Relacja z meczu Stomil Olsztyn - Górnik Polkowice

Zwycięstwo po dwóch karnych

II liga 2022/2023 (6. kolejka, 13.VIII.2022 r.) Koniec Stadion Stomil Olsztyn
Stomil Olsztyn 2:1 Górnik Polkowice
0:1
58' (k) Jakub Tecław
86' (k) Jakub Tecław
Karol Fryzowicz ż
Bramki Stomil Olsztyn: 39. Jakub Mądrzyk - 11. Filip Wójcik (90, 14. Filip Szabaciuk), 4. Igor Kośmicki, 26. Bartosz Waleńcik, 3. Lukáš Kubáň, 50. Michał Karlikowski - 10. Karol Żwir (61, 66. Dawid Kalisz), 33. Jakub Tecław, 7. Hubert Krawczun (46, 6. Sebastian Szypulski), 15. Shun Shibata - 9. Piotr Kurbiel (46, 77. Bartosz Florek).
Górnik Polkowice: 12. Błażej Niezgoda - 15. Kacper Poczwardowski, 5. Michał Bojdys, 4. Jarosław Ratajczak - 25. Karol Fryzowicz, 19. Tomasz Kołbon, 35. Damian Makuch (64, 8. Kacper Gościniarek), 33. Mariusz Sławek (74, 6. Rafał Karmelita) - 7. Szymon Kiebzak (64, 14. Dawid Burka), 10. Abdallah Hafez (75, 29. Filip Baranowski), 9. Dominik Pisarek (61, 27. Mariusz Idzik).
Szczegóły Sędziował: Mateusz Jenda (Warszawa).
Widzów: 910.

Piłkarze Stomilu Olsztyn podnieśli się po sromotnej porażce w Elblągu. Podopieczni Szymona Grabowskiego pokonali 2:1 Górnika Polkowice, który przed tą kolejką był wiceliderem II ligi.

Olsztyński szkoleniowiec dokonał tylko jednej zmiany w porównaniu z ostatnim meczem. Ze składu wypadł z powodu kontuzji Maciej Spychała, a na boisku od pierwszej minuty widzieliśmy powracającego po pauzie za czerwoną kartkę Lukáša Kubáňia. Trener Stomilu musiał dokonać też zmian w ustawieniu i do środka pomocy został przesunięty Jakub Tecław.

Pierwsza połowa nie wskazywała na to, że Stomil zgarnie w tym spotkaniu komplet punktów. Biało-niebiescy wyglądali tak samo słabo jak w meczu derbowym i na przerwę schodzili przegrywając 0:1. W 24. minucie Górnik Polkowice wyprowadził prawą stroną kontrę i gola zdobył Abdallah Hafez. Stomil pod koniec połowy strzelił bramkę, ale okazało się, że Piotr Kurbiel był na spalonym.

Trener Grabowski zdecydował się w przerwie na dwie zmiany i na boisku zobaczyliśmy Sebastiana Szypulskiego oraz Bartosz Flora. Drużyna Stomilu zaczęła grać odważniej, szybciej i szukała swoim szans na wyrównanie. Dwa gole w tym meczu strzelił Jakub Tecław i to dwa razy z rzutów karnych. Najpierw jedenastkę wywalczył Filip Wójcik, a następnie sam Tecław był faulowany. W tym sezonie Stomil nie marnuje rzutów karnych i na koniec meczu olsztyńska drużyna mogła cieszyć się ze zdobycia kompletu punktów z ciężkim rywalem.

