Artykuł

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu, fot. Krzysztof Piekarski

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu, fot. Krzysztof Piekarski

"Bez napinki": W Stomilu bez zmian

27.06.18 15:00   em   33  

Kiedy Stomil Olsztyn rzutem na taśmę utrzymał się w rozgrywkach I ligi to napisałem, że w poniedziałek rano to jeszcze można się cieszyć, ale już popołudniu to trzeba zacząć pracować nad zmianą wizerunku klubu. Czas szybko zleciał, a w Stomilu nadal jest tak samo, a kto wie, czy jeszcze nie gorzej.

Generalnie przeciętnemu kibicowi utrzymanie w I lidze, wygranie klasyfikacji Pro Junior System oraz skuteczne odwołanie się w sprawie licencji zamazało rzeczywistość związaną z olsztyńskim klubem. Nie mam o to do nikogo pretensji, bo być może i tak samo myśli zarząd (jednoosobowy) tego klubu. Będzie hajs z PZPN-u, to jakoś sobie poradzimy. Niestety nie radzimy sobie w ogóle.

Na początku należy wyjaśnić pewne kwestie, które dla kibica Stomilu mogą być niezrozumiałe. W maju spółka miejska prowadząca klub otrzymała 500 tysięcy złotych w formie dokapitalizowania. Te pieniądze były potrzebne, aby otrzymać licencję na grę w I lidze. I tak się stało. Prezes Mariusz Borkowski spłacił przeterminowane zobowiązania wobec piłkarzy i byłych trenerów, a także przelał pieniądze chociażby dla Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Mówiąc prościej swoje zaległości otrzymali m.in. Patryk Kun, Rafał Kujawa, czy trener Adam Łopatko. To były zadłużenia jeszcze z poprzedniego sezonu, które dopiero teraz zostały spłacone.

To nie jest tak jakby ktoś mógł pomyśleć, że Stomil spłacił wszystkie zobowiązania wobec piłkarzy i pozbył się długów. A bieżące zobowiązania? Piłkarze Stomilu od marca nie widzieli żadnych przelewów na koncie. Uratowali I ligę dla Stomilu i Olsztyna grając cały czas bez wypłat. Jednocześnie wiedząc, że wszystko zostanie im oddane, gdy PZPN przeleje pieniądze z programu Pro Junior System. Tych pieniędzy jeszcze do wtorku nie było. W środę poszedłem zobaczyć w ogóle, czy piłkarze Stomilu pojechali na sparing z Jagiellonią Białystok. Nikogo nie musiałem pytać, czy dostali zaległe wypłaty, bo wystarczyło spojrzeć na miny i zachowanie piłkarzy. Wyglądało to tak jakby jechali na jakiś pogrzeb, a nie na spring z wicemistrzem Polski!

Nie dziwię się, że kolejni piłkarze żegnają się ze Stomilem. Ktoś pyta, ale jak to tak odchodzą? Normalnie nie przedłużają kontraktów i mogą śmiało podpisać umowę z nowym klubem. Bardzo dużo osób ma dość pracowania w takich warunkach. Ile razy można słyszeć, że jutro będzie przelew, albo innych ściem? Wszystkie kluby I ligi organizacyjnie idą do przodu, a my cały czas się cofamy w rozwoju.

Praktycznie za trzy tygodnie pierwsze spotkanie z Wartą Poznań. Ktoś wie, gdzie zagramy to spotkanie? Na pewno nie w Olsztynie. W Ostródzie? Czy, może jednak na wyjeździe? A może przeniesiemy to spotkanie na środę w październiku, gdy już będzie gotowa nowiutka murawa? Prace budowlane mają zakończyć się do końca sierpnia, ale potem trzeba odczekać jeszcze trochę, żeby można było grać i trenować na nowym dywanie. Spokojnie. Mamy czas na takie decyzje, a kibic Stomilu dowie się o tym ostatni. Po co wcześniej?

I jak ktoś nowy ma trafić do Stomilu jak tutaj zawsze jest tak patologicznie? Tu już nawet nie chodzi o same pieniążki, a o samo podejście do piłkarzy, pracowników klubu, czy ludzi, którzy chcą dobrze dla tego klubu. Prezesowi Mariuszowi Borkowskiemu praktycznie nikt już nie wierzy. Milczący telefon to nie jest już żadna legenda, a literatura faktu.

