Artykuł

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Emil Marecki

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Emil Marecki

Stomil przedstawia informacje dot. współfinansowania klubu przez gminę Olsztyn

25.05.21 22:39   em, źródło: stomilolsztyn.com   30  

Stomil Olsztyn na oficjalnej stronie klubu zaprezentował pismo do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Na dokument wysłany 12 kwietnia 2021 roku olsztyński klub nadal czeka na odpowiedź.

25. maja 2021 r. odbyło się spotkanie większościowego akcjonariusza klubu – Michała Brańskiego z przedstawicielami kibiców. Na spotkaniu poruszona została kwestia dalszego współfinansowania klubu od początku 2022 roku przez gminę Olsztyn. W związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami, klub publikuje pismo przesłane do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza w dniu 12 kwietnia 2021 roku.

Treść oryginalna:

"W odczuciu klubu, brak jasnego ustosunkowania się do treści, którą wystosowaliśmy był jasną deklaracji możliwości rozmów. Liczymy, że temat roli Gminy Olsztyn w dalszym partnerstwie na rzecz dobra klubu i brak odpowiedzi na nasze pismo, zostanie poruszona na odbywającej się 26. maja Radzie Miasta Olsztyna.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że gmina Olsztyn ma różne możliwości wsparcia klubu:

 • klub płaci Ośrodkowi Sportu i Rekreacji ok. 160 000 zł netto rocznie;
 • klub płaci gminie Olsztyn podatek od nieruchomości w wysokości ok. 20 000 zł rocznie;
 • akademia płaci za wynajem obiektów należących do gminy rocznie ok. 260 000 zł rocznie;
 • jednocześnie zawodnicy i pracownicy klubu odprowadzają podatek dochodowy, który redystrybuowany jest do gminy Olsztyn. 

Przypominamy jednocześnie, że w umowie z 2019 r. zostało zgodnie przez wszystkie strony uznane, że:

 • do zadań Gminy Olsztyn należy w szczególności zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty oraz promocja gminy, w tym w szczególności zapewnienie mieszkańcom gminy atrakcyjnych warunków do życia;
 • klub piłkarski Stomil Olsztyn istnieje nieprzerwanie od 1945 r. i jest najbardziej utytułowanym piłkarskim klubem w regionie Warmii i Mazur, posiadającym bogatą historię, w tym w szczególności w postaci występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce przez 8 sezonów, przez co na stałe stał się istotnym elementem tożsamości lokalnej społeczności, w wyniku czego zapewnienie jego dalszego funkcjonowania jest jednym z obowiązków stawianych przez lokalną społeczność władzom Gminy;
 • celem i intencją stron jest doprowadzenie w przyszłości do nawiązania przez klub piłkarski Stomil Olsztyn do najlepszego okresu w historii klubu i uzyskanie awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej (Ekstraklasy) oraz do regularnego udziału w rozgrywkach Ekstraklasy, co istotnie przyczyni się do promocji regionu Warmii i Mazur, w tym w szczególności miasta Olsztyn, jako regionu kojarzącego się z sukcesem, sportowym stylem życia, w którym są idealne warunki do uprawiania sportu, co z kolei przyczyni się do uzyskania przewagi konkurencyjnej regionu Warmii i Mazur, w tym w szczególności miasta Olsztyn, w zakresie turystyki i rekreacji;

Wierzymy, że deklaracje cytowane powyżej były zarówno wtedy jak i teraz, w tym kluczowym dla klubu momencie ciągle żywe.

Liczymy jako zarząd i pracownicy klubu, że sytuacja naszego klubu i zaangażowanie samorządu w jego współfinansowanie, także poprzez ulgi, stypendia lub dotacje będzie przedmiotem pilnej i natychmiastowej debaty publicznej oraz dyskusji osób odpowiedzialnych za budżet miasta Olsztyna."

PISMO W PDF WYSŁANE DO PREZYDENTA OLSZTYNA

OSIR ODPOWIADA NA PISMO STOMILU OLSZTYN

Tagi: Stomil Olsztyn, Piotr Grzymowicz


Komentarze

 1. 28.05.21 14:59 zjs

  Tomaso, ale trzeba mieć argumenty w postaci budżetu.

