Artykuł

Michał Brański. Fot. Łukasz Kozłowski

Michał Brański. Fot. Łukasz Kozłowski

Michał Brański: Chcemy mieć mocny klub walczący o awans

07.09.20 10:39   kyn   93  

Prezentujemy rozmowę z większościowym właścicielem Stomilu Olsztyn - Michałem Brańskim. Na początku o sprzedaży akcji, o celach sportowych zespołu i o przyszłości w klubie prezesa Wojciecha Kowalewskiego.

Trwa sprzedaż akcji spółki dla kibiców. Celem jest zebranie 2 milionów złotych. Jest to realne?
- To pytanie zarówno do was, jak i do nas. My, a w tym gronie jest wielu życzliwych i działających na rzecz klubu oficjalnie: począwszy od Michała Żukowskiego, Irka Sobieskiego, Arka Regieca lub nieoficjalnie ludzi - duża jest armia sympatyków projektu stomilowego w Polsce -, działamy swoimi kanałami. Ale nie uda się, jeśli nie włączą się w to masowo (czytaj: setkami) olsztyńscy i warmińscy kibice Stomilu.

Na jakiej liczbie inwestorów klubowi zależy najbardziej?
- Górne kilkuset inwestorów. Kilkunastu-kilkudziesięciu, którzy wesprą nas kwotami rzędu kilku-kilkunastu-kilkudziesięciu-kilkuset tysięcy, oraz kilkuset, którzy w akcjach Stomilu ulokują od 100 do 2000 zł. Na dziś jest ich trochę ponad 200. W zbiórce Wisły Kraków wzięło udział blisko 9 tys. osób, czyli 45 razy więcej ludzi, a Kraków jest ledwie 4,5 raza większy. Zbiórka Beesfund to sprawdzian lokalnej społeczności. Chcemy mieć mocny klub walczący w tym i przyszłym sezonie o awans, a to jest skorelowane z budżetami, czy tak pokochaliśmy rozgrwki Fortuna 1. Liga, że pozwolimy awansować innym miastom? Mamy 2. miesiące na zrobienie wyniku, wszystkie ręce na pokład. Zachęcam na wejście na stronę najlepszeprzednami.pl i kupno akcji.

Nie ma pan wrażenia, że teraz sporo kibiców czeka na to co się wydarzy na początku sezonu?
- Sam jestem ciekaw, jak się sklei ten młody zespół, choć z oceną wstrzymam się do końca września. Wtedy dotrą i zdążą już poznać system Adama Majewskiego wszystkie posiłki. Klub poszukuje napastników - kandydatury są obiecujące, a okienko długie.

Jak przekonać szarego kibica do tego, żeby zainwestował w klub?
- Naprawdę trzeba biało-niebieskiego kibica przekonywać, że warto wesprzeć swój klub? Klub, który w świeżo zakończonym sezonie osiągnął jeden z najlepszych od lat wyników i jeszcze na kilka kolejek przed końcem walczył o baraże. Zespół transformował się z najstarszego składu w jeden z najmłodszych w lidze oraz radykalnie zmienił styl gry na nowoczesny i punktujący pod nowym trenerem. Klub, do którego dołączyli jedni z bardziej obiecujących młodych zawodników w Polsce, ale też ściągnął kilku piłkarzy z zagranicy, którzy są gotowi grać nowocześnie i zaskoczyć przeciwników.

Nie wszyscy są pozytywnie nastawieni do zbiórki, argumentując to np. tym, że tak naprawdę tytuł "współwłaściciel klubu" nic nie daje.
- Wszystkich przekonać nie zdołamy. W moich oczach mamy szansę zbudować drużynę, która składem przypomina Borussię Dortmund z mistrzowskich sezonów. Utalentowany zaciąg z zagranicy, bardzo mocni krajowcy. Klub dynamiczny, czerpiący z regionu, ale otwarty na obcokrajowców, jeśli wnoszą coś wyjątkowego w racjonalnym budżecie z szansą na transfer wychodzący w następnych okienkach. Niech nasz Koki zagra w tym sezonie jak Kagawa, Spychała jak Perisic, “Biedrza” jak Hummels, van Huffel jak Błaszczu, Janek niech wiecznie (do 2030 roku?) gra jak Łukasz Piszczek. Ludzi, w tym prezesa, dyrektora i trenera, oceniajcie po wynikach sportowych. Fakty są takie, że klub zajął bezpieczne 10. miejsce, a nowy trener miał średnią bliską 1,6 pkt. na mecz.

Będzie stworzona specjalna grupa na FB dla akcjonariuszy. Klub ma już pomysł na jego funkcjonowanie? Jakie korzyści będzie miał kibic udzielający się na tej grupie?
- Klub ma pomysły na funkcjonowanie grupy i benefity dla inwestorów. Zostaną one z czasem objawione - choćby cykl spotkań na stadionie i poza nim.

Obecnie kadra zespołu wygląda bardzo słabo w porównaniu do ostatniego sezonu. Kibice mogą liczyć na solidne wzmocnienia zespołu? Apeluje o to także trener Adam Majewski.
- Okienko transferowe jest długie - wzmocnienia są w drodze. Nie zgodzę się też z "wygląda słabo" - zachowaliśmy z małymi wyjątkami trzon, pilnujemy budżetu, ściągamy do siebie wartościowych graczy z potencjałem wzrostu. Nie uchronimy się przed błędami, ale to normalne w biznesie.

Jest pan zadowolony z pracy prezesa Wojciecha Kowalewskiego? Na początku na oficjalnej stronie klubu pojawił się komunikat, że prezes oddaje się do dyspozycji rady nadzorczej. Oficjalnego komunikatu rady nadzorczej w tej kwestii jednak nie było.
- W kilku momentach rekomendacje moje i rady nadzorczej były inne niż Wojtka. Całościowo oceniam te 8. miesięcy jako postęp, doceniam transformację i wizję sportową Stomilu Olsztyn, którą prezes wdraża w ramach wyznaczonych budżetem, ograniczonym czasem i wydarzeniami bez precedensu (pandemia).

Nie chcieliście zmieniać prezesa bo baliście się, że to może negatywnie wpłynąć na wizerunek klubu i na sprzedaż akcji?
- Niepotrzebne spekulacje. Odbyliśmy z Wojtkiem konstruktywne rozmowy i mamy plan działania.

