98' Koniec meczu.
91' 6 minut doliczonych.
87' Marcin Stromecki bezpośrednio z rzutu wolnego, Dziekoński jakoś to wybronił.
81' Werick Caetano za drugą żółtą kartkę wyleciał z boiska. 1
76' Niewykorzystana sytuacja się zemściła i 76. minucie gospodarze doprowadzili do wyrównania. Ładna akcja Garbarni i z bliskiej odległości Jakuba Mądrzyka pokonał Marka Asinor. 1411

Herb Garbarni Kraków. Fot. 90minut.pl

Garbarnia Kraków - przedstawiamy rywala

28.02.23 11:10   kyn   0

Stomil Olsztyn w sobotę (4 marca 2023 roku) zagra na wyjeździe z Garbarnią Kraków. Przedstawiamy najbliższego rywala olsztyńskiego klubu w II lidze.

HISTORIA

Garbarnia powstała w 1921 roku jako Robotniczy Klub Sportowy “Lauda”, założona przez pracowników Polskich Zakładów Garbarskich. W 1924 roku zakłady objęły patronat nad klubem i nazwę zmieniono na Garbarnia. Okres przedwojenny to najlepsze lata klubu, w których krakowianie zdobyli wicemistrzostwo i mistrzostwo Polski w 1931 roku. Po II wojnie światowej Garbarnia wznowiła funkcjonowanie i zakwalifikowała się I ligi w 1947 roku. W 1949, na fali ideologicznych zmian struktury polskiego sportu klub przemianowano na Związkowca Kraków.

W 1951 roku z połączenia Związkowca i Korony Kraków powstał Włókniarz. Ostatni raz Garbarnia, już pod swoją historyczną nazwą pojawiła się w najwyższej klasie rozgrywkowej w 1955 roku. W 1956 roku Garbarnia pojechała, jako pierwszy klub z Polski do ChRL na tourne a w sezonie ligowym zajęła ostatnie miejsce w tabeli i spadła do II ligi. W 1971 roku klub przyjął nazwę Robotniczy KLub Sportowy “Garbarania” Kraków, która obowiązuje do dzisiaj.

W 1973 roku decyzją władz Krakowa klubowi odebrano stadion przy ul. Barskiej, który użytkował od 1926 roku. Od tego czasu Garbarnia występowała aż do 1990 roku na boiskach innych drużyn. Sportowo klub zaczął tułać się pomiędzy ligami regionalnymi, przeważnie grano w rozgrywkach ówczesnej III ligi. Na szczebel centralny Garbarnia powróciła w sezonie 2011/2012, gdy rywalizowała w grupie wschodniej II ligi. Lata 2014-2017 to gra w III lidze. W sezonie 2017/218 Garbarnia wywalczyła awans po barażach i po 44 latach wróciła na zaplecze Ekstraklasy. Od sezonu 2019/200 występuje w II lidze.

SUKCESY

• Mistrzostwo Polski w 1931 roku.
  • Wicemistrzostwo Polski w 1929 roku.

BYLI PIŁKARZE OBYDWU KLUBÓW

OBECNY SEZON

Miejsce w tabeli: Garbarnia Kraków zajmuje obecnie ostatnie miejsce w II lidze (18) z dorobkiem 19 punktów.

Ostatnie spotkania w II lidze: 0:3 Pogoń Siedlce (W), 3:0 KKS 1925 Kalisz (D), 0:3 Motor Lublin (W).

Najlepszy strzelec: Bartłomiej Purcha (7).

Trener: Maciej Musiał.

Powiązanie ze Stomilem i regionem: Piłkarzem Garbarnii jest Tomasz Tymosiak, były piłkarz Stomilu Olsztyn.

MIASTO

• Województwo: małopolskie.
  • Liczba mieszkańców: ok. 767 tysięcy.
  • Odległość od Olsztyna: 505 kilometrów.

STRONY INTERNETOWE

• garbarnia.krakow.pl

HISTORIA SPOTKAŃ

II liga 2022/2023: Stomil Olsztyn - Garbarnia Kraków 2:2.
I liga 2018/2019: Garbarnia Kraków - Stomil Olsztyn 0:2.
I liga 2018/2019: Stomil Olsztyn - Garbarnia Kraków 1:0.
II liga 2011/2012: Garbarnia Kraków - Stomil Olsztyn 2:1.
II liga 2011/2012: Stomil Olsztyn - Garbarnia Kraków 3:0.

WSPOMNIENIE REDAKCYJNE

Spotkanie z jesieni tego sezonu na pewno nie powaliło na kolana, jednak z przebiegu meczu możemy się cieszyć, że udało się z niego wynieść jeden punkt. Szybko stracona bramka nie podłamała Stomilu, dla którego wyrównanie w I połowie zdobył Michał Karlikowski. Przed przerwą “czerwo” dostał Lukas Kubań i w sumie nadzieje na trzy punkty zgasły. Na domiar złego w 55. minucie Jakub Tecław strzelił “swojaka”. Na wyrównanie kibice Stomilu czekali aż do 87. minuty, gdy w karnego po faulu na Karliowskim pewnie wykorzystał Tecław, rehabilitując się za wcześniejszą wpadkę. Tym razem liczymy tylko na pozytywne emocje i powrót dobrej gry Stomilu, która pamiętamy z końcówki rundy jesiennej.

Tagi: Stomil Olsztyn, Garbarnia Kraków, II liga, Przedstawiamy rywala