W środę o godz. 17:00 w auli WSP TWP w Olsztynie przy ul. Sikorskiego odbyły się konsultacje w sprawie budowy nowego stadionu.
Spotkanie poprowadzili przedstawiciele firmy doradczej Investment Support, obecni byli między innymi prezydent miasta, dyrektor OSiR, kierownictwo OKS 1945 Olsztyn oraz garstka kibiców Stomilu wraz z innymi członkami powstającej koalicji sportowo-kulturalnej Młodzieżowa Inicjatywa. Poruszonych zostało wiele kwestii odnośnie planowanej inwestycji. Prowadzący przedstawili swoje spostrzeżenia i zalecenia odnośnie kilku istotnych punktów.
Wielkość obiektu
Według propozycji optymalną wielkością stadionu dla naszego miasta jest 15.000 miejsc, która miałaby zostać uzyskana etapami - w pierwszym stadion posiadałby około 10.000 miejsc. Inwestor powinien zaprojektować stadion tak, aby w przyszłości można było go rozbudować do docelowej wielkości - 15.000. Rozbudowa zależałaby od rozwoju potrzeb i możliwości finansowych miasta. Według Investment Support w Olsztynie nie ma potrzeby posiadania większego stadionu - za przykład podane zostały miasta (m.in. Kielce czy Lublin) w których stadion nie ma szans zapełnienia się w całości. Pod względem finansowym "lepszy jest stadion mniejszy a pełny niż duży i święcący pustkami". Zapewnili jednak, że wielkość stadionu będzie jednym z najważniejszych kryteriów wyboru ostatecznego inwestora w konkursie.
Przeznaczenie obiektu
Stadion w założeniu będzie typowo piłkarski - bez bieżni. Przed nami decyzja czy na stadionie będzie mogła grać także drużyna rugbistów - wtedy jednak jedynym sensownym rozwiązaniem jest zastosowanie sztucznej murawy. Te rozwiąznie pozwala także na intensywniejsze użytkowanie stadionu - m.in. przez grupy młodzieżowe, a z racji braku miejsca w okolicach stadionu na boiska treningowe - także na organizację treningów. Sztuczna murawa z wiadomych względów nie wzbudziła entuzjazmu wśród kierownictwa OKS.
Projekt i budowa obiektu
Rekomendowanym miejscem na powstanie stadionu jest obecne miejsce boiska treningowego oraz byłego rynku. Idealnym pod względem komercyjnym miejscem na galerię handlową są okolice skrzyżowania Piłsudskiego i Leonharda. Obiekt miałby być w pełni zadaszony, z pojedyńczymi trybunami i ewentualną dwupoziomową trybuną główną z lożami i miejscami VIP. Stadion powinien posiadać pełną fasadę z w pełni zagospodarowanymi powierzchniami pod trybunami.
W pomieszczeniach stadionu przedstawiciele Młodzieżowej Inicjatywy widzieliby miejsca niekomercyjne - przeznaczone do treningów m.in. sportów walki czy spotkań kulturalnych. Kosztem parkingu mógłby zostać zorganizowany także odkryty skatepark. Wszystko to jednak obniża komercyjną wartość stadionu w rozmowach z inwestorami.
Niestety, spotkanie cieszyło się słabym zainteresowaniem olsztyńskich kibiców - było ich zaledwie kilkunastu. "Konsultacje" bardziej przypominały spotkanie informacyjne, na którego końcu została jedynie garstka osób. Nie można oprzeć się wrażeniu, że ważne dla nas - rzekomo poważnie zainteresowanych tematem kibiców - zapadają tak na prawdę obok nas, bez naszej presji i naszego udziału...
07.10.10 19:15 GregorStomil
Naprawdę mało nas było...
06.10.10 21:20 tomeczq
buhehe...hehe..heh...buhaha...oto jakich mamy zwolenników budowy stadionu...na 50 osó na sali: 10 osób to urzędnicy, 10 to działacze i inne osoby, 5 wsparcie od MMA Arachion i ledwo 25 kibiców...normalnie żal dupe ściska...później nie płaczcie, że nikt nie wywiera nacisku, skoro raz na 9 miesięcy nie potraficie dupy ruszyć na spotkanie w celu pokazania urzędnikom, że jest on potrzebny, że są osoby które żywo się interesują tym jak będzie wyglądał i ze tematu odpuścić nie mogą...uhmm...padaka...
05.10.10 15:56 chodi
trzeba się wybrać, wspomóc tą inicjatywę bo to jest naprawdę przyszłość!!!
05.10.10 00:30 kubik
Bardzo Dobry Pomysl !!!