Artykuł

Mirosław Jabłoński, fot. Emil Marecki

Mirosław Jabłoński, fot. Emil Marecki

M. Jabłoński: Moja wytrzymałość też się pomału kończy

24.01.16 21:30   kyn   44  

Po meczu pokazowym podczas Stomil Cup Stomil Olsztyn - Legia Warszawa rozmawialiśmy z trenerem Mirosławem Jabłońskim.

Jak Pan ocenia obecną sytuację w Stomilu?
- Nasza sytuacja jest coraz trudniejsza, ponieważ decyzje są odkładane w czasie. Chcielibyśmy wiedzieć na czym w końcu stoimy. Jeżeli nie zapadną decyzje dające nam chociaż cień szansy, że wystartujemy w rozgrywkach, to może być katastrofa.

Piłkarze, postawieni pod ścianą, wyszli z inicjatywą osobistego szukania sponsorów i plotka niesie, że mają wyniki. Jest to jakaś szansa, że powinno być lepiej?
- Niby tak, ale są to jednak sprawy indywidualne, jeżeli chodzi o zawodników. Żeby zespół przystąpił do rozgrywek, to musi mieć zabezpieczone środki na mecze u siebie i wyjazdowe. To się wiąże z hotelem, wyżywieniem. Może nie są to jakieś wielkie środki, ale są bardzo istotne. Transport, w klubie, który gra w lidze zawodowej jest nie do przyjęcia, żebyśmy gdzieś jeździli własnymi samochodami. Poza tym też trzeba mieć by własne samochody zatankować. Nie mamy płacone już ponad dwa miesiące, a nie są to zarobki kilkunastotysięczne, że można coś odłożyć, ale takie na bieżące życie. Można wytrzymać miesiąc czy półtora, ale potem jest tak ciężko, że ja się nie dziwię zawodnikom, że po prostu nie widzą tutaj szansy dla siebie i chcą stąd uciekać. Na razie udaje się ich zatrzymać, większość, ale jak długo - tego nie wiem.

Czy odbędzie się zaplanowany na przyszły weekend sparing w Łomży?
- Myślę, że się odbędzie. Nawet jeśli nie będzie dobrych wieści, to tego sparingu nie odwołamy, zagramy go.

Jak dalej z przygotowaniami?
- Trenujemy cały czas na miejscu. Mamy zabezpieczone treningi kondycyjne. Gorzej będzie z boiskami i sparingpartnerami. Mamy ich poustawianych, ale na wyjazdach. Tak się złożyło, że gramy przeważnie w środy czy soboty i u nas brakuje boiska. Zobaczymy, co będzie. W przyszłym tygodniu kolejne walne akcjonariuszy i podejmą decyzję, czy chcą mieć piłkę na poziomie pierwszoligowym, czy nie. Trzeba tu jeszcze brać pod uwagę, że my jesteśmy w stanie tą I ligę obronić, tymi siłami, które mamy w tej chwili. Jeżeli jeszcze kilku zawodników odejdzie, to może być ciężko. W tej chwili możemy utrzymać I ligę dla Stomilu i dla Olsztyna. Natomiast pozostaje jeszcze kwestia licencji. Co z tego, że utrzymamy zespół w lidze, jak możemy nie dostać licencji na kolejny sezon? Nie są to aż tak wielkie środki, by tą ligę w Olsztynie utrzymać. Gdzie indziej mają dużo większe budżety i mają problemy z utrzymaniem w lidze. My natomiast mamy problemy odwrotne.

Kolejna taka zima dla Pana w Stomilu. W zeszłym sezonie stanął Pan na wysokości zadania, teraz też Pan walczy. Nie ma Pan już trochę dosyć tych zawirowań?
- Powiem szczerze, że trochę mam. Moja wytrzymałość też się pomału kończy. Powiedziałem sobie, że nie chciałbym takiej drugiej zimy przeżywać. Powiedziałem to w czerwcu, kiedy były duże nadzieje, że sytuacja się zdecydowanie poprawi. Dlatego też pozostałem w Olsztynie na kolejny sezon. Wszyscy liczyliśmy na to, że sprawy pójdą w dobrym kierunku. W tej chwili mamy problemy nie mniejsze, a może i większe, niż rok temu.

