Relacja z meczu Kotwica Kołobrzeg - Stomil Olsztyn

cz 90' Filip Modelski
kartki Filip Wójcik ż
Szymon Dowgiałło ż
Igor Kośmicki ż
Bramki Kotwica Kołobrzeg: 1. Oskar Pogorzelec - 20. Filip Modelski, 19. Sebastian Murawski, 4. Damian Kostkowski, 32. Robert Obst, 3. Radosław Tuleja - 22. Kamil Kort (81, 77. Kamil Bartoś), 8. Michał Cywiński (81, 7. Dominik Chromiński), 16. Josip Šoljić, 10. Paweł Łysiak (71, 97. Tomasz Kaczmarek) - 17. Grzegorz Goncerz (71, 25. Jakub Bojas).
Stomil Olsztyn: 39. Jakub Mądrzyk - 11. Filip Wójcik (77, 21. Mateusz Jońca), 5. Szymon Dowgiałło (46, 4. Igor Kośmicki), 33. Jakub Tecław, 22. Mateusz Jarzynka, 50. Michał Karlikowski - 10. Karol Żwir, 7. Hubert Krawczun, 15. Shun Shibata, 66. Dawid Kalisz (64, 6. Sebastian Szypulski) - 9. Piotr Kurbiel (84, 77. Bartosz Florek).
Szczegóły Sędziował: Piotr Idzik (Poznań).
Widzów: 2765.

Piłkarze Stomilu Olsztyn na inaugurację II ligi przywieźli jeden punkt z dalekiego Kołobrzegu. W meczu z miejscową Kotwicą zremisowali 0:0.

W drużynie Stomilu Olsztyn w inauguracyjnym meczu II ligi zadebiutowało w barwach “biało-niebieskich” 7 zawodników. Od pierwszej minuty zobaczyliśmy m.in. młodzieżowego bramkarza Jakuba Mądrzyka wypożyczonego z Rakowa Częstochowa. W wyjściowej jedenastce wybiegło dwóch piłkarzy pozyskanych z Olimpii Elbląg: Hubert Krawczun oraz Piotr Kurbiel. Szymon Grabowski do gry desygnował czterech zawodników, którzy w poprzednim sezonie biegali na boiskach I ligi. Kapitanem zespołu Stomilu nadal jest Karol Żwir.

Od początku zespół olsztyńskiego Stomilu wyszli w ustawieniu z wahadłowymi i z trójką środkowych obrońców. Początek spotkania był bardzo żywiołowy, obydwie drużyny bardzo szybko stworzyły sobie dogodne sytuacje do strzelenia bramki. Najpierw błąd popełnił Szymon Dowgiałło i dogodnej sytuacji znalazł się Paweł Łysiak, ale na szczęście zmarnował sytuację. Chwilę później Hubert Krawczyn znalazł się w polu karnym, nie chciał sam wykończyć akcji, więc podał w kierunku Piotra Kurbiela, a ten zamiast wyprowadzić Stomil na prowadzenie, to posłał piłkę nad poprzeczką.

Następne minuty także mogły się podobać publiczności, ale nie było już tak klarownych sytuacji. Dopiero w 33 minucie Kotwica mogła wyjść na prowadzenie po kolejnym błędzie Dowgiałło, ale na szczęście bez konsekwencji. Chwilę później ładnie z piłką przebiegł Shun Shibata, zagrał do Kurbiela, a ten w kierunku Dawida Kalisza, ale piłkarz Stomilu nie zdołał oddać strzału. Minutę później Josip Sojlic chciał przelobować Mądrzyka, ale nasz bramkarz był na posterunku. W 37 minucie Znowu ładną akcję popisał się Shibata, podał do Wójcika, ale ten oddał niecelny strzał.

Trener Grabowski zdecydował się na zmianę w przerwie. Bardzo słabo grającego Szymona Dowgiałło, który miał także na koncie żółtą kartkę, zastąpił kolejny debiutujący piłkarz w Stomilu - Igor Kośmicki. W 59 minucie Kotwica miała doskonałą sytuację, w polu karnym znalazł się Łysiak, ale super interwencją popisał się Mądrzyk, bramkarz wypożyczony z Rakowa Częstochowa nie dał się pokonać.

