Relacja z meczu Zagłębie Sosnowiec - Stomil Olsztyn

ż Maksymilian Banaszewski
ż Michał Masłowski
kartki Karol Żwir ż
Maciej Dampc ż
Bramki Zagłębie Sosnowiec: 1. Michał Gliwa - 28. Filip Borowski, 77. Dominik Jończy, 13. Vedran Dalić, 44. Mateusz Bodzioch, 94. Dawid Gojny - 10. Maksymilian Banaszewski (76, 7. Patryk Bryła), 26. Michał Masłowski, 6. João Oliveira, 8. Szymon Pawłowski (76, 96. Wojciech Szumilas) - 9. Szymon Sobczak
Stomil Olsztyn: 25. Kacper Tobiasz - 10. Karol Żwir, 3. Rafał Remisz (46, 44. Krzysztof Toporkiewicz), 41. Kevin Lafrance, 28. Maciej Dampc, 6. Jonatan Straus (74, 70. Merveille Fundambu) - 88. Filip Wójcik (74, 11. Hubert Sobol), 15. Shun Shibata (82, 94. Guttiner), 8. Maciej Spychała (83, 37. Hubert Szramka), 13. Łukasz Moneta - 77. Patryk Mikita
Szczegóły Sędziował: Wojciech Myć (Lublin).
Widzów: 1174.

Stomil Olsztyn po dziesięciu latach pożegnał się z I ligą. Jeszcze przed meczem z Zagłębiem Sosnowiec była nadzieja na pozostanie w rozgrywkach na kolejny sezon. Trzeba było jednak wygrać ten mecz i następnie kolejny lub czekać na kolejne potknięcie Zagłębia. Wszelkie kalkulacje już nie są realne. Podopieczni Piotra Jacka musieli wygrać, a zaledwie bezbramkowo zremisowali drugie spotkanie z rzędu.

Piotr Jacek nie ma w zwyczaju wystawiać takiej samej jedenastki co w meczu poprzednim. W porównaniu z poprzednim spotkaniem wypadłu mu trzech piłkarzy. W Olsztynie z powodu nadmiaru kartek zostali Wojciech Reiman oraz Beniamin Czajka. Z powodu kontuzji do końca sezonu nie zagrają Tomasz Tymosiak oraz Jakub Tecław. Od pierwszej drużyny został odsunięty Jonathan Simba Bwanga. W pierwszej jedenastce wybiegł m.in. Rafał Remisz czy Jonatan Straus. Dla Macieja Spychały był to jubileuszowy 50. występ w barwach Stomilu.

Gospodarzom do pozostania w lidze brakowało właśnie tego jednego punkciku. Zagłębie z przebiegu całego spotkania nie grało w sobotni wieczór tylko na remis. Stomil przyparty do muru miał obiecujący pierwszy kwadrans.

Olsztyńska drużyna, która nie miała nic do stracenia mocno zaatakowała gości. Już w 2 minucie Filip Wójcik oddał groźny strzał. Goście cofnięci wyprowadzali groźne kontry, po jednej takiej Karol Żwir musiał przerywać sytuację i został ukarany żółtą kartką i nie zagra w ostatnim meczu z Puszczą Niepołomice. Z minuty na minutę gospodarze odzyskiwali inicjatywę wrzucając groźne piłki w pole karne lub wyprowadzając kontry. W 33 minucie goposdarze mieli najlepszą szansę na objęcie prowadzenie, ale Kacper Tobiasz pięknie wybronił uderzenie Maksymiliana Banaszewskiego, który wcześniej wyprzedził dwóch obrońców Stomilu. Początek meczu należał do Stomilu, ale ostatni kwadrans pierwszej połowy sporą przewagę mieli gospodarze.

W drugiej goście stworzyli sobie sytuacje strzeleckie. Dokładnie było ich trzy, ale żadna nie została wykorzystana. W 65 minucie Stomil powinien objąć prowadzenie. Z rzutu rożnego dośrodkował Łukasz Moneta, głową strzelał Kevin Lafrance, ale piłka minimalnie przeleciała obok słupka. Chwilę później sam na sam znalazł się Szymon Pawłowski, ale uderzył niecelnie nad poprzeczką. W 74 minucie stuprocentową sytuację zmarnował Moneta. W 84 minucie Michał Gliwa jakiś cudem wybronił uderzenie Merveille Fundambu.

