Artykuł

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Łukasz Kozłowski

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Łukasz Kozłowski

Stomil Olsztyn, czyli bardzo dużo znaków zapytania co do przyszłości

17.06.24 08:51   em   32  

Kolejny tydzień w Stomilu Olsztyn nie przyniósł praktycznie żadnych konkretnych wiadomości, na które czekają kibice olsztyńskiego klubu. Teoretycznie w tym tygodniu zespół powinien rozpocząć przygotowania do III ligi, ale wydaje się to nierealne na ten moment.

W minionym tygodniu Stomil Olsztyn pożegnał się z dotychczasowym trenerem - Grzegorzem Lechem. Były piłkarz olsztyńskiego klubu, strzelec ostatniej bramki Stomilu w Ekstraklasie, nie utrzymał zespołu w II lidze. Przejmował zespół w trudnej sytuacji po Bartoszu Tarachulskim, początkowe spotkania dawały nadzieję na utrzymanie, ale ostatecznie piłkarze pod jego wodzą punktowali tylko 0,91 na mecz, co spowodowało zakończenie rozgrywek na ostatnim miejscu w ligowej tabeli. Najlepiej Stomil punktował (1,36) pod wodzą Janusza Bucholca, który niestety zimą został zwolniony na rzecz Tarachulskiego (0,25). Pierwszy trener Stomilu Patryk Czubak pracował przez 5 spotkań i zespół w tym czasie punktował średnio 0,80 na mecz.

- Trudno jest jednoznacznie ocenić Grzegorza Lecha jako trenera Stomilu - komentuje Krzysztof Betkier, komentator II-ligowych spotkań dla stomil.olsztyn.pl. - Końcowy wynik wskazuje na to, że się nie sprawdził, jednak, jak to zawsze jest z "Dumą Warmii", nic nie jest czarno-białe. Objął drużynę w bardzo trudnym momencie, jeszcze nie tragicznym, ale bardzo skomplikowanym. Pierwsze cztery mecze wskazywały, że drużyna jest fali wznoszącej, jednak brak wygranych z Sandecją Nowy Sącz i z Olimpią Elbląg spowodował, że mentalnie zespół nie dojechał na samą końcówkę sezonu.

I dodaje: - W pewnych momentach wyglądało tak, że na wyniku i dobrej grze zależało tylko trenerowi, większość piłkarzy i tak robiła na boisku co chciała. Czy trener mógł mieć na to wpływ? Mógł i powinien, popełnił jednak kilka błędów, czy to w ustalaniu składu na mecz czy w wyborze zmienników. Także z musu, z powodu kontuzji czy wykluczeń, musiał stawiać na te a nie inne konie, co finalnie zaowocowało spadkiem ze szczebla centralnego. Możemy dywagować co byłoby, gdyby przejął zespół po trenerze Czubaku jeszcze w rundzie jesiennej, chociaż sam Grzegorz Lech przyznaje, że do funkcji pierwszego trenera nie był jeszcze gotowy i plan rozwoju, który sobie zakładał, przewidywał jeszcze dwa sezony w roli asystenta. To jednak, jak mówiłem, tylko dywagacje. Wiem, że moja opinia może być niepopularna wśród szeroko rozumianej stomilowskiej braci, jednak nie uważam Grzegorza Lecha za złego trenera. Rozumienie piłki, czytanie gry na wysokim poziomie, także przygotowanie planu taktycznego na mecz czy analiza rywala - to wszystko jednak przymioty dobrego asystenta na ten monet.

- Trenera Lecha zawiodły chyba umiejętności interpersonalne - w tym momencie, w takiej atmosferze, nie potrafił skutecznie trafić do tej grupy ludzi i stworzyć z niej prawdziwą drużynę - komentuje Krzysztof Betkier. - Wiadomo, że całą prawdę zna tylko trener Lech i zarządzający klubem, jednak po raz kolejny okazało się, że “Lesia” wrzucono po prostu w panice na minę. Podjął rękawicę i za to należy mu się szacunek. Za wynik końcowy już niestety nie, jednak i tak żałuję, że odszedł z klubu i nie dane mu będzie popracować, w mam nadzieję, już w normalniejszych warunkach. Chociaż, też się powtórzę, w Stomilu nic nie jest czarno-białe, czy można by rzec, nie do końca biało-niebieskie.