Z biegiem czasu widać było, że gospodarze chcą wygrać to spotkanie, a Stomil spokojnie czekał żeby wyprowadzić groźną kontrę. Żaden z zespołów nie zdołał jednak stworzyć sobie dogodnej sytuacji do strzelenia gola.

Spadkowicz z I ligi Stomil Olsztyn ostatecznie zremisował 0:0 z beniaminkiem II ligi Kotwicą Kołobrzeg.

- Z tego, co ja widziałem z ławki, muszę powiedzieć, że po spotkaniu towarzyszy mi lekki albo większy niedosyt z racji tego, że wydaje mi się, że przynajmniej jedną bramkę powinniśmy zdobyć, a w takim meczu - w większości wyrównanym - jedna bramka mogła zadecydować o naszym zwycięstwie w Kołobrzegu - powiedział po meczu Szymon Grabowski, trener Stomilu.

I dodaje: - Na pewno muszę pogratulować i podziękować swoim zawodnikom za to, jak podeszli do swoich obowiązków, do aspektów taktycznych nakreślonych przed meczem, i kibicom, którzy nas wspierali od samego początku. W pierwszej połowie realizowaliśmy to, co chcieliśmy. Skoki pressingowe wychodziły nam na tyle dobrze, że mieliśmy z nich sporo korzyści, czerpaliśmy z naszych agresywnych doskoków, odbieraliśmy piłkę w środkowej strefie, między innymi z tego zrodziła się sytuacja Piotrka Kurbiela. Chłopcy zdają sobie sprawę, że są mankamenty do wyeliminowania. Z tej drogi, którą obraliśmy jakiś czas temu, nie będziemy schodzić. Mam nadzieję, że dalej będziemy grali odważnie zarówno do przodu, jak i do tyłu, a pod bramką przeciwnika będziemy bardziej konkretni niż dzisiaj. Dzisiaj tych konkretów zabrakło, a mogliśmy jeszcze kilka razy pokusić się o zatrudnienie bramkarza i sprawdzić jego umiejętności.

Kolejne spotkanie Stomil rozegra na własnym stadionie. W niedzielę (24 lipca 2022 roku) zagramy z Zagłębiem II Lubin. Początek spotkania o godzinie 17:00.

