W 27-stronicowym zestawieniu można znaleźć sporo interesujących informacji na temat gry Stomilu Olsztyn. Pod uwagę wzięto nie tylko osiągnięcia zespołowe, ale także indywidualne.

STOMIL OLSZTYN

BRAMKI ZDOBYTE
Ogółem: 16 (najwięcej GKS Tychy - 40, najmniej Puszcza - 15),
- 1. i 2. połowa po 8,
- do 15. minuty - 3, między 15. a 30. - 4, między 30. a 45. - 1, kwadrans po przerwie - 0 (!), między 60. a 75. minutą - 5, w końcówce meczów - 3.

BRAMKI STRACONE
Ogółem: 22 (najmniej Warta i Stal Mielec po 18, najwięcej Chojniczanka - 39),
- 1. połowa - 10, 2. połowa - 12,
- pierwszy kwadrans - 5, między 15. a 30. minutą - 1, od 30. do przerwy - 4, kwadrans po wznowieniu gry - 4, między 60. a 75. minutą - 2, w końcówce meczów - 6.

Stomil Olsztyn najlepiej prezentował się między 15. a 30. minutą oraz między 60. a 75. Najsłabsze momenty były po rozpoczęciu drugiej połowy oraz przed końcem meczów - wtedy olsztyńska drużyna traciła najwięcej goli, a strzelała najmniej.

Stomil tylko jedną bramkę zdobył po uderzeniu zza pola karnego, gorsza w tym zestawieniu jest tylko Puszcza Niepołomice, której taka sztuka przez 20 kolejek nie udała się ani razu. Średnią ligową są 4 gole zza szesnastki.

Niemal co trzecia stracona bramka przez olsztyński zespół była strzałem zza pola karnego. Słabiej wypadła tylko Puszcza, która takich bramek straciła 8.

Średni czas ataku zakończonego bramką w przypadku naszej drużyny wynosił 9 sekund przy ligowej średniej 13,7. Najdłuższe ataki bramkowe kostuowała Miedź Legnica, średnio trwające 21,2 s, natomiast najszybciej piłkę w siatce potrafiła umieścić Puszcza, potrzebując średnio niewiele ponad 3,5 sekundy.

Podobnie wygląda liczba podań potrzebnych do strzelenia bramki. Akcje Stomilu wymagały zaledwie 2,5 podania do umieszczenia piłki w siatce, natomiast GKS-u Tychy aż 7,2. Na efektywność stawiała Puszcza, potrzebująca zaledwie 1,15 podania.

Stomil strzelił 3 gole z 5 podyktowanych rzutów karnych. Tyle samo strzelili jego przeciwnicy, którzy wykorzystali wszystkie okazje. Najwięcej rzutów karnych podyktowano na korzyść Warty Poznań, bo aż 9 (8 wykorzystanych), natomiast z sześciu jedenastek przeciwko temu klubowi padł tylko jeden gol.
Najwięcej goli ze stałych fragmentów gry (po 17) zdobyły zespoły Warty i GKS-u Tychy, natomiast zespół z Poznania zdobył 8 z rzutów karnych, a tyszanie 4. Najmniej goli w lidze w tym elemencie zdobył Stomil Olsztyn - jedynie 4, z czego 3 z rzutów karnych i 1 po wrzucie z autu.

Stomil nie tracił za to wielu bramek ze stojącej piłki, bo tylko 6 (3 po rzutach karnych, 2 po dośrodkowaniach z rzutów wolnych i 1 po rzucie rożnym). Najwięcej goli ze stałych fragmentów straciła Chojniczanka Chojnice - aż 19.

Stomil 9 z 12 goli z gry zdobył po kontratakach, co stanowiło aż 75% wszystkich bramek drużyny przy ligowej średniej wynoszącej 39%. Z 16 straconych bramek 11 padło po ataku pozycyjnym rywala, co nie stanowi większego odchylenia od średniej w całej lidze. Najlepiej przed szybkimi atakami broniła się Warta Poznań, tracąc tak tylko 1 bramkę.

Stomil oddawał w meczu średnio 13,2 strzału, z których średnio 4,6 było uderzeniami celnymi, dzięki czemu nasza drużyna znalazła się w środku tego zestawienia, nie odbiegając od średniej ligowej. Stomil stwarzał też średnio 4,4 okazji do zdobycia gola na mecz (najwięcej Stal Mielec - 7, najmniej Wigry - 3,3).

Stomil był drugim najczęściej faulującym zespołem w lidze (średnio 19 przewinień na mecz), nieznacznie ustępując tylko Chojniczance. Olsztyńska drużyna zajęła pozycję wicelidera także w odgwizdywanych spalonych.

Stomil najgorzej w lidze wyglądał pod względem posiadania piłki i podań. W środku stawki olsztyńska drużyna uplasowała się w zestawieniach: podań w pole karne, dośrodkowań i podań kluczowych.
Olsztynianie pod względem pojedynków powietrznych znaleźli się na czele zestawienia, natomiast jeśli chodzi o pojedynki na ziemi - na przedostatnim.

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Żaden piłkarz Stomilu nie znalazł się w zestawieniach: zdobytych bramek, zaliczonych asyst i klasyfikacji kanadyjskiej. W drugiej dziesiątce najczęściej uderzających piłkarzy znaleźli się za to: Szymon Sobczak, Artur Siemaszko i Grzegorz Lech.

W statystykach podań także nie odnotowano żadnych zawodników Stomilu. 55 dośrodkowań, które wykonał Janusz Bucholc, jest 15. wynikiem w całej lidze. W statystyce długich podań dominują bramkarze, więc Piotr Skiba zajął 4. miejsce. Często podania do zawodników na pozycjach spalonych notowali: Maciej Pałaszewski, Lukáš Kubáň i Szymon Sobczak. Ten ostatni jest niekwestionowanym liderem pozycji spalonej, na której dał się złapać aż 26 razy, podczas gdy dwóch kolejnych zawodników dwukrotnie mniej.

W statystykach pojedynków wyróżniono Szymona Sobczaka (lider w pojedynkach ogółem, pojedynkach w ataku i na ziemi) i Wiktora Biedrzyckiego.

W zestawieniu zawodników dryblujących 4. był Szymon Sobczak, a 12. Artur Siemaszko. 14. miejsce klasyfikacji odbiorów zajął Maciej Pałaszewski.

Szymon Sobczak był także na czele w zestawieniu piłkarzy najczęściej faulowanych i tracących piłkę. Olsztyński napastnik faulował przeciwników 52 razy, co jest czwartym wynikiem w całej lidze (45 przewinień miał jeszcze Wiktor Biedrzycki).

Dwa razy w polu karnym faulował Ołeh Tarasenko, a dwa razy w polu karnym faulowany był Waldemar Gancarczyk. Najwięcej żółtych kartek w całej lidze (9) obejrzał Wiktor Biedrzycki, ale tylko jedną mniej Wojciech Hajda.

Końcówkę raportu stanowi zestawienie piłkarzy względem rywali na swoich pozycjach dzięki współczynnikowi InStat. W nawiasie liczba sklasyfikowanych zawodników.