Odszedł Dawid Szymonowicz. Poradzi sobie w Jagiellonii? Jak Pan to ocenia?
- Nie oczekujmy, że Dawid od razu znajdzie się w pierwszej jedenastce. Jagiellonia robiąc ten transfer na pewno myślała przyszłościowo. Patrząc na ich kadrę, mają zabezpieczenie, jeśli chodzi o środek pola. Natomiast przewidują tez pewnie transfery do innych klubów, więc zabezpieczają się by mieć zawodnika, który przez pół roku dostosowywał się będzie do drużyny, poznawał jej funkcjonowanie, poznawał klub. Myślę, że Dawid za pół roku powinien zgłaszać już bardzo mocne aspiracje do podstawowego składu.

Wie pan jak go zastąpić w grze Stomilu?
- Mamy to poukładane i myślę, że damy sobie radę (śmiech).

Fortuna

Tagi: Stomil Olsztyn, Mirosław Jabłoński, Dawid Szymonowicz


Komentarze

 1. 28.01.16 11:40 misiek84

  Na forum jest założony wątek z poprawioną treścią i wklejone adresy mail do wysyłania apelu do RM i PM. Wysyłać!

 2. 27.01.16 22:04 Tiger

  Ale to chyba moderator strony w kontakcie z pomysłodawcą listu powinien założyć temat i to nie na forum tylko właśnie tutaj jako główny artykuł. Osoby "trzecie" nie mają takich możliwości.

 3. 27.01.16 19:56 Emilozo

  Na forum niech ktoś założy temat, poprawi ten list i wklei adresy @. Też wyślę :) Panowie ja sobie obiecałem, że od mnie nie wyjdzie już żadna bezpośrednio inicjatywa, bo wszystko i tak robimy w większym gronie, a cały czas powtarzam, że potrzeba więcej osób do działania :)

 4. 27.01.16 17:29 HP

  Zróbmy zrzutę na wykupienie strony w GO. Zamieśćmy na niej list Darka jako ,,list otwarty'' do Prezydenta.

 5. 27.01.16 15:48 john wichura

  jan tomasz ja rozumiem że masz dobry humor awans? jak uda się zatrzymać chodż troche podstawowych piłkarzy i znajdą sie pieniadze na mecze wyjazdowe noclegi autokar itp i mirek nie powie dość tej patologi to bedzie sukces

 6. 27.01.16 15:43 john wichura

  za jednym razem ratusz załatwi nie lubianą piłke nożna i będzie mógł tłumaczyć się próbowaliśmy pomóc dostaliście szanse jako spółka nie ogarnęliście sponsora dostaliście 500 tyś na start top nie nasza winna a wyborach w 2018 r obieca się irlandie i cud sportowy i będą głosować na beton inwestycje

 7. 27.01.16 15:42 Jan Tomasz

  Tak sobie myślę co by sie stalo w przypadku awansu. Z jednej strony 10 mln pozwoli na spłatę dlugow i spokojny byt bez szaleństw. O zawodników nie ma co sie martwic bo ekstraklasa to nobilitacja i najlepsi z 1 ligi z chęcią pograją za 10-15 tys miesięcznie. No ale jak większość akcji ma miasto i wstawia swoich do zarządu i rad nadzorczych to znów Stomil rozkradną. Na razie można by bylo grać w Ostródzie i systematycznie budować stadion. Nawet za kasę Canal tylko. Pytanie czy postawić wszystko na jedna kartę i walczyć o awans bo to jedyne wyjście. Ale wtedy wilki miejskie rzuca sie na kasę. Czy dograć oparami i czekać nie wiadomo na co.

 8. 27.01.16 15:39 john wichura

  żeby klub sam wykrwawił się powołano prezesa który poza potrzebuje czasu nic nie robi aż piłkarze sami odejda lub klub nie dostanie licencji na 1 lige a pózniej może usprawiedliwić się próbowałem pomóc i nie bedzie trzeba do klubu dokładać zł sprytny plan

 9. 27.01.16 14:51 ww

  Ale generalizujesz, samochody tez zabijają ludzi i co, też wina Grzymowicza? On mógł zniszczyć ten klub rundę temu czemu wtedy tego nie zrobił, czemu miał zwlekać do teraz, czy do kolejnej rundy? W naszej kwestii się nic nie zmienii, dogramy do końca rundy oparami i miedziakami, w lato rozjadą się wszyscy i taki będzie finał. Z pustego to i salomon nie naleje.

