Artykuł

Herb Kolejarza Stróże, fot. 90minut.pl

Herb Kolejarza Stróże, fot. 90minut.pl

Kolejarz Stróże - najbliższy rywal Stomilu

06.09.12 17:00   kuba   2  

W najbliższą niedzielę Stomil Olsztyn zagra z Kolejarzem Stróże. Przedstawiamy najbliższego rywala podopiecznych Zbigniewa Kaczmarka.

HISTORIA

Ruch sportowy w mieście zapoczątkowała garstka miłośników i zapaleńców piłki nożnej, zakładając w 1928 roku - klub sportowy "Nafta" przy Rafinerii Nafty w Stróżach. Klub ten istniał tylko przed siedem lat. Do końca 1945 roku, w mniej formalny sposób miłośnicy futbolu grywali na sąsiedzkim terenie, boisku zwanym "za wodą". Okres okupacji i lat bezpośrednio po wojnie, a więc 1945-47 to lata stagnacji sportowej i piłkarskiej, ale mimo to zawsze znajdowała się pokaźna grupa młodych ludzi, którzy trenowali na łące państwa Mogilskich. Dawne boisko "za wodą" zostało razem z włościami pana Piękosi rozdzielone. Nie mając własnego boiska, na którym mogli by rozgrywać swoje mecze, w roku 1947 najlepsi piłkarze "zaciągnęli się" do gry w LZS Siepietnica.

W tym samym czasie grupa działaczy oraz sympatyków czyniła starania o przydzielenie terenu pod boisko. Teren został przyznany stosunkowo szybko, jak również szybko i sprawnie wykonano prace przy budowie boiska piłki nożnej. Prace w czynie społecznym wykonali sportowcy, młodzież oraz sympatycy klubu, z kolejarzami na czele. W efekcie 2 sierpnia 1949 roku nastąpiło otwarcie boiska oraz zainaugurowanie działalności klubu - Terenowe Koło Sportowe Kolejarz Stróże.

Brak finansów nie pozwalał jednak zgłosić zespołu do rozgrywek. Kolejarz występował więc towarzysko i dopiero wiosną 1951 roku klub wystartował w rozgrywkach klasy C, zdobywając mistrzostwo i awans do B-klasy. W związku z przebudową stadionu, drużyna w roku 1961 została wycofana z rozgrywek. W czasie dwuletniej przerwy wykonano renowację płyty boiska, ogrodzenie stadionu i trybunę ziemną. Kolejarze i sportowcy w czynie społecznym zaadaptowali dwa pudła wagonowe na szatnie sportowe. Zespół powrócił do B-klasy, w której grał do roku 1969. Dziesięć lat później, z okazji trzydziestolecia działalności Kolejarz mógł poszczycić się już trzecim miejscem w klasie okręgowej, w której pozostał jeszcze przez kilkanaście lat. Lata dziewięćdziesiąte to prawdziwy rozkwit Kolejarza Stróże. Rozpoczęła się mozolna wspinaczka po szczeblach rozgrywek. W 2003 roku klub awansował do IV ligi. Od 2005 do 2010 Kolejarz grał przez trzy sezony w trzeciej lidze i dwa następne sezony w drugiej, awansując potem na zaplecze ekstraklasy, gdzie grają do dziś.

OBECNY SEZON

Pozycja w tabeli: Kolejarz Stróże po pięciu spotkaniach w I lidze zajmuje 10. miejsce w tabeli.
Ostatnie trzy spotkania w lidze: 1:1 Okocimski KS Brzesko (W), 1:1 Arka Gdynia (D), 0:2 GKS Katowice (W).
Powiązanie ze Stomilem i regionem: Ostatni raz Stomil Olsztyn zagrał z Kolejarzem w kwietniu 2010 roku. Przegraliśmy wtedy na własnym stadionie 1:2. Z obecnej kadry ten mecz powinni pamiętać Janusz Bucholc, Łukasz Suchocki oraz Robert Tunkiewicz. Dwaj pierwsi zagrali przez 90 minut, a Tunkiewicz w 74. minucie zmienił Pawła Alancewicza.

HISTORIA POJEDYNKÓW

II liga - gr. wschodnia 2008/2009: Stomil Olsztyn - Kolejarz Stróże 3:1
II liga - gr. wschodnia 2008/2009: Kolejarz Stróże - Stomil Olsztyn 1:1
II liga - gr. wschodnia 2009/2010: Kolejarz Stróże - Stomil Olsztyn 3:1
II liga - gr. wschodnia 2009/2010: Stomil Olsztyn - Kolejarz Stróże 1:2

Więcej informacji o meczu:

Tagi: Stomil Olsztyn, Kolejarz Stróże, I liga, Przedstawiamy rywala


Komentarze

  1. 07.09.12 11:30 Pawlik

    Tomek zagraj tak jak z łeczna.

  2. 06.09.12 22:39 chodi

    przeciwnik jak najbardziej w zasięgu. Ten mecz trzeba wygrać, powodzenia!!! SPW

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!