ż Marcin Stromecki
kartki Łukasz Budziłek ż
Kacper Wełniak ż
Marcel Gąsior ż
Bramki Stomil Olsztyn: 39. Jakub Mądrzyk - 14. Filip Szabaciuk (62, 50. Michał Karlikowski), 4. Igor Kośmicki, 25. Hubert Sadowski, 26. Bartosz Waleńcik, 11. Filip Wójcik - 7. Hubert Krawczun (73, 77. Bartosz Florek), 15. Shun Shibata, 28. Marcin Stromecki, 20. Werick Caetano (62, 6. Sebastian Szypulski) - 9. Piotr Kurbiel (87, 10. Karol Żwir).
Motor Lublin: 53. Łukasz Budziłek - 17. Filip Wójcik, 25. Bartosz Zbiciak, 18. Arkadiusz Najemski, 15. Jakub Staszak - 26. Michał Król (68, 22. Kamil Wojtkowski), 55. Marcel Gąsior (59, 34. Wojciech Reiman), 73. Jakub Lis (69, 13. Mikołaj Kosior), 10. Rafał Król, 77. Piotr Ceglarz (73, 27. Dawid Kasprzyk) - 19. Kacper Wełniak.
Szczegóły Sędziował: Szymon Lizak (Poznań).
Widzów: 1300.

Piłkarze Stomilu Olsztyn wrócili do strefy barażowej. Stało się tak po wygranej z Motorem Lublin. Podopieczni Szymona Grabowskiego są niepokonani od 10 spotkań w rozgrywkach II ligi.

Olsztyński szkoleniowiec musiał nagimnastykować się przy ustalaniu wyjściowej jedenastki, bo w tygodniu wypadło mu kilku zawodników. W spotkaniu nie zobaczyliśmy chorującego Macieja Spychały, na ławce zasiadł Karol Żwir, który również w ostatnim czasie mocno chorował. Kapitanem w jego miejsce był w tym meczu Bartosz Waleńcik. Na treningu po zderzeniu z kolegą urazu nabawił się Lukáš Kubáň i jego również zabrakło w składzie. Od pierwszej minuty na murawę wybiegł Filip Szabaciuk, Filip Wójcik został przesunięty na lewe wahadło. Po karze za żółte kartki wrócił do gry Hubert Krawczun. W Motorze od początku wystąpił były zawodnik Stomilu Jakub Stasiak, a na ławce zasiadł Wojciech Reiman.

Początek meczu wyraźnie był na korzyść gości, którzy wykazywali większą ochotę do gry i długimi fragmentami nie wypuszczali Stomilu z własnej połowy. Gospodarze obudzili się dopiero koło 20. minuty. Najpierw Filip Wójcik strzelał niecelnie po rzucie wolnym, potem Werick Caetano po składnej akcji z Wójcikiem oddał strzał wprost w bramkarza. W końcu ponownie Wójcik pobiegł lewym skrzydłem, zagrał do środka w pole karne i tam z bliskiej odległości piłkę do siatki wpakował Hubert Krawczun w 26. minucie. Kilka minut później jeszcze ładnie z dystansu uderzał Wójcik, jednak Łukasz Budziłek był na posterunku. Do końca I połowy wynik nie uległ zmianie.

Druga odsłona znów przyniosła ataki Motoru, Stomil z rzadka próbował konstruować akcje zaczepne. W 52. minucie kibice Stomilu zadrżeli, bo po wślizgu Szabaciuka zawodnik gości padł w plu karnym, jednak arbiter nakazał rozpoczęcie gry od bramki. Stomil szukał okazji w szybkich atakach, jednak w poczynania zawodników Szymona Grabowskiego wkradało się za dużo niedokładności. W 72. minucie powinno być 2:0, jednak po dobrej indywidualnej akcji zmiennik Sebastian Szypulski źle trafił w piłkę, która przeleciała daleko obok bramki Motoru. W końcu ziściły się pragnienia fanów Dumy Warmii. Po zagraniu z prawej strony Shuna Shibaty z rzutu rożnego i zamieszaniu w polu karnym pięknym strzałem po długim rogu popisał się Igor Kośmicki i podwyższył prowadzenie. W 86. minucie sędzia podyktował rzut karny dla gości, który na bramkę kontaktową pewnie zamienił Rafał Król. Do końca spotkania Motor nie był wstanie doprowadzić do remisu i po ostatnim gwizdku sędziego zapanowała wielka radość na stadionie przy al. Piłsudskiego 69a.