To wszystko co się wydarzyło na początku czerwca wskazywało na to, że w klubie jest teraz szansa na całkowite wyjście z długów i uporządkowanie wielu spraw. Być może i klub wyjdzie na czysto, ale co dalej? Jak ma wyglądać budżet na kolejny sezon? Czy dalej Stomil będzie żył ponad stan? Bardzo szeroka kadra zawodników z poprzedniego sezonu o tym świadczy. Teraz też tak będzie?

Ktoś zabiega o sponsorów dla Stomilu? Nawet o tych małych? Nikt sam nie przyjdzie, a atmosfera panująca wokół klubu nikogo nie zachęca. A raczej odstrasza. Od lipca pieniędzy przelewać nie będzie np. firma Forbet, dla której sponsoring Stomilu stał się nieopłacalną inwestycją.

Jest wiele pytań na temat funkcjonowania klubu, a odpowiedzi i tak nie otrzymamy. W myśl zasady jakoś to będzie... amatorsko.

Tagi: Stomil Olsztyn, Bez napinki


Komentarze

 1. 30.06.18 11:35 Biała Armia

  Do póki kibice, piłkarze nie będą głośno mówić medialnie i spólnie. To będzie takie zarządzanie w klubie Prezes który jest tylko na papierze, Prezes który w klubie bywa raz na ruski czas, Prezes który pracuje w firmie w którym cały czas jeździ do Japonii czy gdzie ta, to nawet nie jest pół profesjonalny klub. Czas połączyć siły, bo pokazało że kibice i piłkarze umieją walczyć. Nie pozwólmy zniszczyć klubu który na czysto wyszedł "prawdopodobnie".

 2. 29.06.18 11:20 krzyżak

  Dokładnie. Emil robi mega dobra robote i chwała mu za to. A co do treści felietonu. Myślicie pojęcie krytyki z hejtem. Moze w końcu do osób decyzyjnych w klubie dotrze, ze czasy sie zmieniły. Transparentność, dostęp do informacji, uczciwość w kontaktach z kib8cami i zawodnikami to teraz podstawą.

 3. 29.06.18 09:38 Adaśko

  @dzbs, sorry, ale bzdury napisałeś. Na pewno sposobem na poprawę sytuacji klubu nie jest pudrowanie syfa. Nie można problemów zamiatać pod dywan, a trupów chować do szafy. Ponieważ polityka informacyjna klubu jest w zasadzie zerowa, materiały @Emilozo czy @Kynia oraz szczątkowe publikacje na "Weszło" to chyba jedyne miejsca, gdzie od czasu do czasu można dowiedzieć się czegoś więcej o bieżącej sytuacji Stomilu Olsztyn. Przecież nie każdy kibic ma bezpośredni kontakt z "kuchnią", a poza tym są jeszcze tacy fani, którzy od lat na stałe w Olsztynie nie mieszkają, a mimo to idą pod prąd i Stomil ciągle pozostaje ich jedynym klubem...

 4. 28.06.18 23:36 Krzycho

  Czy sponsor lub inwestor czerpie wiedzę na temat klubu z Twittera, Facebook, stron poświęconych danemu klubowi, tak ponieważ jest to w tych czasach doskonale źródło wiadomości na temat panującego nastroju wokół i w klubie wiele informacji które nie mogą być podane oficjalnie wypływają w ten sposób nieoficjalnie.

 5. 28.06.18 19:41 Wielki Stomil

  tak powino byc tylko ktotoma zrobic jak w tym biurze siedza liudzie ktorzy o takich rzeczach nie mysla bo oni zyja zdnia na dzien od 9-13-14 o czym tu gadac rozumiem ze mecz z Warta jest normalnie na Piłsudskiego tak?

 6. 28.06.18 19:05 stomil 14/88

  Czemu się dziwić przecież my czekamy aż ekstraklasa zamknię okienko transferowe później Ci co rządaj 15tyś zejdą na ziemię i wtedy zaczniemy budować drużynę, nie stać nas na takie drogie transfery. Ale napewno powinno być u nas ok 70% ludzi z regionu. Podpisać umowę z Sokołem, Huraganem itd i wypożyczać naszych młodych tych którzy na dzień dzisiejszy się nie łapią.

 7. 28.06.18 13:24 Emilozo

  Nie no jak prezes zrobił przelewy wczoraj dajmy na to o godz. 18 to niektórzy mieli natychmiast jak mają w tym samym banku :)

 8. 28.06.18 13:11 crispy

  czytam i widzę, że różni nietuzinkowi ludzie odwiedzają tę stronę np. szorstky13 o przelewach wiedział wcześniej, niż piłkarze ... może i sam ich dokonał ? a przelew wszak swoje idzie zanim dotrze do adresata ... wtedy i łatwiej komuś zarzucić nierzetelność, jak się samemu ,,wie lepiej'' ... a gdyby nie ta strona, to nic byśmy nie wiedzieli, dosłownie nic.

