Artykuł

Logo Floty Świnoujście, fot. 90minut.pl

Logo Floty Świnoujście, fot. 90minut.pl

Flota Świnoujście, czyli fenomen I ligi

20.09.12 11:45   kuba   2  

W najbliższą niedzielę piłkarze Stomilu Olsztyn zagrają historyczny mecz z Flotą Świnoujście. Rywal to fenomen w I lidze. Zespół wygrał wszystkie osiem spotkań w lidze i jest zdecydowanym liderem rozgrywek.

HISTORIA

Piłka nożna w Świnoujściu zapoczątkowana została jeszcze przed założeniem Floty, czyli 17 kwietnia 1957 roku. Jako najstarsza drużyna piłki nożnej w Świnoujściu powstała drużyna "Budowlanych", której żywot nie trwał długo. Pierwsze próby stworzenia klubu z prawdziwego zdarzenia podjęto dopiero w chwili powstania PPDiUR "Odra".

Powstało Koło Sportowe, skupiające wyłącznie pracowników przedsiębiorstwa pod nazwą "Kolejarz". Klub prowadził kilka sekcji, między innymi lekkoatletyki, piłki nożnej, pływania oraz koszykówki. Zakończono działalność klubu wraz z reorganizacją gospodarki morskiej. Kolejna próbą był KS "Grom", który nie odniósł jednak znaczących sukcesów, jednocześnie nie wzbudzając sobą zainteresowania władz.

W 1954 roku w mieście powstał kompleks sportowy wraz z zapleczem sanitarnym, którego inicjatorem byli żołnierze Marynarki Wojennej. I właśnie z ich inicjatywy 17 kwietnia 1957 roku zawiązano Wojskowy Klub Sportowy "Flota". Flota przez większość swojego istnienia występowała w III lidze, częściej ocierając się o IV, niż o II.

W 2008 roku Klub ze Świnoujścia jako beniaminek III ligi wywalczył awans do upragnionej - nowej I ligi. Wracając kilka lat wstecz, to Flota może pochwalić się zwycięstwami w okręgowym i wojewódzkim Pucharze Polski. Największymi sukcesami klubu są jednak dwa 7 miejsca w I lidze w sezonach 2008/09 i 2009/2010 oraz 1/8 Pucharu Polski w sezonie 2003/2004, w którym Flota odpadła z Amicą Wronki wcześniej ogrywając między innymi Widzew Łódź oraz Łódzki KS.

OBECNY SEZON

Pozycja w tabeli: Flota Świnoujście po ośmiu kolejkach jest liderem w rozgrywkach I ligi.

Ostatnie trzy spotkania w lidze: 3:1 GKS Katowice (d), 1:0 Arka Gdynia (W), 1:0 Okocimski KS Brzesko (D). Powiązanie ze Stomilem i regionem: Brak.

HISTORIA POJEDYNKÓW

Będzie to historyczny mecz Stomilu Olsztyn z Flotą Świnoujście.

Tagi: Stomil Olsztyn, Flota Świnoujście, I liga, Przedstawiamy rywala


Komentarze

  1. 20.09.12 20:22 F.R.T.

    też tak czuje ze 3pkt dla STOMOLKA !!

  2. 20.09.12 19:35 mateuszhnr

    WYGRAMY TO! SPW!!!!

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!