- Na pewno rozegraliśmy dwie różne połowy - powiedział po meczu Szymon Grabowski, trener Stomilu. - Pierwsza połowa na pewno nie jest do zapomnienia, a do wyciągnięcia wniosków dlaczego tak prezentowaliśmy się w pewnych momentach. W kilku, a szczególnie w tym kluczowym, gdy przeciwnik zdobył bramkę. Nie zachowaliśmy się tak, jak żeśmy chcieli i to zostało wykorzystane. Bardzo się cieszę, że ta drużyna po raz kolejny pokazuje, że chce grać do końca, że oddaje te cechy wolicjonalne, które na każdym poziomie są bardzo ważne. Mieliśmy dzisiaj coś do udowodnienia po ostatnim spotkaniu, gdzie zupełnie tego zabrakło. Cieszę się, że piłkarsko wyglądało to w drugiej połowie na tyle dobrze, że mieliśmy sytuacje stuprocentowe, bo sytuacja Wójcika i sytuacja Florka, to na poziomie centralnym muszą się kończyć bramkami. Wtedy też nie rozmawialibyśmy o problematycznych czy nie-problematycznych rzutach karnych, ale tych bramek z naszej strony byłoby więcej. Tego na pewno żałujemy. Niemniej jednak doceniamy klasę rywala, bo jest to w dalszym ciągu jeden z głównych kandydatów do awansu i odwrócić taki mecz, po takiej pierwszej połowie, to naprawdę duża sztuka i dzisiaj zawodnicy zasłużyli na gratulacje.

W kolejnym spotkaniu Stomilu Olsztyn zagra w sobotę w Lublinie z miejscowym Motorem.

Relacja live Ostatnia aktualizacja: 00:39:14

94' Koniec meczu. Jest zwycięstwo!
91' 4 minuty doliczone.
86' 2:1! Tecław po raz drugi! 1
84' Karny dla Stomilu! Odepchnięty Tecław w polu karnym! 1
82' Walczy Stomil, może się podobać w drugiej połowie! 1
82' Karlikowski zbyt mocno w pole karne, piłka poza boiskiem. 1
80' Florek strzał głowa ale źle posłał piłkę w kozioł, łapie bramkarz. 1
76' Żółtą kartką ukarany Baranowski. 501
75' Boisko opuszcza Hafez i Słąwek , w jego miejsce Karmelita i Baranowski. 501
74' Kalisz w pole karne wzdłuż bramki, łapie Niezgoda. 1
69' Powinno być 2:1! Wojcik strzela, Niezgoda zbija na poprzeczkę, tylko róg 1
67' Żółtą kartką ukarany Grzegorz Lech. 1
65' Boisko opuszcza Makuch , w jego miejsce Gościniarek 501
61' Boisko opuszcza Żwir , w jego miejsce Kalisz. 1
61' Boisko opuszcza Pisarek , w jego miejsce Idzik. 501
60' Żółtą kartką ukarany Makuch. 501
60' Żółtą kartką ukarany Szypulski. 1
58' Gol! Jakub Tecław!!!! 1
57' Powalony w szesnastce Wójcik! 1
57' Karny dla Stomilu! 1
56' Uderzenie Shibaty sprzed pola karnego bramkarza paruje na róg! 1
54' Mocno Stomil! Na razie róg! 1
51' Dobra akcja Stomilu. Florek strzela wprost w bramkarza ! 1
48' Strzał Szypulskiego ponad bramką. 1
46' Po przerwie boisko opuścili Krawczun i Kurbiel, na boisku Spychała i Florek. 1
45+3' Koniec pierwszej połowy. Przegrywamy 0:1.
45+3' Dobra akcja Stomilu, strzał Wójcika niestety niecelny 1
45+1' 2 minuty doliczone do I połowy.
43' Żwir już na boisku. 1
42' Karol Żwir zwija się z bólu, musiał zejść z boiska, mamy nadzieję, że zaraz wróci. 1
41' Żółtą kartką ukarany Jarosław Ratajczak. 501
39' Po rzucie wolnym i dośrodkowaniu Shibaty Piotr Kurbiel wpakował głową piłkę do siatki, ale sędzia odgwizdał pozycję spaloną. 1
28' Górnik przeważa, chce podwyższyć prowadzenie w Olsztynie. 501
24' Hafez wyprowadza gości na prowadzenie. 501
20' Strzał Żwira z 25 metrów sporo ponad bramką Górnika. 1
19' Kontra Górnika, Kośmicki wybija na róg. 501
14' Strzał Hafeza sprzed pola karnego, Mądrzyk broni wybijając na róg! 501
11' Stomil atakuje, ma stałe fragmenty, ale nie umie na razie zamienić przewagi na bramkę. 1
3' Żółtą kartką ukarany Hubert Krawczun. 1
3' Groźna akcja Hafeza prawą stroną, dośrodkowanie i strzał Dominika Pisarka niecelny. 501
Gramy!
Oba zespoły wychodzą na murawę. Stomil na biało-niebiesko, Górnik na czarno.
Trener Szymon Grabowski nie mógł skorzystać z kontuzjowanych Macieja Spychały i Mateusza Jarzynki. 1
Rezerwowi: 1. Jakub Grzesiak, 44. Łukasz Borkowski, 6. Sebastian Szypulski, 14. Filip Szabaciuk, 17. Marek Niewiadomski, 21. Mateusz Jońca, 66. Dawid Kalisz, 74. 74. Mateusz Drabiszczak, 77. Bartosz Florek.
Skład wyjściowy Stomilu: 39. Jakub Mądrzyk - 11. Filip Wójcik , 4. Igor Kośmicki, 26. Bartosz Waleńcik , 3. Lukáš Kubáň, 50. Michał Karlikowski - 10. Karol Żwir, 33. Jakub Tecław, 7. Hubert Krawczun , 15. Shun Shibata - 9. Piotr Kurbiel. 1
Witamy ze stadionu przy Piłsudskiego 69A! O 16:30 zaczynamy mecz 6. kolejki eWinner 2Ligi z Górnikiem Polkowice. 1

