Artykuł

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu, fot. Artur Szczepański

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu, fot. Artur Szczepański

Oświadczenie Michała Żukowskiego

17.02.19 13:05   godfather   29  

Na Facebooku pojawiło się oświadczenie Michała Żukowskiego, prawnika zaangażowanego w grupę chcącą uratować Stomil, które poniżej prezentujemy. Wpis wyjaśnia sytuację ostatnich dwóch tygodni. Zachowaliśmy pisownię oryginalną.

“Kłamać nigdy nie wolno, ale nie zawsze trzeba całą prawdę mówić”

W zawodzie prawnika często odkrywamy, jak starożytne myśli lub zasady rzymskie są nam bliskie w czasach współczesnych. W prawie, w polityce i w biznesie.

Przeczytałem w ostatnich kilkunastu godzinach szereg informacji na temat Stomil Olsztyn i potencjalnego inwestora, który mógłby uratować klub. Z racji mojego zaangażowania w ten projekt, w związku z oświadczeniem rzeczniczki ratusza Pani Marty Bartoszewicz (dostępnym na twittrze Olsztyn.com.pl oraz zmienionym w zakresie czasu przeszłego na czas teraźniejszy na stronie Radia Olsztyn) oraz oświadczeniem piłkarzy Stomilu wołającym o prawdę, czuję się zobowiązany wobec kibiców, piłkarzy i wszystkich, którym na sercu leży dobro tego klubu, by przedstawić fakty z ostatnich dwóch tygodni.

Wielokrotnie naszym życiem kierują przypadki. Moja pomoc klubowi to też przypadek. Leżałem chory w domu i odpoczywając od spraw mojej firmy trafiłem na informację o odebraniu Stomilowi trzech punktów przez Komisję Licencyjną. To był piątek - 1 lutego. Sięgnąłem po telefon i zadzwoniłem do mojego kolegi, w przeszłości piłkarza tego klubu, z pytaniem co tam się dzieje. Po kilku minutach bieżącej diagnozy stwierdził, że muszę skontaktować się z Prezesem Maciejem Radkiewiczem.

Rozmawialiśmy z Prezesem kilkadziesiąt minut, już wtedy wyczułem, że rozmawiam z uczciwym i szczerym człowiekiem, który po prostu mówi jak jest i który, co mi niezmiernie zaimponowało, postanowił kilka miesięcy temu zostawiając swoją pracę w Warszawie wrócić do Olsztyna i pomóc temu klubowi. Żyjąc z oszczędności i z oszczędności utrzymując rodzinę. Nie otrzymując z klubu żadnego wynagrodzenia, mimo wcześniejszych innych ustaleń. Powiedziałem mu, że w ciągu kilku godzin zbiorę kilku kompetentnych kolegów i postaram się pomóc. Zebrałem grupę ok. 20 osób - z Warszawy i z Olsztyna, z których każda włożyła coś do tego projektu. Wszystkim serdecznie dziękuję.

Pod koniec dnia wykrystalizowała się “grupa operacyjna” - z Arkadiusz Regiec - CEO Beesfund.com oraz moim przyjacielem, radcą prawnym biegłym w prawie sportowym. Jeszcze tego samego dnia z Arkiem mieliśmy kolejną długą rozmowę z Prezesem Radkiewiczem ustalając sytuację finansową klubu. W międzyczasie zostałem formalnie upoważniony przez zarząd m.in. do działań w zakresie poszukiwania inwestora oraz spraw licencyjnych. Udało nam się umówić spotkanie z Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, na środę - 6 lutego.