 10. 27.01.16 13:25 dzbs

  No to prezydenciku brawo. Pierw uśmiercasz STOMIL a teraz twoje tramwaje zabijają ludzi.... Może Masz więcej trafnych pomysłów????

 11. 27.01.16 12:56 Tiger

  Podajcie konkretną treść listu od A do Z i mail lub też więcej adresów na jaki wysyłamy i ruszamy z tematem, nie ma na co czekać, kolejni piłkarze odchodzą.

 12. 27.01.16 12:38 dzbs

  Od poniedziałku jestem na miesięcznym urlopie więc z chęcią pomogę

 13. 27.01.16 11:40 misiek84

  Pomysł Darka - rewelacja! Jedno co zmieniłbym w dotychczasowym myśleniu wszystkich a propos zbierania podpisow pod wydrukowanym listem. Szkoda czasu, żeby czekać. Jak zwykle nie będzie komu tego zrobić, znowu wszyscy chętnie jak ktoś zorganizuje - na koniec będą pretensje do Emila, że to on powinien itp itd. Wiecie co trzeba zrobić - wysłać maile. Tak tylko tyle i aż tyle. Każdy z nas siedzi przy necie - akcję w łatwy sposob można rozpropagować w sieci poprzez stronę kibicowską i klubową, facebooka, twittera, lokalne media. Prosty komunikat - zależy Ci na klubie, wyślij mail o poniższej treści:’ tu np. propozycja Darka’ do Prezydenta, Rady Miasta, i do wszystkich innych, ktorzy mogą coś zdziałać. Gdzie znaleźć maile? Proszę: http://bip.olsztyn.eu/bip/dokument/306492/rada_miasta_kadencja_2014_2018/ Jest w Olsztynie komisja Sportu i Rekreacji, ktora de facto za to odpowiada: http://bip.olsztyn.eu/bip/dokument/307441/komisja_sportu_i_rekreacji/ Jest komisja budżetowa: http://bip.olsztyn.eu/bip/dokument/307439/komisja_budzetu_i_finansow_funkcjonujaca_od_19_01_2015r_/ Tu kontakt do Prezydenta: http://bip.olsztyn.eu/bip/dokument/16681/prezydent_miasta/ Jego zastępcy: http://bip.olsztyn.eu/bip/dokument/307733/zastepcy_prezydenta_w_latach_2014_2018/ Skarbnik Miasta: http://bip.olsztyn.eu/bip/dokument/16772/skarbnik_miasta/ To tyle co znalazłem na szybko - łatwo można wkleić treść maila, adresatow i słać - tak z Olsztyna, jak i ze wszystkich innych miejsc świata, nie ma wymowek typu jestem na emigracji w UK, USA czy RPA - każdy może wysłać i każdy może coś zrobić od siebie - może wtedy ludzie odpowiedzialni za obecny stan zrozumieją, że wyborcy patrzą Im na ręce, a Stomil to nie tylko klub i piłkarze, a tysiące ludzi zainteresowanych dobrem tak Ich ukochanego Klubu jak i Miasta!

 14. 27.01.16 10:59 Emilozo

  Jak w piątek nic się nie wyjaśni, to można wydrukować list i w poniedziałek zebrać się w klubie podpisać i zanieść. Ktoś chętny na koordynatora akcji?

 15. 27.01.16 09:16 dzbs

  Emilozo może czas na Twoje zdanie na temat tego listu????

 16. 26.01.16 23:32 marekS

  A moze ktos wie i przedstawi mi namiary na telewizje Polska zeby naglosnic sprawe jaka maja nasi politycy tego miasta do Najwazniejszego klubu w regionie. Chetnie sie tym zajme.

 17. 26.01.16 22:57 Tiger

  Ten list to dobry pomysł, faktycznie każdy z nas mógłby się pod nim podpisać i wtedy to wysłać oraz opublikować.

