Artykuł

Herb Kolejarza Stróże, fot. 90minut.pl

Herb Kolejarza Stróże, fot. 90minut.pl

Kolejarz Stróże - najbliższy rywal Stomilu

06.09.12 17:00   kuba   2  

W najbliższą niedzielę Stomil Olsztyn zagra z Kolejarzem Stróże. Przedstawiamy najbliższego rywala podopiecznych Zbigniewa Kaczmarka.

HISTORIA

Ruch sportowy w mieście zapoczątkowała garstka miłośników i zapaleńców piłki nożnej, zakładając w 1928 roku - klub sportowy "Nafta" przy Rafinerii Nafty w Stróżach. Klub ten istniał tylko przed siedem lat. Do końca 1945 roku, w mniej formalny sposób miłośnicy futbolu grywali na sąsiedzkim terenie, boisku zwanym "za wodą". Okres okupacji i lat bezpośrednio po wojnie, a więc 1945-47 to lata stagnacji sportowej i piłkarskiej, ale mimo to zawsze znajdowała się pokaźna grupa młodych ludzi, którzy trenowali na łące państwa Mogilskich. Dawne boisko "za wodą" zostało razem z włościami pana Piękosi rozdzielone. Nie mając własnego boiska, na którym mogli by rozgrywać swoje mecze, w roku 1947 najlepsi piłkarze "zaciągnęli się" do gry w LZS Siepietnica.

W tym samym czasie grupa działaczy oraz sympatyków czyniła starania o przydzielenie terenu pod boisko. Teren został przyznany stosunkowo szybko, jak również szybko i sprawnie wykonano prace przy budowie boiska piłki nożnej. Prace w czynie społecznym wykonali sportowcy, młodzież oraz sympatycy klubu, z kolejarzami na czele. W efekcie 2 sierpnia 1949 roku nastąpiło otwarcie boiska oraz zainaugurowanie działalności klubu - Terenowe Koło Sportowe Kolejarz Stróże.

Brak finansów nie pozwalał jednak zgłosić zespołu do rozgrywek. Kolejarz występował więc towarzysko i dopiero wiosną 1951 roku klub wystartował w rozgrywkach klasy C, zdobywając mistrzostwo i awans do B-klasy. W związku z przebudową stadionu, drużyna w roku 1961 została wycofana z rozgrywek. W czasie dwuletniej przerwy wykonano renowację płyty boiska, ogrodzenie stadionu i trybunę ziemną. Kolejarze i sportowcy w czynie społecznym zaadaptowali dwa pudła wagonowe na szatnie sportowe. Zespół powrócił do B-klasy, w której grał do roku 1969. Dziesięć lat później, z okazji trzydziestolecia działalności Kolejarz mógł poszczycić się już trzecim miejscem w klasie okręgowej, w której pozostał jeszcze przez kilkanaście lat. Lata dziewięćdziesiąte to prawdziwy rozkwit Kolejarza Stróże. Rozpoczęła się mozolna wspinaczka po szczeblach rozgrywek. W 2003 roku klub awansował do IV ligi. Od 2005 do 2010 Kolejarz grał przez trzy sezony w trzeciej lidze i dwa następne sezony w drugiej, awansując potem na zaplecze ekstraklasy, gdzie grają do dziś.

OBECNY SEZON

Pozycja w tabeli: Kolejarz Stróże po pięciu spotkaniach w I lidze zajmuje 10. miejsce w tabeli.
Ostatnie trzy spotkania w lidze: 1:1 Okocimski KS Brzesko (W), 1:1 Arka Gdynia (D), 0:2 GKS Katowice (W).
Powiązanie ze Stomilem i regionem: Ostatni raz Stomil Olsztyn zagrał z Kolejarzem w kwietniu 2010 roku. Przegraliśmy wtedy na własnym stadionie 1:2. Z obecnej kadry ten mecz powinni pamiętać Janusz Bucholc, Łukasz Suchocki oraz Robert Tunkiewicz. Dwaj pierwsi zagrali przez 90 minut, a Tunkiewicz w 74. minucie zmienił Pawła Alancewicza.

HISTORIA POJEDYNKÓW

II liga - gr. wschodnia 2008/2009: Stomil Olsztyn - Kolejarz Stróże 3:1
II liga - gr. wschodnia 2008/2009: Kolejarz Stróże - Stomil Olsztyn 1:1
II liga - gr. wschodnia 2009/2010: Kolejarz Stróże - Stomil Olsztyn 3:1
II liga - gr. wschodnia 2009/2010: Stomil Olsztyn - Kolejarz Stróże 1:2

Więcej informacji o meczu:

Tagi: Stomil Olsztyn, Kolejarz Stróże, I liga, Przedstawiamy rywalaKomentarze

  1. 07.09.12 11:30 Pawlik

    Tomek zagraj tak jak z łeczna.

  2. 06.09.12 22:39 chodi

    przeciwnik jak najbardziej w zasięgu. Ten mecz trzeba wygrać, powodzenia!!! SPW

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!