Zbliżają się wybory nowego prezydenta Olsztyna. W imieniu naszych czytelników i wszystkich kibiców w stolicy Warmii i Mazur zadaliśmy pytania kolejnym kandydatom na prezydenta. Poprosiliśmy ich o przedstawienie planów dotyczących sportu w regionie. Zadane przez nas pytania brzmiały:
Poprzedni prezydent, Czesław Jerzy Małkowski, często deklarował swoje poparcie dla sportu, i piłki nożnej w regionie. Według poprzedniego prezesa OKS 1945 Olsztyn Mariana Świniarskiego, był jedną z nielicznych osób na szczeblach władzy w Olsztynie, któremu na tym klubie zależało, bywał także widywany na meczach i spotkaniach związanych z naszym klubem. Nie chcemy tutaj oceniać efektów jego zaangażowania, gdyż na ten temat każdy ma odmienne zdanie.
Prosimy Pana o przedstawienie swojego zdania, planów związanych z olsztyńskim sportem, w tym także piłką nożną, która najbardziej nas interesuje. Czy jest w stanie Pan nam zagwarantować, że jako przyszły prezydent zadba Pan, aby sport w regionie wyszedł z zapaści w jakiej niewątpliwie się znajduje? Czy ma Pan pomysł na poprawę infrastruktury sportowej miasta, która jest w fatalnym stanie (sypiący się stadion i hala Urania, mała liczba basenów i boisk treningowych)?
Poniżej przedstawiamy odpowiedź pierwszego z kandydatów - Piotra Grzymowicza:
Jako były sportowiec – lekkoatleta – członek kadry narodowej juniorów w latach 70 szczególnie mocno związany jestem z olsztyńskim sportem. Jego rozwój, zarówno w wymiarze masowym, jak i wyczynowym jest jednym z najważniejszych punktów mojego programu wyborczego.
- Będąc wiceprezydentem Olsztyna w latach 2001- 2007 przyczyniłem się m.in. do powstania nowych obiektów sportowych. Są to następujące inwestycje:
- budowa sali sportowej z basenem przy SP 10,
- budowa boisk ze sztuczną nawierzchnią w SP 29,
- budowa sali gimnastycznej przy gimnazjum nr 12,
- przejęcie i modernizacja sali gimnastycznej w kompleksie budynków na terenie jednostki wojskowej przy ul. Jagiellońskiej na potrzeby LO 3,
- budowa lodowisk przy ul. Piłsudskiego i Jeziołowicza,
- budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią przy SP 18 i G 14,
- budowa sali gimnastycznej przy SP 7,
- budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Jeziołowicza,
- przygotowanie projektu technicznego budowy Centrum Wodno-Rekreacyjno-Sportowego przy ul. Piłsudskiego wraz z zapewnieniem współfinansowania tej inwestycji środkami unijnymi z RPO Warmia i Mazury; w ramach Centrum powstanie:
- 50– metrowy basen olimpijski z 25- metrowym basenem rozgrzewkowym i do nauki pływania,
- basen rekreacyjny o pow. 258 m2, brodzik o pow. 12 m2, dwie zjeżdżalnie o dł. ok. 100 m, sztuczna rzeka, trzy leżanki z masażem podwodnym, trzy masaże podwodne w ścianach bocznych, dwa bicze wodne, trzy whirpoole, kaskada wodna ,
- zespół saun na 20 osób; hydroterapia: bicz szkocki, natrysk płaszczowy, masaż wirowy kończyn, masaż podwodny, kąpiel 4-komorowa, masaż szkocki, elektroterapia, terapia polem magnetycznym i elektromagnetycznym, laseroterapia, terapia ultradźwiękowa, krioterapia miejscowa, solaria,
- siłownia, sala sprawnościowa, sala konferencyjna, sklep sportowy, gastronomia, sala zabaw dla dzieci
Oprócz oczywistych walorów zdrowotnych sport jest też jedną z najsilniejszych dźwigni promocyjnych dla każdego miasta i każdej gminy. Jeśli Olsztyn ma liczyć na skuteczną promocję w kraju i za granicą, to w strategii promocji miasta i programie rozwoju sportu powinno się koniecznie zapisać, oprócz istniejących stypendiów sportowych również inne formy wspierania finansowego drużyn i zespołów, a także sportowców z dyscyplin indywidualnych, występujących w rozgrywkach i zawodach najwyższej rangi. Zapis taki pozwoli w końcu w sposób oficjalny wspierać sport wyczynowy, który ma ogromny potencjał promocyjny. Z pewnością pomocne w opracowaniu tej kwestii będzie utworzone w Urzędzie Miasta Biuro Sportu.