- Jak w każdym spotkaniu, dziś graliśmy też o zwycięstwo - mówił na konferecji prasowej Piotr Jacek. - Niestety zremisowaliśmy i ten punkt nie daje nam utrzymania w lidze i jest mi z tego powodu bardzo przykro. Pozostaje nam ostatni mecz przed własna publicznością i tam będziemy chcieli godnie pożegnać I ligę. Jestem wdzięczny swoim zawodnikom za to, że dziś dali z siebie maksa. Niestety ten maks nie pozwolił nam wygrać i wracamy w smutnych nastrojach do Olsztyna.

I dodał: - Nie żałuję decyzji o przejęciu Stomilu w trakcie sezonu. Jak wspomniałem na początku praca na zapleczu Ekstraklasy to jest zaszczyt, możliwość pomocy zawodnikom, którzy są w dołku to porządne wyzwanie, ale ja wyzwań się nie boję. Jeśli miałbym to zrobić jeszcze raz, to bym to zrobił. Oczywiście pewnie pewne rzeczy próbowałbym udoskonalić i jeszcze zmienić. To jest druga strona medalu, jeśli chodzi o sport. Przed chwileczką powiedziałem zawodnikom, co dotyczy również trenerów, że prawdziwymi zawodnikami i trenerami są te osoby, które oprócz sukcesów, zaznają także goryczy porażki i sięgnęły dna. Te porażki nas uczą, pozwalają wyciągnąć wnioski i wiem, że nie tylko ja, ale też moi piłkarze, będa mądrzejsi i mocniejsi. Jeszcze raz bardzo im dziękuję za dzisiejszy mecz, bo naprawdę dali z siebie maksa.

W niedzielę Stomil zagra u siebie z Puszczą Niepołomice.

