. W późniejszym czasie będzie Gwiazda Bydgoszcz – Polonia Bydgoszcz i zmagania na żużlu Apator Toruń – Polonia Bydgoszcz.

Zaczynamy:
Pomorzanin Toruń – Polonia Bydgoszcz 06.05.2007

Już na miesiąc wcześniej lub lepiej były telefony od Elany czy złapiemy się z nimi bandami zgodowymi na polanie. Cóż tu można powiedzieć więcej, oni mając w zanadrzu zgodę z Ruchem to łatwo im było takie propozycje rzucać. Dostali od nas odpowiedz, że na taki mecz lecimy składem, że zrobimy wszystko by być bez balastu i co będzie to będzie. Każdy ma robić swoje.

Tak też się stało, zbieramy się składem furkowym i udaje się dojechać na wskazane miejsce przez Polonie, które też jedzie sama zebrana. Telefony z Elaną na bieżącą i tez są zebrani swoją koalicji. Są jakieś plany i propozycje z jednej i drugiej strony ale do porozumienia nie dochodzimy.

Łapiemy się na trasie i jesteśmy +- 100 w Polonia & Stomil i jedziemy w stronę Torunia. Jeż prawie pod miastem pierników zaczynamy się mijać z wypełnionymi furami przeciwników, twardo wyjechali witać nas na rogatkach. Zjeżdżamy na pobocze i parking jakieś hurtowni ogrodniczej. Jesteśmy w miarę wszyscy obok siebie. Część przeciwników jest z jednej strony blisko a większa grupa z drugiej trochę dalej. Ruszamy na tą bliżej jak się potem okazało z przewagą Jezioraka i WFCG. Stają na ulicy chcąc walczyć ale machina bydgosko-olsztyńska szybko się z nimi rozprawia! W tym samym czasie druga widoczna cześć wrogiej kolacji tańczy na odległość, trochę do przodu, trochę do tyłu. Zbici w około 60 osobową grupę się drą i tak naprawdę stoją w miejscu. Po rozprawieniu się z pierwszą grupą znów wybiegamy na ulicę w stronę „tancerzy” i tu pełne rozczarowanie… salwują się ucieczką nie nawet że do samochodów czy w tył zablokowanej ulicy, tylko gdzieś w pola. Walka spontaniczna trasowa nasza wygrana. Elana na bieżąco telefonicznie sygnalizowała, że nie wszyscy od nich dojechali, bo się zablokowali w ich własnym i innych samochodów korku. Podawali liczbę około 150 Elana/Jeziorak/WFCG/Stilon/Ruch.

Odpuszczamy mecz ze względu na mocno już kręcące się służby. My lecimy na polankę niedaleko zdarzenia, siedzimy sobie z Polonią czekając jeszcze na możliwe atrakcje, ale tego dnia już nic się nie wydarzyło. Rozjeżdżamy się w swoje strony i jakoś tak się stało że z 3 furki WFCG jechały sobie z nami hehe oczywiście nic im się już więcej nie stało. Nasza furka ląduję w Grudziądzu na Mc a potem na miejscowym rynku, klimat mocno patologiczny

F.R.T.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

 
Posty: 434
Dołączył(a): Śr 10 lis, 2010

Re: STOMIL HOOLIGANS - wspomnienia

Post przez F.R.T. » Pt 24 lut, 2017

14.04.2001 Stomil Olsztyn – Śląsk Wrocław

Zimno, brzydko bez planów związanych z powitaniem Śląska.

Tak się miło znów złożyło że ktoś zauważył w godzinach wczesno porannych i dużo przed meczem, kręcącą się grupę ponoć 20-25 osobową. Po markecie za śniadaniem jak się potem okazało kręciła się wrocławska grupa Łaziory’99. Rozdzwoniły się telefony w towarzystwie Hermetycznym Głownie zainteresowanym takimi odwiedzinami. Kierunek Nagórki wtedy to był leclerc. Część w samochodach część w taksówkach, ktoś inny piechtą biegł generalnie spore poruszenie. W pierwszej fali podjeżdżamy w 8 osób. Śląsk już stoi zebrany na przystanku czekając na mpeka.

Podbija 9 sztuka od nas dosłownie podbiega w tym samym momencie co zaczyna nadjeżdżać ich czerwoniak. Decyzja tylko jedna na pełnej kxrwie wybiegamy z tunelu parkingowego (jak nie teraz to podjadą pod stadion tam milicja i dupa z atrakcji). Wrocławianie wiedzą już ocb stają w grupie na przystanku jak przycieli że wybiegami tylko w takich ilościach również ruszyli kilka metrów. Lecimy w nich dochodzi do starcia, generalnie pięści ale jakieś przystankowy kosz też fruwa i wrocławianie mają w użyciu paski. Ja z lewej strony trochę się zapędziłem i kilku próbowało się mocniej zaopiekować moją skromną osobą hehe. Tu szybko przyszedł mi ŚP Plechu z dobrą pomocą i udało się cofnąć do szeregu. Walka dobra ale bardzo przypałowa klienci markietu mieli niecodzienny ciekawy widok. Walkę przerywa Wrocławiak proponując liczby i ustronne miejsce, na co szybko przystajemy.