 2. 27.05.21 21:45 tomaso

  Kleofas, przecież wiadomo, że w 1 turze Stomil nie otrzyma licencji. Od czego jednak odwołania

 3. 27.05.21 17:54 stomil1960

  Właściwie to niedługo nie będzie o co kruszyć kopii bo cała piłka warmińsko-mazurska zwija żagle z centrali . Pozostanie jeszcze rok Sokół Ostróda w II lidze i Olimpia Elbląg w III lidze ,a reszta aut. No i jeszcze ktoś awansuje z IV ligi. Wynika , że nikt nie umie grać w piłkę w Olsztynie bo gra tutaj tylko zaciąg bezimiennych kopaczy z innych zakątków .

 4. 27.05.21 17:08 Kleofas

  Dzisiaj ma być podobno decyzja odnośnie licencji .Klikam jak głupi stronę PZPN i stronę Stomilu czy coś wiadomo.

 5. 27.05.21 10:26 zjs

  Życie jest przewrotne. Swego czasu borykający się z kłopotami Stomil, liczył na to, że to właśnie Bełchatów zostanie odstrzelony przy zielonym stoliku. Teraz wygląda na to, że Bełchatów ocaleje dzięki Stomilowi. Tak, życie jest przewrotne, ale nie trzeba losowi pomagać.

 6. 26.05.21 20:55 waldi812

  Ta preambuła umowy ma w sobie coś magicznego, cele i intencje stron miały być nad wyraz wzniosłe, tymczasem oświadczenia te miały li tylko i wyłącznie deklaratywny charakter, a kierunek kursu tego pięknego Titanica, jaki wybudował Michał Brański wyznacza góra lodowa. Tyle, że z logicznego punktu widzenia, jaki efekt mógł przynieść mariaż wytrawnego biznesmena i Prezydenta miasta, który reaguje alergicznie na wszelkie wzmianki o futbolu.

 7. 26.05.21 20:07 Piekarz/OKS

  ja to odbieram jako kolejne rozczarowanie. Co nie zmienia faktu, że jesteśmy na kolejnym "zakręcie i równi pochyłej". Obym się mylił.

 8. 26.05.21 19:17 czerkasow

  Tak czy siak - wkurwienie mam dzisiaj większe niż w lutym 19.

 9. 26.05.21 19:01 Piekarz/OKS

  zgoda, tylko gdyby nie "powiew świeżości" w postaci P. Brańskiego, miasto nie wyłożyłoby kasy na spłatę długów, pozbycie się balastu u nogi pod nazwą Stomil. SPW!

 10. 26.05.21 18:53 czerkasow

  Piekarz - odroczenie. Jesteśmy w tej samej sytuacji co dwa lata temu, tylko bez długów, które miasto spłaciło a nie.Brański. Gdzie chuczne baraźe? Gdzie ta stabilność?

 11. 26.05.21 18:26 nor

  @zjs - oczywiście, że pozamiatane. Kiedy miasto przedstawiło niejako odpowiedź na decyzję i zarzuty właściciela klubu, uważałem, że faktycznie ratusz wypełnił zobowiązania wobec klubu wynikające z umowy. Ale po co wobec tego była ta dzisiejsza szopka podczas sesji?? Naprawdę nic niewnosząca do sprawy szopka. A zainteresowanie radnych - poza jednym głosem - zerowe. To już lepiej było nie mówić nic na sesji o klubie. Bo to, co zaistniało, było upokarzające. Symbolicznie ściągnięto Stomil do gleby... poziomem dyskusji, której... nie było. Nie spodziewałem się dotacji, ale myślałem, że chociaż dojdzie do wymiany zdań przedstawicieli poszczególnych ugrupowań. Naiwny byłem. Nie odezwali się nawet ci, którzy przed każdymi wyborami jadą na Stomilu po głosy jak na łysej kobyle. Bo po co, przecież w tym roku wyborów nie ma...

