Relacja z meczu Stomil Olsztyn - GKS Jastrzębie

ż Filip Szabaciuk
ż Bartosz Waleńcik
kartki Dawid Witkowski ż
Kacper Zych ż
Bramki Stomil Olsztyn: 39. Jakub Mądrzyk - 14. Filip Szabaciuk (46, 66. Dawid Kalisz), 4. Igor Kośmicki, 25. Hubert Sadowski, 26. Bartosz Waleńcik, 50. Michał Karlikowski (46, 11. Filip Wójcik) - 6. Sebastian Szypulski (65, 7. Hubert Krawczun), 8. Maciej Spychała, 15. Shun Shibata, 10. Karol Żwir (65, 20. Werick Caetano) - 9. Piotr Kurbiel (75, 77. Bartosz Florek).
GKS Jastrzębie : 12. Michał Antkowiak - 11. Dariusz Kamiński, 7. Przemysław Lech, 4. Sebastian Golak, 17. Dawid Witkowski, 27. Bartosz Boruń - 23. João Guilherme, 24. Daniel Szymczak (61, 20. Szymon Gołuch), 10. Farid Ali - 19. Kacper Zych (81, 73. Tymon Kłosowicz), 21. Daniel Stanclik.
Szczegóły Sędziował: Łukasz Ostrowski (Szczecin).
Widzów: 1619 (w tym 0 gości).

Piłkarze Stomilu Olsztyn nie zwalniają tempa. Olsztynianie pokonali na własnym stadionie 2:0 GKS Jastrzębie i są od 13. spotkań niepokonaną ekipą w II lidze. Podopieczni Szymona Grabowskiego tracą tylko jeden punkt do drugiej miejsca i cały czas są w grze o bezpośredni awans do I ligi.

Szymon Grabowski w porównaniu z ostatnim zwycięskim meczem z Pogonią Siedlce (4:0) dokonał tylko jednej zmiany. W miejsce Huberta Krawczyna od pierwszej minuty zobaczyliśmy Sebastiana Szypulskiego. Cały czas z powodu urazów nie mogą grać Lukáš Kubáň, Mateusz Maćkowiak oraz Marcin Stromecki. Na ławce rezerwowych zasiadł m.in. powracający po urazie Filip Wójcik.

Mecz rozpoczął się od badania się obu zespołów, ale to Stomil miał optyczną przewagę. Kilka stałych fragmentów nie przyniosło jednak zmiany wyniku. W 9. minucie Duma Warmii powinna wyjść na prowadzenie, po fajnej akcji Karola Żwira i Sebastiana Szypulskiego. Ten ostatni oddał strzał, który po rykoszecie przeszedł ponad bramką GKS-u.

Mecz się wyrównał i swoich szans zaczęli szukać goście. Defensywa olsztynian grała jednak bez zarzutu. W 25. minucie Piotr Kurbiel ładnie poszedł prawą stroną, dośrodkował a tam piłkę głową do siatki, w ekwilibrystyczny sposób, skierował Karol Żwir. Wydawało się, że akcja jest stracona, ale kapitan Stomil oddał precyzyjny strzał i ucieszył zgromadzoną publiczność zgromadzoną na stadionie przy al. Piłsudskiego 69a.

W końcówce pierwszej połowy goście rzucili się do odrabiania strat, nie potrafili jednak dojść do klarownej sytuacji. Do końca pierwszej części gry wynik nie uległ zmianie.

W przerwie Szymon Grabowski zmienił ukaranych w pierwszej połowie żółtymi kartkami Filipa Szabaciuka i Michała Karlikowskiego, a w ich miejsce pojawili się Filip Wójcik i Dawid Kalisz. Drugą połowę z większym animuszem rozpoczęli goście. Znów dobrze funkcjonowała olsztyńska obrona. Olsztynianie szukali okazji w atakach skrzydłami, ale nie mogli przebić się przez dobrze ustawioną defensywę GKS-u. W 59. minucie goście mogli wyrównać, jednak strzał Aliego Farida z dystansu zatrzymał się na poprzeczce.

Stomil miał też kilka szans po stałych fragmentach, min. Piotr Kurbiel trafił wprost w bramkarza po rzucie rożnym bitym przez Shuna Shibatę. W 75. minucie olsztynianie przeprowadzili zabójczą kontrę lewą stroną. W pole karne zagrywał Wercik Caetano, strzelał Kurbiel, a odbitą przez bramkarza piłke do bramki skierował Hubert Krawczun.

Stomil miał jeszcze kilka dobrych okazji do podwyższenia prowadzenia, strzał Wójcika przeszedł minimalnie ponad poprzeczką, Spychała przestrzelił z wolnego.