- Jestem zadowolony bo mam z czego - powiedział po meczu Szymon Grabowski, trener Stomilu. - Jestem zadowolony, że mam sztab ludzi, którzy mi pomagają w codziennej pracy, może nie jest nas jedenastu, nie jest to wygórowana liczba. Ten mecz pokazał, że pomysłem, rozczytaniem przeciwnika zdaliśmy egzamin. Ten mecz wyglądał tak jak chcieliśmy, tak jak nakreśliśmy to drużynie. Piłkarze w 90. procentach realizowali założenia, jestem z tego bardzo zadowolony i dzięki temu wygraliśmy. Z przebiegu meczu Motor więcej utrzymywał się przy piłce, grał w ataku pozycyjnym, ale chcieliśmy im oddać tę piłkę i skutecznie ją przejmować. Posiadanie zupełnie nie przełożyło się na sytuacje. My ich mieliśmy więcej w tym meczu. Szkoda, że tylko dwie strzeliśmy. Motor poważnie zagraż nam tylko raz, gdzie Jakub Mądrzyk wybronił 200-procentową sytuację. Tak Motor praktycznie bez uderzenia, bo nie liczę tych wrzutk w pole karne, tego zamieszania, bo tak ukierunkowaliśmy rywala. Wideo pokazuje jak dobrze radziliśmy sobie w polu karnym. Jestem dumny z moich piłkarzy, bo to wyglądało tak jak powinno wyglądać.

Dzięki zwycięstwu Stomil wskoczył na 6. miejsce w tabeli II ligi i tym samym cały czas jest w walce o awans do I ligi. W piątek (31. marca) Stomil zagra na wyjeździe w Kaliszu z KKS-em 1925.