 12. 26.05.21 18:24 Piekarz/OKS

  to przypomnę, że gdyby nie Pan Brański, to nie wiadomo czy zaczynalibyśmy zeszły sezon od 4 ligi. Odszedł, to odszedł, mimo wszystko Stomil wyszedł na prostą finansowo.

 13. 26.05.21 16:53 czerkasow

  Kto jeszcze śmie napisać coś dobrego o Brańskim? Jak tam samopoczucie panie.Żukowski? Chyba nikt pana nieodwołał z prokurenta?

 14. 26.05.21 16:04 zjs

  A oto co wyjaśnił Grzymowicz na sesji - "Prezydent Grzymowicz: Od 2019 roku przekazaliśmy ponad 10,5 milionów złotych do klubu. Do tego dochodzi jeszcze około 400 tys złotych na promocję klubu. Razem prawie 11 mln złotych. dzisiaj, 15:28 Prezydent Grzymowicz: Jak państwo wiecie, obecny właściciel Stomilu Olsztyn nie zamierza dalej prowadzić klubu. Przyjęliśmy na siebie zobowiązanie, że spłacimy długi klubu (4,8 miliona złotych), oraz wzięliśmy na siebie sprawy dokapitalizowania w latach 2019-2021. Założenie było takie, że my wychodzimy z tego klubu i jesteśmy za tym, żeby podmiot prywatny prowadził działalność"- Pozamiatane?

 15. 26.05.21 16:01 A Ś

  Grzymowicz wyjaśnił na sesji wszystko on będzie miał satysfakcję jak pogrzebie Stomil na koniec swojej hujowej kadencji

 16. 26.05.21 15:44 Darek

  Kopać się z udziałowcem!!!?? Genialne!!!! Ja pier....

 17. 26.05.21 14:51 Jerzy Makiel

  Jak widać to tu zawarte są jakieś nieścisłości lub kłamstwa.I klub chce się porozumieć ? San sobie strzela w kolano

 18. 26.05.21 14:04 czerkasow

  Chodi - Legia, Lech. ŁKS, Wisła, Cracovia itd.

 19. 26.05.21 14:02 tomaso

  Jest pandemia, klub stracił sporo środków z powodu zamknięcia stadionu dla kibiców, przez to spadły równueż wpływy od sponsorów, bo klub znacząco obniżył stawki za reklamę. Miasto na pewno w tej sytuacji mogło coś zrobić, a przynajmniej powinno odpowiedzieć na pismo. No chyba że było wysłane mailem...

 20. 26.05.21 13:14 nor

  Niespodziewanie rada miasta wprowadziła wątek Stomilu do porządku obrad.

 21. 26.05.21 12:56 chodi

  Jest takie dobre porzekadło . Nie pomagasz nie przeszkadzaj . Pokażcie mi JEDEN klub oprócz Bruk Betu , który nie jest finansowany przez miasto , spółki miejskie albo skarbu państwa . Mamy/mieliśmy prywatnego inwestora a więc to już naprawdę dużo i chwała mu za to, więc miasto może zrzec się przynajmniej tych należności które klub miałby wpłacić właśnie dla mista. Ten klub nie nazywa się Stomil WP albo Stomil Michał Brański tylko STOMIL OLSZTYN a wiec jakby nie było rozsławia Nasze miasto.

 22. 26.05.21 12:38 zjs

  Personel burdelu znajdzie zatrudnienie w innych burdelach, ale zawsze najlepiej wychodzi na tym burdelmama. Jakiś grosz zawsze przytuli. Zmarnować taką kasę to trzeba mieć talent. FC Bartąg pod meczem Z Puszczą nostalgicznie wspominał dawne czasy chwały Stomilu. Tak było droga młodzieży! Mieliśmy ogromne nadzieje, ale skończyło się jak zawsze. Pamiętam osowiałą panią Marysię, która siedziała w opustoszałym klubowym magazynie. Ten pusty magazyn to był symbol upadku tamtego Stomilu. Teraz sytuacja się powtarza. Mamy jakiegoś ogromnego pecha do ludzi. W pewnym momencie klub obsiada stonka albo nieudacznicy. FC Bartąg surowo ocenia występy Stomilu w obecnej 1 lidze. Rzeczywiście nie ma czym się chwalić. Muszę jednak sprostować twierdzenie, że oscylował w obrębie miejsc 9-14. Było też miejsce siódme. Ale czy to jest jakaś pociecha? Odrębna sprawa to infrastruktura. Stadiony w Olsztynie to jedna ruina a Leśny to leśna głusza. Czy naprawdę w 170 tysięcznym mieście nie można zbudować kameralnego stadionu miejskiego na 8-10 tys. widzów? Jest mi niezwykle przykro i smutno, że tak kończy się historia od kiedy poszedłem na pierwszy mecz OKS w latach pięćdziesiątych.

