Artykuł

Stomil nigdy nie zginie. Fot. Tomasz Boenke

Stomil nigdy nie zginie. Fot. Tomasz Boenke

"Prosto z P69A": Stomil nigdy nie zginie, ale…

15.12.21 21:09   tb   37  

Nie pamiętam, kiedy zimowa przerwa w rozgrywkach w Stomilu była nad wyraz spokojna. Zawieruchy były, gdy jeszcze graliśmy w ekstraklasie, tak jest w ostatnich latach w 1 lidze.

Przypomnę chociażby zerwanie umowy przez Galerię Warmińską zaraz po sylwestrze, zimowe marsze kibiców pod ratusz z hasłem „Nowy stadion dla Olsztyna”, czy też te najświeższe, już za kadencji Michała Brańskiego. Najpierw te optymistyczne, kiedy uratował w ostatniej chwili klub, a później już te smutniejsze. Oczywiście teraz nie mogło być inaczej. O ile rezygnacja prezesa nie jest tak spektakularna, jak zwolnienie Wojciecha Kowalewskiego, ale też i okoliczności są mniej spektakularne. Podsumowując krótką kadencję Łukasza Puciłowskiego, na plus trzeba zapisać brak afer, których nie brakło u jego poprzedników, na minus jednak szybką rejteradę, choć deklaracje lipcowe wskazywały, że złapaliśmy Pana Boga za nogi. W Olsztynie to chyba nawet Leśnodorski by sobie nie poradził.

Najbliższe dni przyniosą w klubie nowe rozdanie – w czwartek prawdopodobnie powiększy się liczba udziałowców o sponsorów, którzy przystąpili do Klubu STO. Liczba około 10 firm (dokładnie 12 - przypis redakcji), które na dziś wstąpiły w szeregi Klubu, nie jest imponująca, ale to efekt przede wszystkim poziomu reprezentowanego obecnie przez piłkarzy i wewnętrznej, olsztyńskiej konkurencji ze strony AZS, który ma więcej argumentów dla sponsorów, choć reklama w AZS nie jest tania (a po wybudowaniu Uranii to już w ogóle siatkarze odciągną sponsorów ze Stomilu). Wiadomo, że gdyby był sukces sportowy, to i byłoby więcej grosza. Czy świeża krew wśród udziałowców będzie miała konsekwencje dla klubu? Sam się zastanawiam, jak ma wyglądać zarządzanie klubem, gdy sponsorzy mają być niewielkimi, ale jednak udziałowcami. Czy będą mieli bezpośredni wpływ na decyzje transferowe, czy mają pełnić jedynie funkcję bankomatów z limitem wypłat? No i pytanie, co się stanie po 31 grudnia, bo Michał Brański będzie mógł już formalnie sprzedać swoje akcje. Na marginesie, ostatnie doniesienia prasowe pokazują, że osoby związane z Wirtualną Polską, w tym właściciel Stomilu, należą do najbogatszych osób w Polsce. Tym bardziej szkoda, że skończyło się tak, jak się skończyło, wątpię, że drugi raz klubowi trafi się taki milioner i ekstraklasa pozostanie dla nas jedynie zamierzchłą historią. Oby tylko nie skończyło się gorzej. Stomil wprawdzie nigdy nie zginie, ale jednak co innego grać co kilka dni z Widzewem, Arką, GKS Katowice, a co innego z Wikielcem, Sokołem, czy Jagiellonią II. No chyba że stanie się cud i Stomil zostanie Rycerzami Wiosny. Czy tym cudotwórcą będzie Adrian Stawski? Póki co, pozycja szkoleniowca jest niezagrożona, bo po pierwsze, należałoby mu wypłacić odszkodowanie, a po drugie, wszyscy mają świadomość, że po prostu Stomil ma słabych, jak na 1 ligę, piłkarzy. Zdecydowanie to najsłabszy zespół za kadencji Brańskiego. Aż serce bolało, gdy oglądałem fragmenty spotkania Stali Mielec z Termalicą. Z jednej strony po boisku biegał nasz Hinokio, po drugiej znakomicie grał Wiktor Biedrzycki. Po jego strzale głową piłkę ręką z linii bramkowej wygarnął piłkarz Stali, były obrońca Stomilu miał jeszcze ze dwie okazje na gola. A krytykowany w Olsztynie Adam Majewski? Nie wiem, czy jest świetnym trenerem, a w Olsztynie miał słabych wyrobników, czy trenerem jest miernym, ale piłkarzy w Mielcu ma lepszych.