Jeden prowadzi ich na Jarocką miejsówkę. Od nas zjeżdża reszta, jesteśmy bardzo dobrym około 40 osobowym składem. Z kolei Śląsk jest na łączach ze swoją resztą jadącą na mecz autokarem. Rozmowy trwają pomysły znów w takiej sytuacji różne. Niestety autopek przyjezdnych przejęła milicja a z będących 23 w zajściu pod marketem decyduje się na równą walkę 8 Łaziorów. Od nas młody cHuliGański skład. Walka szybka i krótka jakieś 30 sekund bezapelacyjnie na naszą korzyść. Po zajściu woda, ręczniki i odtransportowanie na stadion a jednego na szpital bo połamana łapa w walce. Pełna kulturka.

F.R.T.

 
Posty: 434
Dołączył(a): Śr 10 lis, 2010

Re: STOMIL HOOLIGANS - wspomnienia

Post przez F.R.T. » Pn 06 mar, 2017

Zgodnie z obietnicą przedstawiamy koleje wspólne przygody z braćmi z biało-czerwonej Bydgoszczy. A WIEC WOJNA !!

Gwiazda Bydgoszcz - POLONIA BYDGOSZCZ 04.06.2006

Temat Gwiazdy jako fajnego miejsca na konfrontację z Zawiszą był przewijany od jakiegoś czasu. W Bydgoszczy było głośno od zapowiedzi Zawiszaków że coś będą robić.

Wybieramy się z Olsztyna furkami oraz małym autobusikiem w 34 osoby. Trasa do Bydgoszczy przebiega bardzo spokojnie bez Zawiszy i dodatkowo udaje się podjechać bez inwigilacji na stadion Polonii. Tam kolejne miłe zaskoczenie wciąż zero milicji. Jest skład Polonii są wsparcia GKM (10) i Chojniczanki (10) razem coś ponad 130 w tym składu 70/80 osób. Wychodzimy z buta w miasto już tylko z nadzieją na możliwą konfrontację nikt raczej nie wierzył że ten mecz obejrzy.
Obrazek

Obrazek
Przemarsz, przystanek wbitka w tramwaj i w rewirach stadionu już niestety multum służb. Czujka Polonii ze stadionu wcześniej już donosiła że Zawiszaki się zbierają na obiekcie. Za chxja nie mogliśmy pojąć po co…
Obrazek

Idąc w silnym kordonie nadzieja na konfrontację malała.
Obrazek

Zbliżając się do bram stadionu było widać poruszenie na „trybunach” stadioniku. Ciśnienie jednak wyjxbało w kosmos, Zawisza tam jest ! Wybijamy grubo przez kordon ! Wypiexdalamy bramę, lecimy dalej. Na stadionie konsternacja część widać leci w bok część w tył ktoś próbuje lecieć w naszą stronę. Słaba reakcja Zawiszy! Na pewno silnie i szybko zareagowały psy. Zamykając bramę i z dwóch stron odcinając naszą około30/40 osobową grupę której udało się przebić.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Praktycznie nie dochodzi do większego starcia. ŚP Plechu i Ż z Polonii oni mieli jakieś wymianki może ktoś jeszcze sobie dał po razie. Ze strony stadionu za to poleciało kilka głazów i butelek, brawo. Silny oddział skupiony tylko na wbiegających przycisnął nas do płotu,
Obrazek

niemrawego Zawisze nawet nie ruszali, sam się oddzielił małym płotkiem którego teraz ani wcześniej w zdarzeniu nie obeszli. Pewni byliśmy grubej pacyfikacji i problemów, na szczęście tylko wyprowadzili za bramę. Tam oczekiwania na decyzję milicji
Obrazek
Obrazek
i się zaczęły wykrzykiwania i odgrażania teraz już dużo bardziej odważnych Zawiszaków.
Obrazek
Obrazek

Wiadomo już było że nie wejdziemy. Dla nas fajny wyjazd z dużą chęcią do walki. Do tej pory nie rozumiem jaki plan wtedy miał Zawisza. A tym bardziej ich ”radości” ogłaszanej w Polsce, że nie wpuścili Polonii na mecz. Za potrójnym kordonem to mega sukces !

Jeszcze tylko spokojne pożegnania z WRB i powrót z dłuższą przerwą przez zapienioną milicję gdzieś w szczerym polu za Bydgoszczą.

F.R.T.

 
Posty: 434
Dołączył(a): Śr 10 lis, 2010

Re: STOMIL HOOLIGANS - wspomnienia

Post przez F.R.T. » Cz 30 mar, 2017

Historia kosy Jeziorak Iława-Stomil Olsztyn według kiboli Jezioraka

Nie od dziś wiadomo, że fanatycy Jezioraka i Stomilu nie żyli ze sobą w sympatii. Wydaje się, że fanów obu zespołów łączy ze sobą jedynie wspólna nienawiść. Chociaż dziś animozje uległy wyciszeniu, to kilkanaście a nawet kilka lat temu były znacznie silniejsze. Jakie są podstawy tego konfliktu?

