Artykuł

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. pixabay.com

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. pixabay.com

Jak dbać o rękawice bramkarskie? Poradnik

15.04.24 08:10   artykuł sponsorowany   0  

Rękawice bramkarskie należy regularnie prać po każdym meczu lub treningu, aby skutecznie usuwać wszelkie zanieczyszczenia, które mogą się osadzić głęboko w aqua piankę i trwale zabrudzić rękawice. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie rękawic bramkarskich zaraz po ich zakupie.

Aby uniknąć uszkodzenia materiału lub szwów rękawic, należy unikać prania ich w pralkach automatycznych, które mogą pracować w zbyt wysokich temperaturach i stosować nadmierną ilość proszku. Użycie proszku oraz gorącej wody może spowodować utwardzenie pianki, co z kolei może pozbawić rękawice ich właściwości amortyzacyjnych.

Zadbanie o rękawice bramkarskie po zakupie

Po zakupie rękawic trzeba usunąć wszelkie etykiety i metki. Następnie warto zalać rękawice letnią wodą, najlepiej w garnku lub innym głębszym naczyniu. Nie zaleca się stosowania dodatkowych detergentów, które mogą zaszkodzić rękawicom.

Rękawice bramkarskie powinny być moczone przez co najmniej dwie godziny. Jest to konieczne ze względu na to, że pianka, będąca aktywnym materiałem rękawic, wymaga odpowiedniego wypłukania. To pozwala piance uzyskać pełnię swoich właściwości amortyzacyjnych poprzez uaktywnienie wewnętrznego termo granulatu. Im miększa okaże się pianka, tym lepiej zachowają rękawice przyczepność i chwytność. Proces ten warto wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta danego modelu.

Pranie rękawic po każdym meczu

Oprócz samego przygotowania rękawic bramkarskich do gry istotne jest systematyczne utrzymanie ich w czystości. Regularne pranie rękawic pozwala zachować ich trwałość oraz zapewnia najwyższy poziom higieny.

Ręczne pranie i płukanie rękawic bramkarskich

Najbezpieczniejszym sposobem prania rękawic bramkarskich jest pranie ręczne:

w misce lub garnku należy przygotować roztwór z delikatnym mydłem, zalewając je ciepłą wodą o temperaturze między 40 a 50 stopni Celsjusza;

po chwili odczekania, aby mydło się rozpuściło, rękawice można zanurzyć w roztworze, delikatnie je trzeć jedną o drugą, starannie wcierając mydlaną zawiesinę w piankę;

zewnętrzne, mocniej zabrudzone części rękawic można czyścić delikatną szczotką lub gąbką; ważne jest, aby unikać stosowania twardych szczotek lub gąbek do czyszczenia lateksu, ponieważ mogą one spowodować trwałe uszkodzenia i utratę właściwości materiału.

Po dokładnym umyciu rękawic konieczne jest ich dokładne przepłukanie czystą wodą, aż do całkowitego usunięcia wszelkich resztek piany. Warto powtórzyć ten proces płukania dwu- lub nawet trzykrotnie, aby upewnić się, że rękawice są zupełnie czyste.

Po umyciu rękawic, które są już czyste i mokre, należy je odwirować, aby pozbyć się nadmiaru wody. Można użyć do tego celu specjalnej wirówki lub samodzielnie delikatnie wycisnąć wodę z rękawic. Należy jednak pamiętać, aby nie używać zbyt dużej siły i unikać skręcania rękawic, szczególnie jeśli są wykonane z lateksowej pianki, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Suszenie rękawic bramkarskich

Po umyciu, rękawice bramkarskie należy suszyć na suchym ręczniku w temperaturze pokojowej. Należy unikać suszenia ich bezpośrednio na słońcu lub w pobliżu źródeł ciepła, ponieważ to może uszkodzić materiał. Susz rękawice aż do całkowitego ich wyschnięcia. Pozostawienie wilgoci w rękawicach może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu, który może być trudny do usunięcia.

Dbałość o rękawice bramkarskie przyczynia się do ich dłuższego użytkowania i do utrzymania optymalnych warunków higieny. Warto zatem stosować się do opisanych wyżej praktyk pielęgnacyjnych, aby cieszyć się dobrze utrzymanymi i skutecznymi rękawicami przez długi czas.

Patronite Zostań patronem stomil.olsztyn.pl! Doceniasz naszą pracę? Chcesz więcej ciekawych materiałów? Wspieraj nas tutaj: https://patronite.pl/stomilolsztynpl

Tagi: -Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!