 23. 26.05.21 11:10 DJKS

  Mieli przez 2,5 roku czas na odbudowanie marki Stomil, na zrobienie fajnego wyniku sportowego, który stworzy podwaliny pod solidny system finansowania klubu... Okaże się zaraz, że wszystko zostało rozmienione na drobne. Czy ktoś nad tym całym burdelem jeszcze panuje?

 24. 26.05.21 10:59 zjs

  To wszystko nie ma sensu. Zawodnicy i pracownicy odejdą więc klubu de facto nie będzie. Prasa centralna ( PS, Wprost) dają minimalne szanse. Odbudować później pion sportowy i administracyjny od zera to syzyfowa praca.

 25. 26.05.21 09:44 mazinho

  Starcili 10 baniek a sportowo jest gorzej niż kiedykolwiek. Zero argumentów w dyskusji z miastem, nie wiem czy sam wyłozył bym środki publiczne na takie marnotractwo. Jakie miasto ma gwarancję że będzie lepiej skoro czy kasa jest czy nie ma to sportowo jest dno. Ok stadion i infrastruktura leży ale piłkarsko jesteśmy dnem. Tutaj tylko wynik sportowy mógłby co kolwiek zmienić, gdybyśmy kręcili się tak jak według zapowiedzi właściciela w okolicach 6 miejsca można by iść i gadać z Grzymowiczem i radą, przycisnąć ich do muru pokazać że wszystko idzie w dobrym kierunku a kasa idzie w rozwój a nie jest przejadana na pensje dla ludzi którzy uczą się zawodu

 26. 26.05.21 08:33 czerkasow

  Hutnik.dwukrotnośc kwot Stomilu (taki mały bład się wkradł).

 27. 26.05.21 08:32 czerkasow

  Chodi - Wisła płaci fminie Kraków 4 bańki rocznie, Cracovia też podobnie, Hutnik prawie dwukrotność. Przypomnę jednocześnie że miasto anulowało dług za wynajem pomieszczeń w wysokości 700 tysięcy. Zadzwoń też do Krzysia Filipka i dowiedz się ile KKS Warmia płaci za swój obiekt. Naturalna rzecz, tak jak płacisz za prąd, czynsz, wodę.

 28. 26.05.21 08:18 chodi

  W tym przypadku jak najbardziej zgadzam się z klubem . Nie można jedna ręka dawać za pomocą np spółek zależnych od miasta a drugą zabierać w postaci podatków - nie w obecnej sytuacji. To jest gest dobrej woli i miasto nie powinno dokładać swojej cegiełki w postaci obciążeń . Wg mnie dopóki nie będzie samowystarczalny finansowo dopóty miasto nie powinno pobierać żadnych podatków od klubu użyczając obiekt jako akt dobrej woli... w końcu kto tam ma grać i dla kogo jeżeli dorżnie się jedynego najemcę ?

 29. 26.05.21 06:52 czerkasow

  Czyli masło zgniło. Przerzucania odpowiedzialności za klub na.miasto. Przypominam że miasto ma obowiązek dotowania klubów, a nie ich utrzymania.

 30. 25.05.21 23:39 Kot

  Jeśli klub nadal czeka na odpowiedź, to raczej się nie doczeka. 10,5 mln publicznych pieniędzy zostało wydane, a skład po 2 latach budowy jest słabszy niż ten złożony 2 dni przed meczem.

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!