Z pewnością do wzajemnej niechęci przyłożyła się rywalizacja na linii Iława - Ostróda, gdyż Ostróda była silnym bastionem Stomilu i animozje na lini Iława-Ostróda były już pod koniec lat 80-tych. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż w 1989 roku podczas trzecioligowych derbów na trybunach stadionu przy ul. 3 maja w Ostródzie, większą część widowni stanowili kibice Jezioraka, którzy postanowili dopingować swój zespół również na wyjeździe.

Jeszcze w latach 80-tych oba kluby zacięcie rywalizowały o awans do III ligi. Powiodło się Sokołowi, ale nie wszystko rozegrało się na boisku, generalne decyzje zapadły przy zielonym stoliku. Ostródzianie skorzystali z regulaminu, żal miał Jeziorak, który był lepszy na boisku, a przegrał z paragrafami. Po pewnym czasie nastąpił rozejm, ale w środowiskach stare waśnie pozostały. Iława i Ostróda od zawsze walczyły o prestiż i prymat w regionie. Zresztą lokalnych animozji jest dużo więcej i wszystkie one są widoczne na piłkarskich stadionach. Oba miasta, położone o niecałe 30 kilometrów od siebie, są podobnej wielkości, rywalizowały na tym samym poziomie sportowym i kibicowskim, jednak ich drogi się rozeszły...

1994
W Iławie odbył się mecz Sokoła Pniewy ze Stomilem Olsztyn. Działaczom Sokoła bardziej opłacało się wynająć stadion w naszym mieście głównie ze względów ekonomicznych i finansowych. Z Olsztyna przyjechało około 4000 kibiców z czego ogromna rzesza szalikowców. Już wtedy doszło do kilku utarczek z iławskimi kibicami ale nic nie wskazywało na późniejsze wydarzenia.

1996
Zimą odbył się w Iławie mecz sparingowy, na którym niespodziewanie pojawiło się około 70 Stomilowców. Na mieście pokroili kilka szali Jezioraka. Kilka osób załapało się na bicie, kilka osób salwowało się ucieczką przez lód na jeziorze. Na stadionie od strony aktualnego sektora gości nie było żadnego płotu więc Stomil robił na meczu co chciał. Warto zaznaczyć, że Stomil miał wtedy już doświadczoną starszą ekipę, która sporo jeździła po Polsce, większość fanów z Iławy była wtedy 13-16 letnimi małolatami. Jedno jest pewne od tego momentu można powiedzieć, że na dobre rozpoczyna się kosa między naszymi ekipami.
Obrazek

Stomil pojawił się jeszcze raz w Iławie podczas rundy wiosennej przed meczem (prawdopodobnie był to mecz Jeziorak-Cracovia, z racji czasu było to ciężko ustalić) 2 godziny przed spotkaniem pod stadionem zaatakowali jednego z naszych i skroili mu plecak w którym znajdowała się flaga "ULTRAS" Plecak z tą flagą utopili natomiast w jeziorze w Iławie, ze względu na problemy ze strony policji. Po tej akcji zawinęli się pociągiem powrotnym do Olsztyna

Jesienią jedziemy na mecz Stomil - Polonia. Z Iławy pojechało 20 osób, pierwsze starcie już w Ostródzie gdy dosiedli się miejscowi Stomilowcy. Na dworcu zachodnim kolejne zamieszanie i jeden od nas został "porwany" przed Stomilowców i powędrował z nimi na ich sektor na stadionie. W trakcie meczu dowiadujemy się, że w zamian za gościa z Iławy, chcą flagę Ś.P. Stomil (flaga taka wisiała w tamtym czasie na meczach Jezioraka). Po meczu policja więźniarką zawozi nas na dworzec. Kulminacja zdarzeń w drodze powrotnej w pociągu. W Naterkach Stomil zrywa hamulec i wjeżdża uzbrojony do pociągu . Wymiana ciosów, u nas straty w postaci paru szali. Ktoś stracił także buta, inny pozbył się rękawa od kurtki.
Obrazek
Obrazek
...opis kibola Arki rok 1996, padziernik- Stomil Olszyn - KSP, we dwóch postanawiamy wybrać się pociągiem wesprzeć zgodę w Olsztynie, spodziewając się zarówno przyjazdu Polonii jak i Jezioraka, który miał z nimi zgodę. Dojeżdzamy do Olsztyna bez przeszkód, tylko w Morągu widzimy wsiadający FC Stomilu. Ponieważ jesteśmy 110% casual, czyli bez barw (poza metalowymi wpinkami) oraz ogólnie w dżinsach czyli nie na ustawkę, do niczego nie dochodzi ;-) Na stadionie normalnie bez eskorty idziemy na sektor gości, gdzie stajemy sami na długi czas przed rozpoczęciem meczu. Potem dojeżdza około 15-20 osób z Jezioraka i kolejne dwie z Gdyni, Polonii brak...Mecz bez historii, Stomil wyraźnie ma ochotę "pogadać" z Jeziorakiem, obstawiam, że myśleli że nasza czwórka jest ze stolicy. IKS opuszcza stadion przed końcem meczu w eskorcie milicji (z której byli raczej zadowoleni). Naszym dwóm kolegom którzy przyjechali na stadion taryfą puszczają nerwy z obaw przed Stomilem (oficjalnie z powodu pośpiechu żeby zdążyć na pociąg) i także zmywają się ze stadionu. Ja i kolega M. spokojnie czekamy na końcowy gwizdek i udajemy się na dworzec kolejowy. W kolejce po bilety obczaja nas FC Morąg, postanawiamy wyjść z dworca i "wycofać się na z góry upatrzone pozycje", skręcamy na prawo od budynku w kierunku autokomisu, przed którym dogania nas kilka osób ze Stomilu, kolega M. mówi że nie chce mu się biegać bo ma podkręconą kostkę więc odwraca się i wypłaca bułę pierwszemu rozpędzonemu/zaskoczonemu Stomilowcowi, leci parę strzałów z obydwu stron, my raczej bardziej ucierpieliśmy ale nie na tyle żeby znaleźć się na glebie itp...przeskakujemy płotek do środka autokomisu a Stomil...nie rusza za nami jako że pojawiają się właściciele w skórach i mówiący wschodnim narzeczem....nam udaje się przedostać w stronę torów i piechotą uderzamy na dworzec Olsztyn Zachodni, a stamtąd jakąś osobówką do Elbląga i potem do Gdyni, wyjazd udany obstawiam że OKS do końca nie wiedział z kibicami jakiego klubu miał do czynienia...