 18. 26.01.16 21:34 Eduardo

  Napisane Pierwsza Liga, aż się wzruszylem. Pozdro☺

 19. 26.01.16 20:58 rekinolo

  Darek dzięki. Znalazłem w sieci www.petycjeonline.com może tam warto spróbować. Plus jest taki, że wtedy wpisać się mogą osoby spoza Olsztyna. Do mediów można wtedy przesyłać link. Nie wiem jak to wygląda, ale może ktoś jest z Was bardziej ogarniety ode mnie ☺

 20. 26.01.16 20:38 john wichura

  list w miare sensowny teraz trzeba dobrze go rozprowadzić w gazecie olsztynskiej, gazecie wyborczej, kurier olsztynski, radio olsztyn, radio eska, niech mieszkańcy olsztyna zobacza jaka patologia panuje w olsztynie co robi się z sportem

 21. 26.01.16 20:28 Darek

  Moim zamysłem bardziej jest, żeby ewentualny list ze wszelkimi modyfikacjami jakie chcecie zrobić napisać na papierze "kibicowskim". Nie chodzi o to, że Darek pisze sobie list, a że piszemy to MY- kibice. Nie jedna osoba, a cała rzesza fanów. Tak więc zwracam się do chłopaków ze Stowarzyszenie czy jest możliwość wbicia tekstu na jakiś oficjalny papier i nadania biegu sprawie. Jak mówię. Z tym co napisane można zrobić wszystko, zmodyfikować, jak popadnie, aby był efekt...

 22. 26.01.16 20:11 lechita

  Darek jesteś wielki, jesteś chłopie moim guru. Slij ten list gdzie tylko chcesz. Zajebiście napisane, trzeba po wysyłać wszędzie gdzie się da, do telewizji radia, naglosnic to na maksa. Kurde chłopaki jakbyśmy się wszyscy zebrali to zrobilibysmy niezły marketing

 23. 26.01.16 20:04 Jan Tomasz

  Skrzynkę. E-mailową preziowi trzeba zapchać tym listem. Niech wszyscy z całego świata mu wysyłają ten list na skrzynkę służbową.

 24. 26.01.16 19:43 Kamyk

  Super list! Dodalbym info tez o wielu kibicach nie mieszkajacych na stale w Olsztynie, a w innych miastach Polski i zagranica, ktorzy nigdy nie przestaną kibicować Dumie Warmii! A jest nas sporo.

 25. 26.01.16 19:04 Krzycho

  Darek myślę że nie potrzeba nic dodawać, ja mam jeszcze taki pomysł żeby ten tekst zamieścić na stronie do wydruku, oczywiście za zgodą redakcji Stomil Olsztyn.pl , aby każdy mógł wydrukować i zebrać kilka podpisów w swoim bloku ,osiedlu ,pracy itd, tak aby nie był to list jednego kibica.