 9. 28.06.18 12:45 Emilozo

  dzbs - nie mam wpływu na to co się dzieje na oficjalnej stronie. Sugerujesz, że do klubu nie przychodzi inwestor, bo kibice mówią prawdę i co ich boli? A jakby zapadła cisza - a dalej jest słabo - to wtedy wejdzie? Dobre żarty. Jeszcze zaraz napiszesz, że piłkarze wchodzą na stronę, czytają i nie chcą przyjść do Stomilu, bo nie zaciągają informacji w swoim środowisku?

 10. 28.06.18 12:33 waldi812

  To nie jest oficjalna strona klubu, a jak jesteś poważnym inwestorem to nie czerpiesz wiedzy ze stron internetowych tylko przykładowo robisz due diligence. Poza tym o problemach Stomilu wiadomo od dawna i tutaj wymagana jest inicjatywa władz klubu, bo sam z siebie nikt tutaj nie trafi. Wtedy analizuje się dokumenty etc, cały przegląd. Więc moim zdaniem na tę płaszczyznę nie będzie to miało przełożenia, a nam jednak dostarcza gros pożądanych informacji. Ale każdy może miec swoje zdanie i własne argumenty na jego poparcie.

 11. 28.06.18 12:20 dzbs

  Dam taki przykład. Np jesteś inwestorem. Chcesz się rozeznać w sytuacji klubu. Wchodzisz na oficjalną stronę klubu. I co widzisz???? Kibice piszą że wszędzie burdel, wszyscy mają wszystko w dupie. I co wykladasz kasę ???? Nie!!!!! Proste. Chodzi mi tylko o to. Sami pod sobą kopiemy dołki. I jak wiesz więcej będziesz spokojnie spał ???? Wątpię. I oczywistym było że kasa z Pzpnu nie przyjdzie w ciągu 48 godzin.

 12. 28.06.18 12:19 SzEFoo

  Swoją drogą Jagiellonia to przykład klubu jak można zbudować profesjonalny klub z zapleczem. Jeszcze paręnaście lat temu błąkali się po niższych ligach kiedy Stomil grał w ekstraklasie, nie mięli stadionu, najlepsi odchodzili do innych klubów (też do Stomilu). A teraz ? Walczą co rok o mistrza, zbudowali nowy stadion, mają świetną młodzież (właśnie zdobyli mistrzostwo Polski u17) i do tego super politykę wypożyczając takich zawodników jak np Klimala. A u nas ? Człowiek się za głowę łapie patrząc często na to co się u nas wyprawia.

 13. 28.06.18 11:49 szorstky13

  Emil- wiedzialem juz ,ze dostali kase,dlatego zasugerowalem , zebys jednak zapytal...

 14. 28.06.18 11:46 Użytkownik5g

  Szymonowicz wypożyczony z jagi do niecieczy na rok.. naprawdę nie mógł przyjść do nas ?

 15. 28.06.18 09:47 waldi812

  U Ramireza brak było zaangażowania, walki, tracił proste piłki i z tych strat tworzyło się spore zagrożenie. Facet ma technikę, ale nie przekładało się to na jakość zespołu. Do tego brak umiejętności wykańczania sytuacji, bilans bramkowy mówi sam za siebie. Dzbs - ja w przeciwieństwie do Ciebie chciałbym widzieć więcej takich felietonów i nie uważam, że ma to negatywny wpływ na Stomil. Szczerze mówiąc to nie wiem, jaka jest sytuacja w klubie, jak wyglądają finanse, rozliczenia z piłkarzami, plany transferowe etc. Nie wiem, skąd Ty czerpiesz taką wiedzę: od Prezesa, rzecznika prasowego klubu, z oficjalnej strony internetowej, mediów społecznościowych, mowią o tym w faktach czy tvp? Bo moim zdaniem gdyby nie ta strona to większość osób nie miałaby żadnego pojęcia o bieżącym funkcjonowaniu klubu, o ile można nazwać to funkcjonowaniem, bardziej przypomina to jakiś cholerny stan hibernacji albo kolejne kadry z filmu dzień świstaka - budzę się i codziennie w klubie są kłopoty, permanentnie brakuje kasy i nie ma nikogo w klubie, kto wyjaśni o co w tym wszystkim chodzi. Więc dopóki sytuacja związana ze Stomilem nie nabierze jakichkolwiek cech normalności to ja poproszę o kolejne informacje z jedynego źródła informacji, jakim jest ten portal. I na koniec jeszcze jedna kwestia: podejście do piłkarzy: odchodzi Baranowski, który jednak miał spory udział w utrzymaniu, a na stronie klubu brak jakiejkolwiek reakcji, rąsi, klapy i powodzenia na dalszym etapie kariery, tylko coś na zasadzie ktoś tu był, ale nie za długo i przez pomyłkę i niewielu go zapamiętało, więc nie warto o nim pisać. Dramat totalny. I niech się właśnie o tym wszystkim mówi, pisze, dyskutuje. Jesteśmy w takim miejscu, że niewiele rzeczy może nam zaszkodzić, a na pewno nie pisanie tego, jak jest.

