Relacja z meczu Stomil Olsztyn - GKS Jastrzębie

ż Krzysztof Toporkiewicz
ż Maciej Dampc
ż Merveille Fundambu
ż Tomasz Tymosiak
Bramki Stomil Olsztyn: 25. Kacper Tobiasz - 10. Karol Żwir, 41. Kevin Lafrance, 28. Maciej Dampc (46, 33. Jakub Tecław), 6. Jonatan Straus - 44. Krzysztof Toporkiewicz (46, 70. Merveille Fundambu), 4. Wojciech Reiman (70, 88. Filip Wójcik), 7. Tomasz Tymosiak, 63. Jakub Kisiel (59, 11. Hubert Sobol), 13. Łukasz Moneta (81, 14. Filip Szabaciuk) - 77. Patryk Mikita
GKS Jastrzębie : 31. Bartosz Neugebauer - 4. Szymon Zalewski (83, 19. Łukasz Gajda), 20. Oliver Podhorin (23, 3. Mateusz Słodowy), 2. Mateusz Bondarenko, 30. Łukasz Zejdler - 14. Dariusz Kamiński (83, 77. Remigiusz Borkała), 13. Michał Kuczałek, 5. Władysław Ochronczuk, 10. Farid Ali, 7. Wojciech Łaski - 11. Marek Fábry (90, 21. Daniel Stanclik).
Szczegóły Sędziował: Dominik Sulikowski (Gdańsk).
Widzów: 1176.

Piłkarze Stomilu Olsztyn w środę mogli wydostać się ze strefy spadkowej. Niestety nie wykorzystali nadarzającej się sytuacji i przegrali wysoko u siebie z GKS-em Jastrzębie. Goście wygrali ten mecz 3:0.

Adrian Stawski praktycznie nie zmienił zwycięskiego składu w porównaniu z meczem z ŁKS-em Łódź. Przypomnijmy, że w minioną sobotę olsztyński zespół po dwóch golach Patryka Mikity wygrał 2:0. W tym spotkaniu ósmą żółtą kartką został napomniany Jonathan Simba Bwanga, więc w jego miejsce wskoczył inny środkowy obrońca - Maciej Dampc.

Pierwszą groźną sytuację Stomil miał w 8 minucie. W polu karnym z piłką znalazł się Jakub Kisiel, ale został zdecydowanie powstrzymany przez obrońcę GKS-u i skończyło się tylko na “jękach” z trybun. W 10 minucie potężny strzał oddał Jonatan Straus, który został zablokowany, a z rzutu rożnego nie było żadnego zagrożenia. Stomil pierwszy raz przed własnymi trybunami zaprezentował nowy sposób rozgrywania stałych fragmentów. Przed wrzuceniem piłki w pole karne, większość zawodników ustawia się w rzędzie i próbują z zaskoczenia wbiegać w “szesnastkę”. W 14 minucie takie rozegranie rożnego mogło przynieść prowadzenie, ale Kevin Lafrance z bliskiej odległości nieczysto trafił w piłkę.

W 17. minucie powinno być 1:0 dla Stomilu. Kisiel znalazł się na 5 metrze w polu karnym i zamiast strzelać po długim rogu, podawał wzdłuż do Łukasza Monety, który nie trafił w piłkę. Chwilę później Kisiel strzelał z 10 metrów, ale został zablokowany. W 30 minucie Tomasz Tymosiak zagrał dobrą piłkę w pole karne, z woleja uderzył Mikita, ale piłka przeszła obok słupka.

Niestety niewykorzystane sytuacje mają to do siebie, że lubią się mścić. Tak i było w środowy wieczór. Długa analiza VAR wykazała, że w polu karnym faulował Maciej Dampc (drugi raz w rundzie wiosennej) i goście dostali rzut karny, którego pewnie wykorzystał w 35 minucie Marek Fabry. W 39 minucie sędzia Dominik Sulikowski z Gdańska nie podyktował rzutu karnego dla Stomilu za faul na Krzysztofie Toporkowiczu. W 45 minucie Fabry wyprzedził w polu karnym Dampca, ale na szczęście Kacper Tobiasz był na posterunku. Goście jeszcze w ostatniej akcji pierwszej połowy mogli podwyższyć wynik, ale strzał zawodnika GKS-u był mocno niecelny.

Od początku drugiej połowy na boisku widzieliśmy Jakuba Tecława i Merveille Fundambu, którzy zmienili Dampca i Toporkiewicza (w pierwszej połowie ujrzał żółtą kartkę). Na początku drugiej połowy sędzia Sulikowski dopatrzył się po kolejnej długiej analizie VAR rzutu karnego. Pewnym egzekutorem znowu był Marek Fabry, a faulował w polu karnym Wojciech Reiman. W 61 minucie Stomil mógł zdobyć kontaktową bramkę, po dobrym podaniu Fundambu, bardzo fatalnie uderzył Moneta. W 66 minucie goście wyprowadzili zabójczą kontrę i podwyższyli prowadzenie za sprawą Wojciecha Łaskiego. Po tym golu na trybunie krytej zrobiło się luźniej, bo niektórzy kibice nie wytrzymali tego i opuścili stadion. Mieli nosa, bo nic się w tym meczu już nie wydarzyło...