 26. 26.01.16 18:28 Darek

  Panowie proponuję (nie wiem co Wy na to) opublikować list do Prezydenta i Rady MIasta. Napisałem coś takiego na poczekaniu. Zrzekam się praw autorskich, więc jeżeli jest możliwośc wysłania takiego listu przez KIBICÓW to ślijmy. Wrzucam tutaj by każdy się odniósł, może coś dopisał. Co Panowie na to? Szanowny Panie Prezydencie, z wielkim smutkiem i przerażeniem obserwujemy, jak po raz kolejny nasz ukochany klub - będący Dumą Warmii i chlubą miasta Olsztyna zmierza ku upadkowi, a to wszystko od "oknem" Pana Prezydenta. To My kibice naszego Klubu, którego głównym udziałowcem jest Miasto Olsztyn głosowaliśmy na Pana w wyborach samorządowych widząc w Pana osobie, człowieka któremu dobro klubu o 70-letniej historii jest na sercu. To My kibice obdarzyliśmy Pana zaufaniem i teraz to My kibice oczekujemy z Pana strony pomocy w ratowanie naszego klubu. Klubu, który przynosi chlubę nie tylko nam, ale przede wszystkim naszemu miastu. Każdy występ Stomilu na arenie centralnej (a takową są I-ligowe rozgrywki administrowane przez Polski Związek Piłki Nożnej) to promocja Olsztyna, a promocja przez sport jest bardzo wymierna. Stomil Olsztyn to nie tylko piłkarze seniorzy, trenerzy, działacze. Stomil Olsztyn to przede wszystkim młodzi adepci sztuki piłkarskiej, którzy mimo braku w naszym mieście bazy treningowej z prawdziwego zdarzenia, chcą grać w Stomilu. Pytanie dlaczego? A no dlatego, że Stomil to Olsztyn, a Olsztyn to Stomil. Dla młodego człowieka gra w Stomilu stanowi cel (marzenie) do którego ciężką pracą dąży. Stomil to także my Panie Prezydencie - kibice. My kibice, czyli i uczniowie i studenci i lekarze, prawnicy, nauczyciele, stolarze, hydraulicy … Wszyscy mieszkańcy Olsztyna. Stomil to nasza miłość, a przywiązanie do barw klubowych w wielu przypadkach przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i nie inaczej jest w Olsztynie. My kibice, którzy co sobotę zbieramy się na stadionie we wspólnym celu. Celu, który nas łączy pomimo różnego wieku, różnych charakterów, poglądów ect. Pomimo różnic łączy nas jedno. Łączą nas barwy biało- niebieskie, barwy Naszego ukochanego klubu. A Stomil to 70 lat pięknej historii, wzlotów i upadków. To jedyny klub z naszego województwa, który występował przez 8 sezonów na boiskach ekstraklasy. To klub, którego barwy zakładało wielu znanych piłkarzy. To klub, który wyszkolił kilku reprezentantów Naszego kraju. To klub, który potrzebny jest naszemu miastu, tak samo jak Miasto potrzebne jest Stomilowi. To klub, który po upadku w 2002 roku nakładem siły wielu osób i pasjonatów powstał z kolan, by dziś mimo wielu przeciwności losu (braku finansów, bazy treningowej, stadionu) uznawany był za czołowy klub I-ligi z szansą na awans do ekstraklasy. Panie Prezydencie jako kibice Stomilu, mieszkańcy Olsztyna, ale i Pana wyborcy apelujemy o zaangażowanie w ratowanie klubu. Zaangażowanie Pana i Rady Miasta Olsztyna. Zjednoczmy się wszyscy - dla dobra nas samych, dla dobra mieszkańców Olsztyna, dla dobra Stomilu. W naszym mieście nie ma już Łączności Olsztyn, nie ma Budowlanych Olsztyn, więc ratujmy Stomil, by za rok do grona ww. klubów nie dodać jeszcze jednego. Ponowny upadek klubu sprawi, że staniemy się białą plamą na mapie Polski.

 27. 26.01.16 15:10 john wichura

  warto zapytać też władze co z boiskiem przy sybiraków które wygrało jako inwestycja obywatelska czyżby aż tak nie chcą piłki w olsztynie że blokują inwestycje pod która podpisało się 4/5 tys mieszkanców

 28. 26.01.16 15:06 Krzycho

  Przydał by się list otwarty do UM i UW z zapytaniem o przyszłość bazy treningowej i piłki w Olsztynie i dziwi mnie że środowisko piłkarskie takowego nie wystosuje.

 29. 26.01.16 14:46 john wichura

  gdyby udało się zorganizować marsz to władze może bardziej obawiali się wyborów w 2018 roku, nie zależy kibicom to tym bardziej im można więcej betonu od szwagra zamówić poczekajmy do końca miesiaca co wymyśla przystawki z ratusza

 30. 26.01.16 14:22 ww

  była okazja do pokazania sie na StomilCupie, jak błyo chyba nie musze przypominac?