Stomil zanotował drugie zwycięstwo z rzędu przed własną publicznością. Jakub Mądrzyk zaliczył 11 czyste konto w tym sezonie. Wygrana przedłuża serię meczów bez porażki do 13, co w XXI wieku miało ostatnio miejsce w sezonie 2005/2006.

- Przygotowując się do tego spotkania wiedzieliśmy jak ciężki pojedynek nas czeka, przede wszystkim walka w powietrzu, aspekty fizyczne i myślę, że dobrze odrobiliśmy zadanie - powiedział po meczu Szymon Grabowski, trener Stomilu. - Niekoniecznie realizowaliśmy to przez dłuższy fragment gry. Pewne momenty, szczególnie w pierwszej połowie, mieliśmy dobre. Sebastian Szypulski strzelał nad poprzeczką i drugi moment to gol po bardzo sprawnej akcji całego zespołu. Za mało tego tego było, bo za bardzo oddaliśmy grze w powietrzu. Były momenty z którymi nie potrafiliśmy sobie poradzić, szybko sprowadzić piłkę do ziemi. W drugę połowę weszłiśmy słabiej, bo na zbyt dużo pozwoliliśmy gościom i nadal te piłki były wystrzeliwane w nasze pole karne. Kolejny raz trzeba pochwalić chłopaków za to jak się organizujemy, jak odpowiedzialnie gramy. Do dalszej pracy są aspekty jeżeli chodzi o utrzymanie się przy piłce czy rozegranie piłki po przechwytach. Wynik jest bardzo fajny, wszystko układa się po naszej myśli, ale nie popadamy w hurraoptymizm. Z pokorą pracujemy i nasze mankamenty będziemy się starali przekuć w pozytywy.

W kolejnym spotkaniu Stomil Olsztyn zagra na wyjeździe z rezerwami ekstraklasowego Śląska Wrocław. Początek spotkania zaplanowano na sobotę (22 kwietnia 2023 roku) o godzinie 13:00.

Relacja live Ostatnia aktualizacja: 08:56:03

94' Koniec meczu.
91' 3 minuty doliczone
86' Spychała z wolnego ponad bramką. 1
81' Boisko opuszcza Zych, w jego miejsce Kłosowicz 68
79' Wójcik ładnie ale tylko w poprzeczkę. 1
77' Żółtą kartką ukarany Zych 68
76' Boisko opuszcza Kurbiel , w jego miejsce Florek. 1
75' GOL!!! Hubert Krawczun! 1
74' Rzut rożny dla drużyny Jastrzębia, wybija Kośmicki. 68
73' Stomil zbyt głęboko wycofany, notuje też sporo strat w środku pola. 1
67' Rzut rożny dla Stomilu, strzał Kurbiela wprost w bramkarza. 1
65' Boisko opuszczają Szypulski i Żwir , w ich miejsce Krawczun i Caetano. 1
63' Rzut wolny, dośrodkowanie pewnie łapie Mądrzyk. 68
61' Boisko opuszcza Szymczak , w jego miejsce Gołuch. 68
58' Poprzeczka po strzale z dystansu! 68
54' Rzut rożny dla drużyny z Jastrzębia, wybijamy po zamieszaniu. 68
50' Strzał gości po rajdzie prawą stroną blikuje Sadowski. 68
46' Gramy!
46' Boisko opuszczają Szabaciuk i Karlikowski , w ich miejsce Filip Wójcik i Dawid Kalisz. 1
45' Koniec pierwszej połowy.
43' 1 minuta doliczona
43' Rzut wolny po faulu Spychały, strzał wprost w ręce Mądrzyka. 68
38' Rzut rożny dla drużyny GKS-u, dobrze wybija Sadowski. 68
37' Żółtą kartką ukarany Dawid Witkowski. 68
35' Żółtą kartką ukarany Szabaciuk.
33' Żółtą kartką ukarany Michał Karlikowski. 1
31' Strzał Przemysława Lecha obok bramki. 68
30' Niezła akcja Stomilu, Kurbiel znów dośrodkowuje, na spalonym Żwir. 1
25' Karol Żwir strzela bramkę głową po dośrodkowaniu Kurbiela! 1
23' Jastrzębie w wysokim pressingu, nie możemy wyjść spod pola karnego.
22' Dwie próby strzału jastrzębian, bez zmiany wyniku. 68
20' Rzut rożny dla drużyny GKS-u, bez zagrożenia. 68
19' Wolny z lewej strony pola karnego, wybijamy na róg. 68
11' Faul na Karlikowskim, Spychała dośrodkowuje, wybijają obrońcy. 1
9' Strzał Szypulskiego minimalnie ponad bramką. 1
7' Rzut rożny dla Stomilu, Maciej Spychała, strzał Waleńcika obroniony. 1
7' Szypulski faulowany w środkowej strefie. 1
3' Dobra akcja prawą stroną, zablokowana jednak przez defensywę gości. 1
1' Gramy!
Mecz sędziować będzie Łukasz Ostrowski z Szczecina.
W pierwszym meczu tego sezonu Stomil zremisował na wyjeździe 1:1 z GKS-em Jastrzębie.
Piłkarze obydwu drużyn na rozgrzewce.
Na rozgrzewce także bramkarze GKS-u Jastrzębie. 68
Trener Szymon Grabowski zdecydował się na jedną zmianę w porównaniu z ostatnim meczem. W miejsce Huberta Krawczuna zobaczymy Sebastiana Szypulskiego. 1
Nasi bramkarze są już na rozgrzewce. 1
Z powodu kontuzji zagrać nie mogą Lukáš Kubáň, Mateusz Maćkowiak oraz Marcin Stromecki. 1
Na ławce rezerwowych są: Konrad Syldatk, Hubert Krawczun, Filip Wójcik, Werick Caetano, Łukasz Borkowski, Dawid Kalisz, Bartosz Florek, Kacper Kondracki. 1
Wyjściowa jedenastka Stomilu: 39. Jakub Mądrzyk - 14. Filip Szabaciuk, 4. Igor Kośmicki, 25. Hubert Sadowski, 26. Bartosz Waleńcik, 50. Michał Karlikowski - 6. Sebastian Szypulski, 8. Maciej Spychała, 15. Shun Shibata, 10. Karol Żwir - 9. Piotr Kurbiel. 1
Początek meczu o godzinie 15:00.
Witamy ze stadionu przy Al. Piłsudskiego 69a!