Czy oprócz pozyskania pieniędzy od kibiców w tym roku Stomil pozyska innych sponsorów?
- Tak, prowadzimy wielowątkowo rozmowy ze sponsorami. Niektóre z nich przymroziła pandemia, ale widzę, że wraz z powrotem biznesu do normy u naszych potencjalnych partnerów wraca apetyt na zaangażowanie w sport.

O co w tym sezonie będzie walczył Stomil?
- Baraże. I dalszy rozwój obiecujących młodych graczy z Polski i zagranicy. Transfery wychodzące, aby pokazać, że Stomil Olsztyn to trampolina do kariery.

Jak pan podsumuje miniony rok, od kiedy Stomil jest w rękach Michała Brańskiego?
- Mieszany okres. Nie uchroniłem się od błędów, pobieram nauki biznesu piłkarskiego. Sezon pod kątem awansu otwarty był do ostatnich kolejek - dostarczyliśmy emocji, wybroniliśmy się mimo przejściowych kryzysów. Mamy stabilną sytuację kontraktową na gros ważnych pozycji.

Wielu kibiców ocenia ten rok jako rok stracony lub rok zmarnowanej szansy. Jak pan do tego podchodzi?
- Tak jak mówiłem wcześniej, czyli odmiennie niż ta grupa. Na pewno nie stracony - solidnie przepracowany, stabilny finansowo i z zapleczem w postaci mojego kapitału i wsparcia miejskiego. Sezon również pod znakiem rozwoju piłkarskiego młodych. Nie jestem bezkrytyczny - trzeźwo widzimy w radzie nadzorczej, gdzie jesteśmy i jakie są deficyty. Ale nie targają nami niekonstruktywne emocje.

Coś zaskoczyło pana w takim biznesowym podejściu do tematu, czego nie spodziewał się Pan na bazie swoich bogatych doświadczeń na różnych polach działalności?
- Zaskoczyło. Notuję w głowie, pewnych błędów drugi raz nie popełnię - a na tym polega życie.

Pytania zostały wysłane drogą elektorniczną

Tagi: Stomil Olsztyn, Michał Brański, Stomil Olsztyn - akcje


Komentarze

 1. 15.05.22 22:37 F.R.T.

  https://sport.interia.pl/klub-wisla-krakow/news-pierwsze-komentarze-po-degradacji-bialej-gwiazdy-wspolwlasci,nId,6026292

 2. 15.05.22 11:41 nor

  Fish - zgoda, był zielony w futbolu, cechował go też niefortunny, fatalny dobór ludzi na stanowiska. Tyle osób przewinęło się w tym czasie przez klub i większość to totalna wtopa. Przypomnijcie sobie, jak przed tym sezonem wydawało się, że będziemy mieli lepszy skład niż w sezonie poprzednim. Na papierze skład wyglądał co najmniej na środek tabeli - sami tak pisaliśmy na tej stronie. I co? I dupa. A co by było, gdyby ten skład zaskoczył i dziś zajmowalibyśmy np. 6 miejsce w tabeli? Też naparzalibyśmy w Brańskiego? Raczej nie. Niestety, piłkarze Stomilu w sezonie 2021/2022 to w większości gracze drugo- lub nawet trzecioligowi. Ich prawdziwie umiejętności ,,zweryfikowało boisko,, - to nie Brański ich dobierał, tylko wybrani przez niego ludzie. Problem w tym, że gość kompletnie nie sprawdził się w doborze kadry szkoleniowej, piłkarskiej i zarządzającej. Projekt Stomil został trafiony, zatopiony.

 3. 15.05.22 09:57 Fish

  Ludzie przestańcie z tym Brańskim!!! jasne że na początku każdy postrzegał go jako zbawcę ale okazało się że jest sprawcą tej żenady jaka nastąpiła i trwała od lat.Skoro nie potrafił dobrać odpowiednich ludzi przez 3 kurwa lata nie tygodnie czy miesiące Tylko Lata!!! to znaczy że miał pecha?Nie! po prostu chciał ugrać biznesik kosztem kibiców,lokalnych sponsorów,no z miastem się nie dało na dłuższą metę ale to że grzym ma wyjebane na sport w jakiejkolwiek postaci w tym mieście wiedzieli Wszyscy!Przestańmy więc postrzegać pana michałka jako kolesia,który bardzo chciał,ale mu nie wyszło.Okazał się....sami sobie odpowiedzcie,a wystarczyło wcześniej wypierdolić tego kartofla adriana i ugralibyśmy co najmniej pięć,sześć punktów więcej i utrzymali 1 ligę ażeby wykonać taki ruch nie trzeba być znawcą piłki wystarczyłoby spojrzeć na wyniki osiągane przez nieudacznika adriana i można by tak wyliczać dalej, tylko po co ? już pozamiatane niestety

 4. 15.05.22 08:08 czerkasow

  I tu się wacek mylisz. Od kilkunastu miesięcy miasto nie ma przedstawiciela w RN, za to dwa Michała były z nami przez trzy lata i spierdolili po całości. Sezon w którym Brański mógł się wykazać jako właściciel w 86 procentach patrzy się na udziałowca, który ma 13 i twierdzi, żeby dawał pieniądze na zabawki. Nie twierdzę że miasto nie popełniało błędów, ale do kurwy nędzy ile można słuchać pierdolenia dwóch Michałów, którzy tak naprawdę doprowadzili do tej sytuacji.

 5. 15.05.22 07:09 wacek

  Po co to wywlekać.Gdyby nie Brański w ogóle prze ostatnie 2 lata nie było by Stomilu Miał dobre zamiary ,nie znał sie na tajemnicach futbolu.To nasi lokalni cwaniacy i nieudacznicy spowodowali to co się stało,

 6. 15.05.22 00:08 Red bull News

  Pudelek zawija kram. Bez odbioru.

 7. 14.05.22 23:32 Stomilowiec16

  Michały - Najlepsze nie z wami :/

 8. 14.05.22 23:10

  Gdyby dobrał sobie ludzi normalnych wygonił Żukowskich gajewskich Lechowi glowackich czerkawskich i przyszli by ludzie jak Pusilowski to może by to szło w dobrą stronę a tak jest rozpierdol układanie wszystkiego pod siebie czekamy na informacje co dalej gramy w drugiej czy czwartej lidze !!