Relacja live Ostatnia aktualizacja: 10:46:43

94' Koniec meczu. Zremisowaliśmy 0:0 z Kotwicą Kołobrzeg.
93' Florek nie potrafił sobie znaleźć miejsca do oddania strzału. Była dobra akcja do zdobycia gola. 1
91' Co najmniej 4 minuty dłużej potrwa to spotkanie.
90' Druga żółta kartka dla Modelskiego, w konsekwencji czerwona. 444
84' Bartosz Florek wszedł za Piotra Kurbiela.
83' Jońca wywalczył rzut wolny, Shibata dośrodkował, ale nie było z tego żadnego zagrożenia. 1
83' Żółtą kartką ukarany Radosław Tuleja. 444
77' Mateusz Jońca wszedł za Filipa Wójcika. 1
77' Igor Kośmicki ukarany żółtą kartką. 1
74' Żwir wrzuca w pole karne, a Wójcik niecelnie głową. 1
73' Z minuty na minutę widać, że gospodarze chcą zgarnąć komplet punktów. Stomil szuka szans z kontry.
65' Krawczun wrzuca, Żwir strzela, ale Murawski wybija na rzut rożny. 1
65' Sebastian Szypulski wszedł za Dawida Kalisza. 1
64' Kotwica coraz groźniejsza w swoich atakach, w Kołobrzegu cały czas bezbramkowy remis.
59' Jakub Mądrzyk popisuje się dobrą interwencją i gospodarze nie wyszli na prowadzenie!!! 1
57' Kalisz wpadł w pole karne, szukał Kurbiela, ale obrońcy gospodarzy wyjaśnili sytuację. 1
49' Filip Modelski ukarany żółtą kartką. 444
46' Igor Kośmicki wszedł za Szymona Dowgiałło.
45+3' Koniec pierwszej połowy. Do przerwy remisujemy bezbramkowo w Kołobrzegu.
45+2' Żółtą kartką ukarany Szymon Dowgiałło.
45' Trzy minuty co najmniej dłużej potrwa druga połowa meczu.
43' Żółtą kartką ukarany, były piłkarz Stomilu, Sebastian Murawski. 444
37' Znowu ładną akcję popisał się Shibata, podał do Wójcika, ale ten oddał niecelny strzał. 1
37' Josip Sojlic chciał przelobować naszego bramkarza, ale Jakub Mądrzyk nie dał się zaskoczyć. 444
36' Ładnie z piłką przebiegł Shun Shibata, zagrał do Kurbiela, a ten w kierunku Dawida Kalisza, ale piłkarz Stomilu nie zdołał oddać strzału. 1
33' Drugi raz prezent dla gospodarzy robi Dowgiałło, ale Kotwica nie umiała z tego skorzystać.
31' Shibata wrzuca z wolnego, ale piłkę pewnie łapie bramkarz Oskar Pogorzelec.
29' Krawczun wygrał główkowy pojedynek, pobiegł za piłką, ale faulował piłkarza gospodarzy.
26' Filip Wójcik ukarany żółtą kartką. 1
22' Żywiołowe spotkanie w Koszalinie, może się podobać miejscowej publiczności.
10' Wójcik w pole karne, ładnie kręci, ale niestety piłka odbija się od obrońcy gospodarzy.
7' To powinno być 1:0 dla Stomilu! W pole karne dograł piłkę Krawczun, a z 10 metrów ponad bramkę uderzył Piotr Kurbiel. 1
6' Błąd Dowgiałło, ale na szczęście Paweł Łysiak źle uderzył.
4' Kontra Stomilu. Filip Wójcik za mocno niestety w pole karne, do piłki nie zdołał dopaść Michał Karlikowski.
1' Gramy! 1
Piłkarze na środku boiska. Kotwica na biało-niebiesko, Stomil cały na niebiesko.
Trwa rozgrzewka obydwu zespołów. Kibice powoli schodzą się na stadion. W Kołobrzegu słoneczna pogoda.
Ławka rezerwowych: 1. Jakub Grzesiak, 12. Konrad Syldatk - 3. Lukáš Kubáň, 4. Igor Kośmicki, 6. Sebastian Szypulski, 8. Maciej Spychała, 21. Mateusz Jońca, 27. Mateusz Drabiszczak, 77. Bartosz Florek. 1
Na rozgrzewkę wybiegli piłkarze Stomilu.
Piłkarze Kotwicy Kołobrzeg wybiegli na boisko. 444
Wyjściowa jedenastka Stomilu: 39. Jakub Mądrzyk - 50. Michał Karlikowski, 5. Szymon Dowgiałło, 33. Jakub Tecław, 22. Mateusz Jarzynka, 66. Dawid Kalisz - 11. Filip Wójcik, 10. Karol Żwir, 7. Hubert Krawczun, 15. Shun Shibata - 9. Piotr Kurbiel. 1
Witamy ze stadionu w Kołobrzegu!

W niedzielę (17. lipca 2022 roku) Stomil rozegra pierwsze spotkanie nowego sezonu na szczeblu II ligi. O godz. 17 podopieczni Szymona Grabowskiego zmierzą się w Kołobrzegu z miejscową Kotwicą.

W końcu startuje pospadkowy sezon, w którym, mamy nadzieję, tych pozytywnych emocji nam nie zabraknie i nie będziemy musieli drżeć o los Stomilu do samego końca. To jednak megatrudne zadanie, bo jak niestety się przekonaliśmy, w Dumie Warmii nic nigdy proste nie jest. Za nami krótka, ale znów burzliwa i intensywna przerwa letnia.

Oczywiście doszło do sporych roszad w składzie. Z klubu odeszli: Dominik Budzyński, Jonathan Simba Bwanga, Beniamin Czajka (Skra Częstochowa), Maciej Dampc, Merveille Fundambu, Guttiner Heider Fernando Costa Tenorio, Jakub Kisiel (Legia Warszawa), Kevin Lafrance, Patryk Mikita (GKS Tychy), Łukasz Moneta (Ruch Chorzów), Wojciech Reiman, Rafał Remisz, Hubert Sobol (Wisła Kraków), Jonatan Straus (Radunia Stężyca), Hubert Szramka, Kacper Tobiasz (Legia Warszawa), Krzysztof Toporkiewicz (Sandecja Nowy Sącz), Tomasz Tymosiak, Dominik Urban, Igor Zapałowski (Granica Kętrzyn).