1997
Pojedynczy partyzanci ze Stomilu pojawiali się na meczach 2-ligowego Jezioraka bardzo często. Wiele takich wypraw kończyło się gonitwą nieproszonych gości ze stadionu na dworzec PKP. Głośnym echem odbiła się akcja w której uciekający przez całe miasto stomilowcy zabarykadowali się w przydworcowym barze i dopiero interwencja policji skłoniła ich do opuszczenia lokalu. Tym razem wyjazd na mecz Stomil Olsztyn -Polonia Warszawa, na którym jest 40 osobowa grupa iławian odbył się bez przygód. ...komentarz W 1997 roku kibice Jezioraka nie pojawili się na meczy Stomil -Polonia sektor był pusty. Opis raczej dotyczy sezony 1998 gdzie Polonie wspierało 40 kibiców z Iławy na powrocie w Starych Jabłonkach pociąg z kibicami Jezioraka był atakowany przez grupę DB ale Jeziorowcy byli solidnie chronieni przez duży oddział wąsów.

1998
108 kibiców Jezioraka jedzie do Olsztyna na mecz z Warmią Olsztyn. Mecz odbył się na stadionie Stomilu.Nic godnego uwagi się nie wydarzyło, Stomil nie pojawił się w żadnej zorganizowanej grupie. Natomiast po meczu zmotoryzowana ekipa Stomilu, pogoniła nasz fan club z Frednowy. W zimowych miesiącach zarówno jedni jak i drudzy jeździli na krojenia szalików. Szaliki zmieniały właścicieli, dużo więcej działo się w okolicach dworców PKP niż na trybunach.

1999
Wizyta czterech Stomilowców z Dobrego Miasta w Iławie na meczu Jeziorak-Hutnik Kraków. Po partyzanckiej akcji atakują po meczu w klatce bloku przy ul. Kościuszki jednego z fanów Jezioraka. Straty to dwie flagi Jezioraka (jedna malutka z napisem IKS, druga flaga barwówka 18 metrowa).Małą flagę jako skrojoną wywiesili tylko raz na meczu z Polonią Warszawa, długa jako że bez napisów przerobiona przez Stomilowców na flagi na kije.

2000
Partyzanckie wyprawy kibiców Stomilu do Iławy, w mniejszym stopniu niż w latach poprzednich nie przyniosły im one żadnych efektów, z ciekawszych wydarzeń wartych odnotowania jest sytuacja po meczu Jeziorak Iława-Polonia Bytom, gdzie rozkminionych zostało 4 Stomilo-partyzantów i musieli salwować się ucieczką przed 5 fanami Jezioraka do baru nad dużym Jeziorakiem.

2001
Na meczu o Puchar Ligi Polonia Warszawa - Stomil Olsztyn, kilkunastoosobowa grupa kibiców Stomilu zostaje zaatakowana na stadionie przez połączone kilku osobowe siły warszawsko-iławskie, niestety próba skrojenia flagi nie powiodła się. Półtora tygodnia później, Polonia gra ligowy mecz w Olsztynie. Wyjazd z Iławy pociągiem połączona grupa 80 fanów Polonii i Jezioraka. W Samborowie do przodu jeden szalik, miejscowi nie będą tego spotkania wspominać za dobrze. W Ostródzie dosiadają się tubylcy ale jesteśmy oddzieleni wagonem policji i nic się nie dzieje. Na meczu spokój, po meczu także.

8 osób z Iławy jedzie do Morąga na mecz z Czarnymi Małdyty. Miejscowego Stomilu dwa razy więcej, zaproponowali nam solówki na które się nie zgodziliśmy.

Jesienny wyjazd do Olsztyna w 30 osób na mecz rezerw Stomilu z Jeziorakiem kończymy w Ostródzie.