Kolejne dni to pierwszy z czasookresów, który obejmuje na razie dyskrecją. W dniu 6 lutego o godz. 17 odbyło się pierwsze spotkanie grupy ratującej klub z Panem Prezydentem. Grupa była złożona z Arkadiusz Regiec, dwóch ekspertów prawa spółek i prawa sportowego, współpracujących wcześniej z Legią oraz mnie. Nadmienię tylko, że poza mną cała grupa zaangażowana była w spektakularne uratowanie Wisły Kraków. Spotkanie miało dobry, profesjonalny przebieg. Przedstawiliśmy elementy planu pozyskania inwestora i ewentualnej emisji crowdfundingowej jako inwestycji kontynuacyjnej. Stosowaliśmy z Arkiem schematy znane nam z naszej codziennej pracy z innowacjami - z funduszami VC, ze startupami, z aniołami biznesu. Panowie mecenasi na przykładzie Wisły Kraków niezwykle profesjonalnie wyjaśnili zagadnienia prawne tego procesu i różnych wariantów zaangażowania inwestorskiego. Spotkało się to z pozytywnym odbiorem Pana Prezydenta, dostaliśmy zielone światło na dalsze działania i zobowiązaliśmy się do przedstawienia nazwiska inwestora/inwestorów, którzy mogliby być zainteresowani pójściem tą ścieżką naprawczą, do poniedziałku 11 lutego.

W tym okresie umówiliśmy się na ciszę informacyjną, której obie strony przestrzegały. Mieliśmy kilka dni, wykonaliśmy setki telefonów, tak aby Arek Regiec w poniedziałek osobiście poinformował Pana Prezydenta o osobie zainteresowanej inwestycją w klub - tym samym po raz pierwszy poza naszym gronem padło w Olsztynie nazwisko Michała Brańskiego - świetnego biznesmena i człowieka, człowieka z wizją i nadzwyczajną kreatywnością oraz wyczuciem biznesowym. Uważam, że zachęcenie go do inwestycji w Stomil, to wielki sukces Arka, który powinien być doceniony.

Na umówione z Panem Prezydentem na piątek, 15 lutego, spotkanie o godz. 10 poszliśmy w wąskim gronie - inwestor, Arek Regiec i ja. W dobrym biznesowym tonie jest nieujawnianie przebiegu spotkań/negocjacji. I ja nie mam zamiaru w tym momencie tej zasady naruszać. Nie chciałem przekazywać nawet informacji o uczestnikach spotkania uznając, że właściwy do tego jest Urząd Miasta lub sam inwestor. Wydany po kilku godzinach komunikat miasta mnie jednak zmroził.

Gdyby miasto odmówiło komentarza, napisało, że nie będzie ujawniać nazwiska inwestora etc., czyli podeszło do sprawy na zasadzie “nie zawsze mówić całą prawdę”... Ale Pani Rzecznik napisała: “Oficjalnie mogę te informacje zdementować, ponieważ nie ma takiego inwestora, o którym tutaj od kilku godzin donoszą media – będącego współwłaścicielem m.in. portalu wp.pl.”. Chciałbym wierzyć, choć kolejne oświadczenia tego nie potwierdzają, że to jakieś nieporozumienie komunikacyjne, a nie celowe wprowadzanie opinii publicznej w błąd.

Szanowni, nie potrafię pisać tak pięknie, jak Arek (https://www.facebook.com/arkadiusz.regiec/posts/10156164360933602?__tn__=K-R) ani określić czym poza porywem serca jest moje wsparcie. Ani go nie ukrywałem, ani nie epatowałem w mediach czy w społeczności lokalnej. W ostatnich dwóch tygodniach ciężko pracowaliśmy robiąc to, co możemy dla tego klubu. W związku jednak z oświadczeniem ratusza napiszę, że:

- Michał Brański wszedł frontowymi drzwiami do olsztyńskiego ratusza w piątek;

- Miałem przyjemność siedzieć obok niego na spotkaniu u Pana Prezydenta;

- Michał Brański wyszedł, o zgrozo, podobnie jak wchodził, bez maski, kaptura frontowymi drzwiami z olsztyńskiego ratusza.

I jako urodzony tutaj, w dawnym szpitalu kolejowym, jako wychowany na Stomilu (tylko 2 mecze opuszczone w ekstraklasie), wykształcony na Sybiraków w kopernikańskim LO III, chciałbym, aby Olsztyn przyciągał ludzi z taką pasją, doświadczeniem i wizją. Jeszcze nie jest za późno, aby zaprosić inwestora na dalsze rozmowy - poważni ludzie biznesu i polityki nie obrażają się. Niezależnie od rozmów z inwestorem chciałbym, aby wkrótce Arek doprowadził do emisji akcji Stomilu przez platformę Beesfund. By Stomil stał się po części klubem oddanym kibicom. Ludzi dobrej woli jest więcej niż możemy sobie wyobrazić. Przy minimalnej pomocy wierzę, że go uratujemy! Ale ta emisja to nie jest pełny plan ratunkowy, to jedynie krok w poszukiwaniu inwestora z wizją długoterminowego, zrównoważonego i racjonalnego rozwoju klubu. Czyli z wizją z jaką w ubiegły piątek pojawił się w olsztyńskim ratuszu Michał Brański.