Wracając jednak do Stomilu, prawda jest banalna – bez wzmocnień nie mamy szans na utrzymanie, tym bardziej, że mamy fatalny terminarz (ostatnie cztery kolejki to aż trzy mecze na wyjeździe). Nie ma co liczyć na spektakularne transfery, w grę wchodzą ewentualnie wypożyczenia (w Płocku był widziany na ostatnim meczu jeden z decydentów Stomilu). No chyba, że jednak zapadnie decyzja, żeby dogadać się z jakimś agentem piłkarskim i ściągnąć kogoś na tzw. zeszyt. Jeden agent na pewno przebiera nóżkami, aby kogoś ulokować w Stomilu, bo co by nie mówić, 1 liga to znakomite okno wystawowe.

Na marginesie tych sportowych dywagacji nie sposób przejść obojętnie nad tym, co ostatnio dzieje się w tzw. social media. Kibicom polecam założyć konto na Twitterze, bo dyskusje, jakie tam się toczą, naprawdę powodują, że włos się jeży na głowie. Ostatnio istna wojna na słowa wybuchła między Wojciechem Kowalewskim i Maciejem Iwańskim. Panowie w pewnym momencie chyba zapomnieli, że ich potyczkę śledzą setki kibiców, wywlekanie na forum publicznym np. prywatnej korespondencji dotyczącej Stomilu to już naprawdę bardzo słabe. Tak słabe, jak podanie do sądu jednego z kibiców tego portalu przez członka rady nadzorczej Michała Żukowskiego. Wprawdzie każdy musi być świadomy, że bierze odpowiedzialność za to, co napisze na forum, ale umówmy się, sąd to ostateczna ostateczność i w sytuacji Stomilu i jego licznych wpadek wizerunkowych na przestrzeni ostatnich lat, sprawa sądowa przeciwko kibicowi to strzał w kolano. Może warto przy okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pogodzić się, wszak zapewne i jednemu i drugiemu zależy na dobru klubu.

Na koniec życzę wszystkim kibicom Stomilu, aby ten świąteczny okres minął jednak spokojnie i abyśmy nie denerwowali się wiadomościami z innych miast, gdzie co i rusz lokalne władze rozpoczynają budowę nowych stadionów (ostatnio Opole). Uchwalony na przyszły rok budżet Olsztyna wprawdzie jest dla sportu zawodowego dramatyczny, ale w końcu i za Grzymowicza przyjdzie w końcu prezydent, który jest kibicem piłki nożnej.

Tomasz Boenke – przedsiębiorca (branża nieruchomości komercyjnych), w przeszłości dziennikarz sportowy Polskiej Agencji Prasowej, dziennikarz i sekretarz redakcji "Gazety Olsztyńskiej".

Tomasz Boenke - Prosto z P69A

Tagi: Stomil Olsztyn, Prosto z P69A, felieton, I liga


Komentarze

 1. 18.12.21 17:05 DJKS

  Jerzy Makiel, po twoich wpisach wnioskuję, że jesteś jedyny szczery, słuszny i wszystko wiedzący na tym forum...

 2. 18.12.21 13:48 czerkasow

  Ja nie mam problemów. Pytam się czy aż tak ciebie boli że ktoś ma przeciwstawne zdanie?

 3. 18.12.21 12:35 Jerzy Makiel

  cz.Zajmij się swoimi problemami i nie zaczepiaj,

 4. 18.12.21 10:57 czerkasow

  Makiel - co cię boli?

