Artykuł

Pamiętamy o Stomilowcach, którzy są w "Sektorze Niebo"!

01.11.22 07:02   em   3  

Tradycyjnie przed 1 listopada, kiedy to przypada Wszystkich Świętych, wybraliśmy się na dwa olsztyńskie cmentarze. Po to żeby odwiedzić i upamiętnić kibiców, sympatyków, piłkarzy, sportowców, działaczy czy prezesów Stomilu Olsztyn, których już z nami nie ma na tym świecie. Pamiętajmy o naszej Stomilowskiej rodzinie!

Niestety z roku na rok lista grobów, które odwiedzamy powiększa się, nie ma roku, żeby ta lista osób, które odwiedzamy, chociażby stanęła w miejscu. Nie tak dawno pożegnaliśmy przecież Sebsa z Jarot, który zginął w wypadku samochodowym, a do końca swoich dni był wiernym fanatykiem Stomilu Olsztyn i podróżował za swoją drużyną na wyjazdy, nie mówiąc już o spotkaniach domowych.

Na cmentarzu przy ulicy Wadąskiej w Olsztynie, powszechnie nazywanym cmentarzem w Dywitach, pochowani są inni aktywni kibice Stomilu: Filip Kluczewski i Mateusz Koper.

Na cmentarzu Olsztyn - Dywity pochowany jest także m.in. bramkarz Stomilu Olsztyn Jan Kozakiewicz, który rozegrał blisko 150 spotkań w barwach naszego klubu. Nie mogło nas zabraknąć także u byłego kierownika Stomilu, pracownika tego klubu, a także wiernego kibica - Jerzego Rudzińskiego. Rok temu zmarł były piłkarz Stomilu - Mieczysław Ziemacki.

Na Dywitach pochowany jest także Mariusz Wiśniewski, napastnik Stomilu, który swoją dobrą swoją dobrą grą w “biało-niebieskich” barwach zapracował na transfer do Pogoni Szczecin.

Na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie pochowany jest legendarny piłkarz Stomilu - Andrzej Biedrzycki. Na boiskach Ekstraklasy zagrał w 196 spotkaniach, najwięcej spośród wszystkich piłkarzy naszego klubu. Był także trenerem, dyrektorem sportowych, a na koniec kierownikiem drużyny. Odszedł od nas poczas treningu Stomilu na boisku przy al. Piłsudskiego 69a, czyli w miejscu gdzie spędził połowę swojego życia.

Zdecydowanie za wcześniej odszedł od nas także Józef Łobocki. Stomilowiec z krwi i kości do ostatnich chwil. Piłkarz, trener I drużyny, trener młodzieży, kierownik, asystent trenera, wiceprezes. Po spadku Stomilu z II ligi (obecna I liga) nie chciał, żeby klub miał przestać istnieć, chciał go ratować z wielkich długów nawet w III lidze. Nie wyobrażał sobie dalszego życia bez Stomilu. Niestety nie doczekał się reaktywacji klubu i występów ponownie pod nazwą klubu, z która otażsamiali się kibice.

Bardzo blisko Łobockiego pochowany jest Alojzy Jarguz, honorowy prezes Stomilu Olsztyn. W świecie piłkarskim znany jako międzynarodowy arbiter, uczestnik mistrzostw świata w Argentynie w 1978 roku.

Nie byłoby wielosekcyjnego Stomilu Olsztyn, gdyby nie Władysław Leonhard. Prezesem klubu został w 1968 roku i podczas jego kadencji klub zmienił nazwę na OKS-OZOS, a fabryka opon poważnie zaczęła wspierać nasz klub. Spoczywa w Alei Zasłużonych dla naszego miasta.

Na cmentarzu komunalnym w Olsztynie pochowany jest także Tadeusz Abramski "Białowąs", czyli uczestnik historycznego spotkania Stomilu Olsztyn z Warmią na stadionie Leśnym 15 lipca 1945 roku. Jak wspomina jego syn to on odkrył stadion, ukryty wśród drzew wielkiego Lasu Miejskiego w Olsztynie. Był także wicemistrzem Polski w dziesięcioboju. Bardzo ciekawa postać, którą w najbliższym czasie szerzej przedstawimy.

Na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej spoczywają także m.in.: Mieczysław Wysocki (piłkarz i kierownik Stomilu Olsztyn), Zbigniew Kubelski (mistrz Polski juniorów z 1974 roku), Patryk Herman (piłkarz Stomilu juniorów, który przegrał walkę z chorobą nowotworową) czy Wiesław Patek (trener młodzieży).

W barwach Stomilu Olsztyn sportową karierę zaczynał m.in. Marian Bublewicz, legendarny polski rajdowiec, który zginął tragicznie w 1993 roku.

Poza Olsztynem pochowani są m.in. Jacek Płuciennik (Łódź), Marek Szczech (Pisz), Andrzej Cehelik (były trener Stomilu, Warszawa), Janusz Kupcewicz (Gdynia). Pamiętamy także o innych kibicach Dumy Warmii m.in.: Aronie, Bąblu i Wągliku.

Legendarny kibic Stomilu Olsztyn - Plechu spoczywa w grobie rodzinnym oddalonym sporo od Olsztyna. Pod koniec października delegacja fanatyków odwiedziła Ś. P. Piotra Prątnickiego.

Ciężko jest nam napisać o wszystkich, dlatego liczymy, na Wa(S)ze komentarze, żebyśmy mogli wspominać i pamiętać o wszystkich osobach związanych z naszym klubem.

11 listopada 2022 roku o godzinie 17:30 w kościele Miłosierdzia Bożego na olsztyńskich Nagórkach (ul. Barcza 2) odbędzie się msza święta w intencji wszystkich Stomilowców z "Sektora Niebo". Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów, czyli piłkarzy i kibiców ze "Starej Gwardii Stomilu".

Zobacz także:

Tagi: Stomil Olsztyn, Józef Łobocki, Andrzej Biedrzycki, Mieczysław Ziemacki, Alojzy Jarguz, Władysław Leonhard, Zbigniew Kubelski


Komentarze

  1. 01.11.22 17:18 Emilozo

    Zredagowałem, żeby miało większy sens odnośnie Biedrzy.

  2. 01.11.22 17:11 zjs

    Zapełniają się cmentarze, takie życie. Przyjmij ich Panie do siebie, św. pamięci A. Biedrzycki zmarł na boisku tragicznie a nie "praktycznie" ?

  3. 01.11.22 15:21 TixesTV Pl

    [*]

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!