Relacja live Ostatnia aktualizacja: 13:54:57

103' Koniec meczu. Mamy trzy punkty!!!
101' Czerwona kartka dla asystenta Motoru i dla Zbyszka Małkowskiego.
100' Wielka spina przy linii bocznej, Stomilowcy nie dają sobie dmuchać w kaszę!!!!
99' Żółtą kartką ukarany dla Króla za próbę wymuszenia rzutu karnego 88
90' 7 minut doliczone
87' Boisko opuszcza Kurbiel, w jego miejsce Żwir. 1
86' Rafał Król pewnym wykonawcą. 88
85' Karny dla Motoru 88
79' Jest!!!!2:0 Igor Kośmicki.
73' Boisko opuszcza Wełniak , w jego miejsce Kasprzyk. 88
72' Boisko opuszcza Krawczun , w jego miejsce Florek. 1
72' Świetna akcja Stomilu, Szypulski jednak obok bramki. 1
72' Uderzenie Staszaka oonad bramką 88
70' Świetny powrót Wójcika przy kontrze Motoru. 1
69' Boisko opuszcza Michał Król , w jego miejsce Wojtkowski. 88
69' Boisko opuszcza Lis, w jego miejsce Kosior. 88
65' Rzut rożny dla drużyny Motoru, bez konsekwencji. 88
64' Żółtą kartką ukarany Sadowski. 1
64' Żółtą kartką ukarany Wełniak. 88
63' Żółtą kartką ukarany Stromecki. 1
63' Rzut rożny dla Stomilu, dośrodkowanie Stromeckiego wprost w ręce Budziłka. 1
61' Boisko opuszczają Szabaciuk i Caetano , w ich miejsce Szypulski i Karlikowski. 1
59' Boisko opuszcza Gąsior , w jego miejsce Wojciech Reiman. 88
52' Groźna akcja lewą stroną, wślizg Szabaciuka, wszyscy myśleli, ze karny dla gości, na szczęście od bramki Mądrzyk. 88
50' Daleka wrzutka z autu, Sadowski wybija na róg. 88
49' Rzut wolny z prawej strony pola karnego, bez zagrożenia. 88
47' Fajna centra Shibaty, Caetano źle przyjął piłkę w polu karnym. 1
46' Gramy!
46' Koniec pierwszej połowy.
45' 1 minuta doliczona
44' Strzał Jakuba Lisa wprost w Mądrzyka. 88
43' Na spalonym Król. 88
40' Żółtą kartką ukarany Gąsior. 88
33' Dośrodkowanie z lewej strony, na szczęście nikt nie zamknął. 88
29' Piękne uderzenie Wójcika z dystansy, Budziłek ledwo broni. 1
26' Jest! Hubert Krawczun daje nam prowadzenie! 1
24' Strzał Caetano broni Budziłek. 1
19' Strzał Wójcika pond bramką po rzucie wolnym dla Dumy Warmii. 1
18' Po rzucie rożnym Rafał Król wysoko ponad bramką. 88
16' Sporo walki w środku pola, Stomil jeszcze nie zagroził bramce Motoru.
14' Fajna kombinacyjna akcja Stomilu, jednak Wójcik na spalonym. 1
10' Strzał z dystansu, broni Mądrzyk. 88
10' Strzał zablokowany, ale było blisko do straty bramki! 88
8' Stomil nie potrafi wyjść z własnej połowy. 1
6' Rzut rożny dla drużyny Motoru, dobrze się bronimy. 88
4' Strzał gości zablokowany. 88
3' Zespoły na razie badają się, ale częściej przy piłce są goście.
Gramy!
Oba zespoły wychodzą na murawę.
Rzęsisty deszcz właśnie pada nad stadionem.
Obie ekipy rozgrzewają się na murawie.
Karol Żwir chorował cały tydzień i przez to jest na ławce rezerwowych. W skaldzie brakuje również Lukasa Kubania, który zderzył się na treningu z jednym z kolegów.
W dzisiejszym spotkaniu nie zobaczymy Macieja Spychały, który jest chory. Na ławce zasiądzie Karol Żwir i w jego miejsce kapitanem Dumy Warmii w tym spotkaniu będzie Bartosz Waleńcik.
Rezerwowi: 12. Konrad Syldatk, 6. Sebastian Szypulski, 10. Karol Żwir, 44. Łukasz Borkowski, 50. Michał Karlikowski, 77. Bartosz Florek, 99. Kacper Kondracki.
Witamy z #P69A! O godz. 15 początek meczu Stomil - Motor Stomil wyjdzie na boisko w następującym składzie: 39. Jakub Mądrzyk - 14. Filip Szabaciuk, 4. Igor Kośmicki, 25. Hubert Sadowski, 26. Bartosz Waleńcik, 11. Filip Wójcik, - 15. Shun Shibata. 28. Marcin Stromecki, 7. Hubert Krawczun, 20. Werick Caetano - 9. Piotr Kurbiel

W niedzielę (26. marca 2023 roku) Stomil zagra na własnym boisku z Motorem Lublin. Do Olsztyna przyjeżdża ekipa, która jak na razie na wiosnę wygrywa wszystko.

Motor Lublin jest niepokonany od października ubiegłego roku, kiedy to przegrali z Polonią Warszawa (0:1). Od tego czasu rozegrał 6 spotkań i tylko raz zremisował z Olimpią Elbląg (1:1), wygrał 5 meczów zdobywając 14 bramek. Po 23 kolejkach ma 34 punkty i 8. pozycję w tabeli. W ostatniej ligowej kolejce lublinianie pokonali wyraźnie Pogoń Siedlce 4:1, po trafieniach Arkadiusza Najemskiego, Kacpra Wełniaka, Rafała Króla i Michała Króla. Do tego od początku rundy wiosennej podopieczni Goncalo Feio wygrali wszystkie mecze.