Tagi: Stomil Olsztyn, Michał Żukowski


Komentarze

 1. 18.02.19 15:10 zjs

  Świniarski dziennikarz? Od czasu jak zmienił się właściciel, a "dziennikarze" wrócili ze stażu w Niemczech mówienie o tych ludziach "dziennikarze" to nieporozumienie. Niektórzy odeszli, inni to propagandziści.

 2. 17.02.19 20:24 Owsian

  Grzymowicz tak kluczył żeby wypaść na obrońcę podatników i mieszkańców Olsztyna, Radkiewicz bał się pisnąć słowo przeciwko Grzymowicz owi a Swiniarski tak prowadził audycję żeby nie urazić prezydenta. Ktoś kto słuchał mógł odnieść wrażenie że redaktor jest niezorientowany w temacie Stomilu. Wstyd. Olsztyn nie ma niezależnych dziennikarzy.

 3. 17.02.19 20:23 nor

  Oklepane frazesy. Zero odważnej wizji, zero spontaniczności, zero przyjaznego spojrzenia na sprawę Stomilu. Chyba nie trzeba wyjaśniać, kto zaprezentował te ,,wartości,, w dzisiejszej audycji. Żenada. Dwa tygodnie do startu rundy wiosennej. Na razie wygląda na to, że to ostatnie dwa tygodnie działalności klubu.

 4. 17.02.19 20:16 HP

  Świniarski po co pozwoliłeś mu na tą paplaninę.Mijał się z prawdą.To Czałpi.dał ciała z Galerią a Kiłdan zebrał burzę. A bblabla nt. wydatków i finansów to dowód na jego nieudolność

 5. 17.02.19 20:14 janadam

  Smutno mi po wysłuchaniu tej audycji w radiu Olsztyn. Pan Prezydent mówi dużo ale tak żeby nic nie powiedzieć konkretnego (Skąd ja to znam (mam 62 lata). Panie Prezydencie w Katowicach tez są szkoły które miasto finansuje i tez są inne instytucje społeczne finansowane przez miasto w kwotach nie mniejszych niż w Olsztynie. Używał Pan często słowa " pieniądze podatników" a kilka tysięcy kibiców na stadionie i wiele tysięcy kibiców poza stadionem to nie podatnicy??? Obym się mylił ale "wiało" od Pana wyraźną niechęcią do Stomilu. przykro to mówić ale tkwi Pan jeszcze w innej epoce... i nie ma Pan żadnego pomysłu na wypromowanie regionu w ogóle. Pozdrawiam Kibiców Stomilu wszystkich tych z Olsztyna i innych miast Polski.

 6. 17.02.19 20:02 ja.gr

  I co i nic red. Świniarski miał szansę a tak znowu zero konkretu. Licencja we wtorek zawieszona a prezes i właściciel nic luuz zero problemu! Ludzie toż to koniec

 7. 17.02.19 20:02 Olsztyniak58

  I co po audycji? Sranie po ścianie i mydlenie oczu

 8. 17.02.19 19:14 ja.gr

  Słuchamy i zadajemy pytania na Facebooku. Ja już zadałem. Ciekawe ilu z kibiców jest online, jakby prezydent zobaczył z 200 wpisów to by może zmiękł

 9. 17.02.19 18:38 ja.gr

  Super info to teraz tylko przycisnąć Grzymowicza panie Świniarski ma pan szansę powodzenia!

 10. 17.02.19 18:24 maras75

  A ja powiem tak. ... DZIŚ WIECZOREM DOWIEMY SIĘ , ŻE NASZ KLUB MA NOWEGO WŁAŚCICIELA . OBYM SIĘ NIE MYLIŁ. PZDR

 11. 17.02.19 18:18 Stefan W

  Szefowa z Zatorza, to wyartykułuj wyraźnie kto i w jaki sposób obraża bo czytam bardzo uważnie i nie widzę niczego niestosownego...

