Artykuł

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Emil Marecki

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Emil Marecki

Prezes Kowalewski w grupie pracującej nad limitem płacowym

04.05.20 07:43   em   10  

W Fortunie I liga powstała grupa pracująca nad możliwością wprowadzenia w I lidze limitu płacowego. W gronie osób analizujących to przedsięwzięcie znalazł się Wojciech Kowalewski, prezes Stomilu Olsztyn.

Pomysł zrodził się z sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy - mówi w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego Wojciech Kowalewski. - Epidemia i kryzys gospodarczy bardzo mocno zmienią realia finansowe. Nie potrafimy jeszcze szacować w konkretnych liczbach tego, co się stanie, ale z pewnością zmiany będą znaczne.

I dodaje: - To dobry czas, żeby mocno zastanowić się nad polityką wydawania pieniędzy przez kluby. Być może nawet sięgnąć po rozwiązania, jakich nie było jeszcze w Polsce, ale zdarzały się już w Europie. Salary cap nie jest stosowany wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Większość wydatków w klubach to pensje zawodników pierwszej drużyny - tłumaczy Kowalewski. - Pieniądze, których nie wydamy na często niepotrzebny wyścig płacowy, są pieniędzmi, które wygospodarujemy na rozwój: na akademię, szkolenie młodzieży, infrastrukturę, kształcenie kadry szkoleniowej.

CAŁY WYWIAD Z PREZESEM KOWALEWSKIM W PRZEGLĄDZIE SPORTOWYM

Czy w polskich realiach to możliwe? Zapraszamy do dyskusji!

Tagi: Stomil Olsztyn, I liga, Wojciech Kowalewski


Komentarze

 1. 05.05.20 19:09 waldi812

  Pomysł dobry, ale salary cup nie przejdzie, po pierwsze należałoby działać systemowo i wprowadzić ograniczenia od Ekstraklasy do co najmniej 3 ligi. Po drugie, kluby musiałyby wcielić w życie ideę solidaryzmu, a nawet w dobie koronawirusa tego nie było i kązdy działa pod siebie, więc bardzo szybko pojawi się podziemie płacowe, gdzie piłkarze będą otrzymywać frukta pod stołem. Jedyne, co można zrobić to wprowadzić odgórnie limity płacowe w budżetach klubów z zanzaczeniem , że przykładowo więcej niż 40 procent budżetu nie będzie można przeznacząć na wypłaty i odgórnie określić w budżecie cześć przenzaczoną na akademię. Do tego bezwględnie wprowadzić limity obcokrajowców, przynajmniej ograniczenia wiekowe. Za dużo jest szrotu, choć tutaj główny nacisk idzie na Ekstraklasę.

 2. 04.05.20 20:31 marduk

  Ale bełkot w tym artykule PS. A obecny prezes Stomilu tylko udowadnia, że najważniejsza jest autopromocja (na pewno nie Stomilu). Gość nie ma pojęcia o czym mówi, ja bym się wstydził a nie chwalił.

 3. 04.05.20 18:54 zjs

  Ja tak sobie myślę, że to piłkarze powinni wpłać do kasy klubu za możliwość występu na boisku. A co!

 4. 04.05.20 18:47 Kot

  W I lidze i tak raczej nie ma za bardzo nie wiadomo jak wysokich wynagrodzeń. Mnie zastanawia, że o obniżce płac zawodników w całej lidze mówi prezes klubu, który ma w swojej kadrze ponad 10 obcokrajowców w tym trzeciego bramkarza, trzeciego napastnika i zawodnika, któremu płaci pół roku, a nie może go zarejestrować do rozgrywek.

 5. 04.05.20 17:32 czerkasow

  Najlepiej _eby Stomil, a raczej miasto, powinien wrócić do stypendiów. Tak dla każdego po 1500 żyli narękę. Kibic będzie zadowolony😁

 6. 04.05.20 14:11 Adaśko

  Jeśli zależy nam zatrzymaniu regresu polskiej piłki nożnej, a następnie wejściu na ścieżkę rozwoju, zarówno sportowego, jak i organizacyjnego, to według mnie uregulowanie (zracjonalizowanie) wynagrodzeń piłkarzy jest niezbędne. Tak więc dobry kierunek.

 7. 04.05.20 14:07 DJKS

  *powinny być obniżone co najmniej...

 8. 04.05.20 14:06 DJKS

  Pensje piłkarzy powinny być adekwatne do ich umiejętności. Na moje oko w polskich ligach piłkarskich zarobki piłkarzy powinny być obmixonrynajmniej o 50 procent!

 9. 04.05.20 13:56 czerkasow

  A co z CR7 Messim? 😆

 10. 04.05.20 07:53 baron

  Konieczne jest stałe ograniczenie wysokości zarobków piłkarzy. Wszyscy wiemy dlaczego i jaką oderwaną od rzeczywistości skalę to przyjęło.

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!