- Patrzę na ten mecz z optymizmem, bo wiem, że stać nasz zespół na to, by właśnie w takim meczu też zapunktować - mówi dla naszego portalu Szymon Grabowski, trener Stomilu. - Pokazaliśmy druga połową w Polkowicach, że jesteśmy na fali wznoszącej jeśli chodzi o kreowanie sytuacji. Pozostaje tylko, w cudzysłowie, postawić tę kropkę nad “i”. Zdajemy sobie sprawę, że przyjeżdża do nas drużyna bardzo dobrze punktująca, bardzo dobrze zorganizowana, szczególnie jeśli chodzi o fazy przejściowe. dobrze też organizowana w defensywie. Czeka nas fajny mecz, a poprzeczka u nas zostanie przez Motor wysoko zawieszona i fajnie będzie, jeśli po meczu będziemy mogli powiedzieć, że sprostaliśmy temu zadaniu.

Stomil po czterech wiosennych remisach opuścił strefę barażową. Po 23 seriach gier jest na 7. pozycji z dorobkiem 37 punktów. W ostatniej kolejce tylko zremisował bezbramkowo z Górnikiem w Polkowicach 0:0. Olsztynianie nie wykorzystali rzutu karnego, zmarnowali też trzy dogodne sytuacje. Do tego sędziowie nie uznali bramki zdobytej po strzale Shuna Shibaty.

- Straciliśmy dwa punkty i nie możemy tego inaczej rozpatrywać. Jesteśmy niepocieszeni i straciliśmy te punkty na własne życzenie - nie ukrywa rozgoryczenia trener Grabowski.

Rzutu karnego nie wykorzystał Werick Caetano. Do tego pamiętamy jego niewykorzystaną “setkę” w spotkaniu z Garbarnią Kraków i czerwoną kartkę w tym samym meczu.

– Caetano przechodzi ciężki okres pod względem mentalnym - mówi trener Grabowski. - Ten rok od samego początku nie układa się po jego myśli. Na pewno bardzo chce i to widać, jednak piłka ma to do siebie, że nie wybacza takich błędów i teraz ciężki okres przed nim. Mam nadzieję, że dosyć szybko się pozbiera i jeszcze się będziemy cieszyli, nie tylko z bramek, ale z dyspozycji.

Przez cały tydzień ze Stomilem nie mógł trenować bramkarz Jakub Mądrzyk, który otrzymałpowołanie do reprezentacji Polski U-20 na zgrupowanie i mecz z Czechami w ramach Elite League. Mecz reprezentacji odbędzie się dzisiaj (piątek o godzinie 16:00 w Sosnowcu) i dlatego spotkanie Stomilu zostało przełożone z soboty na niedzielę. Po to żeby podstawowy bramkarz Stomilu mógł wrócić do Olsztyna i zagrać przeciwko Motorowi.

Gdyby Mądrzyk nie mógł wrócić to mecz zostałby przeniesiony na jeden z terminów w środku tygodnia. W tym sezonie II ligi Jakub Mądrzyk już dziewięciokrotnie zachował czyste konto i bez wątpienia jest jednym z najlepszych piłkarzy Stomilu w tym sezonie.

- To jest nagroda dla Kuby, ale też nagroda dla nas wszystkich, bo fajnie, że jeden z nas może niedługo nałożyć koszulkę z Orzełkiem na piersi - mówi Szymon Grabowski, trener Stomilu Olsztyn. - Z tego co wiem, to jest sansa, by dwóch kolejnych zawodników miało w najbliższej przyszłości zostać powołanych do tej reprezentacji, więc to cieszy. Mam tylko nadzieję, że Kuba do nas wróci cały i zdrowy.

Cały czas na uraz narzeka Dawid Kalisz i jest mało prawdopodobne, by wybiegł w niedzielę na boisko. Nikt z zawodników Stomilu nie musi pauzować za kartki, a po pauzie powraca Hubert Krawczun.

Klub na to spotkanie wpuści kibiców do lat 16 za symboliczna złotówkę. Początek meczu w niedzielę o godzinie 15:00.