Cały czas ze Stomilu odchodzą kolejni piłkarze. Dwóch nawet znalazło sobie nowe kluby na poziomie II-ligowym. W Podbeskidziu Bielsko-Biała będzie grał młodzieżowiec Bartosz Florek, a w Olimpii Grudziądz Filip Wójcik. Tym ostatnim jeszcze zimą interesowała się ówczesna I-ligowa Resovia, ale nie zdecydowała się na wyłożenie sumy odstępnego jaką zawodnik miał zapisaną w kontrakcie. Była ona za wysoka jak na zawodnika, któremu za moment kończy się umowa ze Stomilem. Do Grudziądza Wójcik odszedł jako wolny zawodnik. W nadchodzącym sezonie nie zobaczymy także m.in. Igora Kośmickiego, który wrócił do Korony Kielce czy Huberta Sadowskiego. Wszystko wskazuje na to, że z poprzedniego sezonu w kadrze może zostać tylko bramkarz Łukasz Jakubowski. Ze Stomilem (nie ma oficjalnego potwierdzenia) pożegnać się miał napastnik Dawid Retlewski, który kompletnie rozczarował w rundzie wiosennej.

W zeszłym tygodniu doszło do sprzedaży 25 procent akcji spółki Stomil Olsztyna SA, którą nabyła spółka Stallion Football z siedzibą w Warszawie, której właścicielem jest Stallion Sports Academy zarejestrowana w Dubajskiej Radzie Sportu. Za obiema spółkami stoi Pakistańczyk Murtaza Nazir Ahmed. Stallion Football nabył akcje firmy 10X, która należy do Michała Brańskiego. Nie wydaje się, że to mogłoby mieć realny wpływ na poprawienie sytuacji Stomilu Olsztyn w nadchodzącym sezonie, bo jest to formalne zakończenie procesu, który rozpoczął się jeszcze w zeszłym roku.

- Umowa z inwestorem z września 2023 r. jest wiążąca i na tej podstawie środki wpływały w minionym sezonie do klubu. Zawierała ona warunki, które zostały wypełnione. W tej chwili główne oczekiwanie inwestora to szybkie rozpoczęcie budowy stadionu - powiedział dla TVP Olsztyn Michał Żukowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Stomilu Olsztyn SA.

Teoretycznie Stomil Olsztyn miał zaplanowany powrót do treningów na najbliższą środę, ale nie wydaje się żeby zajęcia miał poprowadzić nowy szkoleniowiec. W piłkarskich kuluarach mówi się, że do pracy z III-ligowcem szykuje się Piotr Zajączkowski, który w latach 2018-2020 pracował jako pierwszy trener drużyny, wtedy jeszcze grającej na zapleczu Ekstraklasy. Do pracy w Olsztynie przymierzany był Damian Jarzembowski, który jednak postawił na stabilność pracy w GKS-ie Wikielec.

Start rozgrywek III ligi został zaplanowany na pierwszy weekend sierpnia. Czas ucieka, a w Stomilu jest wiele niewiadomych, a rywale III-ligowi nie próżnują na rynku transferowym. Pierwszy przykład z brzegu. Polonia Lidzbark Warmiński już oficjalnie poinformowała o pozyskaniu Klaudiusza Krasy, urodzonego w Morągu byłego piłkarza m.in. Olimpii Elbląg czy Resovii.

Patronite Zostań patronem stomil.olsztyn.pl! Doceniasz naszą pracę? Chcesz więcej ciekawych materiałów? Wspieraj nas tutaj: https://patronite.pl/stomilolsztynpl

Tagi: Stomil Olsztyn, III liga, Michał Żukowski, Krzysztof Betkier, Grzegorz Lech


Komentarze

 1. 19.06.24 13:47 Realista

  Olsztyn com pl informuje ze Stomil wznowił zajęcia i trening poprowadził alancewicz na treningu pojawił się żwir, walencik młodzież, czy klub wystąpi w 3 lidze? Patrząc jak wyglądają przygotowania to są wątpliwości, chyba że prezes chce zaskoczyć i przywieść Gwiazdy z mistrzostw do 1 drużyny na przyszły, nawet extra podał się do dymisji i nie zachwala, piłkarzy, i zarzadu,

 2. 18.06.24 22:15 zorro

  zarząd też był do dupy

 3. 18.06.24 22:12 zorro

  wcale nie trudno ocenić Lecha jako trenera - był so dupy

 4. 18.06.24 19:42 zjs

  Mój drogi Emilu to jest miłość aż do zatracenia. Nie rzucę kochanki żeby ktoś inny jej nie posiadł.