Relacja live Ostatnia aktualizacja: 10:30:11

95' Koniec meczu. SPADEK! :(
91' 4 minuty szans.................
90' Stomil próbuje, Sobol obok słupka... 1
87' Tobiasz broni, a potem nad poprzeczką uderza Sobczak. 1667
84' Ale blisko objęcia prowadzenia! Fundambu w polu karnym, ale jakoś to wyciągnął Michał Gliwa. 1
83' Hubert Szramka i Guti na boisku. Zeszli Shibata i Spychała. 1
81' Sobczak zdecydował się na uderzenie z 18 metrów, ale niecelnie. 1667
79' Fundambu zablokowany, poprawia Moneta, ale wysoko nad bramką. 1
77' Mikita z 40 metrów, ale kompletnie mu nie wyszło to uderzenie. 1
74' Merveille Fundambu za Jonatana Strausa, a Hubert Sobol za Filipa Wójcika. 1
74' Łukasz Moneta idealna sytuacja i marnuje. 1
71' Joao Oliveira blisko trafienia na 1:0, ale cały czas remis. 1667
68' Żółtą kartką ukarany Grzegorz Lech. 1
68' Masłowski z 30 metrów, ale paruje Tobiasz. 1667
66' Pawłowski nad poprzeczką. UFF! Nadal 0:0. 1667
65' Michał Masłowski napomniany żółtą kartką po faulu na Lafrance. 1667
64' Moneta z rzutu rożnego, uderza Kevin Lafrance i... minimalnie obok słupka.
62' Kąśliwe uderzenie Mikity, ale niestety nie wpadła. 1
59' Joao Oliveira głową, ale piłka spada nad poprzeczką. 1667
57' Indywidualna, odważna akcja Wójcika, ale zablokowany. 1
50' Mikita wyszedł z kontrą, ale gospodarze wybili piłkę. 1
46' Krzysztof Toporkiewicz wszedł za Rafała Remisza. Do obrony cofnięty Karol Żwir.
46' Gramy! 1667
45' Niecelna wrzutka Spychały. Arbiter kończy pierwszą połowę. Bez goli w Sosnowcu na Stadionie Ludowym.
45' Minutę dłużej potrwa pierwsza połowa meczu. Mamy rożny na koniec.
44' Strzela Pawłowski, ale pewnie broni Tobiasz. 1667
44' Zagłębie w ostatnim kwadransie pierwszej połowy zdecydowanie przeważa, mają kolejny rzut rożny. 1667
42' Maciej Dampc upomniany żółtą kartką. To piąta w tym sezonie, więc za tydzień będzie grał. 1
39' Kombinacyjna akcja gospodarzy. Wywalczyli rzut rożny. 1667
33' TOBIASZ! Ratuje nasz zespół od utraty bramki! Uff... Banaszewski nie strzela gola. 1
32' Stomil wychodził z kontrą, Mikitę faulował Maksymilian Banaszewski i ukarany żółtą kartką. 1667
24' Moneta do Mikity, ten zagrywa piłkę zwrotną w pole karne, ale pomocnik Stomilu nie zdążył do niej dobiec. 1
23' Sobczak oddał niecelny strzał, a dodatkowo był na pozycji spalonej. 1667
21' Na boisku leży Remisz, trzyma się za kolano. Wszystko wygląda, że wróci do gry. 1
16' Karol Żwir odpycha Szymona Sobczaka i został ukarany żółtą kartką. Nie zagra za tydzień z Puszczą. 1
15' Pierwszy kwadrans obiecujący. Stomil, który nie ma nic do stracenia ciśnie Zagłębie.
11' Żwir mocno w pole karne, ale piłkę pewnie wyłapuje bramkarz gospodarzy. 1
10' Remiesz w polu karnym, ale faulował obrońcę Zagłębia. Stomil ma plan szybko strzelić gola, miejmy nadzieję, że się uda! 1
8' Wójcik główą w pole karne, ale do piłki nie zdążył Łukasz Moneta. 1
6' Po dwóch stronach boisko dzieje się sporo, teraz gospodarze mają rzut rożny. 1667
5' Shibata leży na boisku, ale to nic groźnego. 1
3' Wójcik niespodziewanie uderza, było blisko, ale broni bramkarz gospodarzy. 1
2' Zagłębiu do utrzymania wystarczy remis, Stomil nie może kalkulować - musi wygrać.
Gramy! 1
TEN MECZ MUSIMY WYGRAĆ! DO BOJU OKS!
Stomil na niebiesko, Zagłębie na czarno.
Piłkarze wychodzą na murawę!
Z trybun mecz obserwuje trener Puszczy Niepołomice - Tomasz Tułacz. To z nimi zagramy na koniec sezonu. Jak dzisiaj wygramy w Sosnowcu to ten mecz zdecyduje o utrzymaniu.
Piłkarze obydwu drużyn schodzą do szatni.
Jak nie wygramy to żegnamy się z I ligą... 1
Mecz sędziować będzie Wojciech Myć z Lublina.
25 minut do początku meczu!
Dla Macieja Spychały był to jubileuszowy 50. występ w barwach Stomilu. 1
Na sektor gości wchodzą także fanatycy Stomilu. 1
Na boisko wybiegli także Stomilowcy pod okiem Grzegorza Lecha. 1
Cały skład Zagłębia Sosnowiec także rozgrzewa się przed meczem I ligi. 1667
Nasi bramkarze już na rozgrzewce pod okiem Zbyszka Małkowskiego. 1
W składzie Zagłębia Sosnowiec brak Smolenia, więc Szymon Sobczak od pierwszej minuty. 1667
Skład Zagłębia: 1. Michał Gliwa - 6. Joao Oliveira, 8. Szymon Pawłowski, 9. Szymon Sobczak, 10. Maksymilian Banaszewski, 13. Vedran Dalić, 26. Michał Masłowski, 28. Filip Borowski, 44. Mateusz Bodzioch, 77. Dominik Jończy, 94. Dawid Gojny. 1667
W Olsztynie z powodu nadmiaru kartek zostali Wojciech Reiman oraz Beniamin Czajka. Z powodu kontuzji do końca sezonu nie zagrają Tomasz Tymosiak oraz Jakub Tecław. Od pierwszej drużyny został odsunięty Jonathan Simba Bwanga. 1
Ławka rezerwowych: 1. Dominik Budzyński - 11. Hubert Sobol, 14. Filip Szabaciuk, 37. Hubert Szramka, 44. Krzysztof Toporkiewicz, 52. Dominik Urban, 63. Jakub Kisiel, 70. Merveille Fundambu, 94. Guttiner Heider Fernando Costa Tenorio. 1
Wyjściowa jedenastka Stomilu: 25. Kacper Tobiasz - 3. Rafał Remisz, 41. Kevin Lafrance, 28. Maciej Dampc, 6. Jonatan Straus, 13. Łukasz Moneta -1 0. Karol Żwir, 8. Maciej Spychała, 15. Shun Shibata, 88. Filip Wójcik - 77. Patryk Mikita. 1
Witamy ze Stadionu Ludowego w Sosnowcu. Będziemy Wam przekazywać najważniejsze informacje z meczu Stomilu Olsztyn z Zagłębiem Sosnowiec.

