Artykuł

Wizualizacja nowego stadionu w Olsztynie, fot. olsztyn.eu

Wizualizacja nowego stadionu w Olsztynie, fot. olsztyn.eu

Stadion w Olsztynie potrzebny na wczoraj

14.10.11 23:45   mw   14  

Oczywistym jest fakt, iż Olsztyn jak najszybciej potrzebuje nowego stadionu. Jednak czy rzeczywiście jest to tak oczywiste dla wszystkich, skoro wciąż brak jakichkolwiek konkretnych informacji i działań ze strony władz miasta? Dlaczego nowy stadion jest nam tak bardzo potrzebny? Jakie korzyści przyniósłby taki obiekt? Jaką powinien mieć pojemność? Opiszę, to w dziesięciu punktach.

1) Jeżeli ktoś w ogóle zastanawia się, dlaczego w Olsztynie powinien lada dzień powstać nowy stadion, niech spojrzy tylko na obecny stadion, którego lata świetności już dawno minęły. Teraz przypomina on tylko muzeum czasów, w których Stomil przeżywał szczytowe momenty w swojej historii. Jest bardzo zaniedbany, zniszczony, a większa część trybun nie może zostać oddana do użytku. Pewnie nie byłoby w tej chwili nic niezwykłego w tym stadionie, gdyby nie wiele wzruszających wspomnień, które nierozerwalnie się z nim łączą.

2) Przykre jest również to, że niegdyś tak potężny klub, z tak bogatą przeszłością musi rozgrywać swoje mecze na karykaturze stadionu. Pragnę tu pokazać, że Stomil to nie tylko mecze piłki nożnej, ale też tradycja, historia, liczne grono wiernych kibiców, bezcenne wspomnienia. Jest też klubem z ogromnymi aspiracjami i ambicjami, a taki klub z całą pewnością zasługuje na stadion z prawdziwego zdarzenia. Jak na piłkarskie kluby przystało – byłaby to też jego swoista wizytówka.

3) Przypomnijmy sobie teraz czasy, kiedy to na Piłsudskiego 69a przychodziły tysiące ludzi, którzy pragnęli doświadczyć i przeżyć coś wyjątkowego. Byli świadkami, jak olsztyńska drużyna podejmowała na swoim stadionie najlepsze polskie drużyny. Pokazuje to tylko, jak wielki jest głód olsztynian na piłkę nożną na naprawdę wysokim poziomie. Właśnie nowy stadion stanowiłby prolog odbudowy futbolu w naszym mieście, a na meczach znowu panowałaby frekwencja, jak za dawnych lat.

4) Bodowa nowego stadionu może nas uchronić przed błędem, który popełniliśmy już kiedyś, a jego plony zbieramy do dzisiaj. Mam na myśli brak zainteresowania się sportem ze strony rządzących miastem, który może nas sporo kosztować. Nie możemy pozwolić, by w Olsztynie kolejny stadion po prostu umarł. Wszyscy się już zapewne domyślają, że chodzi tu o Stadion Leśny, na którym to dawno temu bito rekordy świata, a teraz nie można przeprowadzić na nim żadnej poważnej imprezy sportowej.

5) Warto więc poruszyć temat innych dyscyplin sportu w naszym mieście, które również kuleją bądź podupadają. Jestem przekonany, że ten żenująco słaby poziom sportu podniósłby nowy stadion, na którym to mogłyby się rozwijać inne niż piłka nożna dyscypliny sportu (np. lekkoatletyka).

6) Nie ma wątpliwości, że Olsztyn stałby się wówczas organizatorem wielu popularnych i prestiżowych przedsięwzięć, ale nie tylko sportowych. Znacznie zwiększyłaby się liczba wszelkich imprez artystycznych, koncertów, dzięki czemu Olsztyn stałby się sławniejszy i zdobyłby satysfakcjonujący rozgłos.

7) Pamiętajmy też o bardzo istotnej korzyści, jaką niesie za sobą nowy stadion, który nie odstraszałby i nie zniechęcał ludzi sowim wyglądem i przestarzałością. Wręcz odwrotnie – byłby świetna formą spędzenia ciekawie wolnego czasu, atrakcją całego miasta. Ludzie przybywaliby całymi rodzinami z przyjemnością na stadion, który wywierałby na nich niemałe i pozytywne wrażenie.

8) Wydaję mi się też, że jako stolica regionu powinniśmy wywiązywać się z pełnienia swojej roli i dobrze reprezentować Warmię i Mazury także pod względem sportowym. Powinno nam być głupio, gdy przyjrzymy się innym miastom reprezentującym swoje województwa. Każde z nich może się pochwalić o wiele lepszym, nowszym stadionem lub stadionami, a przy okazji wyższym poziomem sportowym. Powinniśmy pokazać, że Olsztyn też się liczy na sportowej mapie Polski, jednocześnie wykorzystując sprzyjające nam warunki geograficzne oraz walory naszego terenu.

