I liga 2021/2022 (17. kolejka, 12.XI.2021 r.) Koniec Stadion Puszcza Niepołomice
ż Wojciech Hajda
ż Hubert Tomalski
kartki Jakub Tecław ż
Krzysztof Bąkowski ż
Bramki Puszcza Niepołomice: 1. Gabriel Kobylak - 5. Konrad Stępień (81, 30. Ivan Hladík), 34. Ołeksij Dytiatjew (46, 4. Tomasz Wojcinowicz), 8. Piotr Mroziński - 7. Grzegorz Aftyka (46, 19. Sebastian Górski), 14. Jakub Serafin, 70. Wojciech Hajda (67, 26. Bartosz Włodarczyk), 11. Émile Thiakane, 10. Hubert Tomalski (67, 21. Szymon Kobusiński), 77. Erik Čikoš - 9. Rafał Boguski.
Stomil Olsztyn: 31. Krzysztof Bąkowski - 3. Rafał Remisz, 33. Jakub Tecław, 5. Beniamin Czajka, 6. Jonatan Straus (67, 11. Piotr Pyrdoł) - 10. Karol Żwir, 8. Maciej Spychała, 4. Wojciech Reiman, 70. Merveille Fundambu, 13. Łukasz Moneta (90, 37. Hubert Szramka) - 77. Patryk Mikita (90, 97. Jakub Mysiorski).
Szczegóły Sędziował: Daniel Kruczyński (Żywiec).
Widzów: 524.

Piłkarze Stomilu Olsztyn zdobyli kolejne trzy punkty w tym sezonie I ligi. Podopieczni Adriana Stawskiego wygrali 2:0 w Niepołomicach z miejscową Puszczą.

Adrian Stawski nie mógł wystawić zwycięskiego składu z poprzedniego spotkania, ponieważ w meczu z Zagłębiem Sosnowiec czwartą żółtą kartkę obejrzał Jonathan Simba Bwanga. Na środku obrony zastąpił go Jakub Tecław, a w środku pomocy grał Maciej Spychała.

W pierwszej połowie praktycznie nic się ciekawego na boisku nie działo. Gospodarze nie stworzyli żadnego zagrożenia pod bramką Krzysztofa Bąkowskiego. Nasza drużyna mogła zdobyć jednego gola. W 33 minucie Merveille Fundambu zagrał piłkę do Łukasza Monety, ten wpadł w pole karne, ale strzelił mocno niecelnie. W 43 minucie strzał oddał Karol Żwir, był faulowany w polu karnym, ale arbiter nie zdecydował się podyktować rzutu karnego.

Stomil na prowadzenie wyszedł w 56 minucie. Na strzał zza pola karnego zdecydował się Moneta, piłka odbiła się jeszcze po nodze jednego z zawodników gospodarzy i wpadła do siatki. Chwilę później mogliśmy stracić prowadzenie, ogromny chaos zapanował w naszym polu karnym, ale na szczęście piłka nie wpadła do bramki bronionej przez Krzysztofa Bąkowskiego.

Stomil mądrze się bronił do końca spotkania i czekał, żeby wyprowadzać groźne kontry. W 77 minucie Moneta wpadł w pole karne, ale zbyt długo czekał z podaniem i akcja została zastopowana. Na 2:0 udało się wyjść w 80 minucie za sprawą Patryka Mikity, który świetnie zachował się w polu karnym, nie dał się złapać na spalonego i w sytuacji sam na sam się nie pomylił!

W kolejnym spotkaniu (21 listopada 2021 r., godz. 18:00) Stomil Olsztyn zagra na wyjeździe z Chrobrym Głogów.

