Artykuł

Andrzej Biedrzycki pochowany jest na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie. Fot. Paweł Piekutowski

Andrzej Biedrzycki pochowany jest na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie. Fot. Paweł Piekutowski

Wspominany Stomilowców z "Sektora Niebo"

01.11.21 06:54   em   7  

W miniony weekend odwiedziliśmy Stomilowskie groby na dwóch olsztyńskich cmentarzach. 1 listopada przypada Wszystkich Świętych i właśnie tego dnia wspominamy wszystkich, którzy odeszli już od nas. Pamiętajmy zawsze o naszej Stomilowskiej rodzinie.

Najpierw pojechaliśmy na cmentarz w Dywitach i tam wspominaliśmy byłego kierownika Stomilu Jerzego Rudzińskiego. Do końca swoich dni aktywnie interesował się losami olsztyńskiego Stomilu.

W tym roku pożegnaliśmy byłego zawodnika Stomilu, pochodzącego z Lidzbarka Warmińskiego, Janusza Mocholę. W olsztyńskim klubie grał do 1983 roku na pozycjach obrońcy oraz napastnika.

Na Dywitach pochowani są także Jan Kozakiewicz, podstawowy bramkarz olsztyńskiego klubu w latach 80-tych, a także Mariusz Wiśniewski, napastnik Stomilu, który swoją dobrą grą zapracował na transfer do Pogoni Szczecin, a także Mieczysław Ziemacki, który grał w Stomilu w latach 70/80.

Będą na cmentarzu na Dywitach możemy odwiedzić grób dwóch kibiców Stomilu: Filipa Kluczewskiego oraz Mateusza Kopera.

Na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie pochowany jest Andrzej Biedrzycki, legendarna postać naszego klubu. Na boiskach Ekstraklasy zagrał w 196 spotkaniach, najwięcej spośród wszystkich piłkarzy. Był także trenerem, dyrektorem sportowych, a na koniec kierownikiem drużyny.

Józef Łobocki także odszedł od nas zdecydowanie za wcześnie. Stomilowiec z krwi i kości do ostatnich chwil. Nie doczekał się niestety reaktywacji klubu i występów ponownie pod nazwą klubu, z która otażsamiali się kibice. Piłkarz, trener I drużyny, trener młodzieży, kierownik, asystent trenera, wiceprezes.

Bardzo blisko Łobockiego pochowany jest Alojzy Jarguz, honorowy prezes Stomilu Olsztyn. W świecie piłkarskim znany jako międzynarodowy arbiter, uczestnik mistrzostw świata w Argentynie w 1978 roku.

Nie byłoby wielosekcyjnego Stomilu Olsztyn, gdyby nie Władysław Leonhard. Prezesem klubu został w 1968 roku i podczas jego kadencji klub zmienił nazwę na OKS-OZOS, a fabryka opon poważnie zaczęła wspierać nasz klub. Spoczywa w Alei Zasłużonych dla naszego miasta.

Na cmentarzu komunalnym w Olsztynie pochowany jest także Tadeusz Abramski "Białowąs", czyli uczestnik historycznego spotkania Stomilu Olsztyn z Warmią na stadionie Leśnym 15 lipca 1945 roku. Jak wspomina jego syn to on odkrył stadion, ukryty wśród drzew wielkiego Lasu Miejskiego w Olsztynie.

Na tym samym cmentarzu spoczywają także: Mieczysław Wysocki (piłkarz i kierownik Stomilu Olsztyn), Zbigniew Kubelski (mistrz Polski juniorów z 1974 roku), Patryk Herman (piłkarz Stomilu juniorów, który przegrał walkę z chorobą nowotworową) czy Wiesław Patek (trener młodzieży).

W barwach Stomilu Olsztyn sportową karierę zaczynał m.in. Marian Bublewicz, legendarny polski rajdowiec, który zginął tragicznie w 1993 roku.

Poza Olsztynem pochowani są m.in. Jacek Płuciennik (Łódź), Marek Szczech (Pisz), Andrzej Cehelik (były trener Stomilu, Warszawa) czy Plechu - legenda wśród fanatyków Stomilu. Pamiętamy także o innych kibicach Dumy Warmii: Aronie, Bąblu i Wągliku.

Jeżeli kogoś brakuje w naszym tekście, to napiszcie o tym w komentarzu.

Zobacz także:

 • Fotorelacja: Stomilowskie groby na olsztyńskich cmentarzach - 2021 rok

Tagi: Stomil Olsztyn, Andrzej Biedrzycki, Jacek Płuciennik, Wiesław Patek, Władysław Leonhard, Tadeusz Abramski, Marian Bubliewicz, Janusz Mochola, Patryk Herman


Komentarze

 1. 01.11.21 17:58 Zenek Tonieten

  [*]

 2. 01.11.21 16:35 zjs

  Dziś Wszystkich Świętych. Jak co roku byłem na grobie i zapaliłem znicz dla Józka Łobockiego. Tuż zanim grób Alojzego Jarguza, niedaleko spoczywa Mietek Wysocki. Tyle wspomnień, przeminęło zostało w pamięci.

 3. 01.11.21 15:05 Emilozo

  Dzięki, poprawiłem.

 4. 01.11.21 12:26 Joe Black

  Zdjęcie jest źle podpisane. Na zdjęciu pomnik Mariana Bublewicza :(

 5. 01.11.21 11:43 tomaso

  Z trenerów warto wspomnieć Aleksandra Grzegorzewskiego, pod którego wodzą koszykarki Stomilu awansowały do ekstraklasy w latach 70, a w 80 wychował m.in. Beatę Krupską i Marzenę Najmowicz

 6. 01.11.21 11:07 Mariano Italiano

  Zabrakło jeszcze kilku Braci po szalu, ale to nie jest licytacja

 7. 01.11.21 07:18 Zawodnik lat 90tych

  Zabrakło, jeszcze Mieczysława Ziemacki ego, grającego razem z Panem Mochola,

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!