2002
Jeziorak - Stomil II Olsztyn. Przyjezdnych ponad 100 osób. Tego dnia zebraliśmy się odpowiednio wcześniej i byliśmy przygotowani na ewentualne atrakcje.Nieprzypadkową ekipą kręciliśmy się sporo przed meczem na mieście.Ktoś z Iławy wyczaił grupę Stomilu w okolicach dworca Iława Miasto. Biliśmy się po około 20 osób i chociaż niektórzy z obu stron wspomagali się różnym sprzętem było honorowo. Był spontan, bez ustaleń, pretensji po awanturze nie miał nikt. W trakcie meczu oddajemy kibolom Stomilu łańcuszek i zegarek, które zgubili w trakcie tego dymu. Z końcem 2 połowy ktoś wyczaił małą grupę opuszczającą sektor gości, zostają zaatakowani przez nas na parkingu lecz udało im się zwiać (potem okazało się że to kibice z Lubawy). Po meczu znowu spontan, ruszamy na kolumnę Stomilu i policji na osiedlu Gajerek. W ruch idzie wszystko co było pod ręką + race oraz świece dymne. Zabawę tego dnia kończy wjazd policji i już nic więcej godnego uwagi tego dnia się nie wydarzyło.
Obrazek
Obrazek

Jeziorak - Sokół Ostróda przyjezdnych 25 osób o dziwo pojawili się na stadionie dopiero 70 minucie meczu, co wielu z nas odebrało jako zabezpieczenie się. Po wejściu przyjezdnych od razu atakujemy sektor gości w około 30 osób, kilku osób od nas odpala race i świece dymne. Nasz atak odparli niebieskomundurowi, w wyniku tego 3 osoby od nas zostają zatrzymane. Później już nic się nie działo, przyjezdni zostają odwiezieni radiowozami do swoich aut. Jeszcze podczas pierwszej połowy (gdy jeszcze sektor gości pustkami) na strzały załapuje się kilku partyzantów z Ostródy.

Na kilka dni przed meczem Jeziorak - Start Nidzica dowiedzieliśmy się, że kibice Startu nie wybierają się do nas, ponieważ wolą jechać na mecz Stomil-Śląsk Wrocław, więc postanowiliśmy zrobić im niespodziankę i odwiedzić ich. W kilka aut zajeżdżamy na nidzicki dworzec, w godzinie której mieli mieć zbiórkę, lecz tam nikogo nie było. Później jeszcze krążymy trochę po ich mieście, parę podejrzanych osób dostaje klapsy, niektórym udało się uciec. Z braku atrakcji wracamy do Iławy. Na meczu sensacja 20 osób w sektorze gości. Chcieliśmy wszystko załatwić po za stadionem ale odmówili nam solówek.

2003
Wiosną mecz Sokół Ostróda- Jeziorak Iława. Z Iławy pociągiem wyruszyło 36 osób bez policji. Na stacji w Samborowie niespodzianka w postaci bardzo dobrej ekipy chuliganów Stomilu około 25-30 osób... Leci grad kamieni, wagon został pozbawiony szyb do tego stopnia że kamienie wlatywały z jednej strony a wylatywały z drugiej. Następnie Stomil próbuje wjechać do pociągu ale drzwi zostały skutecznie zablokowane, Stomilowcy próbują jeszcze nieskutecznego ataku przez wybite szyby. Cała akcja trwa kilka ładnych minut. Gdy dojeżdżamy do Ostródy opuszczamy pociąg i wychodzimy przed dworzec pojawiają się momentalnie psy Na meczu nic się nie dzieje a po meczu jesteśmy wywiezieni radiowozami do Pikusa a tam czeka na nas pociąg powrotny do Iławy.
Obrazek

Do Iławy na mecz Jeziorak - Start Działdowo jedzie połączona ekipa Działdowskich Stomilowców i Legionistów około 30 osób (taki klimat był wtedy w ich mieście, Jeziorak był ich kosą więc zebrali się razem na ten mecz). Dostajemy informacje od fanatyka Jezioraka z Działdowa o tym wszystkim i postanawiamy przywitać odpowiednio gości. W Smolnikach poleciał ręczny hamulec, wbiegamy do pociągu, leci także kilka szyb. Kilka osób od nas miało deski i łańcuchy. Przyjezdni zostają "trochę" obici. Jedna z najlepszych akcji w tamtym czasie.

