Artykuł

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Łukasz Kozłowski

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Łukasz Kozłowski

Miasto szuka oszczędności. Co to oznacza dla Stomilu?

09.12.20 19:44   em, kyn   36  

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz szuka oszczędności we wszystkich sektorach życia publicznego. Największe cięcia szykują się oczywiście w sporcie i kulturze. W olsztyńskim magistracie najchętniej by nie chcieli już przelewać pieniędzy na Stomil, ale miasto obowiązuje ważna umowa z klubem.

Przypomnijmy, że Michał Brański kupując akcje Stomilu od miasta wynegocjował, że miasto pokryje zadłużenie klubu oraz będzie finansowo wspierać olsztyński klub. W 2021 roku na konto ma trafić 3,1 miliona złotych.

Miasto oczywiście w ramach szukania oszczędności chciałoby aneksować umowę. Tak na swoim profilu FB napisał radny miejski - Mirosław Arczak.

Umowa to umowa i respektować ją trzeba. Michał Brański musiałby pójść na pewne ustępstwa, ale na ten moment nie słyszeliśmy o takim rozwiązaniu tematu.

Przypomnijmy, że miasto w umowie zadeklarowało się także do powiększenia pojemności stadionu, tak żeby spełniał wymogi Ekstraklasy. Miało to nastąpić do grudnia 2020 roku. Już teraz wiemy, że tak się nie stanie, ale w tym momencie w Stomilu podchodzą do tego tematu spokojnie.

Z powodu pandemii koronawirusa stadiony w całej Polsce są zamknięte. Miejmy nadzieję, że w 2021 roku kibice wrócą na stadion i wtedy powiększony obiekt miałby znaczenie, bo pewnie w początkowej fazie na stadion będzie mogło wejść określony procent kibiców. W takim przypadku im większa pojemność tym więcej kibiców można wpuścić.

Skoro już jesteśmy w temacie przypominania, to remont miało przejść boisko na olsztyńskich Dajtkach, ale jak doskonale wiemy tak się nie stało. I wszystko wskazuje na to, że Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej powie ponownie stop dla piłkarskich spotkań na tym obiekcie.

Od dłuższego czasu słyszymy, że przy al. Sybiraków ma powstać centrum piłkarskie. Nic się na to nie zanosi. Warmia Olsztyn dostała łaskawą zgodę na wyburzenie pustostanu, który notorycznie był podpalany.

Cięcia dotknęły także Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie. Na swoją działalność OSiR będzie miał o 2,7 miliona złotych mniej. Postanowiono zlikwidować... Dział Sportu.

Tagi: Stomil Olsztyn


Komentarze

 1. 12.12.20 12:57 THE CORE

  Padło mi wi fi, a jak się podniosło to widzę jyż 2 gole w plecy. W międzyczasie zahrzałem tu i wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałem. Np. że pensje praownikom Urzędu Skarbowego płaci Grzymowicz. Ok, pewnie też on odpowiada za to że ziemniaki dwa eazy driższe niż rok temu... Akurat wzrost abonamentu mnie też bije po kieszeni, więc trudno bym go chwalił. Ale rozumiem (i nie pochwalam) ideę jaką przyjęło miasto.

 2. 12.12.20 11:29 zjs

  Miasto z czego nadrabiać ewentualne niedobory wpływów i z tego korzysta. Ile osób musi dojechać samochodami gdzie są płatne strefy parkowania a ze względu na charakter pracy musi poruszać się samochodem? Abonament obecny 900 zł za pół roku, planowany 1000 zł! Rocznie 2 000 zł! Istnieje ponad 200 różnych lokalnych opłat o charakterze parapodatków, więc miasto korzysta bezlitośnie z tych uprawnień Według danych MF przewiduje się wzrost wpływów w samorządach o 2%. Ubytek z tytułu podatku PiT i dwukrotnego wzrostu kosztów uzyskania przychodu, to w/g The Core sumarycznie 49 mln, planowany budżet Olsztyna z tego tytułu to 284 mln zł więc spadek 17,25%? Nie mam wiarogodnych danych, które by uzasadniały płacz samorządów i założenia MF, więc wszystko pozostaje w sterze pytań. Za wyjątkiem pewności, że podatnik zostanie ogolony do gołej skóry przez podwyżki cen za śmieci, wody i wszystkiego z czego można wycisnąć pieniądz aby wynagrodzenia urzędników, samorządowców nie uszczuplały.