Drużyna przygotowania do nowego sezonu zaczęła ze szkoleniowcem Piotrem Jackiem, który jednak nie poprowadzi zespołu w rozgrywkach. Rzadko się zdarza, że trener, który nie utrzymał zespołu, zbierał tak dobre opinie. Tak właśnie było w przypadku tego trenera, który miał zostać w Olsztynie, ale otrzymał inną propozycję pracy, zdecydowanie lepszą niż w Stomilu. Były już trener olsztyńskiego klubu poprowadzi teraz w III lidze Legię II Warszawa.

W międzyczasie doszło także do zmian właścicielskich w klubie. Większość akcji ma teraz Michał Żukowski, który dotychczas był jedynie w Radzie Nadzorczej, teraz nadal będzie jej przewodniczącym, ale już jako współwłaściciel spółki. Michał Brański pozostał w strukturach klubu, ale ze zmniejszoną ilością akcji.

Nowy właściciel na “dzień dobry” musiał zmierzyć się z wyborem nowego szkoleniowca. Postawiono na byłego trenera Resovii oraz Podhala Nowy Targ - Szymona Grabowskiego, który z zespołem pracuje dopiero dwa tygodnie.

Pierwsze dwa tygodnie przygotowań tak jak wspominaliśmy prowadził Piotr Jacek, który też dokonał pierwszych uzupełnień składu oraz zaprosił wybraną grupę zawodników z regionu, z Polski i młodych graczy Stomilu na testy. Klub skorzystał z opcji przedłużenia kontraktów Filipa Wójcika i Karola Żwira, a z Olimpii Elbląg ściągnął Huberta Krawczuna i Piotra Kurbiela. Potem klub ogłosił przedłużenie kontraktu przez Shuna Shibatę, zatrudnienie nowego szkoleniowca Szymona Grabowskiego z Podhala Nowy Targ, powrót do Dumy Warmii Lukáša Kubáňia i przedłużenie kontraktu przez Macieja Spychałę.

Na ten moment zakontraktował także Szymona Dowgiałło (Sokół Ostróda), Jakuba Grzesiaka (MKS Kluczbork), Mateusza Jarzynkę (Podlasie Biała Podlaska), Mateusza Jońcę (Znicz Biała Piska), Igora Kośmickiego (Broń Radom), Jakuba Mądrzyka (Raków Częstochowa), Sebastiana Szypulskiego (GKS Wikielec), Dawida Kalisza (Korona Rzeszów) oraz Michała Karlikowskiego z ŁKS-u II Łódź. Klub zgłosił także do rozgrywek Bartosza Florka i Mateusza Drabiszczaka z drużyny juniorów.

W okresie przygotowawczym Stomil rozegrał 5 sparingów: z Radunią Stężyca (2:0), Polissią Żytomierz (3:1), Arką Gdynia (3:1), Sokołem Ostróda (1:1) i Olimpią Grudziądz (3:2).

Jaki cel został przedstawiony przed drużyną? - Stabilne utrzymanie - powiedział w wywiadzie dla oficjalnej strony klubu Arkadiusz Tymiński, prezes Stomilu. - Wiem, że zawodnicy są zawzięci, pełni ambicji i stawiają sobie wysokie cele, natomiast dla nas na dziś najistotniejszym jest odbudowanie rzeczy, które były zaniedbywane w ostatnim czasie oraz rozsądne gospodarowanie naszymi zasobami, by wszystkie pozytywne rzeczy, które będziemy mogli zmieniać i poprawiać były efektem naszej pracy, a nie dziełem przypadku.

Kadra Stomilu przed startem sezonu prezentuje się następująco:

Bramkarze: Jakub Grzesiak (M), Jakub Mądrzyk (M), Konrad Syldatk.

Obrońcy: Szymon Dowgiałło (M), Mateusz Jarzynka, Mateusz Jońca, Igor Kośmicki (M), Lukas Kubań, Michał Karlikowski (ŁKS II Łódź), Filip Szabaciuk (M), Jakub Tecław, Karol Żwir.

Pomocnicy: Mateusz Drabiszczak (M), Dawid Kalisz, Shun Shibata, Hubert Krawczun, Maciej Spychała, Sebastian Szypulski, Filip Wójcik.