 31. 26.01.16 10:27 dzbs

  Posądzicie mnie o monotematyczność ale k....a zróbmy ten marsz. To nic nas nie kosztuje. Ruszyć dupy z domu!!!!!!! Najlepiej psioczyć przy klawiaturze

 32. 26.01.16 09:47 krzyżak

  Do końca nie wiemy jak jest z tym poszukiwaniem sponsora. Ale na pewno piłkarze, znajdując w sumie 8 sponsorów dla siebie pokazali, że jak sie chce to można. I niestety ten fakt stawia Prezesa Borkowskiego w złym świetle (nie mówię, że nic nie robi i jest zły ale jak widać można coś zrobić). Oby to socios powstało, i żebyśmy jako kibice-członkowie mieli realny wkład w politykę klubu. Bo obecnie dla Klubu najgorsza jest niewiedza i ogrom niedopowiedzeń oraz plotek przez to powodowanych

 33. 26.01.16 09:30 john wichura

  prezydent i jego otoczenie powołał odpowiednich osoby żeby nie było 1 ligi po czasie bedzie tłumaczenie trudno nie udało się bedziemy robić żeby 1 liga szybko wróciła

 34. 26.01.16 08:03 lechita

  Borkowski został wybrany przez akcjonariuszy tak, czyli prezydenta. No to ludzie grzymkowi pasuje taki człowiek co nic nie robi. A do tych ludzi co stawiają mi negatywy. Bujajcie się ludzie prezydenta, wam też nie zależy na klubie i dlatego takie głupoty wypisujecie

 35. 26.01.16 07:28 Fanatyk_OKS

  Doczytaj odnośnie tego twoim zdaniem "nieprzygotowania". Tłumaczył nie będę.

 36. 26.01.16 06:58 stomil 14/88

  Wichura to już nie jest stowarzyszenie i prezes nie może sobie odejść. To już jest spółka akcyjna i prezesa mogą odwołać akcjonariusze a dziwne skoro jest taki słaby to dla czego go nie odwołują. A może ty złóż wniosek do zarządu na stanowisko prezesa. To tylko winna prezydenta który ma nasz klub w dupie.

 37. 26.01.16 06:38 Fanatyk_OKS

  Wichura doczytaj a potem komentuj

 38. 25.01.16 23:11 john wichura

  jeżeli borkowski i szwed znowu na walne przyjadą nie przygotowani to trzeba podziękować i wysłać do gogławek i indi nie można takiej amatorki tolerować

 39. 25.01.16 22:39 SzEFoo

  Ciekawa lektura dla przeciwników Borkowskiego http://www.olsztyn.com.pl/artykul,piotr-tyszkiewicz-dorotowo-3-e-stomil-cup-otworzy-oczy-naszym-politykom,20265.html ... Jakby była taka osoba co ma kontakty ze sponsorem strategicznym, który chciałby wejść w Stomil to na pewno by przejęła prezesurę w Stomilu, ale takowej nie było i ciężko będzie żeby się znalazła, więc nie wiem po co tyle jadu. Nadzieja we władzach miasta, która tylko czeka na to żeby zatopić Stomil grając co rundę na czas w podejmowaniu ważnych decyzji.

 40. 25.01.16 18:45 lechita

  Borkowski rób rząd wypad stąd, skoro piłkarze znaleźli sponsorów a ty z tym pożal się Boże szwedem znajdujecie tych co nic nie dają to wypad

 41. 25.01.16 16:02 john wichura

  szacunek mirek za prace ale borkowski i szwed powinni dawno wypie..... z klubu szukaja aby nie znaleśc przypadek? piłkarze w kilka dni ogarneli, mam nadzieje ze na walnym nastapią duże zmiany i przystawki z ratusza nie bedą mieszać

 42. 25.01.16 12:31 dzbs

  Trenerze należy Ci się pomnik za wytrwałość. Bez Ciebie już dawno by nie było 1 ligi. Niech pseudo prezydent się wstydzi że blokuje w działaniach taką świetną ekipę

 43. 25.01.16 12:05 Wielki Stomil

  takiego trenera Stomil niemial dawno ale i trafil naprawde fajna ekipe ktora pokazuje naprawde przywiazanie do barw, szkoda ze niemaja normalnych warunkow do trenowania bo mysle ze ten lub kolejny sezon bylby przelomowy i walka o ekstraklasa. Szacunek sie nalezy dla calej druzyny i sztabu

 44. 25.01.16 09:49 S.M.P.

  Z zawodowego punktu widzenia aż dziw bierze że tak kompetentny i profesjonalny trener musi się też męczyć w tym "bagnie". Myślę że gościu jest w trójce najlepszych managerów I ligi i powinien walczyć o awans w "poukładanym" mieście.

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!