 9. 14.05.22 22:41 DJKS

  Wspaniała ta Borussia Dortmund 😂

 10. 14.05.22 22:38 paragon

  no to będą walczyć o awans, ciekawe w której lidze

 11. 14.05.22 22:38 czerkasow

  Oj. Fajnie się to czyta po prawie dwóch latach (bez czterech miesięcy), szkoda że kosztem klubu. Nie spodziewałem się aż takiej szpili że strony Redakcji 😆

 12. 14.05.22 22:36 Yogi baboo

  Dziękujemy dziękujemy..... 🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬i wypad!

 13. 14.05.22 22:35 kot

  Obiecałeś, oszukałeś!

 14. 14.05.22 22:29 Bart

  Najlepszy cytat : Notuję w głowie, pewnych błędów drugi raz nie popełnię - i dupa te same bledy przez kolejne 2 lata brawo za wyciaganie wnioskow. Mistrzostwo kraju za to sie nalezy. Zobaczymy po dzisiajszym gdzie bedzie wlasciciel czy nim sie okaze czy jak szczur ucieknie. Teraz jest pole do popisu i pokazania sie dla Pana Branskiego!!

 15. 10.09.20 13:40 voodoo

  ...

 16. 10.09.20 12:37 stedab

  A ja też nie na temat. Trochę poszperałem, trochę poczytałem i zastanawiam się czym nagle podpadł Wam Adaśko? Nie wiem co napisał bo ukryto jego wypowiedzi, ale bardzo często wypowiadał się na temat i tonował Wasze nie jeden raz nierozsądne (delikatnie mówiąc) i nie zawsze obiektywne wypowiedzi. A że ma swoje zdanie, to chyba nie grzech, ja osobiście uważam to za zaletę! Z całym szacunkiem do redaktorów, wielu na tym forum WIELOKROTNIE łamało regulamin wypowiadając się nie na temat i nikt ich nie banował. To jak to jest, jednym wolno a innych się kasuje? I na koniec przypomnę definicję: Cenzura (łac. censere 'osądzać') – "kontrola publicznego przekazywania informacji, ograniczająca wolność publicznego wyrażania myśli i przekonań". Może należałoby przyjrzeć się regulaminowi i albo go uelastycznić albo kasować WSZYSTKIE wypowiedzi nie na temat komentowanego artykułu.

 17. 09.09.20 23:26 Czesiek Czesiek

  Szanuje Pana, ale proszę posłuchać ludzi będących w Olsztynie na codzień. Przecież my znamy ludzi z biura, klubu - wiemy co tam się za cyrki dzieją! Od prezesa o dyrektora słyszy Pan tylko to co chce Pan usłyszeć, ale co mogą mówić póki co robią swoje biznesy na transferach w sprawie których trener nie ma nic do powiedzenia. Każdy młody który był albo był za słaby albo już to w sumie nie ma, bo był na wypożyczeniu, więc pytaliśmy zawodników na których nic nie zrobiliśmy - to są niestety fakty. Stracona całą otoczka wokół dumy Warmi bo za zaczyna być tu więcej Holendrów z 4 ligi niż polskiej młodzieży. Mamy kupować akcję wiedząc jaki się robi prezes i dyrektor? Na prawdę wystarczy porozmawiać z ludźmi z klubu w 100% dac,erze be, prezesa - to nie wiele.

 18. 08.09.20 23:24 Adaśko

  Komentarz został ukryty z powodu nieodpowiedniej treści.

 19. 08.09.20 23:07 Adaśko

  Ahaaa, to dobrze wiedzieć, bo już się bałem, że popełniłem myślozbrodnię. Ale na szczęście to były tylko wypowiedzi nie na temat. W sumie pikuś...

 20. 08.09.20 22:37 czerkasow

  Złamałeś wypowiedzią nie na temat. Czytałeś regulamin?

 21. 08.09.20 21:55 Adaśko

  Tak @czerkasow, Ty łamałeś regulamin, ale ja nie, a w pień wycięto moje wiadomości, łącznie z pożegnaniem. @Emilozo, w żadnym miejscu nie nazwałem Cię cenzorem, napisałem tylko, że na Forum stosuje się cenzurę. Tyle w temacie, żyjcie dalej w swojej bańce, cześć!

 22. 08.09.20 21:09 B5

  Owsian bo stary już jesteś i zrzędzisz ....Ale pamiętam Cię jak biegałeś 100 lat temu z szalem Stomilu po Nagórkach .

 23. 08.09.20 20:57 czerkasow

  Siergiej ale o co ci chodzi? Moje komentarze też były usuwane, bo złamałem regulamin. Wchodząc na stadion wnosisz butelki ze szkłem?

 24. 08.09.20 20:53 Owsian

  Jeździłem w latach 80-tych (pozdrawiam uczestników pamiętnego wyjazdu do Ostrołęki). Nie stoję w młynie ale stałem. Nie brałem udziału w ustawkach. Jestem przeciwnikiem stadionowego bandyctwa i chuligaństwa. Czuję się fanatykiem.

 25. 08.09.20 20:51 siergiej26

  Słabo to zaczyna wyglądać. Najpierw piszecie regulamin a potem że będziecie banować kogo Wam się tylko podoba. Hmm...

 26. 08.09.20 20:46 mazinho

  No jeszcze tego brakuje żebysmy się żarli między sobą. A może o to komuś chodziło..

 27. 08.09.20 20:42 obserwator1985

  Owsian, jeśli stoisz w młynie dopingując swój zespół przez 90 minut, jeśli jeździłeś po Polsce za Stomilem poświęcając czas i pieniądze to na pewno jesteś fanatykiem.

 28. 08.09.20 20:26 czerkasow

  A jak rozumiesz pojęcie.Stomil? To jest tylko prezes, właściciel czy piłkarze? A może też kibice? A może.pracownicy?

 29. 08.09.20 20:07 Owsian

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1723122,1,anonimowy-kibic-o-srodowisku-kibolskim.read. To są fanatycy według redakcji tego portalu? Dobrze rozumiem?

 30. 08.09.20 20:05 Owsian

  Proszę o wyjaśnienie kto to jest tzw. Fanatyk. Czy kibic Stomilu od 40 lat, który żyje tym klubem na co dzień może uważać się za fanatyka? Proszę jasno wyjaśnić kto to jest Fanatyk.

