Artykuł

Łąka zamiast boiska

30.05.23 19:45   em, paju, kot   18  

30 lipca 2020 r. Stomil Olsztyn zawarł porozumienie z Gminą Gietrzwałd polegające na remoncie Stadionu Leśnego i korzystaniu z boiska przez olsztyński klub. Po blisko trzech latach od tamtego wydarzenia postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda obiekt.

Założenia - jak zawsze - były górnolotne. Stomil, jego rezerwy, drużyny akademii miały w Gietrzwałdzie trenować i rozgrywać swoje mecze po remoncie tamtejszego obiektu.

- Ta współpraca polegać będzie na możliwości korzystania z infrastruktury sportowej znajdującej się na terenie Gminy Gietrzwałd. Oprócz korzystania z obiektów sportowych, nastąpi promocja piłki nożnej w tym regionie wśród lokalnej społeczności. Przedstawicieli tejże społeczności będziemy zapraszać na domowe mecze z udziałem Stomilu Olsztyn - powiedział ówczesny prezes Stomilu Wojciech Kowalewski.

– Umowa podpisana ze Stomilem Olsztyn otwiera nowy rozdział funkcjonowania stadionu w Gietrzwałdzie – powiedział Wójt Gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz. – Jestem głęboko przekonany, że dzięki tej współpracy uda się w ciągu trzech-pięciu lat stworzyć wysokiej klasy ośrodek sportowy. Obiekt będzie wykorzystywany przez Stomil, naszych sportowców oraz mieszkańców. Gmina Gietrzwałd i jej mieszkańcy zasługują na solidną infrastrukturę sportową.

- Chcemy, aby pierwsza i druga drużyna Stomilu Olsztyn mogła trenować. Rezerwy będą miały możliwość rozgrywania spotkań w Gietrzwałdzie. GKS Gietrzwałd-Unieszewo w zamian będzie miała wspaniały stadion - mówił ówczesny Prezes Akademii Sportu Stomilu Olsztyn Andrzej Królikowski, który wtedy był - i obecnie nadal jest - radnym Gminy Gietrzwałd.

Jak zapewniały klub i gmina, boisko miało zostać oddane do użytku w połowie 2021 r. Stan obiektu nie budzi wątpliwości, że w najbliższej przyszłości żadne piłkarskie rozgrywki na nim nie zagoszczą. Stomil też - wbrew słowom Wojciecha Kowalewskiego - w gminie Gietrzwałd nie promował zbyt mocno piłki nożnej wśród lokalnej społeczności. Wpływ na to miało z pewnością jego pożegnanie z klubem ledwie dwa miesiące po omawianym wydarzeniu. Po nowym roku z posadą prezesa akademii pożegnał się Andrzej Królikowski. Nowe władze Stomilu miały inne plany wobec boiska w Gietrzwałdzie, a może tych planów nie miały wcale...?

Na razie od zapowiedzi remontu obiektu minęły trzy lata. Jedynymi elementami sugerującymi, że tam mogłoby być boisko do uprawiania piłki nożnej, są dwa piłkochwyty. Stadion przypomina polanę ukrytą w lesie wśród gęstych drzew. Zamiast piłkarskiej murawy rośnie łąka - zwykła trawa upstrzona mleczami. Po dawnym stadionie nie został ślad. Efekt remontu obiektu z pewnością dalece odbiega od tego, co zakładali dżentelmeni podpisujący umowę o współpracy między gminą a klubem.

Chcieliśmy przedstawić zdanie władz gminy na temat boiska w Gietrzwałdzie i w tym celu 19 kwietnia 2023 r. wysłaliśmy do urzędu wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Do momentu publikacji materiału minął ponad miesiąc, a my nie otrzymaliśmy ani odpowiedzi, ani polecenia o uzupełnienie braków formalnych we wniosku, ani informacji o przedłużeniu terminu na odpowiedź. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej jakąkolwiek informację zwrotną z urzędu powinniśmy otrzymać najpóźniej po 14 dniach od wysłania wniosku. Dlatego też mimo naszych szczerych chęci nie możemy przedstawić stanowiska gminy w niniejszej sprawie. Nieoficjalnie po złożeniu wniosku skontaktował się z nami jedynie... Andrzej Królikowski, radny w gminie Gietrzwałd, który jako prezes akademii Stomilu był przy podpisywaniu umowy o współpracę. Były dyrektor OKS 1945 nie udzielił nam jednak żadnych informacji. Gietrzwałdzkie władze samorządowe, nie udzieliwszy nam odpowiedzi, zlekceważyły w głównej mierze mieszkańców gminy oraz kibiców Stomilu zainteresowanych tematem.

Gmina Gietrzwałd stawia teraz na rewitalizację stadionu rugby w Biesalu, który zdaje się być centrum aktywności sportowej w regionie. Na Stadionie Leśnym dalej będzie rosła zielona trawka, którą od czasu do czasu powinny doglądać władze gminy...

Materiał wideo jest niedostępny w aplikacji na urządzenia mobline.