 16. 28.06.18 09:14 Emilozo

  Z tego co ja słyszałem, to Ramirez sam u nas nie chciał grać, bo przecież pod koniec sezonu przegrał rywalizację z Grześkiem Lechem.

 17. 28.06.18 09:09 Użytkownik5g

  Ramirez pewnie odpali w łodzi na grubo, a u nas jak zwykle amatorka pełną gębą. Miasto swoje zrobiło A w klubie dalej burdel. Drużyna składana na pieńku brak obozu, zgrania dochodzenie do formy kolejnymi kolejkami ligowym i strach do samego końca o ile nie wykoleimy się wcześniej ( sportowo lub organizacyjnie )

 18. 28.06.18 08:42 Emilozo

  szorstky13 - dzisiaj też się zapytam, spokojnie, ja pisałem, co się działo wczoraj rano. Dzisiaj oczywiście może być już lepiej (i oby tak było). Szkoda, że nie zrozumiałeś przenośni.

 19. 28.06.18 08:36 Emilozo

  dzbs - a moim zdaniem wiele osób nie wie co się dzieje w klubie. Czyli, co mam milczeć jak jest źle? OK, przepraszam.

 20. 28.06.18 08:23 dzbs

  Takimi felietonami klubowi się nie pomaga. Po co wyciągać to co najgorsze???? Kibice wiedzą jaka jest sytuacja i takie wypracowania są zbędne. Zadba osoba decyzyjna szczególnie Borkowski tego nie czyta. Jeżeli chodzi o zawodników którzy odeszli to raczej żadnego nie jest żal , jedynie Leszcze trochę się wyrobił i jego odejście może być minusem.

 21. 28.06.18 01:49 szorstky13

  Emil piszesz ,ze po minach pilkarzy stwierdziles ,ze nie maja zaplacone , moze jednak zapytaj ich jak wygladaja sprawy

 22. 27.06.18 23:20 MD

  Emil nie zgadzam się. Jak nie dostaliśmy kasy, to wiadomo że nikt jej w klubie nie wyczaruje. Prezes jest jaki jest, fakt - ale nie wszystkiemu jest przecież winy. Podpisuję się pod tym, co napisał chodi. Trochę optymizmu, będzie dobrze. A gwiazdorkami nie ma co się przejmować. Siedlecki zaciąg też był buńczuczny,a wrócił z podkulonymi ogonkami ;)

 23. 27.06.18 20:46 Wielki Stomil

  nie wiem czemu ale ja nie wierzylem ze bedzie lepiej bo wygralismy PRO Junior dopoki bedzie prezesem Stomil Cup to nic sie nie zmieni mu juz nikt nie wiezy i kazdy ma na niego wyjebane lansowal sie przez 2 tyg po utrzymaniu a teraz milczy patalach BORKOWSKI wypierdalaj !!! czy ci kibice maja pomoc????

