Artykuł

Logo Zespołu Sportu Młodzieżowego. Fot. Materiał prasowy

Logo Zespołu Sportu Młodzieżowego. Fot. Materiał prasowy

Podsumowano szkolenie młodzieży w 2020 r.

14.02.21 09:25   kot   3  

Zespół Sportu Młodzieżowego Instytut Sportu w Warszawie sklasyfikował wszystkie kluby młodzieżowe w Polsce na podstawie wyników osiąganych przez ich drużyny lub sportowców w zawodach w 2020 r. W zestawieniu znalazły się Stomil SA i Akademia Sportu, lecz ich miejsca raczej nie napawają dumą.

Łącznie w klasyfikacji znalazło się 3595 podmiotów szkolących młodzież w różnych dyscyplinach sportu. Na czele zestawienia znalazły się kluby wielosekcyjne, chociaż w czołowej dwudziestce nie brakowało także tych, które specjalizują się w jednej dyscyplinie. Na czele znalazły się AZS-AWF Katowice (1953 pkt), KS AZS AWF Warszawa (1542 pkt) i OŚ AZS Poznań (1530 pkt). Akademia Sportu Stomil Olsztyn zajęła całkiem przyzwoite 307. miejsce w Polsce (111 pkt), natomiast Stomil Olsztyn dopiero 2525. Dobrą lokatę AS Stomil zawdzięcza jednak piłce kobiecej, która dostarczyła ponad 104 pkt.

Gdy jesteśmy przy akademii i sekcji dziewcząt, to AS Stomil Olsztyn w piłce nożnej kobiet zajął 4. miejsce w Polsce, co z pewnością jest powodem do dumy. Na podium znalazły się największe marki w kraju: UKS SMS Łódź, MUKS Praga Warszawa i KKPK Medyk Konin. Olsztyńskim piłkarkom naprawdę niewiele zabrakło do zajęcia wyższej lokaty.

Z pozytywnych wiadomości to byłoby wszystko. W piłce nożnej mężczyzn czołowe miejsca okupują: KKS Lech Poznań SA (199 pkt), Górnik Zabrze SSA (192 pkt) i Legia Warszawa (130 pkt). Stomil SA i AS Stomil zgromadziły po 7 punktów, co dało im samo 104. miejsce. Można by połączyć ten wynik w jeden, lecz 14 punktów wrażenia nie robi i tak. Zresztą szkolenie młodzieży na podobnych zasadach odbywa się m.in. w Zagłębiu Lubin czy Lechii Gdańsk, gdzie sportem młodzieżowym zajmują się dwa podmioty i te kluby też po zsumowaniu wyników mogłyby znaleźć się w ścisłej czołówce. Niemniej Stomil został sklasyfikowany na tyle słabo, że nawet nie przewodzi w województwie. Tu liderem jest ZKS Olimpia Elbląg - 36. miejsce i 22 pkt, później 77. ITS Jeziorak Iława (10 pkt), 79. UKS Rona 03 Ełk (10 pkt), 95. UKS Naki Olsztyn (8 pkt). Nawet gdyby uznać, że Stomil zdobył 14 punktów w łącznej klasyfikacji i tak sporo brakowało do elbląskiej Olimpii. Punkty dla akademii zdobyła drużyna U-15 za wyniki w lidze wojewódzkiej, zaś dla spółki zespół U-17 również za osiągnięcia w lidze wojewódzkiej.

Gdyby ktoś z Olsztyna zastanawiał się nad tym, gdzie najlepiej szkoli się dzieci, na to pytanie również jest odpowiedź. W naszym mieście nawyżej sklasyfikowany został KS AZS UWM - 26. miejsce w Polsce z wysokimi wynikami w taekwondo olimpijskim, lekkoatletyce czy siatkówce mężczyzn. Na drugim miejscu SKS Start specjalizujący się w taekwondo olimpijskim, a na najniższym stopniu podium żeglarski YC Nauticus. Dzięki wynikom sekcji kobiet 4. miejsce zajęła akademia Stomilu, natomiast Stomil jest tak daleko, że... właściwie wyprzedzają go prawie wszystkie podmioty szkolące młodzież. Na razie wygląda to tak, że jeżeli chce się odnosić jakieś sukcesy młodzieżowe w różnych sportach w Olsztynie, to najlepiej szukać gdzieś indziej niż na Stomilu. Wyjątkiem może być jedynie kobieca piłka nożna, która w Stomilu stoi na naprawdę dobrym poziomie.

Sam ranking wydaje się być obiektywny, bowiem punkty są przyznawane za osiągnięcia w zawodach w różnych kategoriach wiekowych czy z różną rangą. Same punkty zostają przyznanawane po tym, jak odpowiednie związki sportowe prześlą badaczom informacje o wynikach rywalizacji. Sam regulamin punktowania mieści się na aż 17 stronach A4. Wyniki rankingu zdają się jednak dobrze odzwierciedlać rzeczywistość i pokazywać niektórym, jak daleko mają jeszcze do czołówki w swoim sporcie. Niestety nasz klub jest jednym z takich, którzy mogą z zazdrością patrzeć na rywali, ale też powinni wyciągnąć wnioski, bowiem ambicje Stomilu sięgać powinny nieco wyżej.

Tagi: Stomil Olsztyn, Stomil Olsztyn - sekcja kobiet, AS Stomil Olsztyn


Komentarze

  1. 15.02.21 11:37 A Ś

    Się nie dziwię z Królikowski niedługo to niebedzie co szkolić bo wszyscy z tej akademii spierdola! Jeszcze prosi o przekazanie 1% już raz zbierał to wiemy jak wyszło! Dopóki ten nieudaczników będzie w tej akademii nieprzekaze żadnego %-tu! Zróbcie porządek w tej akademii w końcu!

  2. 14.02.21 14:21 SanDiego

    Nie tylko piłkarz.

  3. 14.02.21 12:28 marduck

    Od miesięcy wspominałem, że jeśli jakiś młody chłopak marzy o zrobieniu kariery piłkarskiej powinien ucieka jak najdalej od tego klubu, nawet jak najdalej od tego województwa

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!