 31. 08.09.20 18:29 Redaktor

  Od tej pory wszystkie osoby, które będą oczerniały kibiców i próbowały uderzyć w środowisko kibcowskie, będą banowane i kasowane. Na tej stronie nie ma miejsca dla wrogów Fanatyków Stomilu Olsztyn.

 32. 08.09.20 18:17 Redaktor

  Nie musimy się tłumaczyć, kto i za co dostaje bana / ukryty komentarz. Trol kibicka i jej wpisy od teraz nie będą tolerowane na tej stronie. Jak coś się komuś nie podoba to zapraszamy na oficjalne media społecznościowe klubu. To jest strona prowadzona przez kibiców Stomilu Olsztyn.

 33. 08.09.20 18:15 tomaso

  Zbanujcie dwie osoby z forum, od razu będzie spokój.

 34. 08.09.20 18:11 Emilozo

  Skasowałem pod tym artykułem, też inne komentarze, ale z podobnych względów. Nie tacy jak Ty Adaśko nazywali mnie cenzorem, itp, itd., więc mnie to nie rusza. Możemy o tym porozmawiać na żywo przy okazji meczu z Odrą Opole. To ostatni komentarz w tej sprawie, bo kompletnie odbiega od tematu. “wypowiedzi nie związane z tematem artykułu”

 35. 08.09.20 18:06 czerkasow

  Niech kibicka idzie z tym na policję 😁

 36. 08.09.20 17:55 kot

  I co zrobisz z tymi screenami? Kibicka zarzuca nam szerzenie nieprawdy i nierzetelność. I tak się tu zasiedziała, bo jej się nie podobało.

 37. 08.09.20 17:48 Adaśko

  Komentarz został ukryty z powodu nieodpowiedniej treści.

 38. 08.09.20 17:41 czerkasow

  Czytajcie regulamin.

 39. 08.09.20 17:38 Adaśko

  Komentarz został ukryty z powodu nieodpowiedniej treści.

 40. 08.09.20 17:38 czerkasow

  A skąd wiesz że to Emilozo?😁

 41. 08.09.20 17:10 Adaśko

  Komentarz został ukryty z powodu nieodpowiedniej treści.

 42. 08.09.20 15:39 B5

  No to co ,Panowie i Panie czekamy na awans...już sobie popcorn i piwko zakupilem..

 43. 08.09.20 13:52 kot

  Trener Adam Majewski już został uznany winnym porażki z GKS-em Jastrzębie, tylko jego przełożeni mający pretensje do trenera nie zauważyli, że nie dali mu zawodników do gry w tamtym meczu.

 44. 08.09.20 13:15 nor

  Zastanawia mnie ciągle argument ,, odmłodzony skład,, - czy nam chodzi o to, żeby mieć najmłodszy skład w lidze, czy o to, żeby być w czubie tabeli? Bo jeśli chodzi o wysokie miejsce w tabeli, to według mnie możemy mieć samych trzydziestolatków w zespole, byle grali skutecznie. Ale klub chce zatrudniać młodzież, żeby mieć hajs z PJS i ewentualnych transferów. I jeszcze rzucone jest po raz kolejny hasło: Awans. Tyle że awansu młodzież nie wywalczy bez udziału doświadczonych graczy i koło się zamyka. Koncepcja funkcjonowania drużyny jest więc niespójna z założonymi celami.

 45. 08.09.20 12:42 Emilozo

  To proszę Szanowna Pani kibicować Cracovii. Ja szanuję co zrobił Michał Brański rok temu, tylko wtedy był jasny przekaz. Wtedy przyszły właściciel robi wszystko, żeby uratować klub, a kibice chętnie przychodzili na stadion i wspierali tę drużynę. A potem zaczęło się od zmiany prezesa, uciekania od historii klubu, jeden prezes, teraz kolejny prezes… Co mi się teraz podoba to to, że drużyna przeszła metamorofozę, gra bardziej ofenswynym ustawieniem (chociaż nie ma zbytnio ofensywnych zawodników). Jest stawianie na młodych (chociaż mniej mi się podoba ściąganie na wypożyczenie większej ilości piłkarz) (średnia wieku 22,8 w pierwszym meczu z GKS-em Tychy), ale Ci młodzi chłopcy potrzebują wsparcia doświadczonych zawodników, jeżeli faktycznie mamy się bić o baraże. A trener Adam Majewski może być pierwszą ofiarą słabego okienka transferowego w wykonaniu Stomilu. Dwie porażki w Łodzi, remis z Odrą i zacznie się… dopiero nerwowo!

 46. 08.09.20 12:40 B5

  ....Dla niego te 2 mln to Pikuś...to dlaczego w klubie bieda ,nawet nie ma kim grać,zero wzmocnień...albo Król jest nagi albo huj może...

 47. 08.09.20 12:32 czerkasow

  Siedzisz przed komputerem, na mecz dupy nawet nie ruszysz. Nie wiesz a się jednak wypowiadasz. Jeszcze raz powtórzę idz sobie gdziekolwiek byle hak najdalej stąd.

 48. 08.09.20 11:15 Pawlik

  Jaka ekstraklasa panie Branski kim? Prezes gnoj robi wokol klubu smieszne kary na odejscie. Rzucanie klod Leszczynskiemu. Te wasze transfery od jednego menago czy znajomego. Kopanie dolow pod Stomilowskim trenerem Zajaczkowskim itp itd i wy oczekujecie wykupu akcji gdzie stadion to gruz. Sponsorow nie widac. Predzej skonczy się zaraz kasa z miasta i pana wizja. Dac odejsc Palaszeeskiemu przed lipcem czy Hajdzie tak bez zdania to sa wasze wzmocnienia. Jest na ta chwile tyle kwasu w waszych strukturach tylko wywiesc go nie ma kiedy i czym. Przekladacie mecze bo w czarnej dipoe juz jestesmy. Jedna druzyna spada to mozna lapanke robic i z 4 ligi na wzmocnienia taka wasza ekstraklasa.