Jedna z największych kibicowskich porażek Jezioraka miała miejsce na meczu w Iławie z Huraganem Morąg. 18 Stomilowców (z Morąga i Olsztyna) atakuje nas na naszym sektorze. W tym czasie od nas około 35 osób na sektorze przy licku. Mieliśmy odpowiednio dużo czasu aby się przygotować ponieważ przeszli od tyłu przez całe boisko żużlowe i widzieliśmy ich wcześniej. Po krótkim starciu zrywamy się z sektora. Po wszystkim wpada policja i robi pokazową akcję, wszyscy Stomilowcy zostają uwaleni na ziemi i skuci w kajdanki. Nie popisaliśmy się w bezpośrednim starciu i jeszcze jakby mało było to jeden gość z IKS podbija do skutych w kajdanki stomilowców z propozycją późniejszego sparingu 5 na 5... porażka i wstyd po całej linii.
Obrazek


2004
Jeziorak - Sokół Ostróda, przyjezdnych ponad 100 osób, mocna reprezentacja Ostródy plus kilkanaście osób z Olsztyna. W pierwszej połowie opuszczają swój sektor i dochodzi do dobrej awantury
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
2005
Warto zaznaczyć że w latach 2001-2005 mecze wyjazdowe na tereny Stomilu nie były naszą mocną stroną. Rzekomo, za każdym razem oczekiwała na nasz ekipa powitalna Stomilu. W kolejnych latach ta sytuacja się zmieniła, doszło do głosu nowe pokolenie kibicowskie na Jezioraku i położony został większy nacisk na wyjazdy. Okazało się, że z oczekującą wszędzie ekipą Stomilu wcale nie było tak, jak sami Stomilowcy to głosili. W kolejnych latach młoda ekipa Jezioraka postawiła także większy nacisk na akcje z zaskoczenia (więcej szczegółów kolejnym razem). Jeszcze w 2005 roku mała próbka własnych możliwości i po meczu Motor Lubawa - Stomil Olsztyn rozgrywanym w Kurzętniku ustawiamy się w 17 osób na wracające pojedyncze auta Stomilowców. Atakujemy 2 auta, pierwsze się nie zatrzymuje, drugie zawraca w kierunku Lubawy. Próba pościgu niestety nieudana. Dużo więcej wydarzyło się w kolejnych latach...

2006
Po ostatnim meczu Stomilu kończącym rundę wiosenną jedziemy do Olsztynka aby przywitać wracający miejscowy fc Stomilu. Od nas 3 samochody. Nacinamy się na podobną grupę Stomilu dochodzi do starcia w którym zaliczamy porażkę. Niestety ta akcja się nam nie udała lecz to nie zniechęciło nas do dalszych działań. Na jesieni zaliczamy komplet wyjazdów w tym kilka na tereny Stomilu, w Ostródzie i Morągu gdzie jesteśmy większymi grupami nic się nie dzieje, w Mrągowie 5 Jeziorowców po meczu zostaje zaatakowanych przez Stomil. Ci którzy się postawili zaliczyli oklep. Na jesieni długo oczekiwane derby między naszymi ekipami w Olsztynie. Tydzień przed tym meczem Stomil pojawia się w kilka aut w Iławie i gonią nasze małe grupy po meczu. Parę osób z Iławy załapuje się na bicie. Na derbowy wyjazd do Olsztyna jedziemy w ponad 200 osób. Na meczu Stomil wysypuje się na murawę i biegną w naszym kierunku, od nas wyskakuje kilka osób, ale Stomil skupia się na walce z policją. Warto zaznaczyć że awantura była konkretna i Stomil tego dnia na prawdę dobrze się pokazał.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

p.s. Tą awanturę z milicją wiele osób przypłaciło pałowaniem, dużo wyrokami a część zjechało na sankcję kilku miesięczną w tym ŚP. Plechu.

2007
Zbieramy się razem z Elaną, Widzewem z Grudziądza, Ruchem Chorzów i gościnnie Stilonem Gorzów w około 150 osób i wyjeżdżamy na przywitanie jadącej koalicji do Torunia na meczu Pomorzanin Toruń-Polonia Bydgoszcz (Polonia Bydgoszcz ze Stomilem oraz pojedyncze osoby z GKM Grudziądz i Włókniarz Częstochowa). Przeciwników trochę ponad 100 osób. Niestety zła organizacja logistyczna po naszej stronie doprowadziła do tego, że tylko kilka osób z Elany i Widzewa oraz nasza 20 osobowa grupa z Jezioraka musiała stanąć na przeciwko całej grupy przeciwników. Reszta utknęła w korku z tyłu i próbowała dobiec do nas ale za duża odległość do pokonania między nami oraz interweniująca policja uniemożliwiła im to. Starcie ze względu na proporcję liczbowe w plecy. Część zaprzyjaźnionych zgodowiczów i układowiczów Elany jest zatrzymana przez policję, ekipa przyjezdnych Stomilu i Polonii rezygnuje z dalszej drogi do Torunia (w tym miejscu warto zaznaczyć że Stomil z całą swoją koalicją nie był zainteresowany spotkaniem na neutralnym terenie, stąd nasza próba ataku podczas ich drogi do Torunia). Wiosną odbyły się rewanżowe derby w Iławie. W dniu meczu Stomil wcześnie rano wyjeżdża przed Iławę w około 60 osób autami, aby odebrać i eskortować kiboli Polonii Bydgoszcz których jechało 18 osób. Spodziewali się zasadzki ale my nic nie organizowaliśmy tego dnia. Na mecz przyjeżdżają w jednej grupie. Żadnych ekscesów chuligańskich.
Obrazek