Relacja live Ostatnia aktualizacja: 01:33:43

95' Koniec meczu. Wygrywamy w Niepołomicach niezwykle ważny mecz! Druga wygrana z rzędu Dumy Warmii!!!
93' Boisko opuszcza Moneta, w jego miejsce Szramka. 1
92' Boisko opuszcza Mikita , w jego miejsce Mysiorski. 1
90' 4 minuty doliczone.
88' Żółtą kartką ukarany Bąkowski za przedłużanie wznowienia gry. 1
85' Znów ładna kontra Stomilu, Moneta po podaniu Spychały obok bramki. 1
82' Po rożnym gospodarze wybili, ale Moneta dograł głową w pole karne, gdzie został Mikita, nie było spalonego i prowadzimy 2:0! 1
80' JEST!!! Patry Mikita na 2:0! 1
79' ładna kontra Stomilu po błędzie Puszczy, Kobylak ratuje sytuację. 1
78' Rzut wolny po faulu Remisza. Dobrze wbijamy, dośrodkowanie Włodarczyka mocno niecelne. 350
73' Strzał głową Thiakane broni Bąkowski! 350
70' Ciśnie Puszcza, Cikos strzelał głową po kolejnym rzucie rożnym. 350
69' Boisko opuszcza kontuzjowany Straus , w jego miejsce Pyrdoł. 1
68' Rzut rożny dla gospodarzy, uderzenie Stępnia w boczna siatkę. 350
68' Boisko opuszcza Hajda i Tomalski, w jego miejsce Włodarczyk i Kobusiński. 350
64' Strzał Mikity wyszedł po rykoszecie na róg. Rzut rożny łatwo obroniony przez gospodarzy. 1
63' Uraz Jonatana Strausa. Sztab medyczny udziela mu pomocy. 1
61' Strzał Reimana z dystansu bardzo niecelny. 1
59' Strzał z dystansu Cikosa. 350
57' Chaos w polu karnym Stomilu, ale szczęśliwie wybijamy! Dobitka Serafina w rękach Bąkowskiego. 350
56' JEST!!! Prowadzimy po bramce Łukasza Monety! 1
48' Żółtą kartką ukarany Tomalski. 350
46' Boisko opuszczają Aftyka i Dytyakev, w ich miejsce Górski i Wojcinowicz. 350
45+2' Koniec pierwszej połowy.
45+2' Strzał Reimana z wolnego niecelny. 1
45+1' Żółtą kartką ukarany Hajda. 350
45' 1 minuta doliczona.
44' Żółtą kartką ukarany Tecław. 1
43' Żwir strzela obok bramki, był chyba faulowany, ale sędzia po konsultacji VAR nie dyktuje karnego! 1
41' Żółtą kartką ukarany Thiakane. 350
37' Zamieszanie w polu karnym Stomilu, Aftyka mocno na wiwat. 350
33' Powinno byc 1:0! Moneta jednak nie trafia w bramkę po dobrej kontrze i podaniu Fundambu. 1
31' Strzał Strausa z dystansu niecelny. 1
29' Groźna akcja Puszczy lewą stroną, ale dobrze wybijamy. 350
25' Naciskamy, gubi się Puszcza, aut z wysokości pola karnego rywala. 1
20' Akcja Puszczy po stracie Reimana, Boguski nie trafił w piłkę, Bąkowski łapie. 350
16' Mogliśmy prowadzić, ale sporo niedokładności w akcji Stomilu i znów piłka w rękach bramkarza Puszczy. 1
14' Żółtą kartką ukarany Serafin. 350
12' Strzał Reimana wprost w ręce Kobylaka. 1
10' Puszcza dobra akcja po rzucie wolnym, dośrodkowanie pewnie łapie Bąkowski. 350
8' Rzut wolny dla Stomilu, piłka wylądowała przed polem karnym, Fundambu podał do Żwira, a ten z dystansu wprost w bramkarza. 1
4' Niezła akcja Stomilu, ale Fundambu ni to strzelał, ni dośrodkowywał, piłka poza boiskiem. 1
Gramy!
10 minut i zacznie się walka o kolejne 3 punkty!
Mecz sędziować będzie Daniel Kruczyński z Żywca.
W wyjściowej jedenastce drużyny gospodarzy jest były piłkarz Stomilu - Wojciech Hajda.
Kontuzjowany jest Maciej Dampc.
W meczu z powodu nadmiaru żółtych kartek nie zagra Jonathan Simba Bwanga.
Ławka rezerwowych: 1. Dawid Smug - 11. Piotr Pyrdoł, 15. Shun Shibata, 17. Patryk Zych, 29. Damian Ciechanowski, 37. Hubert Szramka, 89. Aleksander Pawlak, 97. Jakub Mysiorski.
Wyjściowa jedenastka Stomilu: 31. Krzysztof Bąkowski - 3. Rafał Remisz, 5. Beniamin Czajka, 33. Jakub Tecław, 6. Jonatan Straus - 10. Karol Żwir, 4. Wojciech Reiman, 8. Maciej Spychała, 70. Merveille Fundambu, 13. Łukasz Moneta - 77. Patryk Mikita.
O godzinie 18:00 pierwszy gwizdek w meczu!