 3. 11.12.20 21:50 stomil 14/88

  Dobre jest to że urzędnicy pracują hybrydowo, w Urzędzie skarbowym pani, która zajmowała się moją sprawą pracuję wtorek czwartek 9;00, 14;00 wydział komunikacji co drugi dzień, więc wypłaty powinny być dużo niższe, ale dał in grzymuś premie

 4. 11.12.20 20:50 czerkasow

  Masz rację nie wytrzymam. Wiedząc z conajmniej dziewięcimiesięcznym wyprzedzeniem że budżet na 2021 nie będzię się spinał to nie planujesz wydatków na Egipt (vide tramwaje) i na drogie inwestycje, tylko szukasz oszczędności. A nie uchwalasz budżet w listopadzie (osiem miesięcy po pierwsz lockdownie) myśląc że jakoś to będzie. W tym przypadku The Core sam mnie nie zrozumiałeś, bo być może chaotycznie piszę. Bez napinki.

 5. 11.12.20 19:13 THE CORE

  Wiesz co? Nie rozumiesz albo udajesz, że nie rozumiesz. No, chyba, że masz braki w czytaniu ze zrozumieniem, ale czy to możliwe u takiego erudyty? To tak, jak byś dobrze zarabiając zaplanował z żoną na przyszły rok remont łazienki, kupno nowego auta, dwa nowe kompy dla dzieci i na dokładkę all inclusive w Egipcie. A tu Twój szef mówi, że covid i obcina Ci pensję o, powiedzmy, 25%. Zastanawiasz się z czego zrezygnować ale Twoja żona strzela do Ciebie tekstem "powinieneś zabezpieczyć środki". To tak na marginesie, bo całym sercem jestem za Stomilem, a więc liczę, że miasto się wywiąże a Brański ma pomysł co zrobić aby Stomil osiągnął sukces sportowy. A teraz pisz co chcesz, wiemy obaj, że nie wytrzymasz...

 6. 11.12.20 12:43 czerkasow

  Po co mam się pytać jak i tak nie dostanę jesnoznacznej odppwiedzi, jeżeli w ogole ją dostanę. Dlaczego się pytałem o podatek.dochodowy? Żeby mieć.jasność. Więc biorąc pod uwagę że dane którymi się posługujesz są sprzed roku oznacza to że moasto powinno zabezpieczyć środki.

 7. 11.12.20 11:15 THE CORE

  Nie, Czerkasow, to są wartości netto dla miasta. A co zrobi Brański? Najlepiej zapytaj go sam. Ja mam nadzieję, że miasto się wywiąże z umowy. Po co ryzykować pozew?

 8. 11.12.20 09:25 czerkasow

  The Core uwzględniłeś oczywiście że 40% z tego pdatlu dochodowego trafia do miasta? Jeżeli tak, to nie ma sprawy. Olsztyn jest bankrutem od 10 lat. Niektórzy z użytkowników podnosili sprawę że umowa rzecz święta, jak widać sprawa jest taka oczywista. Co zrobi Brański jeżeli nie będzie przelewu w styczniu?

 9. 11.12.20 08:33 THE CORE

  Zwolnienie młodych z podatku to 37 mln PLN mniej do kasy miasta (dane za 2019). Obniżenie PIT o 1% to o 12 mln PLN mniej do kasy miasta (dane szacunkowe na 2020). To są niemałe pieniądze. Oczywiście każdy się cieszy jak pieniędzy ma więcej w kieszeni, ja też. Chociaż po tych zmianach ja nie czuję się zamożniejszy (wręcz przeciwnie), a miasto na pewno jest biedniejsze.