 5. 18.12.21 07:01 Jerzy Makiel

  Szczere opinie a to co niektórzy tu wypisują to jest zupełnie co innego

 6. 17.12.21 21:58 romanmazur

  Starajmy sie byc pozytywni na nowe podejscie do Stomilu. Negowanie potrzeby zmiany musi sie wreszcie skonczyc. Bez tego nie powstana nowe, dobre miejsca pracy w Olsztynie. Stomil nie moze byc wiecznie po prosbie czy kombinowac jak sie utrzymac. Podstawa rozwoju jest ogarniecie juz posiadanych zasobow, przyciagniecie nowych mozliwosci i zaoferowanie czegos, co ma szerszy impact na srodowisko lokalne. To sie nazywa: stakeholders building. I nie ma wcale wymiaru lokalnego. Profesjonalna aktywnosc przyciaga zainteresowanie duzych podmiotow. Najslabsze kluby w gornych ligach UK maja takie finansowanie, o jakim dzis w Polsce moze marzyc Ekstraklasa. To nie sa rzeczy niemozliwe, jak sie jest w temacie. Nie bedzie drugiej szansy, bo poki Stomil jest biedny to zawsze mozna pokazac jak sie jest szlachetnym, przekazujac cokolwiek na 'rozwoj' sportu w niemal 200-tysiecznym miescie.

 7. 17.12.21 16:39 DJKS

  Jak patrzę na to zdjęcie ratusza to mimowolnie na myśl przychodzi mi ostatnia sesja rady miasta Olsztyn, podczas której radni z prezydentem miasta podnieśli sobie diety o niemal 100 procent! Tak się rządzi ratuszu, tak się traktuje mieszkańców, którym ciągle się wmawia, że na nic nie stać miasta. Na diety i pensje w ratuszu jednak nie zabrakło... Doją nas tam w centrali, doją nas też lokalni decydenci. Co za obłuda i fałsz.

 8. 17.12.21 15:07 kot

  zjs, mogę prosić o kontakt na priv? Mam pytanie odnośnie lat 70.

 9. 17.12.21 12:03 romanmazur

  1. Pora przewartosciowac Stomil w kategoriach rozwoju gospodarki Olsztyna i Warminsko-Mazurskiego (w najblizszym czasie boomu innowacji typu Applied AI u nas nie bedzie a Horizon Europe juz trwa); 2. Pora przestac myslec o budowaniu stadionu i zaczac budowac osrodek rozwojowy, ktorego stadion bedzie drugim lub trzecim etapem (ani Olsztyn, ani Warminsko-Mazurskie nie ma profilu w innowacjach EIC jak dotad); 3. Pora zaczac myslec w kategoriach zachodnich, w tym IPO w perspektywie 5-letniej strategii rozwoju (ogarniecie tematu robi sie w kategoriach pitchingu startupu a nie szukania malych sponsorow). Reasumujac: tylko teraz jest ten czas, w ktorym nowy prezes z zachodnia glowa na karku moze przerwac ten ciag alogiczny, w ktorym od lat kreci sie Stomil. Za niedlugo beda jedne wybory w kraju, potem drugie i trzecie. Wowczas Stomil znowu wyladuje na garnuszku miasta jako tylko jeden z elementow kampanii wyborczej.

 10. 16.12.21 19:44 menager

  Czerkasow ✌👌🤟🤘👍👍

 11. 16.12.21 19:37 czerkasow

  Masz rację, kończmy to, bo tak naprawdę sprawa nie jest jednoznaczna i pozwólmy komu innemu ocenić czy przekroczyłem prawo.

 12. 16.12.21 19:31 stomil olsztyn forever

  czerkasow - Ja też nie czułbym przyjemności z rozmowy z osobą, która mnie "jedzie" na forum i stawia poważne oskarżenia :) To raczej był ukłon z jego strony, że dał Ci możliwość zapłacić za błąd (lub nie błąd, jak uważasz), nie oczekiwałbym od niego, że musi przystać na kompromis z Twoim warunkiem spotkania czy rozmowy. I chyba możemy skończyć dyskusje, bo ani go nie znam, ani nie chce tu wygłaszać 20 wypowiedzi broniących go. Napisałem już to co chciałem, wg mnie granica między opinią a poważnym oskarżeniem została niestety przekroczona.