9) Nowy stadion stanowiłby także źródło szeroko rozumianych korzyści i zysków dla Olsztyna, zwłaszcza gdy wraz ze stadionem zostałaby wzniesiona galeria handlowa. Taka inwestycja przyniosłaby nie tylko duże przychody, korzyści materialne, ale też znakomicie promowałaby i reklamowała miasto pod różnymi względami, a miasto stałoby się popularniejsze.

10) Nie należy zapominać o bardzo ważnej kwestii, jaką jest mianowicie pojemność nowego stadionu. Przyszły stadion powinien mieścić przynajmniej 15 tyś. kibiców, a nie 9 tyś., tak jak planuje miasto. Ilość miejsc proponowana przez władze jest za mała w porównaniu do zapotrzebowania i wielkości miasta.

Mimo bezlitośnie upływającego czasu, w głębi duszy wierzę, że ludzie rządzący naszym miastem odpowiednio szybko przejrzą na oczy i uświadomią sobie, jak bardzo potrzebny jest Olsztynowi stadion z prawdziwego zdarzenia.

Tagi: Stomil Olsztyn, stadion w Olsztyn, budowa stadionu


Komentarze

 1. 19.10.11 23:12 kaziu oks

  15 tyś. minimum na taki Stadion Olsztyn zasługuje

 2. 15.10.11 16:38 1945

  Mecz Ekstraklasy w sobotę o 20.00 byłby zapełniony z braku alternatyw. Tu w Olsztynie się nic nie dzieje. Większość w weekendy pije piwko na starówce, nad jeziorkami, bądź pod blokami. Reszta siedzi z żonami i dzieciakami przed telewizorem oglądając Taniec z Gwiazdami i marzy żeby się gdzieś wyrwać. W Kielcach zaczęto budowę stadionu jeszcze w 3 lidze po przyjęciu planu na kilka lat. Taki plan jest potrzebny w Olsztynie, a nie każdy ma jakiś pomysł i robi wszystko po swojemu. Obecnie działacze i politycy się kłócą, a media zastanawiają się czy aby na pewno to o sport tu chodzi, a nie o prywatne interesy kilku olsztyńskich grup interesów. Na stronie konsultacji miasto napisało, że oni są inni niż reszta w kraju i nie ma co się spodziewać szybkich efektów.

 3. 15.10.11 15:47 Emilozo

  @czarnyczarny. Ja bym się nie cieszył ze stadionu na 5 tysięcy. Taki jest w Ostródzie i tam niech taki będzie. On tam spełni się całkowicie. Mecz z Widzewem pokazał, że na mecze może spokojnie przyjść dużo ludzi. Teraz było 4 tysie, więc na nowy stadion by przyszło dwa razy więcej osób! (chociażby magia jupiterów). Narzekamy? No bo mamy do tego święte prawo. Poparłem Grzymowicza w wyborach i to było z mojej strony duże wsparcie dla prezydenta. Wiele osób namówiłem żeby poprało Grzymowicza, bo marzy mi się stadion z prawdziwego zdarzenia! Teraz oczekuję budowy, a nie ciągłego zapowiadania, że są rozmowy, że to, że tamto... Chcę pójść i zrobić zdjęcie z pierwszego wbicia łopaty i wtedy na tej stronie pojawi się artykuł, w którym nie będzie narzekania !!! Póki jednak się tak nie stało to wszystko można zmienić w projektach ect, więc ja będę narzekał na ilość miejsc...

 4. 15.10.11 15:06 kujaw22

  Zapomnijcie o 9 tyś miejsc - później można być na 200%, że nigdy nie znalazłyby się pieniądze na rozbudowę. 9 tyś to efekt aspiracji władz miasta - oni nie chcą, żeby Stomil był w ekstraklasie bo czuliby presję żeby dawać jeszcze więcej kasy na klub. Już teraz chcą dawać jak najmniej. Ale Panie Grzymowicz - trzeba patrzeć przyszłościowo, a nie w perspektywie 2-3 lat. Stadion to inwestycja na około 30 lat i dlatego 17 tyś miejsc to absolutne minimum. Wiedzą o tym chociażby władze w Białymstoku. PS. Olsztyn w dawnej I lidze miał jedną z najwyższych frekwencji - głód na piłkę jest w dalszym ciągu. A o stadionie z galerią zwodzą nas już od co najmniej 2 lat i wciąż nie ma ani 1 konkretu.

 5. 15.10.11 14:56 chodi

  do Nagórki, oczywiście że pamiętam jak było nawet i po 16 tyś, tylko że jak widzę frekwencję w Poznaniu, to zadaję sobie jedno pytanie: Czy w razie awansu do ekstraklasy jest chociażby cień szansy na to, że na mecz np Stomil - GKS Bełchatów, przyjdzie 9000 kibiców? i odpowiedź jest prosta -NIE. Więc będę wdzięczny miastu jak uda im się wybudować jakikolwiek nowy obiekt, bo obecny to jest dopiero kpina a jakbyś usiadł na nowym fajnym stadionie nawet na 9000 to sądzę ,że wszyscy byliby baaaaaardzo happy!!!