 49. 08.09.20 09:53 mazinho

  Zamiast kupna tych akcji wolałbym zrzutkę na kontrakt dla napastnika, podejrzewam że więcej osób by wpłaciło. Pamiętam jak kibice Napoli swego czasu zbierali kasę na Ronaldinho 😀

 50. 08.09.20 09:32 Emilozo

  Obecnie jest tak napięta atmosfera, że wszyscy tęsknią za tymi czasami, gdzie były pełne trybuny i ta atmosfera. Tylko ona z przypadku się nie wzięła. Wtedy wszyscy grali w otwarte karty i mówili jak jest. Od dłuższego czasu mówię, że nie ma atmosfery i, że trzeba to naprawić, to lepiej mówić, że to nie atmosfere chodzi. Teraz pewne zapewnienia nie idą w parze z rzeczywistością. Nie widzę tego, że zespół ma walczyć o baraże, oczywiście to jest piłka i na Wartę też nikt nie stawiał. Mamy 8 września, a na treningu bardzo mało piłkarzy. Przed nami ciężkie spotkania, i znowu remisy mamy brać w ciemno w Łodzi? I trzeba zrobić wszystko żeby wygrać u siebie z Odrą Opole. A najbardziej mnie wnerwia retoryka, że jak ktoś nie kupi akcji to jest beznajdziejny kibc, słaby i w ogóle, a jak już ktoś kupi akcje to jest ślepy, naiwny pelikan, gamoń itp. itd. Ten podział jest słaby, a już niektórzy wchodzą tylko po to żeby napisać, że ktoś był najebany albo że rozróba interesuje, to nie szkoda waszego czasu? Ja też jeszcze nie kupiłem akcji, czekam na odpowiedni moment, bardzo wiele spraw mi się nie podoba, skończy się tak, że kupię drobnicę z "sentymentu".

 51. 08.09.20 09:24 mazinho

  Wpłacać kasę i się nie wpierdzielać a tym bardziej nie krytykować, oto myśl przewodnia tej całej akcji. I Jeszcze te porównania z Wisłą gdzie kupno akcji reklamowane było powrotem Błaszczykowskiego to był impuls a nie wydawanie kasy na pensje dla małolatów którzy nie mieszczą się do składu meczowego 3/4 ligowych rezerw ekstrakladowiczow lub ściągania szrotu z zagranicy. Każde pieniądze da się przejść, otocz się Pan ludźmi kompetentnymi i pokaz że idziemy w dobrym kierunku to i wpłaty będą, jeszcze te brednie o barażach.

 52. 08.09.20 09:13 marduck

  Taki nie za konkretny ten wywiad. Kilka ogólników, kilka truizmów i mnóstwo nieudzielonych odpowiedzi, w tym jedno kluczowe o oddanie się do dyspozycji RN przez amatora z Suwałk - przewodniczący RN stanowiska tego ciała nie przedstawił.

 53. 08.09.20 09:07 czerkasow

  Niech się boją.

 54. 07.09.20 22:30 kot

  Jak wygrać Bundesligę.

 55. 07.09.20 22:23 waldi812

  Fajnie, że pojawiła się takowa pogadanka z Michałem Brańskim o tych kartkach papieru, z których będzie można porobić wycinanki albo ułożyć puzzle. Można było zaplanowąc to ciut subtelniej i zaoferować kibicom weksle in blanco bez deklaracji wekslowej, to też dobry sposób na szybki zarobek. Właściciel przedstawia swoistą wizję szklanych domów, aż się ze smiechu ześmiałem i nie sądziłem, że Michał Brański to taki krotochwilny jegomość. Nowoczesny styl gry, bardzo mocni krajowcy, zagraniczni piłkarze, wnoszący coś wyjątkowego. No fakt, kontrakty z Loshim i Kovalonoksem to było coś wyjątkowego. I trzon zespołu z małymi wyjątkami został utrzymany, ulala!. Hajda, Pałaszewski, Sobczak, jesteście małymi wyjątkami, taki neologizm właściciela. Jest progres, transformacja, Bramkarz pracuje jak wariat i po całym dniu wysiłku odpoczywa na przystani, nalezy się chłopu. Bez cienia kurtuazji muszę zwrócić uwagę autorowi tekstu, że nagłówek nie jest odpowiedni. Powinno być tak: Michał Brański: Właściciele klubów 1 ligi go nienawidzą - znalazł jeden prosty sposób, jak awansować do Ekstraklasy.

 56. 07.09.20 21:57 DJKS

  Aaaa czyli jesteśmy już prawie taką Borussią Dortmund... To ja już więcej pytań nie mam :)

 57. 07.09.20 21:47 stedab

  Czerkasow, i ok, masz prawo do innego spojrzenia niż ja czy Chodi! Nie twierdzę też, że NAJLEPSZYM kibicem będzie ten co kupi akcje, szanuję również tych, którzy akcji nie kupią bo mają inne zdanie, np. TY i nigdzie nie napisałem że nie są dobrymi kibicami Stomilu. I tylko o jedno Ciebie proszę, nie gań i nie krytykuj tych co akcje kupią, bo w ten sposób Stomilowi nie pomożesz. I nie wątpię, że i Tobie i mnie i prawie wszystkim na tym forum dobro Stomilu leży na sercu. A najwierniejsi kibice Stomilu akcja NA PEWNO kupią, w to akurat nie wątpię! pozdrawiam

 58. 07.09.20 21:05 chodi

  Stedab - w punkt! Ja też ( o losie!) w niektórych tematach zgadzam się z Czerkasowem a w niektórych bardzo, bardzo mocno nie! To szanuję jego zdanie bo ma długi staż i go broni. Ale są osoby, które po prostu przeginają pałę na tym forum. Pan Brański jest uważam osobą odpowiednią na odpowiednim miejscu - po prostu jakoś pasuje mu ten Stomil :) kim się otacza i czy ludzie są kompetentni.... NIE WIEM!. ale wiem jedno ! Powinien dać im CELE! i ich z tych celi co.....? ROZLICZYĆ! Bezwzględnie. Życzę Panu Brańskiemu, samych sukcesów jako właścicielowi Stomilu, wprowadzenia nas do ekstraklasy :) i jak największej liczby akcjonariuszy. ale żeby tak się stało, to musimy dać sobie szansę.... WSZYSCY!!!! TYLKO STOMIL, niezależnie od przekonań!!!

 59. 07.09.20 20:59 czerkasow

  OK. Masz swoją rację a ja swoją. Ty widzisz w tym szansę a ja marnowanie pieniędzy. Tylko o jedno Ciebie proszę - nie twierdź że najlepszym kibicem jest ten, który kupuje akcje, bo dla mnie nie jest to wyznacznik. Mam zupełnie inne spojrzenie.