 13. 16.12.21 19:30 menager

  Stomil forever nie o to mi chodziło.No ale skoro przyzwolenie na jakieś działania głównych zainteresowanych w kontekście pomówienie bądź przyzwolenie to ujma.To ja się pytam czy wszystkie działania okraszonych bezkarnością to standard???Przecież osoby odpowiedzialnych za pewne sprawy muszą się poczuć do odpowiedzialności i jakiejś krytyki osób zainteresowanych?Czyż nie tak?

 14. 16.12.21 19:21 czerkasow

  Stomil Forever nie jestem przyzwyczajony żeby ktokolwiek mi cokolwiek poprzez Twittera nakazał. Była możliwość rozmowy, ale mgr prawa z niej nie skorzystał

 15. 16.12.21 19:15 stomil olsztyn forever

  Panie menadżerze, piszę po raz kolejny, wg mnie granica między szczerą opinią, a poważnym zarzutem została niestety przekroczona. Kompromisem ma być co? Umożliwienie publicznego robienia z danej osoby przestępcy? Bo nie bardzo rozumiem o jakim kompromisie mowa. Kompromisem w tej sprawie była chyba możliwość "karnej" wpłaty na akademie, z czego zapewne czerkasow nie skorzystał :)

 16. 16.12.21 18:53 menager

  stomil olsztyn imitation (przepraszam forever) czyż nie jest to na wyrost?Jeśli kibice będą pozywani za szczere opinie do sądu, to strach pomyśleć co będzie się działo w dalszych relacjach między klubem a nominalnymi sponsorami klubu(kibice)?A może wszyscy załóżmy sprawy w sądzie za niezaslawienie?Pytanie tylko kto na tym skorzysta?Jeśli wszyscy chcą dobra klubu to wszyscy muszą iść na kompromis.kompromis.Spotkajmy się wszyscy na jakimś spotkaniu kluby i wtedy dojdzie do jakiegoś kompromisu(chyba?)

 17. 16.12.21 18:37 stomil olsztyn forever

  Subiektywną opinią byłoby gdyby pisał, że jego zdaniem MŻ jest słaby, nieudolny, tu coś zrobił źle, tu źle. To, co napisał jest wg mnie oskarżeniem o świadomym działaniu na niekorzyść klubu dla własnych korzyści, a to już jest poważny zarzut. Ja bym to jednak rozgraniczył :) Aczkolwiek jest to moje zdanie, nie wiem jaki będzie finał :)

 18. 16.12.21 17:56 Piekarz/OKS

  Konstytucja gwarantuje każdemu wolność w wygłaszaniu poglądów. Na forum kibicowskim każdy kibic może wyrazić swoje zdanie, nawet jak kogoś to zaboli, to jest to tylko subiektywna opinia danego kibica. A Pan Mecenas powinien zająć się poważniejszymi problemami w klubie.

 19. 16.12.21 16:42 czerkasow

  Teraz oceni to kto inny.

 20. 16.12.21 16:39 stomil olsztyn forever

  Za słowa w kierunku anonimowego nicku z forum nie :) Za publiczne oskarżenie o przestępstwo i podanie przestępcy z imienia i nazwiska, jak to było z MŻ jak najbardziej tak i ja szczerze mówiąc nie widzę w tym nic dziwnego :)

 21. 16.12.21 16:32 czerkasow

  Nie będę Twojego wpisu komentował. Bo może mnie pozwiesz😁

 22. 16.12.21 16:29 stomil olsztyn forever

  FCBartąg - pisanie publicznie, że dana osoba "robi lody przy Stomilu" i że jest prawdziwą hieną uważasz za krytykę? https://twitter.com/zukowskimichal/status/1388876159102988290 . Wg mnie to publiczne oskarżanie o przestępstwo, a nie krytyka. Poziom komentarzy tutaj od kilku lat to jedno wielkie szambo, wyzywanie siebie nawzajem, wyzywanie piłkarzy, trenerów, działaczy itp itd. I dziwnym trafem przy każdej sprzeczce swój wspaniały głos zawsze musi dołożyć czerkasow.