Zobacz także:

Tagi: Stomil Olsztyn, Gmina Gietrzwałd, reportaż, Wojciech Kowalewski,


Komentarze

 1. 01.06.23 21:34 zorro

  Kocie, Emilu, o aferze pisze Przegląd Sportowy, a co z tym robi PZPN....? https://przegladsportowy.onet.pl/pilka-nozna/inne-ligi/kontrowersje-w-ii-lidze-media-finansowy-doping-w-walce-o-awans/2e8mm20

 2. 01.06.23 16:46

  W Starym Olsztynie tez nic nie zrobili... A zdaje sie mieli tam trenowac czy grac

 3. 31.05.23 11:41 SanDiego

  Bo to miało być na 1 ligę, więc już nieaktualne.

 4. 31.05.23 11:00 Doskonały kibic

  Niestety przykro się na to wszystko patrzy,każdy kto nie przychodzi jako Prezes czy Dyrektor to najemnik ,tylko aby przerwać jakiś okres zarobić kasy i dalej się z tad zrywać. Od kilku lat nic się nie zmienia.

 5. 30.05.23 23:19 Bart

  A tak poza tym samo usytuowanie boiska i okolica pieknie sie prezentuje😁

 6. 30.05.23 23:08 Bart

  A za 1,5 roku co bedzie? Daj daj daj a za dwa daj daj daj itd itp😁💪

 7. 30.05.23 22:42 Bart

  Marduck w punkt. Daj daj daj:) duzo gadania malo roboty i zas Daj daj daj a za pol roku co? daj daj daj a za rok daj daj daj. Biznesplan Ogolnie przedni patrzac z pozycki właściciela:)

 8. 30.05.23 22:27 Kot

  Dotychczas pierwszy raz nie otrzymaliśmy odpowiedzi, inne jednostki samorządu terytorialnego jak np. Gmina Olsztyn zawsze nam odpisywały. Osobiście jestem zszokowany, że w ten sposób lokalna władza traktuje media i mieszkańców, ale po tym magazynie Lidla chyba za wiele po niej nie można się spodziewać. Brak odpowiedzi też jest odpowiedzią. Nie chce gmina przedstawić swojego stanowiska, to nie musi. To tylko była nasza dobra wola, bo każdy widzi, jak boisko wygląda.

 9. 30.05.23 22:22 tomaso

  A nie łatwiej było zadzwonić do wójta, niż wysyłać formalny wniosek? Albo jedno i drugie? Choć fakt nieodpisania podlega pod przepisy

 10. 30.05.23 22:06 marduck

  Generalnie zarówno pomysł boisk w Gietrzwałdzie czy Dąbrówce to po prostu temat zastępczy i szukanie jelenia który to sfinansuje, bo klub prowadzi taką politykę infrastrukturalną. Stadion dajcie, boisko treningowe dajcie, boisko dla akademii dajcie, na funkcjonowanie klubu dajcie, na akademię dajcie. Idealny układ "ktoś" płaci, prywatny właściciel nic nie wkłada, pensje się zgadzają :P Część administracji klubu ma dodatkowe etaty w akademii, a rodzice myślą że tylko na ich pociechy płacą składki.

 11. 30.05.23 21:46 Pablo Olsztyn

  Chodzi gotowe ? To ciekawe ... Na razie to jest pastwisko że skoszona trawa i wężami z nawodnieniem. Wg słów Dyrektora Akademii ma być gotowe za parę tygodni bo chcą je zaorać, zasiać trawę, nawiezc itd potem pilkichwyty, kontener itd To raczej gotowe jeszcze nie jest... Dużo pracy...

 12. 30.05.23 21:45 nowy nick czerkasowa

  Na daty spójrz. Mówimy o sytuacji sprzed trzech lat i zaniechania CH.

 13. 30.05.23 21:28 chodi

  Przecież Akademia Stomilu ma podpisaną nową umowę z gminą Dywity i tam jest wyłącznym użytkownikiem boiska w Dąbrówce Wielkiej . Boiska tam nie trzeba przygotowywać etc bo boisko pełnowymiarowe już jest gotowe. W Dąbrówce ma też mecze rozgrywać Stomil II.

 14. 30.05.23 21:27 DJKS

  Trzech dżentelmenów na K 😂

 15. 30.05.23 21:05 Zenon Jaskóła

  proponuję popytać u Cezarego Serafina, może on rzuci więcej światła na sprawę, od zawsze opiekował się tym boiskiem, może być zorientowany w temacie...

 16. 30.05.23 20:13 nowy nick czerkasowa

  Okej. Wyjaśnione.

 17. 30.05.23 20:11 Emilozo

  Boisko miało być wyremontowane z gminnej kasy. Forsa zebrana podczas sprzedaży akcji została zwrócona wszystkim. Nie ma co łączyć tych tematów.

 18. 30.05.23 20:09 nowy nick czerkasowa

  Ach te założenia. Niech mi ktoś przypomni czy część pieniędzy, uzbieranych podczas nieudanej sprzedaży akcji klubu kibocm, miała pójść na infrastukturę właśnientego boiska? Poprawcie mnie, bo może się mylę.

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!