Artykuł

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu, fot. Łukasz Kozłowski

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu, fot. Łukasz Kozłowski

Stomil Olsztyn obchodzi 74. urodziny. SPW!

15.07.19 00:00   kyn   2  

15. lipca 1945 roku doszło do pierwszego piłkarskiego meczu w powojennym Olsztynie. Pracownicy Społem zagrali z pracownikami kolei. Teraz możemy powiedzieć, że Stomil zagrał z Warmią, i przegrał 1:2.

Minione 74. lata naszego klubu to różne koleje losu, różne wydarzenia, mniejsze lub większe sukcesy i rozczarowania.

Bało-Niebiescy bardzo długo tułali się po ligach regionalnych, a nie byli jedyną sekcją klubu. W ramach OKS-u trenowali równie min. motocrossowcy, koszykarki czy kajakarze. Rozwój piłki nożnej nastąpił tak naprawdę od momentu powstania Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych i objęcia przez zakłady patronatu nad klubem. Miało to miejsce w 1968 roku.

Głównym orędownikiem rozwoju sekcji piłkarskiej był dyrektor OZOS-u Władysław Leonhard. To głównie dzięki niemu Stomil dwadzieścia lat później mógł świętować awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Najbardziej utytułowany piłkarski klub na Warmii i Mazurach, w latach 1994–2002 wystąpił w ośmiu sezonach w ekstraklasie oraz dwukrotnie awansował do ćwierćfinału Pucharu Polski. Mistrz Polski juniorów U-19 w roku 1974, drugi wicemistrz Polski U-17 w roku 2003. W sezonie 2011/2012 Stomil uzyskał awans do I ligi z drugiego miejsca, zdobywając 55 punktów i od tego czasu nieprzerwanie reprezentuje Olsztyn na drugim szczeblu rozgrywkowym.

- - -

Historyczne nazwy klubu: Warmiak Olsztyn (15. lipca 1945 r.), Społem Olsztyn (1. paździarnika 1945 r.), OKS Olsztyn (1958 r.), OKS-OZOS Olsztyn (marzec 1968 r.), OKS Stomil Olsztyn (1973 r.), MOKS Stomil Olsztyn  (1993 r.), OKS 1945 Olsztyn (czerwiec 2004 r.), Stomil Olsztyn (marzec 2012 r.).

- - -

Dumy Warmii nie omijały różne koleje losu, z upadkiem klubu w 2003 r, włącznie. Odbudowany na IV-ligowych rezerwach, przez OKP Warmia i Mazury, OKS 1945 Olsztyn, w 2012 r. Stomil powrócił do jedynie słusznej, historycznej nazwy. Nie spowodowało to jednak wkroczenia w erę mlekiem i miodem płynącą, bo z najróżniejszych względów, Stomil był ponownie już dwukrotnie na skraju upadku.

Najpierw w 2015 r. Stomil uratowało przejęcie przez miasto Olsztyn i utworzenie Spółki Akcyjnej, a w 2019 r. zainteresowanie i deklaracja przejęcia udziałów spółki przez Michała Brańskiego, współwłaściciela Wirtualnej Polski.

W sobotę 13. lipca doszło w końcu do podpisania umowy na linii miasto Olsztyn - Michał Brański i dziś (poniedziałek - 15. lipca), w urodziny naszego klubu, odbędzie się sesja Rady Miasta, która wprowadzi Stomil w nowy etap nowożytnej historii. Etap, który mamy nadzieję będzie usłany samymi sukcesami i spowoduje nie tylko faktyczną odbudowę klubu, ale i zapewni nieprzerwany rozwój, który zakończy się tym, że któreś z najbliższych urodzin obchodzić będziemy już jako klub Ekstraklasy. Tego sobie, działaczom, trenerom i zawodnikom Dumy Warmii serdecznie życzymy!!!

Niech żyje Stomil Olsztyn! JEDYNA DUMA WARMII I MAZUR!

Fortuna

Tagi: Stomil Olsztyn


Komentarze

  1. 15.07.19 11:06 zjs

    O czym jest mowa w artykule w części nazw historycznych, panie Lejtnant.

  2. 15.07.19 09:02 Lejtnant

    Był też MOKS STOMIL OLSZTYN.

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!