Artykuł

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Łukasz Kozłowski

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Łukasz Kozłowski

IV Memoriał Andrzeja Biedrzyckiego za nami!

19.06.22 09:09   em, kyn   1  

IV Memoriał Andrzeja Biedrzyckiego powrócił po trzech latach przerwy na piłkarską mapę województwa warmińsko-mazurskiego. Powrócił z przytupem, bo został zorganizowany na bocznym boisku Stomilu Olsztyn przy al. Piłsudskiego 69a, a do tego oprócz rywalizacji oldbojów, zagrali także młodzi piłkarze z rocznika 2013, którzy przyjechali do Olsztyna z całej Polski, a nawet Litwy.

Pierwszy Memoriał legendarnego piłkarza Stomilu Olsztyn odbył się w 2017 roku, kilka miesięcy po tym, jak niespodziewanie zmarł Andrzej Biedrzycki. Rozległy zawał serca spowodował śmierć praktycznie na boisku na treningu Stomilu przed ligowym starciem ze Stalą Mielec. Od tego momentu pamięć o Andrzeju jest wiecznie żywa. Fani w kilka dni po śmierci zebrali pieniądze na flagę z podobizną swojego idola, a pieniążków starczyło także na ufundowanie pomnika. Stomil zastrzegł numer dwa, z którym Biedrzycki biegał po boiskach Ekstraklasy (196 występów). Ostatnio wydano także pamiątkowe koszulki z wizerunkiem “Biedrzy”. Memoriał powstał z inicjatywy przyjaciół rodziny i kolegów z boiska, a w obecną edycję aktywnie włączył się także najstarszy syn Igor. Młodszy Wiktor nie mógł przyjechać do Olsztyna ze względu na przygotowania do nowego sezonu z Termalicą Bruk-Bet Niecieczą.

- Cieszę się, że turniej odbył się przy Piłsudskiego - mówi nam Igor Biedrzycki. - Tata spędził tutaj prawie całe życie. Cieszę się, że organizacyjnie nam wszystko wyszło. Poziom piłkarski był najlepszy spośród wszystkich dotychczasowych edycji. Fajnie jest się spotkać w takim gronie i powspominać stare piłkarskie czasy.

Tegoroczną edycję wygrał zespół “Przyjaciół Biedrzy”, której selekcjonerem był właśnie Igor. - Odzyskaliśmy pierwsze miejsce, które straciliśmy podczas ostatniej edycji - zauważa starszy synów Biedrzyckich. - Mam nadzieję, że za rok obronimy zwycięstwo. Tato patrzył na nas z góry i jest dumny, że pamięć o nim jest wiecznie żywa i nigdy nie zginie. Było bardzo dużo kibiców, znajomych, kolegów szatni. Dziękuję wszystkim za obecność.

W drużynie “Przyjaciół” grali m.in. Arkadiusz Koprucki, Michał Trzeciakiewicz, Paweł Podhorodecki, Janusz Bucholc, Paweł Łukasik czy Piotr Klepczarek. Starsi koledzy Andrzeja z boiska tym razem stanęli z boku i przyglądali się piłkarskiej rywalizacji. Nie mogło jednak ich zabraknąć podczas Memoriału, więc każdy obecny mógł porozmawiać m.in. z Adamem Zejerem, Piotrem Zajączkowskim, Sylwestrem Wyłupskim czy Sławomirem Opalińskim.

W finałowym spotkaniu pokonali 3:1 Oldboys Team Olsztyn. Trzecie miejsce w turnieju zajęła drużyna Falco Oldboys Olsztyn, która w finale pocieszenie wygrała 4:0 z drużyną Mrągowii Mrągowo. Najlepszym bramkarzem turnieju został Zbigniew Małkowski z zespołu Przyjaciół, najwięcej goli zdobył piłkarz tego samego zespołu Paweł Łukasik, a najlepszym piłkarzem turnieju wybrano Przemka Kozłowskiego z Oldboysów.

Podczas piłkarskiej rywalizacji nie mogło zabraknąć najbliższej rodziny Biedrzyckich. Na stadion wybrała się żona Elżbieta. - Emocje cały czas są we mnie ogromne - mówi. - Życie jednak płynie i trzeba je brać takie jakie jest. Jestem bardzo dumna ze społeczności olsztyńskiej, że Memoriałem chcą pielęgnować pamięć o Andrzeju. Super, że to wszystko działo się na stadionie Stomilu. Do tego obok dzieci rozgrywały turniej. Andrzej patrzący z góry cieszy się i wszystkim kibicuje.

Łukasz Jarząbek w turnieju zagrał w dwóch drużynach: OKP Warmia i Mazury oraz Mrągowia Mrągowo. Obydwie drużyny w swojej karierze trenerskiej trenował Biedrzycki. Z tą pierwszą wywalczył awans do III ligi i potem grali już pod nazwą OKS 1945, a Mrągowie prowadził z powodzeniem przez długie lata. - Trenera Biedrzyckiego wspominam bardzo ciepło - mówi “Jarza”. - Bardzo dużo się od niego nauczyłem i to nie piłkarskiego rzemiosła, a tego jakim należy w życiu być. Mimo, że nie był moim ojcem, to bardzo ceniłem jego rady i jakim jestem teraz człowiekiem to jest jego zasługa. Do Mrągowa jeździliśmy słynnym “Biedrzobusem”, było wesoło, ale cała reszta to tajemnica szatni i nic więcej nie powiem (śmiech - red.). Mamy kupę wspomnień, chwil radości i smutków.

Równolegle z rywalizacją piłkarzy seniorów i oldbojów na boisku obok odbywał się piłkarski turniej dla piłkarzy z rocznika 2013. W turnieju zorganizowanym przez Akademię Sportu Stomil Olsztyn najlepiej wypadła drużyna Wigier Suwałki, która w finale pokonała Stomilu, a trzecie miejsce przypadło młodym piłkarzom z Wilna z Akademii Baltijos Futbolu.

Tagi: Stomil Olsztyn, Memoriał Andrzeja Biedrzyckiego, Łukasz Jarząbek, Igor Biedrzycki


Komentarze

  1. 19.06.22 22:21 Tiger

    Rodzina Stomilu, brawo i szacun

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!