Napastnicy: Piotr Kurbiel, Bartosz Florek (M).

Kotwica Kołobrzeg to tegoroczny beniaminek rozgrywek II ligi. Do ostatniej kolejki bili się o awans z Olimpią Grudziądz, a kwestie wygranej ligi rozstrzygnęła porażka Olimpii ze Świtem Skolwin (0:1). Co ciekawe, po zakończeniu sezonu działacze Olimpii (Tomasz Asensky, prezes, a w przeszłości były trener Stomilu) zgłosili zastrzeżenia co do etyki postępowania działaczy Kotwicy i zarzucają im motywowanie finansowe rywali. Do tego terminarz III ligi był tak ułożony, że Kotwica grała z zespołem, który tydzień wcześniej był rywalem Olimpii. Doniesienia medialne mówią o poważnych kwotach, sięgających nawet 130 tysięcy złotych. Całe to zamieszanie wziął na celownik PZPN a rzecznik dyscyplinarny związku wszczął postępowanie wyjaśniające. Jeśli doniesienia o nieetycznym postępowaniu działaczy Kotwicy się potwierdzą, grożą jej kary finansowe a nawet ujemne punkty w lidze.

- Jestem do pełnej dyspozycji organów dyscyplinarnych PZPN, które badają sprawę - odpowiada na zarzuty w jednym z wywiadów prezes Dzik. - Szczerze? Nie dziwię się, że działacze klubu z Grudziądza są rozgoryczeni. Na ich miejscu także bym był po ludzku wkurzony, że moja drużyna nie awansowała, chociaż miała tę możliwość na wyciągnięcie ręki. Graliśmy fair, wywalczyliśmy awans na murawie.

I dodaje: - Naszym celem jest zakotwiczyć się na szczeblu centralnym. Przed sezonem doszło do pewnych zmian, reorganizacji struktur klubu. Musimy stać się jeszcze lepsi w różnych aspektach, nie tylko sportowym. Organizacja, marketing, sprawy techniczne – to wszystko musi być podporządkowane naszym kolejnym celom, a nie ukrywajmy, w perspektywie dwóch, trzech lat chcielibyśmy, aby Kotwica walczyła o jeszcze wyższe cele, o awans do I ligi.

To nie koniec zamieszania wokół niedzielnego rywala Stomilu. Po awansie prezes Kotwicy, Adam Dzik, zrezygnował z usług trenera Dietmara Brehmera i wyrzucił kilku piłkarzy. M. in. w dość nieelegancki sposób potraktowano kapitana Kotwicy, byłego zawodnika Stomilu, Piotra Łysiaka.

Co ciekawe, nowym szkoleniowcem Kotwicy został trener ligowego rywala, Olimpii Grudziądz, Marcin Płuska, który zabrał ze sobą do Kołobrzegu Jakuba Bojasa, Jose Cabarerę, Michała Cywińskiego i Tomasza Kaczmarka - czołowych zawodników grudziądzan w zeszłym sezonie. Do tego w Kotwicy pojawiły się znane w polskiej piłce nazwiska - Filip Modelski z Bruk-Betu Termalici Niciecza i Josip Šoljić z Resovii. Kotwica ogłosiła swój budżet na poziomie 5 mln złotych, co sprawia, że może być postrzegana jako jeden z faworytów do awansu.

Jakiego spotkania spodziewa się olsztyński szkoleniowiec? - To będzie bardzo zacięte spotkanie - mówi Szymon Grabowski w ostatnim wywiadzie dla stomil.olsztyn.pl - Kotwica jest to jeden z faworytów tej ligi, a jak nie faworyt, to będą mieli aspiracje, żeby walczyć o pierwszą szóstkę. Zdaję sobie sprawę jakie tam zmiany nastały, nie po to żeby walczyć o utrzymanie, a o coś więcej. My będziemy chcieli w pewnych momentach narzucić styl, który zaszczepiliśmy w grach kontrolnych. Mam nadzieję, że to my będziemy lepiej czuli się w Kołobrzegu, gdzie będzie panować specyficzna gorąca atmosfera.

Początek spotkania o godzinie 17:00. Ze spotkania przeprowadzimy relację “radiową”. Mecz będzie można na żywo obejrzeć w WP Pilot.