W sobotę (13. sierpnia 2022 roku) do Olsztyna przyjeżdża wicelider tabeli Górnik Polkowice. Początek spotkania o godz. 16:30.

Po fatalnej przegranej w derby województwa z Olimpią Elbląg (0:4) emocje jeszcze nie opadły, a już przed Stomilem kolejne piłkarskie wyzwanie. Do Olsztyna przyjeżdża wicelider, zawodnicy Szymona Grabowskiego mają więc okazję do rehabilitacji. Olsztynianie przegrali derby przede wszystkim wolicjonalnie, co potwierdza w swoich obserwacjach trener Grabowski:

- Chciałem to zamknąć już na drugi dzień - mówi szkoleniowiec Stomilu. Dlatego już w czwartek przeanalizowaliśmy wspólnie z zespołem. Tych przyczyn było kilka, ale były to zupełnie inne przyczyny, które do tej pory nie pozwalały nam wygrywać. Ta sfera mentalna była bardzo widoczna, bo przegraliśmy ten mecz aspektami poza-piłkarskimi. Jak się potem okazało, stosunek bramkowy był duży, czy może za duży, to nie mi oceniać, ale przede wszystkim boli porażka.

Zawodnicy Szymona Grabowskiego jak najszybciej muszą zapomnieć o tej wstydliwej porażce i zacząć odbudowywać zaufanie kibiców, tak bardzo nadszarpnięte w Elblągu. Tylko prawdziwe zaangażowanie i przysłowiowa jazda na tyłkach pozwoli choć w części zatrzeć fatalne wrażenie z poprzedniego meczu.

Nasz sobotni rywal bardzo dobrze zaczął sezon, od trzech wygranych (Olimpia Elbląg 1:0, GKS Jastrzębie 2:0 i Motor Lublin 2:0), potem jednak przyszedł remis z KKS-em Kalisz (2:2) i przegrana w ostatniej kolejce 1:2 z Pogonią Siedlce i polkowiczanie spadli na drugie miejsce w tabeli. Górnik nie ukrywa chęci szybkiego powrotu do I ligi i będzie chciał powetować sobie straty z dwóch ostatnich meczów ligowych w Olsztynie.

W zespole z Polkowic występuje były zawodnik Stomilu Jarosław Ratajczak, który grał w marcowym blamażu przy Piłsudskiego, kiedy to olsztynianie, walczący o utrzymanie w I lidze, przegrali z Górnikiem 0:4.

W Stomilu na pewno na boisku nie zobaczymy Mateusza Jarzynki, który do zajęć zespołem wraca dopiero od następnego tygodnia, a także Macieja Spychały, który nabawił się kontuzji podczas meczu z Olimpią. Wszystko wskazuje na to, że wyjściowego składu powróci Lukáš Kubáň, który pauzował w derbach za czerwoną kartkę w spotkaniu z Garbarnią Kraków. Czeski zawodnik otrzymał tylko jeden mecz pauzy, bo jego faul został zakwalifikowany jako akcja ratunkowa.