Artykuł

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Krzysztof Piekarski

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Krzysztof Piekarski

"Bez napinki": Dlaczego nie będzie siłowni z OBO?

04.11.20 08:57   em   18  

W poniedziałek ogłoszono wyniki kolejnej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Próżno szukać wśród inwestycji miejskich siłowni dla młodych piłkarzy Stomilu Olsztyn. Dlaczego tak się stało?

Dlaczego społeczność skupiona wokół Stomilu Olsztyn nie potrafiła zebrać ponad 4100 punktów (3 za 1 miejsce na liście głosowania)? Niestety samo się nie wygra, sam internet to za mało, żeby osiągnąć sukces w tym temacie.

Olsztyński Budżet Obywatelski to okazja dla miasta jak wyręczyć się mieszkańcami w projektach, które powinny być zrobione dużo wcześniej przez miasto.

Wystarczy prześledzić listę projektów osiedlowych i zobaczyć, że większość to budowa i naprawa istniejących chodników.

To samo tyczy się siłowni na stadionie Stomilu. Nowy stadion już dawno powinien stać przy al. Piłsudskiego 69a i w ogóle nie powinno być tematu głosowania na siłownię.

Ale stadionu nowego nie ma… i nie wiadomo kiedy powstanie. Czy się w ogóle takiej inwestycji w naszym mieście doczekamy?

Skoro więc nie ma to trzeba samemu postarać się o pewne zmiany na naszym obiekcie. Samo przygotowanie projektu to tylko jeden z warunków do sukcesu. Drugi i najważniejszy to skuteczna promocja i namówienie do oddania głosu. Tego niestety zabrakło…

Skupienie się tylko i wyłącznie na internecie jest błędnym założeniem. Oczywiście jest tutaj duży potencjał, bo wiadomo zasięgi, odsłony, kilki itp itd. Tylko tutaj głosować mogą tylko i wyłącznie mieszkańca Olsztyna, a przecież kibice Stomilu Olsztyn skupieni w social mediach rozsiani są po całej Polsce i świecie.

Projekt z OBO musi z założenia być dostępny dla wszystkich mieszkańców Olsztyna. To oczywiście zostało spełnione, bo w porannych godzinach mógłby korzystać każdy chętny mieszkaniec naszego miasta. Tylko umówmy się, że siłownia miała powstać głównie dla młodych piłkarzy “Dumy Warmii”.

Dlatego należało mocno zabiegać o głosy wśród rodziców trenujących w Akademii, ci rodzice powinni namawiać swoje rodziny, i tak dalej i tak dalej. Podczas spotkań Stomilu tylko raz trafiłem na jedną dziewczynkę, która zmarznięta stała na schodach naszego stadionu i namawiała do głosowania. Tych dziewczyn z sekcji kobiet powinno być przynajmniej z 10, które powinny tak namawiać, że nikomu z nas nie przyszłoby na myśl odmówić i oddać głosu na siłownię.

Wiecie dlaczego kolejną edycję OBO wygrali rugbiści? Oni doskonale zdają sobie sprawę, że nie mają takiej rzeszy kibiców jak Stomil, dlatego mocno stawiają na promocję. I wręcz wychodzili sobie zwycięstwo. Kto bywa w jednej z galerii handlowej, gdzie z głośników często można usłyszeć głos naszego spikera, na pewno był nie raz proszony o wsparcie rozbudowy stadionu rugby w Olsztynie. I jeszcze rok temu to ja się dałem namówić, ale teraz byłem lojalny wobec swojego klubu i oddałem głos na siłownię.

Niestety nie wszyscy poszli w moje ślady, nie wiem czy w ogóle nie głosowali, czy wsparli inne projekty, ale brak projektu Stomilu w gronie zwycięzców to porażka naszego klubu jak i samych kibiców, całego szeroko pojętego środowiska skupionego wokół “Dumy Warmii”.

Tutaj nie trzeba inwestować swoich oszczędności w tych ciężkich czasach, to głosowanie to była najprostsza forma wsparcia klubu, na którego mecze chodzimy, gdzie trenują nasze dzieci.