 10. 11.12.20 08:03 czerkasow

  The Core napisał tylko o nauczycielach. Rekompesata leże już kochany na koncię rządu i będą rekomsewać w połowie roku. W którym moim poście Juras ciebie poniżyłem?

 11. 11.12.20 07:42 Jerzy Makiel

  CZ.Alfo i Omego przeczytaj THE CORE i dowiesz sie jak jest.A nikogo nie poniżaj,

 12. 10.12.20 19:49 czerkasow

  Miało być 1% szacowanego dochodu - przy wszechobecnych podwyższkach podatków gruntowych i od budybków, biletów transportu (co ciekawe miasto powoli będzie chciało wycować się z darmowych przejazdów dla uczniów), ceny za co, wodę czyni Olsztyn coraz mniej przyjaznym miastem dla mieszkańców.

 13. 10.12.20 19:46 czerkasow

  Panie Makiel. ZJS napisał parawdę. Z tej obniżki podatków to jest kpina, bo miasto otrzymuje 40% podatku dochodowego to daje raptem ... 800 tys mniej. Więc siedź na emeryturze bo gówno wiesz. A fundusz covidowy jest na przedsiębiorców a nie na gminę. Więc nie pisz bzdur. Wpływ do budżetu jest niemalże taki sam, kwestia różnicy 1,2 mln co stanowi 10% dochodu i to przypuszczalnego. I tak miasto w przyszłym roku tak jak w obecnym na akcji zima (zjs pisał) ryczałcie za prąd (tak, tak oszczędności często na poziomie 100 tys zł za prąd), oszędności wydatków na sport w Uranii. Więc nie kompromituj się.

 14. 10.12.20 17:50 THE CORE

  Grzymowicz nie lubi sportu wyczynowego, tak jak ja nie lubię teatru. Wolałbym aby miasto cięło na teatrze czy galeriach a nie na piłce nożnej. Ale faktem jest, że to obecny rząd robi wszystko aby zniszczyć samorządy, skoro nie można ich obsadzić swoimi ludźmi. Zwolnienie młodych ludzi z podatku na pewno jest fajne dla nich, ale ten podatek trafiał nie do Morawickiego tylko do lokalnych samorządów. Podwyższenie płacy minimalnej i podwyżki dla nauczycieli decyzją rządu zostały sfinansowane z budżetów lokalnych a nie centralnego. A teraz jeszcze osoby odprowadzające podatek dochodowego od osób fizycznych przejdą na zryczałtowany podatek dochodowy, który tez będzie trafiał do budżetu centralnego zamiast wracać do samorządu. Co, o tym nie napisali w "słowniku wyrzaów"? Nie bronię Grzymowicza, też mam żal że przez tyle lat nic nie zrobił w sprawie stadionu, ale może warto zadać pytanie dlaczego rząd dofinansowuje budowę stadionów w Warszawie, Łodzi, Szczecinie czy Gorzowie? Taka jest wola suwerena z Olsztyna? Co zrobili nasi parlamentarzyści dla sportu w Olsztynie, dla Stomilu? Pan Wypij? Pan Maksymowicz? Pani Arent? Mają lepsze dojście do premiera Morawieckiego i nadpremiera Kaczyńskiego.

 15. 10.12.20 17:30 stomil 14/88

  Miało być Osiru. A nie Kairu.

 16. 10.12.20 17:18 zjs

  No panie Makiel, te obniżone podatki z 18 na 17% i brak podatku od wynagrodzeń dla osób 26 roku życia to zostają w kieszeni obywatela.Mniej zostanie zmarnowanych. A w trosce o swoje finanse to miasto zda w przyszłym roku drenując kieszeni obywateli. Kolejna podwyżka cen wody w czerwcu i od kwietnia horrendalna podwyżka za śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody. Będzie płacz i zgrzytanie zębów. A propos, co stało się z kasą zaoszczędzoną na akcji zimowej? Zimy nie było.

 17. 10.12.20 17:17 stomil 14/88

  Zabrze budżet miasta 780 milionów A sam Górnik na wszystkie sekcje dostał ponad 40 milionów, Olsztyn budżet miasta 1,2miliarda i Piłka nożna dostanie 3lub 4 miliony. A na masę urzędników Kairu 40 milionów rocznie. Więc miasto ma ale, wydaje gdzie indziej. Grzymka nigdy nie interesował sport.