W niedzielę (16. kwietnia 2023 roku) rozpędzony Stomil podejmie na własnym boisku GKS Jastrzębie. Olsztynianie chcą podtrzymać dobrą serię i zgarnąć kolejny komplet punktów przed własną publicznością. Stomil od 12. spotkań w II lidze jest niepokonany. Początek meczu o godzinie 15:00.

Podopieczni trenera Szymona Grabowskiego po 26. kolejkach są na trzecim miejscu w tabeli, z dorobkiem 44 punktów, a do miejsca premiowanego awansem tracą tylko jedno oczko. Seria 12 meczów z rzędu bez porażki stawia ekipę Dumy Warmii w roli bezsprzecznego faworyta niedzielnego starcia. W ostatniej kolejce olsztynianie wysoko pokonali przy Piłsudskiego (4:0) Pogoń Siedlce, po trafieniach Piotra Kurbiela, Karola Żwira, Macieja Spychały i Shuba Shibaty. Stomil miał w tym meczu dwa rzuty karne i dwa pewnie wykorzystał (Kurbiel i Shibata) a 10. czyste konto w sezonie zachował Jakub Mądrzyk.

Ostatni raz podopieczni Szymona Grabowskiego przegrali na początku października 2022 roku, a miało to miejsce w Puławach (1:2) z miejscową Wisłą. Od tamtego meczu do końca zeszłego roku Stomil zanotował same zwycięstwa, początek tego roku to była seria remisów, ale w końcu zaczęły się także pojawiać zwycięstwa, co sprawiło, że biało-niebiescy znajdują się na trzeciej pozycji w tabeli i wyżej w tabeli byli tylko raz po dwóch kolejkach, kiedy to zajmowali pozycję wicelidera.

- Myślę, że jesteśmy na takim etapie, że cieszymy się, że już w niedzielę możemy rozegrać kolejne spotkanie i powalczyć o kolejne trzy punkty - mówi Szymon Grabowski, trener Stomilu. - Wszyscy już mocniej patrzą w tabelę, z racji tego, że rozgrywki wejdą w decydującą fazę. Zdajemy sobie z tego sprawę, ale tu nic nie zmieni naszego podejścia do końcówki sezonu. Wiedzieliśmy, że punktując w każdym kolejnym meczu, zbliżymy się do czołówki i do samego końca będziemy w grze.

Klaruje się sytuacja kadrowa Stomilu. Filip Wójcik wrócił do treningu z pełnymi obciążeniami, bliski tego jest też Mateusz Maćkowiak. Nikt w zespole nie pauzuje za kartki. Cały czas kontuzje leczą Lukáš Kubáň oraz Marcin Stromecki.

Do Olsztyna przyjedzie dobrze znany rywal, bo z GKS-em Jastrzębie, Stomil rywalizował w ostatnich latach na boiskach I ligi. I tej rywalizacji nie wspomina zbyt dobrze, bo mniej więcej roku temu olsztynianie przegrali u siebie z GKS-em 0:3 i m.in. przez tę porażkę Stomil zleciał do II ligi. W rundzie jesiennej Stomil na wyjeździe w Jastrzębie zremisował 1:1, będąc jednak zespołem lepszym od rywali i tam niewiele zabrakło do zwycięstwa.