Jakie wnioski? Nie zamykajmy się na sam internet, social media. Trzeba wyjść do ludzi, namawiać, agitować, promować, a czasami wręcz “żebrać” o te głosy. Kto powinien być koordynatorem tego? Oczywiście, że Stomil lub Akademia, dla której to przecież ta siłownia miała powstać. Za rok klub musi się lepiej do tego przygotować. Gotowy projekt już jest, trzeba go tylko odpowiednio “sprzedać”. Wywalczyć te głosy wszędzie gdzie tylko się da.

Trochę się powymądrzałem, ale od siebie na koniec dodam, że osobiście trochę osób namawiałem, a nawet roznosiłem ulotki na olsztyńskim Pojezierzu.

Tagi: Bez napinki, Stomil Olsztyn


Komentarze

 1. 05.11.20 09:45 Emilozo

  To prawda, że jest nas coraz mniej... niestety w Olsztynie. Dlatego ja zawsze mówiłem, że nas sam internet nie można liczyć, w różnych akcjach... Cokolwiek organizowaliśmy, cokolwiek się mobilizowaliśmy to było to poparte ciężką pracą, no chyba, że była wojna o ratowanie klubu z Grzymkiem, wtedy było nas dużo, ale niekoniecznie sami zameldowani w Olsztynie.

 2. 04.11.20 23:08 czeliniak

  Klub dał przysłowiowej dupy z promocją OBO, wszyscy się zgadzamy, ale niestety kibice Stomilu też się nie popisali. Zawsze mi się wydawało, że jest nas wielu, kryta w czasach sprzed pandemii zapełniała się często cała, na tym forum udziela się regularnie może 20-40 osób, ale stronę odwiedza dużo więcej osób, które na pewno czytały artykuł o OBO, o tym, że z jednego nr telefonu można zagłosować bodajże 5 razy i co? Lipa, podobnie z akcjami, nie potrafimy się zmobilizować, nie ma jedności, powiedzenie jeden za wszystkich, wszyscy że jednego jest tylko sloganem. Ok, ktoś napisze, że dużo jest kibiców starszych, z poza Olsztyna itd. ale dla mnie to słabe wytłumaczenie, Duma Warmii, powinna wygrywać takie konkursy w cuglach, choćby tylko przez wzmiankę na tej stronie, wydaje mi się, że nas mało jest po prostu, z każdym rokiem coraz mniej.

 3. 04.11.20 14:39 A Ś

  The Core tak to prawda ale czemu nie myslec o takich inwestycjach? I przedewszystkim je promowac a nie zostawic na pastwe losu moze sie uda!

 4. 04.11.20 13:23 THE CORE

  Nie jarajcie się tym OBO bo to i tak ściema. Kilka lat temu wygrała budowa piłkarskiego, pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią na Zatorzu. I to? Gdzie to boisko? p.s. ***** ***

 5. 04.11.20 12:25 A Ś

  Academia i pseudo prezes to zamknal sie w swoim kurwidolku i huj wie co on tam robi? Swietlice dla dzieci oddal na jakies judo picie pod klubem stoi 2 tyg az dziw ze nikt tego nie jebnal zadnej promoci akademii niczego zero trzeba chlopa z jajem na prezesa bo zaraz akademii nie bedzie juz jeden cfaniak ja rozjebal ! Zero zaangazowania ! Czemu nikt nie walczy o boisko sztuczne czy z balonem ? Pomyslal ktos w tej akademii o tym wogole przeciez w obo tez mozna o to powalczyc! Wstyd kuwa

 6. 04.11.20 11:44 dzbs

  Cenzura jeszcze raz cenzura. Emil nadajesz się na posła ;)

 7. 04.11.20 11:26 SzEFoo

  Trzeba zaznaczyć , że część rugbistów to też kibice Stomilu, ale wolęli swój projekt, zaangażowali się w akcje i zasłużenie wygrali. Było ich widać i dopieli swego.

 8. 04.11.20 11:11 marduck

  Emil, ja wiem że Wy staraliście się pomóc, ale piszemy o klubie i akademii, które chciały uzyskać PÓŁ MILIONA dotacji, i o tym co oni zrobili by sięgnąć po te pieniądze.