 24. 27.06.18 20:44 chodi

  Nie jest źle, kasa z ProJunior będzie i każdy dostanie zaległe wypłaty, my musimy zbudować drużynę na miarę naszych możliwości tzn. Nic ponad stan! Baranowski odszedł- z Bogiem!!! Niech nikt się nie waży dać mu szansy na powrót, to samo reszta pseudo piłkarzy..... narzekają jak tu nie fajnie a po sezonie wszyscy wracają z podkulonymi ogonami.... piszesz , że wszystkie kluby idą do przodu.... A to ciekawe.... A ile z nich żyje ponad stan z długami 10 razy większymi niż Stomil i miasta wykladaja dużą kasę co sezon ...? Ile z nich ma jednego możnego sponsora, który jak mu się odwidzi to lądują w 4 lidze.... jeżeli chcemy się porównywać do Zagłębia miedziowego to fakt nie ta liga, ale cała reszta d...y nie urywa. Więc znajdź ludzi , którym się chce grać w Stomilu, ludzi z regionu, dla których gra dla Stomilu to najwyższy zaszczyt i marzenie, do nich dolaczmy Naszą młodzież (ProJunior) i będzie ok! Potrzebujemy tak naprawdę dwóch napastników , kogoś za młodego Biedrzę i Kuna na skrzydło... reszta składu bez zmian, zgrać taki kolektyw i nie widzę większego problemu...... A wspomnicie moje słowa..... jeszcze nie jeden syn marnotrawny wróci zapłakany i będzie prosił o to żeby znów grać w Stomilu..... co sezon tego doświadczamy, pytanie kiedy dyrekcja powie, sorry ale teraz to niech Cię kolego Sokół albo inny Wikielec za 1,5 zł przytuli.......

 25. 27.06.18 20:32 waldi812

  Tradycyjnie wszystko wygląda karykaturalnie i nie widać żadnego powiewu świeżości, wciąż zalatuje starym betonem. Rzeczywiście, 3 tygodnie do najbliższego spotkania ligowego, a my nie tylko nie wiemy, gdzie zagramy, ale przede wszystkim jakim składem. W ataku chyba wystąpi sam Borkowski i zostanie pogromcą bramkarzy, taki super napastnik, którego nikt nie widzi i nie złapie na boisku, taka będzie taktyka. Co do dziengów z pjs, jeżeli termin już minął to należało co 5 minut dzwonić z pytaniem, co, gdzie i dlaczego, a prezes powinien przywieźć ją w zębach. Przecież było oczywiste, że to priorytet uregulowac rachunki aby prowadzić rozmowy co do przyszłego sezonu. A tutaj amatorka jak co roku i żadnych wniosków.

 26. 27.06.18 20:11 Damiano(S)

  Miasto to ma w dupie Stomil tak samo jak i prezes ma wszystko gdzies

 27. 27.06.18 19:11 Martini

  Konieczna natychmiastowa zmiana Prezesa! Miasto powinno juz dawno zareagowac.

 28. 27.06.18 17:27 router33

  Jedyna szansa na jakąkolwiek poprawę w klubie czy wizerunku klubu to wywalenie Pana Borkowskiego z klubu. Każdy dobrze o tym wie. Czas głośniej to powiedzieć i to zrobić. Jeśli nie to będzie dalej jak jest lub gorzej. Działajcie.

 29. 27.06.18 16:50 mariusz 1981

  Tu j już chyba nie da się nic zrobić ten klub jest skazany na permanetnie postępujący upadek przykre ale prawdziwe podstawowa zasada tyle wydaje ile mam a co do kasy z PZPN powinni ustalić jakieś normy na co ta kasę można wydać praca z młodzieżą infrastruktura sportowa szkoda taka kasę przeżreć na pierdoły

 30. 27.06.18 16:32 Biała Armia

  Czas wysłać pismo do Grzymowicza. Aby powołał nowego prezesa na normalnych warunkach.

 31. 27.06.18 16:30 Dyrektor OKS 1945

  nie wierzę co czytam weteryniarz indyjski biznesmen architekt poeta marian borowicz oszukał wszystkich i teraz milczy ale nowość piłkarze w końcu się zorientowali z wartą to borowicz z synem chyba zagra bo każdy ucieka koszykarze dziewczyny piłkarze cyrk abraszki borowicz grabarzem oks 1945

 32. 27.06.18 15:40 SzEFoo

  Najgorsze jest to, że prawie cała kasa pójdzie na obecne długi i co dalej? Zachowanie Borkowskiego zniechęca i piłkarzy i kibiców. Miało być lepiej, a zanosi się na ciąg dalszy problemów. Skład skompetowany na ostatnią chwilę, więc o dobrym rozpoczęciu rundy można zapomnieć.

 33. 27.06.18 15:28 Tiger

  Czyli status quo :-( trzeba podpytać pzpn kiedy będzie ten przelew, do odbierania punktów to są pierwsi. Pewnie jest jakiś termin ale teraz siedzą w Rosji, wrócą we piątek na tarczy i może w poniedziałek to pójdzie???

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!