 23. 16.12.21 16:26 czerkasow

  Piszę oczywiście o komentarzach moich z tego tygodnia😁 A informacja jest jawna, nie wiadomo czy z publicznością (o tym Sąd decyduje, ja nie widzę problemu), Kot już napisał że w rejonówce.

 24. 16.12.21 16:15 czerkasow

  ZJS - i tak za dużo napisałem. Nie chcę już się wypowiadać w tej kwestii.

 25. 16.12.21 15:27 zjs

  Powiedz czerkasow kiedy będzie proces i gdzie? W jakiej formie: z publicznością czy tylko strony? A może online ze względu na pandemię?

 26. 16.12.21 14:49 waldi812

  Ja się dorzucę na papugę :)

 27. 16.12.21 13:33 FCBartąg

  Ps. To strona kibicow i emerytowane konuchy wpisujace sie ponizej stanowia ciekawy ewenement. Ale nie nalezy ich slow traktowac jako wyroczni. Taki Makiel to gdzie nie trafi w internecie to psioczy na wszystkich. Ale jest stary i niegrozny, wiec ktoby tam sie przejmowal. A kolorow w komentarzach zawsze dodaje :)

 28. 16.12.21 13:24 FCBartąg

  Konfiturce to cisna na wielu frontach i to co pisal Czerkasow tutaj nie odbiega od standardow. Jeszcze jakby go straszyl smiercia to jakos rozumiem, ze zalozyl sprawe ze strachu. Ale konfiturka chce sie popromowac i wybral Czerkasowa. Gdyby Mioduski wysylal pozew kazdemu kto mu wytyka bledy, to by z sadu nigdy nie wyszedl.

 29. 16.12.21 12:12 czerkasow

  Przykłady podaj.

 30. 16.12.21 11:27 Czaro2011

  Uważam, , że ten pozew może wyjść na dobre Stomilowi. Siłą klubu są kibice. Niestety od pewnego czasu wchodząc na ten portal można było dostrzec bardzo dużo szamba wydawanego przez niektórych kibicow na wszystko po kolei. Teraz jest nadzieja, że to się skończy. Piszecie, że porywający mógł zwrócić uwage/porozmawiać z pozyskanym. Kto tu zagląda regularnie to wie, że jak ppzywanemu zwroci się uwagę to sypią się jeszcze wieksze kalumnie

 31. 16.12.21 09:49 Dyrektor OKS 1945

  nie wierzę co czytam żukowicz pozywa czerstwiakowa ale jaja wreszcie ktoś się zabrał za tych darmozjadów piszących kocopoły w komentarzach szkoda że ja nie miałem czasu po sądach chodzić takim internet odłączyć i pałą lać po plecach i patrzeć czy równo puchnie a teraz tutaj widzę płacze bo czerstwiakow się doigrał cyrk abraszki czerstwiakow do więzienia

 32. 16.12.21 07:26 czerkasow

  Dzisiaj mija dokładnie dwa lata od wyboru Kowalewskiego na prezesa Stomilu😁 Crispy - dzięki za pomysł, ale kibice pomagają.

 33. 16.12.21 06:52 Emilozo

  crispy - wszystko jest pod kontrolą.

 34. 16.12.21 06:29 crispy

  może trzeba koledze pomóc i zrobić ściepę na papugę ? pomyśleliście o tym ?

 35. 16.12.21 06:27 crispy

  muremzaczerkasowem , redakcja planuje sprawozdanie z wokandy ? chyba nie będzie się odbywała za zamkniętymi drzwiami ?

 36. 15.12.21 22:47 Jerzy Makiel

  Jak niektórzy kibice nie potrafią się zachować w dyskusji na naszym forum to tak się kończy.Nie należy w sposób ordynarny obrażać się nawzajem oraz piłkarzy ,trenerów członków zarządu itp.Nie nie jest to miejsce na to a przede wszystkim nie taki styl.

 37. 15.12.21 22:18 Kot

  Kto pije piwko z konfiturą ?

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!