 9. 04.11.20 11:00 Kot

  Jeśli za ten projekt odpowiadał prezes akademii Andrzej Królikowski, nie mogło się to skończyć inaczej. Zapomnieliście o poprzednich dotacjach dla klubu, kiedy prezes był dyrektorem? Nie rozumiem, dlaczego mieliście jakiekolwiek oczekiwania.

 10. 04.11.20 10:53 Emilozo

  Proszę nie rozmywać tematu sprawami politycznymi. Tu nie ma żadnej zależności... @murduck - no to ładnie podsumowałeś. U nas na stronie post na ten temat wisiał bardzo wysoko. Nie wiem w sumie ile dałem udostępnień na FB. Głównie o to mi chodziło, że było promocja tylko w necie.

 11. 04.11.20 10:44 marduck

  Zacznijmy od tego, że ten projekt nie był zupełnie przygotowany. Typowa wrzutka w stylu Stomilu i jego Akademii, taka "za 5 dwunasta". Poza pomysłem same braki, Brak planu na promocję, brak koncepcji, brak planu na realizację ... Ktoś sobie wymyślił jakieś liczby, dopisał do tego kilka zdań. Szczytem indolencji jest fakt, że jeszcze przed ogłoszeniem wyników OBO akademia rozpoczęła remont świetlicy, czyli pomieszczenia które chciała za chwilę znowu remontować ponownie z pieniędzy miasta!!!!! To nawet nie indolencja a jawna niegospodarność. Co do promocji w social mediach, o której pisze Emil .... serio była jakaś? Przejrzałem FB klubu i akademii i wygląda to tak ... Klub 6 postów (odpowiednio 12, 14, 15, 9, 3, 0 lajki i 2, 2, 1, 0, 0, 0 udostępnienia); Akademia 9 postów (odpowiednio 15, 8, 15, 11, 16, 5, 16, 7, 6 lajków i 30, 6, 8, 22, 10, 5, 32, 0, 6 udostępnień) , czy to są powalające liczby? Biorąc pod uwagę fakt że klub ma ponad 20k followersów, a akademia niemal 3k, a te udostępnienia robili głównie trenerzy i pracownicy akademii ... hmm. Nie widziałem lajków czy udostępnień właścicieli, prezesa, pracowników czy piłkarzy Stomilu (oprócz Paja rodzynka :) ) Po prostu nasz klub i jego szkółka to taki twór z kartonu, główna zasada "jakoś to będzie", przykre to strasznie, ale co nowy prezes to startujemy od 0, brak postępu, brak wyciągania wniosków

 12. 04.11.20 10:40 Piekarz/OKS

  Rugbiści byli jak dodano wszędzie. Ja ich spotkałem m.in. na pchlim targu w niedzielę o godz. 07.30 :) brawa dla nich za zaangażowanie, wytrwałość i sukces w ogólnym rozrachunku.

 13. 04.11.20 10:01 DJKS

  @Emilozo jak zwykle jesteś czujny 😁 Tak czy siak ja mam czyste sumienie gdyż oddałem swój głos na budowę siłowni dla młodych piłkarzy Stomilu.

 14. 04.11.20 09:39 Emilozo

  @DJKS - głosowanie zakończyło się wcześniej niż wyrok trybunału. I to był ostatni wpis na temat polityczny pod tym tekstem.

 15. 04.11.20 09:34 DJKS

  Komentarz został ukryty z powodu nieodpowiedniej treści.

 16. 04.11.20 09:19 Darek

  Rugbisci byli wszędzie. M. In. Na plaży miejskiej. Mili uśmiechnięci namawiali rodziców by zapisywać dzieciaki na zajęcia rugby a przy tym wpierać ich projekt. Na mieście nie widziałem Stomilu lub Akademii ale może bywali w innych miejscach niż ja.

 17. 04.11.20 09:17 Emilozo

  Siłowni nie będzie, bo zebrano mało głosów. Chodniki były w projektach osiedlowych, a nie miejskich. Można było zagłosować na siłkę na Stomilu oraz na chodnik na swoim osiedlu.

 18. 04.11.20 09:12 SanDiego

  Siłowni nie będzie, bo trzeba chodniki naprawić w mieście. Porażka.

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!