 5. 18.06.24 17:52 No 1

  Ta najlepiej bedzie jak odejdzie stad i tyle i niewroci wiecej!

 6. 18.06.24 17:48 Emilozo

  Jak się odkocha to będzie dobrze dla Stomilu.

 7. 18.06.24 16:27 DJKS

  Ma kasę i znajomości, zdobył bilety i się lansuje na Euro. Popłakał trochę, a zaraz szybko zapewne odkocha się od Stomilu tak jak Brański. STOP DZIADOSTWU!

 8. 18.06.24 11:39 zjs

  Stomil zleciał z hukiem na czwarty poziom a M.Ż epatuje uczestnictwem z synem na meczu Euro Polska -Holandia. Raczej trzeba było jechać na wycieczkę do Canossy. Jak Stomil w 2012 awansował do Fortuna 1ligi to mój syn pojechał na mecz Niemcy-Grecja. Były powody do radości z powodu awansu Stomilu.

 9. 17.06.24 21:04 Kamilos

  Przykro ten klub stał się pośmiewiskiem

 10. 17.06.24 20:02 Owsian

  Mem na ż

 11. 17.06.24 19:11 Pablo Olsztyn

  Jasne że Wlatca wie hehe jest właścicielem, prezesem, prokurentem, dyr sportowym, zbawca, grabarzem, winnym, oskarżycielem i chuk wie kim jeszcze . Taki drugi Grzechów o niewielu talentach a wielu stanowiskach 🫣 Hmm a może memem ? 😂🤣

 12. 17.06.24 18:45 Owsian

  Żukowski kiedy spotkanie on-line z kibicami?! Kiedy popierdzisz znów na słodko? Ty w ogóle wiesz co się dzieje w klubie?

 13. 17.06.24 18:17 Pablo Olsztyn

  Zjs a jednak. Słyszałem o poważnej kandydaturze Zająca i że.....parę dni temu już. @ Co do wywiadu Włatcy w radiu to...żenada. Dokładnie, beztroska uśmiech że idzie dalej. Pakistan? To nadal nic nie zmienia bo to tylko udziały a nie dokapitalizowanie czy wyłozenie kasy na sezon.. Nie liczcie na nic jakościowego a raczej zebranie wśród piłkarzy w regionie by wrócili itd ehh Tylko czy ktoś będzie chciał być z Wlatca ?

 14. 17.06.24 18:02 Fc Stomil

  Tak jak piszesz Fish ciągle jest ten sam bełkot dlatego nie ma miejsca dla Żukowskiego ego w tym klubie !!! Zamiast ogarniać klub to siedzi bez szczelnie w Niemczech i się podnieca a ludzie nie wiedzą co dalej z klubem ! Won że Stomilu

 15. 17.06.24 17:53 barakuda

  ....z zawodu to musi byc dobrym bajerantem

 16. 17.06.24 17:36 Fish

  Na stronie radia Olsztyn jest wywiad z ojcem sukcesu panem M.Żenada. Pełna beztroski wypowiedź ma sugerować kibicom że tak naprawdę nic się nie stało a jeśli nawet to wszystkiemu jest winne miasto. Nie wiem czy polecać wysłuchania tych bredni bo jeśli ktoś nie jest w nastroju to może jeszcze zrobić coś nieodpowiedzialnego a później to wiadomo: pozwy sądowe i inne skargi że kibice są źli. Ręce opadają...bufoniada na maxa.

 17. 17.06.24 17:28 barakuda

  Dobry młody mądry trener nie będzie chciał mieć nic wspólnego z tymi na ży

 18. 17.06.24 17:21 Marek Panenko

  Tak jak piszesz DJKS mało kto tu będzie chciał trenować i co gorsza mało kto będzie chciał być tu trenowany. Porównując z takimi zespołami jak Rominta czy Polonia Lidzbark W. to czy ktokolwiek z Was by rozpatrywał grę dla Stomilu, który stał się synonimem żenady, gównianego prowadzenia, dziadostwa czy jednak by wybrał klub z małego miasta gdzie ma warunki do rozwoju. Do nas może przyjść jedynie jakiś emeryt na odcięcie kuponów od swojej kariery.