 18. 10.12.20 17:15 SzEFoo

  Jurek tak dla Twojej wiadomości, sytuacja finansowa Stomilu jest słaba, a Ty piszesz o kompromisach.

 19. 10.12.20 16:26 Jerzy Makiel

  Olsztyn oraz największe miasta regionu nie znalazły się na liście tych, którzy otrzymali wsparcie inwestycyjne na walkę ze skutkami epidemii.Chodzi o tzw. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. W sumie to 12 mld zł, które mają wspomóc lokalne społeczność doświadczone przez epidemię koronawirusa.Rząd PiS, w ramach wsparcia, przyznał polskim samorządowcom najpierw 6 mld zł, teraz 4,35 mld.

 20. 10.12.20 16:26 DJKS

  W Olsztynie constans... Czy z covidem czy bez covidu sport, kultura i infrastruktura na poziomie krajów trzeciego świata.

 21. 10.12.20 16:15 Jerzy Makiel

  Czerkasow Jak się zmienia wysokość podatków to małe wpływy. I to nie g....tylko prawda.Porównaj sobie wpływy do budżetu to zobaczysz.Taka jest niestety porawda

 22. 10.12.20 15:51 czerkasow

  Napisz Juras w których miejscach rząd obcina miastu Olsztyn pieniądze😁 Ale tak konkretnie bo gówno z Twojego postu wynika.

 23. 10.12.20 15:41 Jerzy Makiel

  Jężeli rząd obcina miastom dochody to musza na czymś oszczędzać, może jednakdojsc jednak do porozumienia właściciela z miastem i nie będzie w sposób drastyczny dotyczyło Stomilu. W aktualnej sytuacji trzeba iść na kompromisy. Jest wiele potrzeb i trzeba je mądrze wywarzyć i nie słuchać polityków którzy obiecuja wtedy gdy chcą być wybrani a później jest jak widać.

 24. 10.12.20 15:23 Paweł Wilicki

  Szczerze ? Politycy przy Stomilu pojawiaja sie tylko przed wyborami :( Wypij ? A co zrobil dla klubu procz wpisów na Twitterze ? ehhh Niestety nie ma tu polityka z jajami który by coś konkretnie pociągnąl (o OSIRZe nie wspomne). Szkoda bo tereny są. Czy to obecne Stomilu czy Warmii.. I możemy psioczyc na Pana z Bartąga ale on mówiąc o podstawach tj. boiskach, infrastrukturze dla młodych ma bardzo dużo racji. A że przekazuje to czasem w sposób kontrowersyjny, to moze sie ta prawda niektorym nie podobac.

 25. 10.12.20 14:23 SzEFoo

  Tym bardziej zasadne żeby jednak zaangażował się w tematy infrastruktury sportowej bo jak widać inni jak chcą to potrafią.

 26. 10.12.20 14:20 zjs

  Raków dostał 10 mln na modernizację (miasto 7,5mln) a prezydentem jest człowiek z SLD, a Pogoń Szczecin 123 mln chociaż władza antypisowska. Problem w umotywowaniu wniosku. Olsztyn wraził jedynie wolę, że coś będzie robił a tamci przedstawili konkretny biznesplan. Niestety w tym względzie Olsztyn to miasto koło Ostródy, bo tamci też mają kameralny stadion. Wypij postrzegany jest w PiS-ie tak jak całe Porozumienie jako element niepewny i tyle ma do gadania co karp przed wigilią. Mimo wszystko pisowcy nie stosują na samorządach odpowiedzialności politycznej. Tą stosują samorządy na tym nieszczęsnym rządzie.

 27. 10.12.20 13:00 waldi812

  Szefoo to nierealne, PIS nigdy nie da pieniedzy ministerialnych, gdy prezydentem jest Grzymowicz.

