Artykuł

Stadion Leśny w Olsztynie. Fot. prussport.files.wordpress.com

Stadion Leśny w Olsztynie. Fot. prussport.files.wordpress.com

Stomil obchodzi 73. urodziny

15.07.18 00:01   em   1  

15 lipca 1945 r. Stomil Olsztyn rozegrał pierwsze historyczne spotkanie. "Duma Warmii" przegrała 1:2 z Warmią. Przypominamy historię tego spotkania.

Mecz zorganizowano w 535 rocznicę zwycięstwa Polski nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. Dzisiejszy Stomil zagrał wtedy pod nazwą... "Warmiak", a drużynę tworzyli głównie pracownicy spółdzielni Społem. Protoplastą Warmii była wtedy drużyna złożona z kolejarzy.

Jak czytamy w książce wydane z okazji 70. lecia Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej w drużynie spożywców zagrali: Szydlik, Markowski, Drzała, Kazimierz Tippe, Robaszewski, Michalski, Władysław Tusznio, Tadeusz Osękowski, Tatarkiewicz, Tadeusz "Białowąs" Abramski, Chrzanowski, Jerzy Konecki, Prusik oraz Miokołajczyk.

Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Kolejarzy 2:1. Głównym inicjatorem tego meczu był Tadeusz "Białowąs" Abramski. Kilka dni później odbyło się walne zebranie klubu OKS "Warmiak", a 1 października podjęto decyzję o zmianie nazwy na SKS "Społem". W 1968 roku klub porozumiał się z fabryką opon i zespół zaczął występować pod nazwą OKS-OZOS. Pod obecną nazwą klub gra od 1973 roku.

Stomil Olsztyn oficjalnie powstanie datuje właśnie na 15 lipca 1945.

73 lata temu oprócz meczu odbyły się inne zawody sportowe. Rozegrano trójbój lekkoatletyczny (skok w dal, bieg na 100 metrów rzut kulą) oraz bieg o Puchar Grunwaldu na nieznanym dystansie.

Tagi: Stomil Olsztyn, Warmia Olsztyn


Komentarze

  1. 15.07.18 10:53 THE CORE

    Jako ciekawostkę można dodać że swój pierwszy mecz Stomil rozegrał na widocznym na zdjęciu Stadionie Leśnym. Na tym obiekcie rekord świata w trójskoku ustanowił Józef Szmidt. A przed II wojną światową przemawiał na nim niejaki A. Hitler. Ale to tak na marginesie. Później Stomil grał "swoje" mecze na stadionie przy Artyleryjskiej, a gdy awansował do II ligi występował gościnnie na Warmii przy Sybiraków. Tak czy siak wychodzi na to że Stomil i Warmia to bliźniacy, bo oba kluby przyjęły 15 lipca jako datę swojego powstania. :)

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!