 60. 07.09.20 20:44 stedab

  Czerkasow, nie łap mnie za język! Oczywiście, że mój i to co najmniej od prawie 50 lat więc staż mam nieco dłuższy niż Ty I chociaż nie zawsze sie z Tobą zgadzam (troche śmieszą mnie Twoje przepychanki z Kibicką...) to w wielu momentach przyznaję Ci rację. Ale w kwestii zakupu akcji i negowania tylko dlatego, że nie trawisz Kowalewskiego (ja też!) nie masz mojego poparcia. Nadal uważam, że w ostatnich złych czasach jest to jedna z niewielu sensownych akcji gdzie mozna pokazac przywiązanie do klubu i chęć pomocy.

 61. 07.09.20 20:03 czerkasow

  Wasz? Czyli nie Twój?

 62. 07.09.20 19:56 stedab

  S.M.P - nic ująć, więcej dodać:-) Rzeczywiście, Stomil Olsztyn="złoty interes"! Koń by się uśmiał. Klub bez stadionu, bez normalnej bazy treningowej, bez normalnych kibiców, którzy za klubem idą jak w ogień np. kupując akcje i bez poparcia władz miasta ... patrz - "miasto wolne od futbolu". Cieszcie się jeszcze, bo jak Pan Brański poczyta te wasze wypociny podszyte jadem, to machnie ręką i znajdzie sobie lepszą zabawkę! I wtedy będziecie zadowoleni gdy Wasz rzekomo ukochany klub wyląduje gdzieś w 5 lidze!

 63. 07.09.20 19:35 czerkasow

  O. Kibicka zdziwiona że jak walczy sama mieczem, to może się zranić.

 64. 07.09.20 17:34 SzEFoo

  Ja mam wrażenie, że przez kolejnych 10-20 lat takiej szansy nie będzie żeby w ogóle myśleć o czymś więcej niż 1 liga. Też jestem zdania, że póki co nie widać żeby kadra była wzmacniana, ale te "wojenki" z Kowalewskim czy Brańskim tylko zaszkodzą klubowi. Jak sam powiedział ten drugi po wynikach można rozliczać ich działania. Tak jak napisał S.M.P czy ktoś sądzi, że Brański zarobi miliony na Stomilu? Pomagajmy, a jak nie chcemy to nie przeszkadzajmy i trzeba mieć nadzieje, że pesymistyczne wizje niektórych kibiców odnośnie zamiarów Brańskiego się nie spełnią. Przecież taki Irek Sobieski już dawno by podziękował za współpracę, a jak przedłużył umowę sponsorską to znaczy, że widzi w tym projekcie pomysł.

 65. 07.09.20 17:14 nor

  @Kibicka - ,,jeszcze na kilka kolejek przed końcem walczył o baraże,, - akurat ten cytat uważam za kompletnie nietrafiony, bo kilka kolejek przed końcem ligi bardziej martwiliśmy się, czy Stomil nie spadnie niż o to, czy będzie grał w barażach. Ale było, minęło... Ja czekam na transfery. Nie powinno być tak, że znowu kibice muszą dowodzić w gotówce/akcjach, że zależy im na klubie. Niech choć raz klub pokaże, że zależy mu na kibicach. Niech wzmocni zespół i faktycznie (a nie w marzeniach) zacznie grać o baraże.

 66. 07.09.20 17:07 S.M.P.

  Ohoo widzę, że jest tu spora grupka prawdziwych rekinów biznesu, którzy już wyczuli że Brański na 100% zdefrauduje fundusze ze zbiórki a potem jeszcze z potrójnym zyskiem sprzed klub, o który będą się biły arabskie fundusze inwestycyjne bo Stomil to przecież prawdziwa kura znosząca złote jajka. Niektórzy z was chyba mentalnie zostali w epoce, którą reprezentuje stan naszego stadio da gruz ;) A już w bani mi się nie mieści jak można dyskredytować szansę każdego sympatyka i kibica na indywidualne zainwestowania prywatnych pieniędzy w swój ukochany klub. Jeden weźmie udział w zbiórce (nawet ryzykując, że w przyszłości to chuja da) a drugi podrapie się po dupie i zejdzie po czteropak harnasia. Kwestia wolnego wyboru. Przypominam, że jeszcze kilka lat temu chodziliśmy pod ratusz żeby wymóc na prezydencie realne działania wobec klubu a tak naprawdę gówno mogliśmy. Teraz faktycznie jak mówi Brański: "Zbiórka Beesfund to sprawdzian lokalnej społeczności." Niedługo wspólnie przekonamy się do czego to doprowadzi klub.

 67. 07.09.20 16:11 obserwator1985

  Za chwilę dwa mega ciężkie mecze w Łodzi, a ten mówi, że wzmocnienia "w drodze". Jak trener ma przygotować drużynę jak nadal nie ma kompletnej kadry?

 68. 07.09.20 16:02 Piotr Kowalski

  Wszystko wskazuje że metodą na wnuczka kasy nasz właściciel na Stomilu nie zarobi. Co innego gdyby kupił kilku zawodników, sam zainwestował większą kwotę. Wykupił tereny pod akademie i złożył wniosek do ministerstwa na budowę. A jeszcze gdyby prowadził rozmowy z ratuszem w sprawie budowy choć jednej trybuny. Ale czy wtedy dało by się na tym zarobić? Panie Branski na miłości się nie zarabia. Proszę nie oszukiwać kibiców że chodzi tu o coś innego niż zysk.

 69. 07.09.20 15:41 czerkasow

  O rety. Emil nie kasuje komentarzy😁 Tak na poważnie - za kilkanaście miesięcy komentarz Lejtnanta będzie wręcz delikatny.

 70. 07.09.20 15:30 Piotr Kowalski

  Kibicko, mam prawo do swojego zgania. Tak jak każdy na tym forum. Ty natomiast każdemu narzuciłabyś to samo myślenie. Nasz wódz jest nieomylny. I musimy mu wierzyć mimo że wszystkie fakty mówią co innego.

 71. 07.09.20 15:22 THE CORE

  Pytanie do ogrodnika używającego nicka "stomil14/88": co to znaczy "poważny kibic"? Jaka jest definicja? Dla mnie "poważny kibic" to na przykład taki który Stomil piszę wielką literą.