W chwili obecnej miasto finansuje działalność szkółki piłkarskiej, udostępnia z 95% bonifikatą stadion przy ul. Piłsudskiego i w budżecie miasta na 2009 r. zapisano ok. 1 mln zł dofinansowania na działalność trzech drużyn olsztyńskich - AZS S.A., OKS 1945, i OKPR Traveland- Społem.
Hala Urania nie powinna być zburzona, ale zmodernizowana poprzez podniesienie jej standardu i funkcjonalności , przystosowana na potrzeby sportowo- rekreacyjne mieszkańców oraz jako miejsca treningów najlepszych zespołów. Odnowiona Urania powinna mieć też rozbudowane pomieszczenia Olsztyńskiego Muzeum Sportu, jako jednostki propagującej sport poprzez jego aspekt historyczny. Urania winna służyć też sportowcom oraz kibicom jako miejsce rozgrywania meczów oraz imprez o mniejszej randze.
Jednak główną, najważniejszą i reprezentacyjną powinna być zupełnie nowa, druga hala widowiskowo-sportowa na ponad pięć tysięcy widzów, zbudowana od podstaw na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Hala powinna mieć wygodne zaplecze oraz parkingi, tak by można było przeprowadzić w niej każdą imprezę o randze światowej i w każdej halowej dyscyplinie sportu.
Budowa nowego basenu w mieście o wymiarach olimpijskich jest uzasadniona. Inwestycja powinna być prowadzona w interesie miasta, jego sportowców oraz mieszkańców, ale przy udziale Polskiego Związku Pływackiego i Ministerstwa Sportu. Funkcjonowanie tak odważnego w rozmiarach obiektu może przynieść miastu korzyści pod warunkiem, że obiekt stanie się miejscem nie tylko okazjonalnych zawodów i treningów miejscowych pływaków, ale będzie również centralnym obiektem szkolenia pływackiego w Polsce. I tylko uzyskanie takiej gwarancji, spowoduje stałe jego wykorzystanie na zgrupowania pływackich sekcji krajowych i zagranicznych. To stworzy szansę właściwego funkcjonowania obiektu - zarabiania na obiekcie, zmniejszy koszty jego utrzymania oraz rozpropaguje Olsztyn, który stanie się znany w Europie poprzez trenujących i startujących u nas pływaków. Obiekt sprawować będzie również funkcję rekreacyjną dla naszych mieszkańców i turystów oraz będzie wykorzystywany przez olsztyńskie szkoły do nauki i doskonalenia pływania.
Biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania i możliwości finansowania infrastruktury sportowej uważam, że stadion Stomilu należy przebudować na typowo piłkarski obiekt wysokiej klasy z 15-20 tys. miejsc. Pieniądze na tę inwestycję pozyskać można ze sprzedaży pod cele komercyjne 10 ha gruntów, jakie pozostaną po wybudowaniu Centrum Wodno - Rekreacyjno – Sportowego przy al. Piłsudskiego.
Niezależnie od tego należy w dalszym ciągu prowadzić działania zmierzające do przejęcia od PKP terenów Warmii przy ul. Sybiraków, zaś przyszłe sportowe wykorzystanie tych terenów powinno być poprzedzone opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z udziałem mieszkańców i zapewnieniem źródła finansowania tej inwestycji.
Należy zadbać także o wybudowanie boisk piłkarskich ze sztuczną nawierzchnią na osiedlu Nagórki przy SP 25 – podobnych do tych, jakie powstały na osiedlu Dajtki. Niezależnie od tej inwestycji należy postarać się o kolejne boiska wielofunkcyjne Orlik 2012, tak by powstało ich jeszcze koło dziesięciu i były w każdej dzielnicy Olsztyna. Ważne by ich lokalizacja czyniła je łatwo dostępnymi i zachęcała w ten sposób do uprawiania sportu.
Mając na uwadze ogrom zadań stojących przed przyszłym prezydentem, również tych, o których piszę powyżej, wierzę, że całe środowisko sportowe łącznie z działaczami, kibicami i sympatykami klubu sportowego OKS 1945 będzie aktywnie wspierać te działania, które pozwolą nam wspólnie rozwiązać występujące problemy i odbudować olsztyński sport.
20.01.16 09:58 Fanatyk_OKS
Papier wszystko przyjmie