Piłkarze Stomilu Olsztyn w sobotę zagrają przedostatnie spotkanie w tym sezonie I ligi. Tylko zwycięstwo w Sosnowcu przedłuży nasze nadzieje na pozostanie w 1 lidze.

Rozgrywki pierwszoligowe układają się tak dla Stomilu, że cały czas wszystko zależy od nich samych jeżeli chodzi o sprawę utrzymania. Wystarczy do końca sezonu wygrać dwa spotkania, najpierw w Sosnowcu, a później na koniec sezonu z Puszczą Niepołomice i nie będzie trzeba się na nikogo oglądać. Problem polega na tym, że z tym wygrywaniem ostatnio jest problem, bo w dwóch ostatnich meczach Stomil wywalczył zaledwie punkt. Przypomnijmy, że Stomil zremisował bezbramkowo w Bełchatowie ze Skrą Częstochowa, a wcześniej przegrał 0:1 z Sandecją Nowy Sącz. Szczególnie w ostatnim meczu nie było widać w piłkarzach Stomilu pomysłu i energii żeby wygrać spotkanie.

Żeby nie stracić dystansu straty 3 punktów do Puszczy Niepołomice w sobotę będzie trzeba wywalczyć taką są ilość punktów co Puszcza dzień wcześniej w Niepołomicach. Wtedy o utrzymaniu zdecyduje ostatnie domowe spotkanie Stomilu właśnie z Puszczą. Może się jednak tak stać, że w sobotę Stomil pożegna się z I ligą. Stanie się tak jeżeli przegramy, a Puszcze nie przegra lub zremisujemy, a Puszcza wygra ze Skrą.

Stomil pomimo 19 porażek w I lidze cały czas ma szansę na utrzymanie. - To jest sport, ktoś wygrywa, ktoś przegrywa, to jest pewnego rodzaju rollercoaster - mówi przed meczem Piotr Jacek, trener Stomilu Olsztyn. - Raz wychodzi, raz nie wychodzi. Przychodząc do Stomilu mówiłem, że jeśli jakaś drużyna nie złapie serii zwycięstw, to emocje ma gwarantowane do końca. Zaczynając pracę w Olsztynie, miałem cel, jakim jest utrzymanie i mam nadzieję, że go zrealizujemy.

Zagłębie Sosnowiec dla wielu obserwatorów piłki nożnej w Polsce to zespół, który nie powinien walczyć o utrzymanie, a baraże. Ma wszeregach doświadczonych piłkarz, jak chociażby znany z Olsztyna Szymon Sobczak, który w tym sezonie strzelił 17 goli. - Robimy analizę i na ten moment skupiamy się tylko na nich - dodaje Piotr Jacek. - Wiadomo, że jest to inny zespół niż Skra Częstochowa, trochę inaczej się broni, ma nieco więcej polotu, jeśli chodzi o ofensywę. To jest inaczej sprofilowany zespół. Skra o utrzymanie walczyła, a Zagłębie wciąż walczy. To są dwie zupełnie odmienne drużyny.

Piotr Jacek ma mniejsze pole manewru jeżeli chodzi o skład na to spotkanie. Za nadmiar żółtych kartek pauzować musi Wojciech Reiman oraz Beniamin Czajka. Kontuzji w meczu ze Skrą nabawił się Jakub Tecław. Piłkarz ma uszkodzone więzadła w stawie skokowym.

Początek spotkania o godzinie 20:30.