 72. 07.09.20 15:17 zjs

  A ja nie znoszę wizjonerów, zwłaszcza jak popuszczają wodze fantazji. Był ci u nas kiedyś miejscowy wizjoner, który na zebraniach i łamach prasy grzmiał " Stomil powinien grać w pucharach a Jeziorak w I lidze". Wprawdzie topił własną prywatną kasę, ale na biznesie i piłce nożnej się nie znał, dlatego skończył jak skończył, zarówno w piłce jak i w kiełbasie. Wprawdzie mistrz Adam woła "Mierz siły na zamiary , nie zamiar podług sił", ale romantyczne hasła już nie działają. Pan Brański na romantyka nie wygląda, raczej na wyrachowanego biznesmena. Jak się skończy jego romans z klubem nie wiadomo, ale jaki mamy wybór?

 73. 07.09.20 15:06 chodi

  Acha i tak na koniec APEL DO PIŁKARZY I SZTABU SZKOLENIOWEGO! Jeżeli to czytacie , to BARDZO BARDZO WAŻNE jest żeby właśnie teraz złapać jak najwiecej punktów , dlaczego ? 1) Zamknięcie wreszcie usta „wiecznym krytykom” 2) Dodacie wiatru w żagle dla kolejnych kibiców , którzy kupują akcje. 3) pokażecie Panu Branskiemu , że strategia która obrał jest słuszna i nie ma co patrzeć na malkontentów (wiecznych)

 74. 07.09.20 14:59 chodi

  Brawo Emil za reakcje ! To co niektóre półmózg tutaj wypisują to jest dramat! Nigdy więcej jak 100zl na brudne dresy nie odłożyli a chcą się wypowiadać w imieniu człowieka , któremu do pięt nie dorastają . Panie Michale dla zdecydowanej większości jest Pan jedna z najjaśniejszych postaci w ostatnich dziesięcioleciach olsztyńskiego footballu i proszę Pana żeby na takie komentarze po prostu nie zwracać uwagi. Miech Pan podpyta Prof Filipiaka w Polskiej piłce to jest standard i tutaj naprawdę jest to jeszcze do zniesienie . Ma Pan wizje i niech Pan ja kontynuuje , nikt tego wózka wcześniej nie chciał , już miał się rozpaść a teraz chcą Pana pouczać :))!) hipokryzja do kwadratu!!!!

 75. 07.09.20 14:45 Emilozo

  Można się w wielu kwestiach nie zgadzać z właścicielem klubu, ale na bank nie zasłużył na słowo: wypier*****. Ja tak tylko żeby trochę stonować emocje.

 76. 07.09.20 14:44 Stomil Biały Front

  Robienie idiotów z kibiców.

 77. 07.09.20 14:42 KIBICKA z zatorza

  Komentarz został ukryty z powodu nieodpowiedniej treści.

 78. 07.09.20 14:41 Lejtnant

  Komentarz został ukryty z powodu nieodpowiedniej treści.

 79. 07.09.20 13:47 baron

  "Nie przekonamy wszystkich". Przekonajcie kogokolwiek.

 80. 07.09.20 13:47 nor

  Dobrze, że udało wam się przeprowadzić tę rozmowę. Z komentarzem wstrzymam się do czasu przeprowadzenia zapowiadanych wzmocnień zespołu. Kibicom należy się zachęta w postaci silnej kadry i pozytywnych wyników. Piękna gadka punktów nie zastąpi.

 81. 07.09.20 13:43 Gacek Z

  I panie Brański, a nie Barański jak twierdzi dyrektor :), ma pan słaby research albo złych asystentów, doradców (prezes, dyrektor sportowy, trener) Stomil ocierał się o walkę o ekstraklasę w sezonie 2014/2015 lecz prezydent nie udzielił wtedy zielonego światła. W poprzednim sezonie Warta awansowała organizacją i atmosferą lecz u nas nie ma nawet i tego.

