Relacja z meczu Lechia Gdańsk - Stomil Olsztyn

Wysoka porażka w Gdańsku

Sparing - lato 2021/2022 (7.X.2021 r.) Gdańsk - ul. Traugutta 29
Lechia Gdańsk 5:0 Stomil Olsztyn
3:0
18' Kacper Sezonienko
42' Rafał Pietrzak
44' Omran Haydary
57' Omran Haydary
67' Bassekou Diabaté
Bramki Lechia Gdańsk: Zlatan Alomerović - Mykoła Musolitin (63 Jarosław Kubicki), Michał Nalepa (46 Conrado), Bartosz Kopacz (73 Filip Koperski), Rafał Pietrzak (63 Flávio Paixão) - Omran Haydary (63 İlkay Durmuş), Egzon Kryeziu, Tomasz Makowski, Miłosz Szczepański (63 Marco Terrazzino), Kacper Sezonienko (46 Łukasz Zjawiński) - Bassekou Diabaté.
Stomil Olsztyn: 12. Konrad Syldatk - 14. Filip Szabaciuk (46, 88. Aleksander Pawlak), 22. Jonathan Simba Bwanga (53, 3. Rafał Remisz), 28. Maciej Dampc (68, 5. Beniamin Czajka), 6. Jonatan Straus - 17. Patryk Zych (78, 98. Jakub Banul), 4. Wojciech Reiman (46, 15. Shun Shibata), 33. Jakub Tecław, 88. Filip Wójcik (31, 8. Maciej Spychała), 13. Łukasz Moneta (46, 45. Brian Galach) - 77. Patryk Mikita (63, 29. Damian Ciechanowski).
Szczegóły Mecz bez udziału publiczności.

Stomil Olsztyn w ten weekend miał wolny od ligowego grania. Olsztyńska drużyna zagrała jednak sparing z Ekstraklasową Lechią Gdańsk. Mecz zakończył się wysoką porażką 0:5.

Stomil w tym tygodniu miał rozegrać ligowe spotkanie z Podbeskidziem Bielsko-Biała, ale mecz odwołano z powodu powołania piłkarzy obydwu klubów do reprezentacji Polski U-19. Ze Stomil powołano Krzysztofa Bąkowskiego, który jednak opuścił zgrupowanie z powodu kontuzji.

Pierwszą bramkę w tym spotkaniu strzelił pochodzący z Ostródy Kacper Sezonienko. Jeszcze przed przerwą Lechia strzeliła dwa gole. Najpierw z rzutu wolnego strzelił Rafał Pietrzak, a potem do siatki trafił Omran Haydary. Po przerwie Haydary strzelił na 4:0, a w 67 minucie gola dla gospodarzy strzelił Bassekou Diabaté. Jeszcze w pierwszej połowie z powodu urazu stawu skokowego boisko musiał opuścić Filip Wójcik.

- Ciężko ocenić ten sparing - mówi Adrian Stawski, trener Stomilu. - Ja w tym tygodniu trenowałem 14-stoma ludźmi, bo mamy szpital w zespole. Tylko nie ma kontuzji, a drużynę dopadał jakaś wirusówka. Część tych chłopaków, co grali, to wróciła w czwartek do treningu, czyli dzień przed meczem. Trenowaliśmy dwa razy mocniej, żeby coś wypracować, i ja wiedziałem, żę z Lechią nie zagramy tak jak z Wisłą Płock. Przed tamtym sparingiem odpuściłem, zrobiłem lekki trening. Czeka nas teraz maraton spotkań, więc musieliśmy mocniej trenować. To nie jest jakieś moje tłumaczenie, bo czy bym przegrał 0:2 czy 0:3, to krytyka będzie. Z kim by Stomil nie grał i przegrał, to krytyka będzie, i słusznie bo jest uzasadniona.

I dodaje: - Ja nie mogę patrzeć tylko na sparing, żeby mocniej nie trenować, względem rywala. Lechia miała wolne w poniedziałek, wtorek, a w środę i czwartek lekkie treningi, a my mocniejsze i to było widać. Do tego doszły choroby kluczowych zawodników, bo nie było Fundambu i Żwira, a pozostali: Straus, Szabaciuk, Reiman i wielu innych wróciło po, a Simba grał z chorobą. Mamy czterech bramkarzy, a został nam jeden. I całe szczęście, że mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała przełożony, bo nie miałbym kim grać. Ta jelitówka zaczęła się po meczu pucharowym z Sandecją (z tego powodu nie grał Reiman, a w Katowicach - Spychała - red.). Trenowało w tym tygodniu 14-stu zawodników oraz junior Michał Bendyk.

Stomil Olsztyn teraz ligowe spotkanie rozegra dopiero w następny poniedziałek (18 października 2021 r.). Na wyjeździe zmierzymy się z GKS-em Tychy.

W piątek (8 października) Stomil Olsztyn na stadionie przy ul. Traugutta 29 w Gdańsku o godzinie 13:00  rozegra sparing z ekstraklasową Lechią Gdańsk.

Dlaczego olsztyński klub ma przerwie od ligowej rywalizacji? Mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała został odwołany z powodu powołania do reprezentacji Polski U-19 Krzysztofa Bąkowskiego, czyli podstawowego bramkarza olsztyńskiego klubu. Zawodnik wypożyczony z Lecha Poznań to także podstawowy młodzieżowiec w ligowym meczu Stomilu, a taki jeden zawodnik musi grać przez całe spotkanie w meczu I ligi.

Podczas zgrupowania kadry okazało się, że Krzysztof Bąkowski jest kontuzjowany, zresztą już w ostatnich meczach Stomilu grał na lekach przeciwbólowych. Trenerzy kadry podjęli decyzję, że w meczach eliminacyjnych mistrzostw Europy U-19 Bąkowski brać udziału nie może i dlatego piłkarz udał się na rehabilitację do Poznania, skąd pochodzi.

Bąkowski ma problem z mięśniem przywodzicielem, pachwiną oraz spojeniem łonowym. Będzie się leczył w Centrum Osteopatii w Poznaniu i ma pracować z fizjoterapeutą, osteopatą i trenerami przygotowania motorycznego. Przerwa w treningach piłkarskich może potrwać około 3 tygodni.

Adrian Stawski na wolny weekend od ligi zaplanował sparing z Ekstraklasową Lechią Gdańsk. Będzie to solidny sprawdzian dla olsztyńskich zawodników, szczególnie dla tych, którzy w ostatnich ligowych spotkaniach grali mnie. Stomil nie ma drużyny rezerw, więc piłkarze przesiadujący na ławce rezerwowych, nie mają jak podtrzymywać rytmu meczowego.

Najbliższe ligowe spotkanie Stomil zagra 18 października z GKS-em Tychy, a mecz z Podbeskidziem przeniesiono na 21 października.

Mecz odbędzie się bez udziału publiczności.