 28. 10.12.20 12:55 SzEFoo

  Jeśli jesteśmy przy polityce to p. Michał Wypij będący u koryta mógłby zaangażować się w sprawy infrastruktury piłkarskiej w Olsztynie. Sporo głosów na pewno dostał od kibiców Stomilu i trochę czasu już pracuje w sejmie, więc mógłby trochę ruszyć tematy związane z budową stadionu czy bazy treningowej. Bez jakichkolwiek dotacji z zewnątrz nie mamy co marzyć o budowie ww. obiektów przy obecnej polityce Grzymowicza.

 29. 10.12.20 11:28 mazinho

  Co roku to samo czyli duszenie kasy od miasta, zmieniło się tylko to że prócz miasta do budżetu mają się dorzucać się jeszcze kibice. właściciel nie dołożył nawet zeta, nie ściągnął żadnego sponsora dodatkowo otoczył się ludźmi którzy zriujnoeali ten i tak nie wysoki budżet.

 30. 10.12.20 10:18 zjs

  @Jerzy Makiel...radnych nie trzeba zachęcać.Od lat istnieje tam pokaźna grupa dotknięta piłkofobią a to, że finansują klub to dla doraźnych politycznych korzyści. Wiem coś na ten temat.

 31. 10.12.20 09:06 waldi812

  Nie no Panowie, prezydent dał się poznac jako prawdziwy fanatyk Stomilu, nigdy na klub grosza nie załował, a budowa infrastruktury sportowej, nowego stadionu i boisk treningowych to jego obsesja. Od dziecka marzył o tym, by Stomil przekroczył bramy Ex grając na nowym stadionie i jest wręcz nieprawdopodobne, by teraz miał zrezygnować z finansowania klubu. To nie ten typ człowieka.

 32. 10.12.20 08:08 czerkasow

  Ja jeszcze dorzucę co crispy napisał - dział sportu na Osirze idzie do likwidacji, osoby z tego dzialu idą na bezrobocie (mam nadzieje że chwilowe). Podwyżka cen biletów od marca. Podwyżka podatków gruntowych i od nieruchomości (to od rządu). Zwiększenie kwoty podatku od pojazdu powyżej 3,5 ton. Ale na tramwaje pieniądz się znajdzie. Bez finansowania z miasta Stomil nie istnieje, no chyba że Brański pierwszy raz od niemalże dwóch lat się obudzi.

 33. 10.12.20 06:05 crispy

  ... przeczytał na tko.pl ... a poza tym zapomniał wspomnieć o ,,oszczędzaniu Grzymowicza'' na żłobkach, przedszkolach, DPS-ach, basenie dla dzieciaków i rozpoczętym już wietrzeniu finansów OŚWIATY (cięcia dodatków nauczycielskich), mimo, że z racji zdalnego nauczania ma już oszczędności w szkołach na mediach (nie ma dzieciaków, więc mniejsze zużycie wody, prądu, ciepła, papieru toaletowego, środków czystości, pomocy naukowych, no i nie trzeba dotować obiadów szkolnych). Natomiast na metropolitalną megalomanię własną i miasta Olsztyn kasę ma. Hej ! Za 2,5 roku wybory ! Już niedługo, he, he !

 34. 09.12.20 22:55 Jerzy Makiel

  A skąd to autor wie ze magistrat najchętniej by nie chciał dac na Stomil Był u wróżki czy wymyślił.Taki komentarz napewno zacęca radnych.Gratuluję

 35. 09.12.20 22:01 chodi

  Ja na miejscu Pana Brańskiego bym poszedł na rękę dla miasta , ale za to wydłużyłbym w czasie finansowanie 😊, tak żeby miasto np jeszcze przez 5 lat dawało kasę na Stomil i finalnie bym wyciągnął dwa razy tyle. Jak chcą dać mniej teraz to powinni na to przystać .

 36. 09.12.20 21:00 marduck

  W dobie takich informacji coraz częściej zaczynam zgadzać się z agentem z Dorotowa. A dla wszystkich młodych talentów i ich rodziców, piłki i innych dyscyplin mam prosty przekaz: Spi***alajcie z Olsztyna

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!