Drużyna Stomilu Olsztyn w końcu złapała chwilę oddechu. Po serii trzech porażek z rzędu na własnym stadionie w końcu przyszło. Przypomnijmy, że w minioną niedzielę, olsztyński zespół pokonał na własnym stadionie 3:1 Zagłębie Sosnowiec. Teraz czas na wyjazdowe spotkanie z Puszczą Niepołomice.

To było bardzo ważne zwycięstwo bo z zespołem, który miał od nas dwa punkty więcej - mówi Adrian Stawski, trener Stomilu. - Zagłębie również walczy o utrzymanie. Było to pierwsze spotkanie z tych kluczowych, bo czekają nas następne, w piątek zagramy z Puszczą Niepołomice, która ma dwa punkty więcej od nas. W przypadku braku zwycięstwa w ostatnim meczu, to nasza sytuacja byłaby trudniejsza, ale nie miałem czarnych myśli. Tabela pokazuje, że zespołów jest sporo obok siebie blisko. Cieszy nas to, że drużyny z niższych rejonów tabeli także nie punktują. Nie możemy jednak patrzeć na innych, tylko na siebie i musimy zdobywać punkty. Pozostałe ekipy wiecznie nie będą przegrywać.

Stomil Olsztyn w tym sezonie wygrał łącznie cztery spotkania, ale nigdy nie było tak, że drużyna Adriana Stawskiego potrafiła odnieść dwa zwycięstwa z rzędu. Co trzeba zrobić, żeby tak się stało teraz i zgarnąć komplet punktów na trudnym terenie w Niepołomicach? - Nie możemy robić błędów takich jakie robiliśmy w tych przegranych spotkaniach - odpowiada Stawski. - Dużo o tym mówiłem zawodnikom. Tłumaczyłem, że gdybym miał trenera, który sto razy o mówi o tym samym to zrobiłbym wszystko żeby tego już więcej nie słuchać. To nie jest tak, że ktoś specjalnie robi błąd lub na złość nie wykorzystuje rzutu karnego. Mecze czasami nie wychodzą tak, jak chcemy. Chcemy każdy mecz wygrać, ale tak niestety nie jest. Olsztyńska drużyna w kierunku Niepołomic wyjechała w czwartek rano i po drodze odbyła jednostkę treningową. Puszczę Niepołomice prowadzi trener z najdłuższym stażem w I lidze - Tomasz Tułacz. Szkoleniowiec pracuje tam od sierpnia 2015 roku, czyli ponad 6 lat w jednym klubie. Jest to ewenement na skalę krajową, bo żaden trener na szczeblu centralnym nie może się cieszyć aż tak długim zaufaniem władz klubowych. Nawet Marek Papszun z Rakowa Częstochowa pracuje krócej, bo trafił do obecnego wicemistrza Polski w 2016 roku.

Puszcza w tym sezonie zdobyła już 15 punktów. Na dorobek złożyły się 4 wygrane i 3 remisy. U siebie grają zdecydowanie słabiej, niż na wyjazdach. U siebie zdobyli raptem 5 punktów z 15. W ekipie rywala gra dwóch byłych piłkarzy Stomilu Olsztyn. Pierwszym z nich jest pochodzący ze Stawigudy Jakub Serafin, który grał tylko w juniorach olsztyńskiego klubu, a potem wypłynął na szerokie wody. Z Lechem Poznań zdobył mistrzostwo Polski, a potem trafił do Cracovii, a obecnie gra w Puszczy. W Puszczy występuje także Wojciech Hajda, który w sezonie 2019/2020 był wypożyczony do olsztyńskiego klubu z Górnika Zabrze. Po dobrym sezonie i odbudowaniu się po kontuzji miał propozycję pozostania w Olsztynie, ale zdecydował się na walkę o skład w Górniku. Niestety nie udało mu się, bo od tamtego momentu, cały czas gra w I lidze, wcześniej w Sandecji Nowy Sącz, a teraz w Puszczy.

Adrian Stawski w tym meczu nie będzie mógł zastosować zasady, że zwycięskiego składu się nie zmienia. Za czwartą żółtą kartkę pauzować musi Jonathan Simba Bwanga, który solidnie spisywał się na środku obrony. W związku z tym do środka zapewne wróci Rafał Remisz, a na prawej stronie obrony zagra Karol Żwir. Nadał cały czas kontuzjowany jest Maciej Dampc, ale od poniedziałku może już wrócić do indywidualnych treningów. Z zespołem nie trenuje także Filip Szabaciuk, który w tym sezonie grał już na prawej stronie obrony i zaliczał dość solidne występy.