Relacja z meczu Znicz Pruszków - Stomil Olsztyn

Znicz Pruszków 0:2 Stomil Olsztyn
0:1
Bramki Bartosz Florek 38'
Karol Żwir 66'
Bramki Znicz Pruszków: 12. Piotr Misztal - 17. Dawid Barnowski, 21. Łukasz Bogusławski (72, 10. Patryk Skórecki), 3. Dmytro Juchymowycz, 16. Mateusz Grudziński, 11. Paweł Moskwik (79, 14. Kacper Flisiuk) - 7. Tymon Proczek (46, 30. Wiktor Nowak), 6. Krystian Pomorski, 13. Mateusz Cegiełka (66, 15. Kamil Niewiadomski) - 9. Maciej Firlej, 18. Shuma Nagamatsu.
Stomil Olsztyn: 39. Jakub Mądrzyk - 50. Michał Karlikowski (89, 66. Dawid Kalisz), 14. Filip Szabaciuk, 33. Jakub Tecław, 3. Lukáš Kubáň, 29. Mateusz Maćkowiak - 77. Bartosz Florek (60, 9. Piotr Kurbiel), 8. Maciej Spychała (76, 7. Hubert Krawczun), 15. Shun Shibata, 10. Karol Żwir (89, 6. Sebastian Szypulski) - 20. Werick Caetano.
Szczegóły Sędziował: Sebastian Tarnowski (Wrocław).
Widzów: 207 (w tym 67 gości).

Piłkarze Stomilu Olsztyn sprawili niespodziankę w Pruszkowie i wygrali 2:0 z dotychczasowym wiceliderem II ligi miejscowym Zniczem. Olsztynianie wygrali po trafieniach Bartosza Florka i Karola Żwira.

zapowiedzi spotkania pisaliśmy, że trener Szymon Grabowski ma spory komfort przy ustalaniu wyjściowej jedenastki na to spotkanie, ponieważ żaden piłkarz nie musi pauzować za żółte kartki oraz nie ma urazu. Jednak na ostatnim treningu uraz mięśnia przywodziciela zgłosił Filip Wójcik i został zmuszony zostać w Olsztynie. Pewnie gdyby nie ta kontuzja to olsztyński szkoleniowiec nie zmieniałby zwycięskiej składu z meczu z rezerwami Śląska Wrocław.

W miejsca Wójcika od pierwszej minuty zobaczyliśmy Michała Karlikowskiego, który ostatni raz w podstawowej jedenastce wybiegł pod koniec sierpnia w przegranym 0:1 meczu z KKS-em 1925 Kielce.

Pierwsze dwadzieścia minut spotkania nie zapowiadało, że Stomil to spotkanie wygra, bo początek meczu zdecydowanie należał do gospodarzy. Po jednym bezmyślnej stracie w środku pola w idealnej sytuacji znalazł się Shuma Nagamatsu, ale perfekcyjnie spudłował.

Stomil wyszedł na prowadzenie po stałym fragmencie gry. Z rzutu rożnego dobrze dośrodkował Shun Shibata, a najwyżej w polu karnym wyskoczył napastnik Stomilu i głową trafił do bramki i tym samym zaliczył premierowe trafienie w drużynie seniorów na poziomie centralnym.

Gospodarze od pierwszych minut drugiej połowie rzucili się do odrabiania strat. Jednak nasza obrona nie popełniła żadnego błędu. Kolejnego gola w tym spotkaniu ponownie strzelił olsztyński zespół. W 66 minucie do bramki z bliskiej odległości trafił Karol Żwir, który wykorzystał dobre podanie wzdłuż pola karnego Piotra Kurbiela.

Stomil wygrał to spotkanie zasłużenie. Optyczną przewagę na boisku mieli co prawda gospodarze, ale olsztyński zespół był bardziej konkretny w polu karnym przeciwnika. Znicz do tej kolejki wygrał wszystkie spotkania na własnym stadionie, aż przyjechał Stomil, który ostatni raz w Pruszkowie przegrał 12 lat temu. Podopieczni Szymona Grabowskiego są niepokonani od 4 spotkań w II lidze i w tym czasie stracili tylko jednego gola i to z rzutu karnego w Jastrzębiu. Dla Stomilu zwycięstwo w Pruszkowie było także pierwszą wygraną w tym sezonie na wyjeździe.

