Herb Wigier Suwałki, fot. 90minut.pl

Wigry Suwałki - przedstawiamy rywala

16.09.19 23:37   em   0

W piątek (20 września) Stomil Olsztyn zagra na wyjeździe ligowe spotkanie z Wigrami Suwałki. Początek meczu zaplanowano na godz. 19:47.

HISTORIA KLUBU

W 1946 roku przy 57. Pułku Piechoty powstał klub WKS Suwałki (Wojskowy Klub Sportowy Suwałki). Drużyna ta, zajęła trzecie miejsce w finale mistrzostw okręgu białostockiego (drugi stopień rozgrywek ligowych w Polsce). Rok później, zespół przyjął nazwę WKS Wigry Suwałki – tę datę dzisiaj przyjmuje się za oficjalne utworzenie klubu. Drużyna pod nowym szyldem wywalczyła drugie miejsce w A Klasie mistrzostw okręgu białostockiego (drugi stopień rozgrywek ligowych). Rok później zajęła miejsce czwarte i nie wywalczyła awansu ani do I ligi ani do startującej od przyszłego sezonu II ligi. Tym samym w kolejnym sezonie (1949) zespół grał dalej w A Klasie mistrzostw okręgu białostockiego, ale która stanowiła już trzeci stopień rozgrywek ligowych. Zespół zajął w tamtym sezonie czwarte miejsce].

Lata sześćdziesiąte XX w. to dla Wigier okres w którym były średniakiem ligi okręgowej (z początku III stopnia rozgrywek w kraju, od sezonu 1966/67 IV stopnia rozgrywek w kraju). Suwalczanie najczęściej notowali miejsca najczęściej poza podium ligowej klasyfikacji. Lepsze wyniki zaczęli osiągać dopiero pod koniec dekady, kiedy to dwukrotnie zwyciężyli w finale szczebla wojewódzkiego Pucharu Polski i zajęli drugie miejsce w lidze. Były zawodnik Wigier, Ryszard Sawicki w monografii z okazji 60-lecia klubu za brak satysfakcjonujących wyników w tamtym czasie obarczył działaczy klubu. Uważał, iż w klubie podejmowano zbyt dużo decyzji politycznych. Za niesłuszną uznał strategię obraną przez Wigry, która bazowała na połączeniu grupy suwalczan z zawodnikami odbywającymi w Suwałkach służbę wojskową. Według niego, za mało troski wykazywano wobec suwalczan. (źródło: pl.wikipedia.org) [ WIĘCEJ INFORMACJI ]

SUKECESY

• 6. miejsce w I lidze - 2017/2018
  • 1/2 finału Pucharu Polski - 2016/2017

OBECNY SEZON

Miejsce w tabeli: Wigry Suwałki zajmują obecnie 12. miejsce w tabeli I ligi z dorobkiem 11 punktów.

Ostatnie wyniki: 1:2 GKS Tychy (W), 2:3 Puszcza Niepołomice (D), 1:2 Miedź Legnica (W).

Powiązania ze Stomilem i regionem: W Wigrach gra były zawodnik Stomilu Olsztyn - Adrian Karankiewicz. Trenerem Wigier jest pochodzący z Elbląga - Adam Fedoruk.