Artykuł

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Łukasz Kozłowski

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Łukasz Kozłowski

Sonda przed startem II ligi. Jak wypadnie Stomil?

15.07.22 11:19   em   4  

Przed startem nowego sezonu II ligi przeprowadziliśmy sondę na temat Stomilu Olsztyn oraz rozstrzygnięć w ligowej tabeli. Na co stać Stomil? Kto awansuje do I ligi? Kto spotkanie do III ligi? Zapraszamy do lektury.

Zadaliśmy trzy pytania:

1) O co będzie grał Stomil Olsztyn w nadchodzącym sezonie?

2) Kto będzie faworytem do awansu?

3) Kto będzie walczył o utrzymanie w rozgrywkach II ligi.

Emil Marecki (stomil.olsztyn.pl):

1) Stomil będzie na początku grał o to, żeby nie powtórzyć haniebnego wyniku z poprzedniego sezonu, kiedy to przegrał 6 spotkań z rzędu. Wtedy doświadczona “na papierze” ekipa się z tego ostatecznie nie podniosła. Na początku gramy z beniaminkami, więc łatwo się nie zapowiada. Jeżeli wystartujemy w miarę dobrze, to będziemy w środku stawki, jak początek będzie kiepski, to Stomil będzie bił się o utrzymanie. Nie na wszystkie pozycje drużyna ma obsadzonych piłkarzy na ten moment, więc nie ma co oczekiwać, że będziemy “czarnym koniem” II-ligowych rozgrywek.

2) Faworyci na "papierze" to Motor Lublin, Polonia Warszawa i Radunia Stężyca.

3) Bardzo bym chciał, żeby to nie był Stomil. Problemy może mieć ponownie Hutnik Kraków, który pozostał w rozgrywkach dzięki wycofaniu się Wigier Suwałki. Nie jest za ciekawie też w GKS-ie Jastrzębie. W dolnych rejonach zapewne będzie też Znicz Pruszków i Wisła Puławy.

Krzysztof Betkier (stomil.olsztyn.pl):

1) Niestety nie będzie to gra o awans, raczej o bezpieczny środek. Jest jeszcze wiele niewiadomych, myślę, że odpowiedź na to pytanie poznamy, jeśli nie po rundzie jesiennej, to po zakończeniu okienka transferowego i pierwszych trzech - czterech kolejkach.

2) Jednego faworyta nie widać. Zapewne swoje ambicje będzie chciał w końcu zrealizować Motor Lublin, wysoko powinni być beniaminkowie Polonia Warszawa i Kotwica Kołobrzeg. Ten sezon, w opinii wielu ekspertów, jest idealnym do powalczenia o awans, właśnie z powodu braku widocznego, jednoznacznego faworyta. bardzo możliwe, że cele jakie postawią przed sobą kluby, będą się klarować już w trakcie trwania rundy.

3) Przewiduje, że o utrzymanie walczyć będą Znicz Pruszków, GKS Jastrzębie, KKS Kalisz, Hutnik Kraków i Pogoń Siedlce, ale też wydaje mi się, że różnice punktowe na koniec sezonu nie będą duże. Liga w tym sezonie wydaje się mocno wyrównana.

Łukasz Kotowski (stomil.olsztyn.pl):

1) W założeniu środek tabeli, ale chyba powinniśmy grać o powrót do I ligi. Mnie natomiast nie zaskoczy walka o utrzymanie. Mamy wielu młodych zawodników w kadrze, do tego wypożyczonych z innych klubów, więc tak naprawdę może być wszystko. Zobaczymy po 5 kolejkach, na co będzie stać Stomil.

2) Motor Lublin może, mieli parcie na awans w poprzednich sezonach. Nie śledziłem transferów w II lidze, więc za bardzo nie wiem. Dalej kilka zespołów może być mocnych: Radunia Stężyca, Kotwica Kołobrzeg, Polonia Warszawa.

3) O utrzymanie będzie ciekawa walka i będzie zamieszanych wiele klubów. GKS Jastrzębie, Wisła Puławy, Znicz Pruszków, Hutnik Kraków, jakaś drużyna rezerw: Śląsk albo Zagłębie, może Olimpia Elbląg i może Stomil. Walka o utrzymanie powinna być bardziej emocjonująca niż o awans.