 12. 17.02.19 18:01 maniek86

  Radio poinformowało przed chwilą, że w studio będzie obecny prezydent.

 13. 17.02.19 17:12 krzyżak

  I co z tego że będzie wywiad? Żadne trudne i niewygodne pytanie nie padną. Wszystko jest ustalone. Oni grają do jednej bramki. Tak, to co się tu, w Olsztynie wyprawia, to skandal. A kto jest temu winien? Wszyscy mieszkańcy Olsztyna. Wszyscy, którzy od lat głosują na tych samych ludzi. W mieście rządzą komuniści z PZPRowską przeszłością. Wychowani w tamtym ustroju. I działający jak w tamtych czasach. A tu potrzeba kogoś z pomysłem, otwartego na nowe możliwości.

 14. 17.02.19 17:11 dzbs

  Znowu usunięte komentarze ;) Jesteście żałośni Panowie moderatorzy ;)

 15. 17.02.19 17:02 KIBICKA z zatorza

  Stefan W to czytaj uważnie

 16. 17.02.19 16:58 KIBICKA z zatorza

  ja.gr to czytaj wszystko

 17. 17.02.19 16:53 Stefan W

  Kibicka, to oświeć o co chodzi? Kto tutaj jest rzekomo obrażany?????

 18. 17.02.19 16:29 KIBICKA z zatorza

  a mimo to część kiboli pisze głupoty bo nie wiedza o co chodzi, Jołopki jak nie wiecie o co chodzi to nikogo nie obrażajcie

 19. 17.02.19 15:38 ja.gr

  To bez sensu znowu ściema i nic się nie dowiemy.

 20. 17.02.19 15:31 maniek86

  W studio będzie tylko prezes "na żywo". Wypowiedzi Grzymowicza z taśmy nagrane wcześniej. Nie będzie konfrontacji

 21. 17.02.19 15:19 ja.gr

  Z chęcią posłucham, skoro Grzymowicz zgodził się przyjść na konfrontację z Regiecem to znaczy że ma jaja

 22. 17.02.19 15:15 dzik8297

  grzymowicz to antysportowiec i kłamca. To jest potwierdzenie że doszło do spotkania z Brańskim

 23. 17.02.19 15:12 dzik8297

  https://www.facebook.com/groups/1514121302170629/permalink/2221617621420990/

 24. 17.02.19 14:36 SzEFoo

  O 19.20 dziś w radiu Olsztyn gośćmi Świniarskiego m.in. Grzymowicz, Szmit, Radkiewicz, Maciej Iwański, Regiec.

 25. 17.02.19 14:29 SzEFoo

  Grzymowicz grabarz Stomilu. Ten człowiek nigdy nie był kibicem tego klubu (tylko przed wyborami) więc nie spodziewajcie się fajerwerków. Najchętniej rozpocząłby to wszystko od zera i temat stadionu rozwiązany na lata bo na tramwaje musi byc rezerwa finansowa.

 26. 17.02.19 14:25 grzegorz

  Skandal to co tu się wyprawia! Mamy dość tego cyrku.

 27. 17.02.19 14:01 nor

  Dzięki temu oświadczeniu wreszcie wiadomo więcej. Grono zdolnych, wykształconych osób (nie debili, jak najczęściej przedstawia się kibiców) stara się uchronić ten klub przed upadkiem. Ratusz powinien być z tego dumny. A wygląda na to, że jest wręcz przeciwnie - że władzom miasta ta pomoc jest nie na rękę. Może teraz ratusz zechce wytłumaczyć sytuację i wyda oświadczenie? Tylko tym razem przydałoby się kilka słów prawdy.

 28. 17.02.19 13:57 ja.gr

  A może konkretnie ile zaoferował pan Brański i czego oczekiwał w zamian? Ja też mogę przyjść do ratusza zaoferować kupno 100% akcji za 1zł obiecać zainwestować 10mln w 2 lata a w zamian oczekiwałbym kupna terenów z 20mln upustem ceny...

 29. 17.02.19 13:57 czerkasow

  Walka na oświadczenia trwa, a Grzym jak przygłup się z tego śmieje.

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!