 82. 07.09.20 13:35 FCBartąg

  Kto czyta wywiady branzowe z Panem Branskim, ten wie jakie modele biznesowe preferuje. Kupowanie upadlych spółek za grosze. Pisanie misji. Oddluzenie za pieniadze zebrane na crowdfundingu. I na koniec sprzedaz z zyskiem. To jest jego wieczorny paciez i Stomil nie jest jakims jego spelnieniem dzieciecych marzen tylko typowym biznesem jakie od lat robi. W wywiadzie sypie banalami i to tymi, ktore opowiedzial mu Kowalewski. Po pierwsze sypie liczba 1.6 pkt na mecz Majewskiego. Tylko, ze to nie zasluga trenera, tylko tego, ze Warta wystawila rezerwy w ostatniej kolejce. Gdyby nie to, to byloby zero pkt w tym meczu i sr. 1.3 na mecz, taka jaka mial Zajaczkowski. Zreszta Majewski sam przyznal, ze juz od marca obserwowal mecze Stomilu i szykowal sie na bycie trenerem. Kowalewskiemu przeszkodzila pandemia, ale wywalil trenera przy pierwszej okazji. A wlasciwie co to jest te 1.6pkt na mecz? Jeszcze mozna dodac, ze Zajaczkowski zostal zwolniony choc mial 1pkt do realizacji celu czyli barazy. Majewski w wywiadzie mowil, ze on dostal za cel utrzymanie sie w lidze i cel zrealizowal. Czyli Kowalewski kibicom mowi jedno, a swoim ludzim drugie. Kolejna poruszona sprawa, to pozyskiwanie mlodych pilkarzy z Polski i zagranicy. Ile jakosci wprowadza do zespolubvan Huffel, Kovalonoks, Loshi, van Veert, Troshupa? Kudrajvcevs i Koki maja potencjal, ale nie robia wciaz liczb. Carolina potrafi co najwyzej zagrac czasem poprawnie i tyle maja do zaoferowania obcokrajowcy. Czereszewski na zimowej prezentacji mowil, ze byl tylko raz w Holandii zobaczyc zawodnika (van Huffel) a reszte to zatrudnil z polecenia innych osob. Tak to i ja moge byc dyrektorem sportowym. W tym samym wywiadzie najbardziej chwalil sie tym, ze Hajda i Bondarenko przychodza grac na lata i klub na nich kiedys dobrze zarobi. Ale sie nagrali... Czereszewski zatrudnil juz kilkunastu pilkarzy a nikt na dobre sie nie sprawdzil. Zaden nie zostal liderem zespolu. O jakich talentach na skale Borussi mowi Branski? Jedyna odpowiedz jaka mi przyszla do glowy, ze to nie Branski wam odpowiedzial, tylko Stomil Cup. Pytanie o cegielki to kolejny strzal w stope. Branski jest w klubie od 1.5 roku. Ilu nowych sponsorow wciagnal do klubu w tym czasie? Odpowiedzi brak. Za to ciagle uwaza, ze to kibice daja ciala bo nie kupuja cegielek jak ci z Wisly. Czytalem juz rok temu jeden z artykulów ktore zamiescil na swoim profilu. Dotyczyl tego, jak to kibice sa hamulcowym w klubach. I ze eliminacja ze stadionow kibicow, ktorzy sa najbardziej zorganizowani powinna byc priorytetem, gdyz klub musi byc jedynym zrodlem informacji i ksztaltowania wizerunku. Zorganizowane ruchy kibicowskie sa wg Branskiego najwiekszym problemem w zarabianiu pieniedzy przez kluby pilkarskie. I stad w kazdym wywiadzie z nim czy Kowalewskim przeczytac mozna, ze istnieje mala grupa kibicow, ktorzy tylko przeszkadzaja. Tak jak powyzej redakcja pyta piszac "Wielu kibicow ocenia ..." a Branski odpowiada, "ze to zdanie tylko tej grupy". Jak Branski moze twierdzic, ze nie bedzie nikogo przekonywac do zakupu cegielek, bo to powinna byc powinnosc kibicow. Skoro sam nie wklada ani grosza w klub, a liczby jasno pokazuja, ze sprzedaz lezy. A wiekszosc akcji i tak kupili ludzie spoza regionu. Ja mam dla Pana Branskiego mala sugestie. Nich Pan zainwestuje w Stomil tyle co Cupial w Wisle i zdobedzie tyle co Wisla. A jestem pewien, ze za 20 lat kibice Stomilu wykupia akcji za 2mln tak jak zrobili to Ci z Wisly. W tej chwili potrzebuje stadionu, osrodka treningowego, akademii w CLJ, ekstraklasy, sukcesow, skautingu, rzecznika prasowego, dyrektora sportowego, doswiadczonego trenera i prezesa oddanego calkowicie klubowi. Bez tego ten projekt nie ma szansy na sukces i kibice maja pelne prawo punktowac kazda wypowiedz wladz, ktora mydli oczy i przerzuca wine na kibicow.

 83. 07.09.20 13:34 Gacek Z

  Czerkasow ma rację. Panie Brański zainwestuj pan najpierw swoje 2 mln złotych, a jak poprzez Kowalewskiego, Czereszewskiego i Majewskiego klub zrobi wynik sportowy to będzie mógł pan kreować swoich Perisiciów, Hummelsów, Piszczków i Błaszczykowskich. A na dziś, ryzyko, koszty nasze: pieniądze podatników Olsztyna & kibiców a zysk Pana Brańskiego. Ot i cały crowdfunding czyli publiczna akwizycja akcji spółki akcyjnej mówiąc językiem profesjonalnym a nie tą nowomową Pana Regieca

 84. 07.09.20 13:31 stomil 14/88

  Żaden poważny kibic nie kupi tych akcji, serce boli jak to piszę, ale niedługo wyjdą takie kwiatki, że nawet kibicka i dyrektor otworzą oczy.

 85. 07.09.20 12:55 Piotr Kowalski

  A wiec zachowując narzucone przez właściciela proporcje wchodzę w akcje Stomilu jak Rockefeler, Gates i Soros razem wzięci i daje 10 zł. A Kibicka z Zatorza to chyba z czasów głębokiej komuny jescze. Nic tylko zgoda, poparcie i zrozumienie. Brak samodzielnego myślenia modny był w poprzedniej epoce.

 86. 07.09.20 12:47 KIBICKA z zatorza

  Komentarz został ukryty z powodu nieodpowiedniej treści.

 87. 07.09.20 11:51 czerkasow

  O matko. Kto to łyknie? Tylko jakieś przygłupie pelikany.

 88. 07.09.20 11:41 Dyrektor OKS 1945

  kot jak zwykle pisze głupoty po alkoholu chyba a baranduda wcale nie zrozumiał o czym mówi pan barański zaraz czerstwiakow skończy zmianę i ci rozjaśni temat o co chodzi

 89. 07.09.20 11:39 Dyrektor OKS 1945

  nie wierzę co czytam najlepsze przed nami jedziemy wszyscy razem w jednym tempie bez kiboli rasistów faszystów bezrobotnych kryminalistów sprawców przemocy domowej w konkubinacie barański kowalewicz prowadźcie nasze wojsko ku chwale oks 1945 do boju do boju do boju akcje kupować nawet te tanie warto odmówić sobie alkoholu z zasiłków a na klub dać żeby ten mógł je wydać

 90. 07.09.20 11:38 barakuda

  Dalej zero konkretów,jakaś wizja jest...Wojtek coś zrozumiał a bajzel dalej w klubie widoczny.jakos mnie to nie zachęciło

 91. 07.09.20 11:32 Stomilowiec16

  Rb Lipsk - Borussia - ... Galacticos- a na koniec sie okaże, że skład, który wygrał jedyny mecz w 1. lidze 20/21 będziemy pamiętać jak morderca-komentator-szmugler Kaiserslautern 97/98

 92. 07.09.20 11:10 obserwator1985

  Nie czytajcie na trzeźwo tego wywiadu.

 93. 07.09.20 10:58 kot

  Na szczęście już nie Red Bull, tylko Borussia Dortmund. Ciężko jednak będzie zdobyć mistrzostwo kraju, grając w drugiej lidze. Ładny unik na pytanie, co kupno akcji może przynieść kupującemu. Dalej nie wiemy. Ogólnie wszystko jest dobrze, a nawet lepiej. Ja jestem już spokojny. Perišić, Kagawa, Błaszczykowski, Hummels, Piszczek - wystarczy lekko zmrużyć oczy. Orły do boju!

Redakcja stomil.olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się tutaj.


Zostań fanem

...i bądź na bieżąco!