Łukasz Kozłowski (olsztyn.com.pl):

1) To niezwykle trudne pytanie. Z całą pewnością na końcowy efekt będzie składać się wiele składowych: począwszy od jakości piłkarskiej kontraktowanych zawodników, po spokój finansowy czy ład organizacyjny. Jak słusznie zauważono w klubie - "nazwiska nie grają". W ostatnich sezonach boleśnie przekonaliśmy się o tym, że znane z boisk ekstraklasowych czy I-ligowych postacie, zarabiające spore sumy, nie muszą dawać wartości dodanej zespołowi. Gdzieś tam głęboko mam nadzieję, że młody narybek, głodny sukcesów oraz wybicia się na szersze wody sprawi, że klub będzie z nich dumny. Mam również nadzieję, że klub w końcu postawi na porządny, regionalny skauting, który umożliwi znalezienie kilku perełek, które w przyszłości będą mogły stanowić o sile zespołu. Wracając jednak do meritum postawionego pytania... Łatwiej byłoby na nie odpowiedzieć po kilku pierwszych kolejkach, jeżeli jednak teraz musiałbym jasno odpowiedzieć na zadane pytanie to obstawiam środek tabeli.

2) Kto będzie faworytem do awansu? Raczej nie będę odkrywczy jeżeli wymienię Motor Lublin, w którym większościowym udziałowcem jest jeden z najbogatszych Polaków. Na pewno w grę o awans włączy się także Radunia Stężyca. Klub, który w Polsce jest uważany za swoisty "folwark wójta". Groźne mogą być rezerwy Lecha oraz Garbarnia Kraków.

3) Kto będzie walczył o utrzymanie się w lidze? Sygnały, które dochodzą od najbliższego naszego rywala, Kotwicy Kołobrzeg, nie rokują dobrze na przyszłość beniaminka II ligi. Prezes klubu pożegnał się bowiem ostatnio m.in. z całym sztabem trenerskim, czy dyrektorem sportowym. A podobno to jedynie wierzchołek problemów, jakie mają w tym klubie. Myślę, że ciężko może też mieć... Olimpia Elbląg, w której - podobnie jak u nas - nigdy się nie przelewało i często "było na krawędzi". Na pewno jednak liga będzie bardzo ciekawa.

Michał Głuszniewski (Przegląd Sportowy):

1) Patrząc na kadrę Stomilu, a raczej coś na jej kształt, spodziewam się, że będzie walka o utrzymanie.

2) Kto będzie faworytem do awansu? Motor Lublin. Uważam jednak, że mocno namieszać może Polonia Warszawa – są na fali wznoszącej, dokonali ciekawych wzmocnień.

3) Kto będzie walczył o utrzymanie się w rozgrywkach. Stomil, Wisła Puławy i któreś rezerwy ekstraklasowego klubu.

Piotr Gajewski (dwadozera.pl):

1) O święty spokój. Mam nadzieję, że nie o utrzymanie do ostatniej kolejki, choć siła zespołu to nadal zagadka. Na plus trzeba zaliczyć bardzo solidny środek pola, co był wielką bolączką drużyny na zapleczu Ekstraklasy.

2) Polonia, Motor i Polkowice oraz Radunia - w tej kolejności. Polonia i Polkowice mają bardzo fajnych trenerów i stabilne zaplecze finansowe. W Motorze wiele będzie zależeć od atmosfery, a Radunia to trochę zagadka, ale wydaje się, że mogą namieszać.

3) Hutnik Kraków, Znicz Pruszków, KKS Kalisz i Wisła Puławy oraz Stomil i Olimpia Elbląg. Rezerwy klubów Ekstraklasy moim zdaniem raczej się utrzymają.

Paweł Piekutowski (stomil.olsztyn.pl):

1) Niełatwy orzech do zgryzienia ma Szymon Grabowski. Mało czasu do rozpoczęcia ligi, trochę testów. Mam nadzieję, że Stomil poradzi sobie organizacyjnie i finansowo. Spodziewam się bardzo ciężkiego sezonu zakończonego ostatecznie bezpiecznym środkiem tabeli. W przypadku wygranych spotkań z Olimpią Elbląg będzie można wybaczyć ewentualne wpadki.

2) Myślę, że pomimo małych perturbacji to jedno z dwóch premiowanych miejsc zajmie Motor Lublin. Drugie? Polonia Warszawa. Radunia będzie w czubie przez większość sezonu, lecz ponownie przyjdzie zmierzyć im się w barażach.