 6. 15.10.11 14:45 BATIGOL

  Ja się mogę zgodzić na stadion na 9 tys. pod warunkiem ,że decyzja o jego budowie zapadnie w tym roku.Szansa na jego powstanie jest jednak mała , a jest o tym głośno bo Grzymowicz zapłacił 1mln. firmie doradczej.Żadnych efektów praktycznie nie widać i pieniądze już wpłacone... Co do turniejów lekkoatletycznych i siatkarskich na stadionie to kogoś najwyraźniej poniosło.Powinny się na nim odbywać przynajmniej jakieś mistrzostwa juniorów itp. Stadion lekkoatletyczny to oddzielna kwestia i każdy wie ,że ten z kolei powinien być usytuowany tam gdzie był stadion leśny,ale w tym mieście wszystko idzie 100 razy wolniej niż powinno.

 7. 15.10.11 12:49 Kot

  W 9 miesięcy zjechali co najmniej o 3 tys. miejsc, a do wybudowania stadionu jeszcze co najmniej 3 lata. Ludzie mają prawo do narzekania, obiecanki były inne.

 8. 15.10.11 12:37 czarnyczarny

  dlaczego jesteśmy wszyscy tak niewdzięczni? czy nie cieszylibyśmy się ze stadionu chociażby takiego jaki mają w Ostródzie (5 tys.)? Do wszystkich zainteresowanych : zamiast narzekać na ilość, zacznijmy wspierać w końcu tych, którzy dokładają swoją cegiełkę do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji. Ja osobiście sam uważam, że powinien stadion być większy, ale... nie ma na to pieniędzy - z pustego nikt nie naleje. A prawdę mówiąc będąc prezydentem naszego miasta, powoli zacząłbym się wkurzać i tracić cierpliwość słuchając tylko i wyłącznie narzekań. Cieszmy się, że W OGÓLE COŚ SIĘ RUSZYŁO!

 9. 15.10.11 12:29 knicks

  Chodi, tylko spójrz na to, że oni protestują więc dlatego taka frekwencja. Zresztą u nas w regionie nie ma konkurencji i pewnie było by tak jak za czasów 1 ligi gdy z całego województwa się zjeżdżali.

 10. 15.10.11 11:44 krzyżak

  Nie chcą większego stadionu bo boją się, że będzie on przynosił straty. Ale wystarczy zatrudnić dobrego zarządcę mającego głowę na karku i stadion spokojnie będzie na siebie zarabiał. Stadion to nie tylko mecze Stomilu co 2 tygodnie. Grać tam powinny też rezerwy, młodziki. Można robić inne zawody sportowe (np. lekkoatletyka), latem zrobić turnieje piłki siatkowej (p nie problem usypać boiska piaskowe). Tylko trzeba mieć pomysł na zarządzanie. I stadion powinien być pod takim kątem projektowany. W Polsce wybudowano i użytkuje się sporo nowych stadionów. Warto przeanalizować ich architekturę, użyteczność, problemy przy budowie, ich wady konstrukcyjne oraz użytkowe i na ich podstawie zrobić cos co powstanie szybko, niedrogo (finansowanie uczciwe i przejrzyste bez podejrzeń i niewiadomych wydatków) i funkcjonalnie.

 11. 15.10.11 11:21 NAGÓRKI

  Ktoś kto pisze, że 9 tyś byłoby dobrym rozwiązaniem nie pamięta czasów , gdzy na mecze przychodziło grubo ponad 10 tyś. A jak nie pamięta to niech nie P.I.E.R.D.O.L.I , że 9 tyś to wystarczająca liczba!

 12. 15.10.11 10:48 Z e(S)ką w sercu.

  Mylisz się. Na meczu Lecha z Koroną było 13.500 ludzi. Nie wiem skąd ty wziąłeś te 9000. ;Oooo. Ale mniejsza o to. Dla mnie stadion na 9 tyś to kpina. Jeśli budować, to budować już coś konkretniejszego, a nie dziure na 9 tysięcy pojemności.!!!!!

 13. 15.10.11 10:08 chodi

  O czym ty piszesz? 9 tyś to kurnik? wyłóż dzieciaku ze swojej kieszenie 59 mln zł to pogadamy, jak nam wybudują obiekt na 9 tyś to byłoby zajebiście, pamiętajcie że jesteśmy jednym z najbiedniejszych miast w Polsce i nie mamy drużyny w ekstraklasie tylko w 2 dawnej 3 lidze!! Jako potwierdzeni moich słów poniżej frekwencja Lecha z Koroną gdzie Poznań słynie z dobrej frekwencji i jest dobre 2 razy większy od Olsztyna. Lech Poznań - Korona Kielce 1:0 (0:0) Bramka: Grzegorz Wojtkowiak (64) Żółte kartki: Hubert Wołąkiewicz, Dimitrije Injac - Vlastimir Jovanović, Maciej Korzym, Paweł Sobolewski, Aleksandar Vuković, Pavol Stano Czerwona kartka: Maciej Korzym Sędzia: Robert Małek (Zabrze) Widzów: 9000

 14. 15.10.11 09:04 Piekarz/OKS

  za kurnik na 9 tys to ja dziękuję. gdzie ci ludzie mają oczy...

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!