- Pierwszy raz dorównaliśmy poziomem do naszych kibiców, bo dotychczas nas wyprzedzadzali, jeśli chodzi o organizację rozgrywek - mówi po spotkaniu Szymon Grabowski, trener Stomilu. - Przygotowując się na spotkanie ze Zniczem, uczulaliśmy zawodników, jak groźny jest ten zespół w fazach przejściowych i szczególnie jeśli chodzi o przód. Bardzo dobrzy napastnicy z Firlejem na czele. Ta drużyna wygląda bardzo dobrze, jeśli chodzi o chęć, werwę i zaangażowanie, z czym mieliśmy na samym początku problem. Jeśli chodzi o początek (meczu - red.), mam pretensje, a poza tym nasza organizacja całościowa i do przodu, i do tyłu była na tyle dobra, że Znicz nie mógł sobie z nią poradzić. Idziemy cały czas w dobrym kierunku, będziemy mieli bardzo dobry materiał do analizy, co się tutaj wydarzyło.

Kolejne spotkanie Stomil Olsztyn zagra na własnym stadionie z Lechem II Poznań. Spotkanie zaplanowano na sobotę (1 października) o godzinie 15:00.

Relacja live Ostatnia aktualizacja: 18:49:17

96' WYGRALIŚMY!
91' Co najmniej 5 minut dłużej potrwa druga połowa spotkania. 59
90' Filip Szabaciuk napomniany "żółtkiem".
88' Końcówka spotkania, nikt nam już nie odbierze tego kompletu punktów! 1
76' Hubert Krawczun za Macieja Spychałę. 1
67' GOOOOOOOOL! Prowadzamy 2:0 po golu Karola Żwira! 1
64' Głupia strata Tecława, ale bez konsekwencji. 1
63' Karlikowski z dystansu, Mistrzal broni. 1
60' Florek upuszcza boisko, w jego miejsce Piotr Kurbiel. 1
59' Żwir w polu karnym, strzela, ale zbyt słabo, żeby piłka znalazła drogę do bramki. 1
55' Maciej Spychała napomniany żółtą kartką. 1
46' Gramy! 59
45+2' Koniec pierwszej połowy. Prowadzimy 1:0 po golu Bartosz Florka.
45' Doliczona minuta.
45' Nagamatsu silnie, ale i wysoko nad poprzeczką.
38' GOOOOOOOOOOOL! Bramkę dla Stomilu głową strzela Bartosz Florek po dośrodkowaniu z rzutu rożnego przez Shuna Shibatę! 1
38' Ładne uderzenie Karola Żwira z 18 metrów, Misztal z kłopotami. 1
33' Shibata z dystansu, piłka przeniesiona mocno nad bramką. 1
32' Werick Caetano z dystansu, ale Misztal nie ma problemu z obroną. 1
25' Kontra Znicza, ale Nagamatsu niecelnie, na nasze szczęście. 59
23' Maćkowiak zbiega do środka, ale jego strzał został zablokowany. 1
21' Shibata strzela ale Misztal wybija na rzut rożny. Potem ponownie pewnie łapie Misztal. 1
19' Florek faulowany na 18 metrze. Idealna sytuacja na strzelenia gola z rzutu wolnego. 1
17' Zamieszanie w naszym polu karnym, ale piłkę wybił Jakub Tecław. 1
17' Bartosz Florek ujrzał żółty kartonik.
15' Shuma Nagamatsu spudłował w idealne sytuacji. Nasza obrona sprezentowała prezent gospodarzom, ale na szczęście bez gola. 59
12' Zbyt głębokie dośrodkowanie Żwira i piłka padła łupem Piotra Misztala. 1
8' Maćkowiak mocno lewą stroną, ale nie porozumiał się z Wercikiem. 1
7' Kubań wybił piłkę z naszego pola karna, groźniejsza akcja Znicza. 59
6' Pierwsze pięć minut wyrównane, bez groźnych sytuacji. Optyczna przewaga gospodarzy, którzy są wiceliderem II ligi.
3' Na prawym wahadle w miejsce kontuzjowanego Wójcika gra Michał Karlikowski. 1
Gramy! DO BOJU OKS! 1
Stomil cały na biało, Znicz na żółto-czerwono.
Piłkarze wychodzą na stadion.
Piłkarze obydwu drużyn już w szatni.
Arbiter zagwizdał, niedługo piłkarze udadzą się do szatni.
Po 11. kolejkach II ligi Stomil Olsztyn zajmuje 11 miejsce z dorobkiem 14 punktów. Znicz Pruszków zajmuje 2 miejsce z dorobkiem 20 punktów.
Z powodu urazu w Olsztynie został Filip Wójcik. 1
Ławka rezerwowych: 12. Konrad Syldatk - 4. Igor Kośmicki, 6. Sebastian Szypulski, 7. Hubert Krawczun, 9. Piotr Kurbiel, 17. Marek Niewiadomski, 22. Mateusz Jarzynka, 26. Bartosz Waleńcik, 66. Dawid Kalisz. 1
Wyjściowa jedenastka Stomilu Olsztyn: 39. Jakub Mądrzyk - Michał Karlikowski, 14. Filip Szabaciuk, 33. Jakub Tecław, 3. Lukáš Kubáň, 29. Mateusz Maćkowiak - 8. Maciej Spychała, 15. Shun Shibata, 10. Karol Żwir, 20. Werick Caetano - 77. Bartosz Florek. 1
Piłkarze obydwu klubów już na rozgrzewce.
Witamy ze stadionu w Pruszkowie.