Jesienią jesteśmy obecni w 64 osoby w Toruniu na meczu Elana-Rodło. W tym samym czasie Stomil w 30 osób obecny jest w Kowalewie Pomorskim razem z paroma osobami z Polonii Bydgoszcz (ci rozgrywali tam swój mecz). Razem z Elaną oraz Stilonem Gorzów, który w tamtym czasie gościnnie pojawiał na meczach Elany planujemy wyjechać im na przywitanie jednak naszą grupę rozkminiają psy jeszcze w Toruniu i niestety do niczego nie dochodzi. Na jesieni postanawiamy umilić podróż kibicom Stomilu wracającym z Nowego Miasta Lubawskiego. W Rakowicach atakujemy auto Stomilu, które skręciło na znany parking przy którym stoją przydrożne dziwki. Ta akcja do przodu dla nas, po wszystkim ulatniamy się ze względu na wzmożoną ilość policji. W tym roku jesteśmy na kilku wyjazdach Jezioraka na tereny które są pod wpływem Stomilu ale nic się nie dzieje (Pasłęk, Szczytno, Giżycko, Łukta).

2008
Po meczu Stomil Olsztyn - Radomiak Radom w 40 osób odwiedzamy Ostródę aby przywitać wracający fan club Stomilu z tego meczu. Stomil zostaje przegoniony z dworca, tylko kilka osób załapało się na oklep. Ustawiamy się z Elaną Toruń na Stomil jadący na swój mecz do Piotrkowa Trybunalskiego. Stomil jedzie pociągiem niestety od Iławy jadą z nimi psy w pociągu i akcja przez to nie wypaliła. W Ostródzie pojawiamy się razem z Elaną w około 300 osób. Przed meczem na naszą kolumnę idącą nad jeziorem na mecz próbuje ataku Stomil. Niestety policja wtrąciła się do zabawy i nie doszło do bezpośredniego starcia. Na samym meczu nic się nie dzieje. Po jednym z meczów w Iławie , Stomil małą grupą odwiedza dworzec w Suszu, na oklep załapuje się kilku chłopaków z Fan Clubu Susz, w plecy są także 2 szaliki. Przed jesiennym meczem Stomil Olsztyn - Jeziorak Iława, wybieramy się do Morąga aby przywitać miejscowy fan club Stomilu, który zbierał się na dworcu PKP. Jedziemy w 35 osób w tym 7 chuliganów Elany. Stomilowcy z Morąga tego spotkania nie zaliczą do udanych, w nasze ręce wpadają pojedyncze barwy OKS-u. Na powrocie z meczu w Ostródzie zaciągamy hamulec ręczny i dochodzi do starcia ze Stomilowcami z Ostródy, którzy mimo tego, że na peronie byli w przewadze potracili swoje barwy. Po meczu koalicja Stomil-Petrochemia-Polonia-GKM Grudziądz pojawia się autami w Iławie, gdzie ganiają osoby w barwach Jezioraka, tego wieczoru kilka osób od nas pozbywa się swoich barw.
Obrazek

2009
Na meczu barażowym o 2 ligę w Krakowie nasza 13 osobowa grupa jest zaatakowana pod stadionem przez Hutnik . Po meczu z naszej strony padła propozycja rewanżu w Iławie, bez policji i z daleka od stadionu. W dniu rewanżu w Iławie, jedno auto które wyjeżdża przed Iławę aby odebrać ekipę Elany jest zauważone przez Stomil, który oczekiwał aby dołączyć do Hutnika. Następnie Hutnik ze Stomilem prowadzą swoją dziwną rozgrywkę i do niczego tego dnia między nami nie dochodzi (na samym meczu małe starcie przy sektorze gości, mieszana iławska ekipa, Hutnik ze Stomilem rozwalają jeszcze ogrodzenie i na tym się zakończyło).

 
Posty: 434
Dołączył(a): Śr 10 lis, 2010

Re: STOMIL HOOLIGANS - wspomnienia

Post przez F.R.T. » Pn 17 kwi, 2017

Skaczemy trochę po tematach i jesteśmy nie konsekwentni, przepraszam. Miał być cykl tylko o Olimpii z żuław, przerwaliśmy, Miało być opisanych kilka spotkań wspólnych z braćmi z Bydgoszczy, przerwaliśmy. Mamy za to plan na historię o Górnik Zabrze. Na pewno z czasem wrócimy do zaległości i wszystko opiszmy !

Kontaktów na przestrzeni lat zważywszy na odległość było naprawdę sporo, działo się dużo, nie zawsze po naszej myśli. Typowe fajne chuligańskie życie w zasadzie bez jakieś większej kosy czy nienawiści od tak bardzo często ktoś dostał po głowie, ktoś stracił barwy. CHWAŁA CHULIGANOM !! CHWAŁA CHULIGANOM !!


Kontakty Stomil Górnik.

Kontakty na linii Stomil Górnik rozpoczęły się po awansie naszej drużyny do ekstraklas w 1994 roku. Pierwszy mecz rozegrano w Olsztynie na jesień 1994. Mecz zakończył się remisem 1:1, a spotkanie obserwowało 18000 kibiców.