3) Życzyłbym naszym przyjaciołom z Hutnika spokojnego utrzymania. Do samego końca co najmniej jeden z beniaminków powalczy o byt.

Paweł Zajączkowski (Stats Perform):

1) W każdym klubie cele na zbliżający się sezon w największym stopniu wynikają wprost z dostępnego budżetu. Nie inaczej będzie w Stomilu. W czwartek nowy właściciel Michał Żukowski zdradził, że możliwości finansowe to około trzech milionów złotych. Skromnie. Jednak biorąc pod uwagę zakończone wsparcie miasta (zgodnie z umową sprzedaży klubu) oraz przespany czas byłego sternika Michała Brańskiego na pozyskanie kolejnych inwestorów, to wynik nie mógł być lepszy. Zatem o co będzie grała drużyna prowadzona przez trenera Szymona Grabowskiego? O spokojny ligowy byt.

2) Naturalnym faworytem rozgrywek będzie Radunia Stężyca, z którą o awans na zaplecze Ekstraklasy powalczą byli zawodnicy Stomilu Jonatan Straus, Wojciech Łuczak i Paweł Wojowski. Wysoko oceniam również szanse Polonii Warszawa i Motoru Lublin

3) Hutnik Kraków, Wisła Puławy i Znicz Pruszków.

Paweł Sławiński (działacz Błękitnych Pasym):

1) Patrząc na obecną kadrę to wyjątkowo ciężko o optymizm. Doświadczonych zawodników można policzyć na palcach jednej ręki, a większość piłkarzy, którzy latem dołączyli do klubu to młodzi zawodnicy z III ligi. W oczy rzuca się również brak skutecznego napastnika. Pozostaje liczyć, że po rozegraniu pierwszych kolejek ktoś jeszcze do drużyny dołączy, a trener zdąży to wszystko szybko ułożyć. Niestety mimo wszystko obawiam się, że czeka nas kolejny sezon, w którym Stomil walczy o utrzymanie, ale mam nadzieję, że tym razem walka okaże się skuteczna. Duży wpływ może mieć to jak będzie funkcjonował klub, czy będzie współpracować z kibicami czy winić ich za niepowodzenia jak bywało w poprzednim sezonie.

2) Najbardziej zdeterminowany, aby wywalczyć awans wydaje się Motor Lublin. W minionych miesiącach popełniono w tym klubie dużo błędów, ale myślę, że przez to są bardzo zdeterminowani by osiągnąć zakładany od awans. W walce o najwyższe miejsca będzie się na pewno liczyła się Radunia Stężyca oraz beniaminek Polonia Warszawa.

3) Patrząc na tabelę minionego sezonu wydaje się, że o utrzymanie będą walczyć Hutnik Kraków oraz Znicz Pruszków. Do tego grona może dołączyć beniaminek z Tarnobrzegu. W ostatnich dniach głośno o działaniach Kotwicy Kołobrzeg, może to w trakcie sezonu odbić na możliwościach tego zespołu. Tak jak w odpowiedzi na pierwsze pytanie, obawiam się, że w gronie drużyn walczących o utrzymanie będzie również Stomil Olsztyn.

Patronite Zostań patronem stomil.olsztyn.pl! Doceniasz naszą pracę? Chcesz więcej ciekawych materiałów? Wspieraj nas tutaj: https://patronite.pl/stomilolsztynpl

Tagi: Stomil Olsztyn, II liga


Komentarze

 1. 15.07.22 22:22 Tiger

  Nie chce być złym prorokiem ale w zeszłym sezonie grając w I lidze sprowadzano zawodników z II ligi. Jak to się skończyło wiemy, obecnie grając w II dochodzą gracze z III i IV ligi. Widocznie nikogo to nie nauczyło, pozostaje nam więc mieć nadzieję, że będą gorsi od nas i jakoś na koniec się utrzymamy.

 2. 15.07.22 14:41 tomaso

  Ja tam liczę na baraże. Trzeba być optymistą. Myślę, że czas grac będzie na korzyść Stomilu

 3. 15.07.22 13:29 Parsifal

  Z kim ? 😃

 4. 15.07.22 12:23

  Najważniejsze mecze to te z elblongiem które trzeba wygrać !

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!