W kolejnym spotkaniu Stomil już w niedzielę (20 marca 2022 r, godz. 15:00) zagra z kolejną drużyną ze strefy spadkowej. Do Olsztyna przyjedzie Górnik Polkowice.

Relacja live Ostatnia aktualizacja: 07:25:36

97' Koniec meczu. Po fatalnym spotkaniu przegrywamy 0:3.
93' Żółtą kartką ukarany Tomasz Tymosiak 1
88' Odchodzący strzał Mikity ostatecznie mija bramkę w większej odległości 1
85' Piłka w bramce gości, jednak znalazła się po faulu na bramkarzu.
81' Boisko opuszcza Łukasz Moneta, w jego miejsce Filip Szabaciuk 1
79' Żółtą kartką ukarany Fundambu 1
74' Sytuacja na boisku wygląda tak, jakby to Stomil wygrywał 3:0: pozycyjnie atakują goście. Stomil desperacko się broni.
70' Boisko opuszcza Wojciech Reiman, w jego miejsce Filip Wójcik 1
65' Kontra gości, 4 na 2, podanie do niepilnowanego Wojciecha Łaskiego i 0:3. 68
61' Fundambu do Monety, ten wyyyysoko ponad bramką. 1
59' Boisko opuszcza Jakub Kisiel, w jego miejsce Hubert Sobol 1
56' Marek Fabry ponownie pewnie z rzutu karnego. 68
55' Drugi rzut karny dla gości po weryfikacji VAR.
52' Ponownie konsultacja VAR...
48' Rzut wolny dla Stomilu, okolice 30. metra. Płaski strzał Reimana, piłka w rękach bramkarza. 1
46' Boisko opuszcza Krzysztof Toporkiewicz, w jego miejsce Mervellie Fundambu 1
46' Boisko opuszcza Maciej Dampc, w jego miejsce Jakub Tecław 1
46' Wracamy do gry 1
45+5' Koniec pierwszej połowy.
45+4' Mogło być 0:2, piłka o centymetry minęła bramkę Tobiasza. 68
45' "Siadła" gra Stomilu po stracie bramki. Za to groźnie kontrują goście.
44' Uderzenie Zalewskiego z 16. metrów, ponad bramką. 68
41' Rzut rożny dla Stomilu 1
40' Pada Toporkiewicz w polu karnym, wydawało się że podcięty. Sędzia jednak twierdzi inaczej. 1
38' Rzut rożny dla gości 68
35' Marek Fabry wykorzystuje jedenastkę 68
34' Rzut karny po konsultacji VAR. 68
31' Groźnie pod naszą bramką, tam pada zawodnik gości, protestują piłkarze GKS. Trwa weryfikacja sytuacji przez sędziów. 68
30' Rzut rożny dla Stomilu, znowu piłka mija wszystkich w bliskiej okolicy bramnki. 1
27' Żółtą kartką ukarany Krzysztof Toporkiewicz 1
26' Karol Żwir wybija piłkę we wlasnym polu karnym, nie pozwalając uderzyć gościom. 68
24' Rzut rożny dla Stomilu. Atomowe uderzenie Tymosiaka, mija w niewielkiej odległości prawy słupek bramki. 1
23' Wymuszona zmiana w drużynie gości. Boisko opuszcza kontuzjowany Olivier Podhorin, w jego miejsce Mateusz Słodowy 68
21' Cieszy odważna i składna gra Stomilu, martwi trochę wykończenie akcji, przydałoby się więcej precyzji w ostatniej fazie. 1
21' Mocne uderzenie sprzed pola karnego, jednak wysoko pona bramką. 1
19' Kolejna akcja, tym razem Kisiel uderzył na bramkę z pola karnego, piąstkował piłkę bramkarz GKS. 1
18' Jakub Kisiel wpadł w pole karne, mógł uderzyć ale zagrał na czystą pozycję do Monety, ale zbyt mocno, nie udało się czysto uderzyć. 1
15' Zakotłowało się pod bramką gości, Kevin Lafrance strącił piłkę w kierunku bramki, ta wybita w ostatniej chwili przez obrońcę. 1
14' Ładne dośrodkowanie Żwira, wybite na rzut rożny. 1
13' Rzut rożny dla drużyny gości, faul w polu karnym, zacznie od bramki Kacper Tobiasz 68
12' Rzut rożny dla Stomilu, uderza Mikita głową, ale nie był to strzał, który mógłby zaskoczyć Neugebauera 1
11' Ładna pozycyjna akcja Stomilu, szybkie wymiany podań, strzał z pola karnego zablokowany. Tylko rzut rożny. 1
9' Jakub Kisiel dosyć przypadkowo znalazł się na 11. metrze w dobrej sytuacji po przedłużeniu wysokiego podania, jednak nie zdołał oddać czysto strzału. Szkoda. 1
5' Próby akcji po obu stronach w pierwszych minutach, jednak żadna nie zakończyła się strzałem.
Gramy! 68
Piłkarze Stomilu schodzą do szatni.
Skład gości: 31. Bartosz Neugebauer - 2. Mateusz Bondarenko, 4. Szymon Zalewski, 5. Vladyslav Okhtonchuk, 7. Wojciech Łaski, 10. Farid Ali, 11. Marek Fabry, 13. Michał Kuczałek, 14. Dariusz Kamiński, 20. Olivier Podhorin, 30. Łukasz Zejdler. 68
Mecz sędziować będzie Dominik Sulikowski z Gdańska.
Piłkarze obydwu drużyn już na rozgrzewce. 1
Z powodu nadmiaru żółtych kartek nie zagra Jonathan Simba Bwanga.
Ławka rezerwowych: 1. Dominik Budzyński - 5. Beniamin Czajka, 14. Filip Szabaciuk, 52. Dominik Urban, 33. Jakub Tecław, 37. Hubert Szramka, 70. Merveille Fundambu, 15. Shun Shibata, 11. Hubert Sobol.
W wyjściowej jedenastce gości były zawodnik Mateusz Bondarenko.
Skład Stomilu: 25. Kacper Tobiasz - 10. Karol Żwir, 28. Maciej Dampc, , 41. Kevin Lafrance, 6. Jonatan Straus - 44. Krzysztof Toporkiewicz, 7. Tomasz Tymosiak, 4. Wojciech Reiman, 63. Jakub Kisiel, 13. Łukasz Moneta - 77. Patryk Mikita. 1
Witamy ze stadionu przy Al. Piłsudskiego 69a.