 19. 17.06.24 16:52 Emilozo

  W tym klubie nic nie jest pewnego niestety, ale jakby dzisiaj byłby 3 sierpnia, to na ławce Piotr Zajączkowski. Damian Jarzembowski dobry trener, ale czy warto obiecującego trenera rzucać na takie “dziadostwo” jak jest w Stomilu? Z bólem serca piszę ten komentarz, ale taka jest prawda…

 20. 17.06.24 16:41 DJKS

  Doczekaliśmy czasów, że w mieście wojewódzkim mamy klub na poziomie okręgówki. ...i trzeba być kompletnym desperatem żeby na te zgliszcza przyjść trenować... Tu nie będzie piłkarzy tylko młodzi chłopcy z okręgówki lub 4 ligi. W zupełności wystarczy tu trener rezerw. Największy wstyd, że będą tu przyjeżdżały pipidówki i inne pegeery zabite dechami po pewne 3 punkty. STOP DZIADOSTWU!

 21. 17.06.24 16:06 stomil1960

  Ale jaki to klub ? Ktoś już pisał, że to reklamówka z kilkoma kartkami papieru! To wydmuszka z wirtualnej rzeczywistości! Ktoś zarobił, a teraz to bezwartościowy papier. Kto pierwszy ten kupił. To klub na poziomie okręgówki nic nie miał , nic nie ma i nic nie zostawia dla Olsztyna.

 22. 17.06.24 16:00 zjs

  Drogi Pablo nic pewnego o Zajączkowskim jako trenerze nie napisano. Napisano "W piłkarskich kuluarach mówi się, że do pracy z III-ligowcem szykuje się Piotr Zajączkowski ". Ile takich rewelacji słyszeliśmy, ot takie spekulacje.

 23. 17.06.24 15:05 oks1945

  Szrot a nie klub

 24. 17.06.24 13:19 Adass

  Małkowski zostaje?

 25. 17.06.24 13:10 Damian Hernik

  To zasłona dymna przed startem ligi , nie chcą żeby rywale wiedzieli jakie gwiazdy u nas występują

 26. 17.06.24 13:00 Fc Stomil

  Czas ucieka a Żukowski ma wyjebane i se po mistrzostwach lata a w klubie szambo nie ma niczego to jest skurwysyństwo ! Co do Zajączkowskiego to slabo szkoda tego trenera z wikielca

 27. 17.06.24 11:42 Adass

  Dobrze że Zając weaca

 28. 17.06.24 11:27 THE CORE

  Ojej, co ja teraz zrobię? Już nie będę mógł pisac o brakującym dokumencie bo po roku opóźnienia się znalazł. Teraz powinno pójść szybko - nowy trener i nowa kadra. Kiedy? Patrząc na historię z "dosłownie jednym dokumentem" pewnie za rok.

 29. 17.06.24 11:17 Pablo Olsztyn

  Zjs przecież napisano że mówi się poważnie o Zającu. Ja też słyszałem że niby On ale nie będę się wychylać że 100% pewnością. @@ Pasterz hehe Ciekawe stwierdzenie Włatcy że Pakistan czeka na początek budowy stadionu ( dokl. Trybuny). Czyzby chciał startować w przetargu i ja budować czy może Szewczyk obiecał Włatcy skyboxy na trybunie od Leonharda? Hmm Ale to i tak za min 3 lata ..

 30. 17.06.24 10:46 barakuda

  Wielki fan Stomilu jeden z tych na Ży bawi się na ojro nie ma czasu na głupoty,długopis podobno się znalazł i starczy na dziś.wszyscy wypierdalac

 31. 17.06.24 10:46 zjs

  Pan Krzysztof Betkier chciał zaspokoić głód informacji na tym forum, ale tylko rozbudził coraz większą ciekawośc pomieszaną z irytacją. Personalnie dalej nic nie wiadomo kto będzie trenował i kto będzie grał w tej manufakturze. Oprą się na kadrze rezerw?

 32. 17.06.24 10:36 B5

  Miał być szejk z Dubaju ,jest pasterz z Pakistanu...ja pierdykam czarno to widzę

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!