15 lipca 1945 r. Stomil Olsztyn rozegrał pierwsze historyczne spotkanie. "Duma Warmii" przegrała 1:2 z Warmią. Przypominamy historię tego spotkania.
Mecz zorganizowano w 535 rocznicę zwycięstwa Polski nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. Dzisiejszy Stomil zagrał wtedy pod nazwą... "Warmiak", a drużynę tworzyli głównie pracownicy spółdzielni Społem. Protoplastą Warmii była wtedy drużyna złożona z kolejarzy.
Jak czytamy w książce wydane z okazji 70. lecia Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej w drużynie spożywców zagrali: Szydlik, Markowski, Drzała, Kazimierz Tippe, Robaszewski, Michalski, Władysław Tusznio, Tadeusz Osękowski, Tatarkiewicz, Tadeusz "Białowąs" Abramski, Chrzanowski, Jerzy Konecki, Prusik oraz Miokołajczyk.
Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Kolejarzy 2:1. Głównym inicjatorem tego meczu był Tadeusz "Białowąs" Abramski. Kilka dni później odbyło się walne zebranie klubu OKS "Warmiak", a 1 października podjęto decyzję o zmianie nazwy na SKS "Społem". W 1968 roku klub porozumiał się z fabryką opon i zespół zaczął występować pod nazwą OKS-OZOS. Pod obecną nazwą klub gra od 1973 roku.
Stomil Olsztyn oficjalnie powstanie datuje właśnie na 15 lipca 1945.
73 lata temu oprócz meczu odbyły się inne zawody sportowe. Rozegrano trójbój lekkoatletyczny (skok w dal, bieg na 100 metrów rzut kulą) oraz bieg o Puchar Grunwaldu na nieznanym dystansie.
15.07.18 10:53 THE CORE
Jako ciekawostkę można dodać że swój pierwszy mecz Stomil rozegrał na widocznym na zdjęciu Stadionie Leśnym. Na tym obiekcie rekord świata w trójskoku ustanowił Józef Szmidt. A przed II wojną światową przemawiał na nim niejaki A. Hitler. Ale to tak na marginesie. Później Stomil grał "swoje" mecze na stadionie przy Artyleryjskiej, a gdy awansował do II ligi występował gościnnie na Warmii przy Sybiraków. Tak czy siak wychodzi na to że Stomil i Warmia to bliźniacy, bo oba kluby przyjęły 15 lipca jako datę swojego powstania. :)