W tym tygodniu Stomil Olsztyn rozegra dwa spotkania na własnym stadionie. W środę pierwszym rywalem będzie GKS Jastrzębie. Początek spotkania o godzinie 18:00. Zapraszamy!

Środowe spotkanie będzie zaległym meczem jeszcze z zeszłego roku. Spotkanie w listopadzie 2021 roku nie odbył ze względu na to, że drużynę rywali zdziesiątkowała pandemia koronawirusa.

Spotkają się dwie drużyny, które w tym sezonie walczą o utrzymanie w szeregach Fortuna I Liga. Drużyna Stomilu w zeszły weekend w końcu zdobyła komplet punktów na wiosnę. Przypomnijmy, że podopieczni Adriana Stawskiego pokonali 2:0 w Łodzi miejscowy ŁKS. A obydwa gole w tym meczu strzelił najlepszy napastnik Stomilu Patryk Mikita, który w tym sezonie już osiem razy pokonywał bramkarza rywali.

W ostatnim meczu Adrian Stawski nie zmienił podstawowej jedenastki, ale w meczu z GKS-em Jastrzębie będzie musiał tego dokonać. Z powodu nadmiaru żółtych kartek pauzować będzie pochodzący z Demokratycznej Republika Konga Jonathan Simba Bwanga. W meczu z ŁKS-em olsztyński obrońca obejrzał ósmą żółtą kartkę w tym sezonie. W rundzie wiosennej jest podstawowym zawodnikiem Stomilu i trzeba przyznać, że gra bardzo dobrze i jego brak w meczu z Jastrzębiem może być odczuwalny.

- Zdajemy sobie sprawę jak ważny jest środowy mecz - mówi przed meczem Adrian Stawski, trener Stomilu. - Jest to przysłowiowe spotkanie o sześć punktów. Wiemy, że musimy dać z siebie wszystko i zaprezentować wszystkie swoje atuty.

Po środowym spotkaniu Stomil kolejny mecz zagra w niedzielę, ponownie na własnym obiekcie. Tym razem do Olsztyna przyjedzie także walczący o ligowy byt - Górnik Polkowice. Będą to dwa bardzo kluczowe spotkania dla olsztyńskiego Stomilu. Fani Dumy Warmii nie wyobrażają sobie innego scenariusza jak zdobycie kompletu punktów. Jesienią z tymi drużynami zespół Stomilu zdobył zaledwie punkt, to teraz chce to odrobić i wyjść ze strefy spadkowej. To się uda już nawet w przypadku zwycięstwa w środę.

Po intensywnym tygodniu zespół będzie miał chwilę oddechu, bo wyjazdowe spotkanie z Resovią, które zostało zaplanowane na ostatni weekend marca zostało przełożone na inny termin ze względu na powołanie Tobiasza do reprezentacji Polski U-20. Większość spotkań z tej kolejki, kiedy jest przerwa na reprezentację zostały odwołane, i tutaj kolejny raz pojawia się pytanie, czy nie lepiej wcześniej jest zaplanować wolny weekend niż przekładać spotkania. To już jednak pytanie do władz Polskiego Związku Piłki Nożnej.