W samo południe w sobotę (24. września 2022 roku) Stomil stanie przed szansą na wywalczenie pierwszego, wyjazdowego kompletu punktów. Podopieczni trenera Szymona Grabowskiego zmierzą się w Pruszkowie ze Zniczem.

Po dwóch remisach z Pogonią Siedlce (0:0) i GKS-em Jastrzębie (1:1), w końcu olsztynianie wygrali. Gola na wagę trzech punktów w meczu z rezerwami Śląska Wrocław zdobył w doliczonym czasie gry Jakub Tecław. Po 11 kolejkach Stomil ma 14 punktów i jest 11. w ligowej tabeli, w której jest niezwykle ciasno. Zarówno od strefy barażowej, jak i spadkowej dzielą nas trzy punkty i warto by było zapunktować w Pruszkowie w komplecie i wywindować w górną połówkę tabeli.

O to będzie trudno z dwóch powodów. Po pierwsze, Stomil jeszcze w tym sezonie na wyjeździe nie wygrał, zanotował 4 remisy i dwie porażki. Cały czas jest też problem ze strzelaniem bramek, chociaż mamy nadzieje, że przebudzenie w meczu ze Śląskiem jest dobrym prognostykiem. Sytuacje zespół stwarza i, co wiedzą wszyscy, musi skupić się na finalizacji.

Drugim czynnikiem określającym trudność sobotniego starcia jest fakt, iż Stomil jedzie do wicelidera, który jak na razie nie stracił jeszcze w domowych meczach punktu. Pięć wygranych robi wrażenie, a Znicz ma na rozkładzie Radunię Stężyca (3:1), Zagłębie II Lubin (2:0), Garbarnię Kraków (2:1), Górnika Polkowice (2:0) i do tej pory niepokonany KKS 1925 Kalisz (2:0). W ostatniej kolejce pruszkowianie wywalczyli swój pierwszy wyjazdowy komplet punktów, wygrywając w szalonym spotkaniu 4:3 z Pogonią w Siedlcach. W dotychczasowych 11 kolejkach podopieczni trenera Mariusza Misiury zgromadzili 20 punktów, 6 razy wygrywając, 2 razy remisując i notując 3 porażki. Najlepszym strzelcem pruszkowian jest Maciej Firlej, który z 10 golami przewodzi stawce najskuteczniejszych w lidze.

Szymon Grabowski przed tym spotkaniem ma duży komfort przy ustalaniu wyjściowej jedenastki. Może brać pod uwagę każdego piłkarza zgłoszonego do rozgrywek. W tym tygodniu po urazach do treningów na pełnych obrotach wrócili Dawid Kalisz oraz Igor Kośmicki. Do tego żaden zawodnik nie pauzuje za żółte kartki.

Bliska odległość dzieląca Olsztyna i Pruszków może sugerować, że Stomil wyjedzie na mecz w dniu meczu. Nic bardziej mylnego, bo gospodarze wyznaczyli początek meczu na godzinę 12:00. To sprawiło, że olsztyńscy piłkarze na mecz muszą wyjechać dzień wcześniej i nocować w hotelu. To oznacza droższe koszty ligowej eskapady. W tym sezonie w dniu meczu Stomilowcy wyjeżdżali m.in. na mecz ze stołeczną Polonią, ale wtedy początek spotkania był o godzinie 18:15.