Na głównym zebrała się grupa powitalna Stomilu przy „wieżowcu”. Też tam się znalazłem, zaczęło to być oczywiste że w dniu meczowym trzeba być w tych rejonach. Z czasem znaliśmy rozkład pkp i zmiany w nim lepiej niż nie jeden konduktor.

Nie pamiętam planu, ale wyszło na to że potsim Górnik nie przyjechał. Lekko się rozdzieliliśmy. Cześć została, inni pod sklep inni obcinać dalej w regionie zapiekanek. W tym czasie wyszła z dworca Arka (30), aktualna zgoda Zabrzan. W naszej grupie decyzja starych że nie atakujemy i czekamy na resztę. Szybko nastąpiła zmiana planów, bo z dworca Arkowców zaatakował w mniejszości bardzo dobry FC z Morąga plus ci co dobiegli spod ”Baronu” min Karolek z Kormorana. Walka. Arka się cofa. Lecimy my ale też leci milicja i niestety na tym koniec, niebieskich coraz więcej. Brawa dla Morąga za decyzje i atak. Zawijamy z regionu. Dla mnie oczywiste, brak Górnika z Arką już się wydarzyło czyli dziś brak atrakcji. Ja jako małolat z brakiem siana na bilet na mecz się nie wybierałam, takie czas jak był wybór afery na dworcu a dopingiem na stadionie - wybierałem dworzec ;) . Przez lata w weekendy od rana miałem jakieś zajęcia poza domem hehe. Zresztą tak też robiła cześć młodych chłopaków którzy napłynęli na stadion przy okazji awansu do najwyższej ligi. Z czasem to przybrało określenie wymiana pokoleń.

Górnik (40) zrobił jednak niespodziankę, przyjechał autokarem i pojawił się w rejonach stadionu Stomilu. Doszło do ganianek i walk. Stomilowcy tam obecni określili je remisowymi do czasu wjazdu służb. Nasze szale i żabskich pozmieniały właścicieli, Górnicy na pewno byli stroną atakującą.

Obrazek

Rewanż w Zabrzu był spokojniejszy obserwowało ok 15 fanów Stomilu wspieranych przez 80/100 osobowa grupę wtedy naszej zgody – Ruchu Chorzów. Mecz zakończył się zwycięstwem Górnika 2:0.

W sezonie 1995/96 wyjazd do Zabrza nie doszedł do skutku, gdyż nie wypalił autokar i zebrani fani nie mieli już czym pojechać. Na stadionie pojawił się tylko jeden fan OKSu Grzywa. Wystartował jeszcze przed informacją że nie będzie autopka. Mecz przegrywamy 2:3.

W rewanżu do Olsztyna przyjechało w 30 fanów KSG. Cyrki od rana. Czekając znów oczywiście na dworcu. Górnicy przyjechali jakimś łamańcem w tłumie zwykłych podróżnych. Kumaliśmy że są, oni nas widzieli ale nikt nie wiedział jakie są ilości z obu stron. Górnik się rozdzieli cześć wsiadła do autobusu część gdzieś w sklepy. Nas było dużo mniej ale to oni [moderator]. I się zaczęło. Jakieś szaliki już wykrojone na dworcu. Ktoś ganiał zaginionych zaboli po Zatorzu. Inna grupa goszcząc Polonie Bydgoszcz (czasy jeszcze przed zgodą prywatne kontakty), w okolicach ryneczku przy stadionowego okopuje i zdobywa trzy małe fany KSG.

Najciekawiej jednak było na godzinę przed meczem. Ulewa/urwanie chmury, milicja w nyskach i nasz atak koroną stadionu. Górnik został tylko pod opieką ochroniarzy. Z 30 osobowa grupa zaatakowała. Po pokonaniu ogrodzenia fani Stomilu wbiegli w sektor gości. Nawet nie próbowali się bronić, salwowali się ucieczką z sektora. A że umieją szybko biegać to zdążyli dobiec do ochraniających ich psów. Zostawili małą flagę na sektorze, którą jednak tak mocno przymocowali, że została jedynie porwana. Milicja w biegła z 2 stron korony pacyfikując atakujących. Osobiści 6 pałek zostało na plecach i rękach, krążenie poprawione hehe. Sam mecz zakończył się rezultatem 0:0.

Obrazek

W sezonie 1996/97 jesienią do Zabrza udało się tylko 7 kibiców Stomilu. Zostali zaatakowani w kawiarence klubowej przez Górnika z kijami bejsbolowymi. Jeden z Fanów broniąc flagi dostał w rękę, która uległa złamaniu. Flagi nie oddał. Hanysi zwinęli jednak plecak z szalikiem. Górnik wspominał w swoich zinach tę akcję jako... najlepszą w swojej rundzie jesiennej.

Na wiosnę Górnik przyjechał niezłą 60 osobową grupą w tym Wisłoka Dębica. Większość to autokar w obstawie mundurowych. Kilka osób, które jechały pociągiem zostały skrojone przez Widzew. Mecz obserwowało 5000 kibiców. Nasz młyn zaprezentował się fatalnie niewiele ponad 100 szalikowców. Stomil zremisował 1:1 .
Obrazek

F.R.T.
zródło: "STADION"

Poprzednia strona

Powrót do Stomil Ponad Wszystko