Relacja z meczu Stomil Olsztyn - Odra Opole

Nic się nie zmieniło...

I liga 2021/2022 (26. kolejka, 2.IV.2021 r.) Koniec Stadion Stomil Olsztyn
Stomil Olsztyn 1:2 Odra Opole
0:1
77' Merville Fundambu Bramki Łukasz Kędziora 35'
Mateusz Spychała ż
Bramki Stomil Olsztyn: 25. Kacper Tobiasz - 3. Rafał Remisz, 41. Kevin Lafrance, 22. Jonathan Simba Bwanga - 14. Filip Szabaciuk (64, 28. Maciej Dampc), 8. Maciej Spychała, 10. Karol Żwir, 44. Krzysztof Toporkiewicz (46, 88. Filip Wójcik), 11. Hubert Sobol (46, 70. Merveille Fundambu), 13. Łukasz Moneta - 77. Patryk Mikita (74, 33. Jakub Tecław).
Odra Opole: 90. Błażej Sapielak - 9. Tomáš Mikinič (72, 22. Mateusz Spychała), 2. Piotr Żemło, 15. Konrad Kostrzycki, 4. Łukasz Kędziora, 47. Antoni Klimek (72, 19. Maksymilian Tkocz) - 94. Konrad Nowak, 5. Rafał Niziołek (84, 6. Michał Pawlik), 66. Miłosz Trojak, 17. Mateusz Marzec (90, 77. Cezary Sauczek) - 11. Dawid Czapliński (84, 28. Arkadiusz Piech).
Szczegóły Sędziował: Mateusz Złotnicki (Lublin).
Widzów: 1024.

Nie zadziałał efekt nowej miotły w Stomilu Olsztyn. Drużyna pod wodzą nowego trenera Piotra Jacka przegrał przed własną publicznością z Odrą Opole. Dla olsztyńskiego zespołu, który walczy o uniknięcie degradacji do II ligi, była to 17 porażka w tym sezonie.

Piotr Jacek zastąpił na stanowisku Adriana Stawskiego. Miał tydzień czasu na poprawę gry olsztyńskiego zespołu. Było widać pewne symptomy poprawy, ale niestety to za mało, żeby odnieść zwycięstwo w Olsztynie.

Piotr Jacek w swoim debiucie w I lidze dokonał kilku znaczących zmian w wyjściowej jedenastce Stomilu. Do składu wrócili Maciej Spychała, Rafał Remisz oraz Filip Szabaciuk. Z powodu gorączki od wtorku trenować z zespołem nie mógł Jonatan Straus. Za nadmiar żółtych kartek pauzował natomiast Tomasz Tymosiak.

Mecz rozpoczął się od ataków gospodarzy. Już w pierwszej minucie na listę strzelców mógł wpisać się Karol Żwir, a w dwunastej Kevin Lafrance. Tak się jednak nie stało i mecz przeniósł do środka pola, gdzie olsztynianie czyhali na przechwyty. Nic to jednak nie dało i to Odra wyszła na prowadzenie. W 35. minucie dośrodkowanie z rzutu wolnego po faulu Huberta Sobola zamienił Łukasz Kędziora. Stomil nie potrafił sforsować zagęszczonej obrony rywali i na przerwę schodził przegrywając 0:1.

Trener Jacek dokonał w przerwie dwóch zmian. Krzysztofa Toporkiewicza (miał na koncie żółtą kartkę) zmienił Merville Fundambu, a bezproduktywnego Huberta Sobola zastąpił Filip Wójcik. Ponownie to Stomil lepiej rozpoczął tę część gry, miał kilka okazji, ale znów nieskutecznych. Ponownie wykorzystali to goście i w 59. minucie podwyższyli prowadzenie po rzucie rożnym. Pierwszy strzał opolan trafił w poprzeczkę bramki bronionej przez Kacpra Tobiasza, ale dobitka Dawida Czaplińskiego znalazła drogę do siatki. Na domiar złego od 70. minuty olsztynianie grali w 10, gdy za drugą żółtą kartkę z boiska został wyrzucony Spychała.

Jeszcze w 77. minucie odżyły nadzieje na lepszy wynik. Fundambu dobił piłkę po sparowanym strale rzutu wolnego Łukasza Monety, jednak było to wszystko na co stać było w tym dniu Stomilowców.

- Nasz pierwszy wspólny mecz po bardzo dynamicznym tygodniu pracy, takiej pracy rozpoznawczej, tak naprawdę, więc tyle ile można było przekazać zawodnikom, myślę, że tego dokonaliśmy - mówił na konferencji prasowej Piotr Jacek, trener Stomilu. - Szkoda, że przegraliśmy po dwóch stałych fragmentach, bo drużyna przyjezdna, która ma oczywiście spokojniejsze miejsce w tabeli i teraz nam jeszcze odskoczyła, nie stworzyła sobie tak naprawdę sytuacji z meczu i to, szczególnie w sytuacji gdy ponad 20 minut graliśmy o jednego mniej i zdobyliśmy bramkę, należy uznać za taki pozytyw tego spotkania. Drużyna zobaczyła, że w osłabieniu, w warunkach pogodowych takich jakie były, potrafi złapać kontakt przynajmniej i na pewno musimy dużo więcej uwagi poświęcić stałym fragmentom gry.

Teraz punktów Stomil Olsztyn będzie szukał w Rzeszowie i to już jutro. Tym razem w zaległym spotkaniu drużyna zagra z miejscową Resovią.

Relacja live Ostatnia aktualizacja: 21:24:07

95' Koniec meczu.
90' Żwir z dystansu, ale niecelnie.
90' 5 minut dłużej potrwa ten mecz.
77' GOOOOL !!!!!!!!!! Fundambu zdobywa kontaktową bramkę.
74' 1023 obserwuje ten mecz.
74' Jakub Tecław wszedł za Patryka Mikitę.
73' Lafrancje z bliskiej odległości nie trafia głową do bramki. 1
71' Maciej Spychała wyleciał z boiska za dwie żółte kartki.
69' Moneta z 20 metrów, ale nie trafił w piłkę.
63' Z boiska zszedł Filip Szabaciuk, a w jego miejsce Maciej Dampc.
62' Maciej Dampc szykowany do wejścia.
61' Fundambu z dystansu i z kłopotami broni bramkarz ODra.
59' Odra prowadzi już 2:0 w Olsztynie. 87
57' Spychała wrzuca z wolnego, ale niecelnie strzela Mikita.
56' Wójcik robi pozytywne zamieszenie w naszych szeregach. Jest nadzieja na wyrównanie.
55' Żółtą kartką ukarany Grzegorz Lech.
50' Zamieszenie w naszym polu karnym, ale bez konsekwencji.
46' Filip Wójcik wszedł za Krzysztofa Toporkiewicza , a Merveille Fundambu za Huberta Sobola.
46' Gramy! 1
45' Koniec pierwszej połowy. Przegrywamy 0:1.
45' Minutę dłużej potrwa pierwsza połowa meczu.
35' 1:0 dla Odry. 87
4' Kontra Stomilu. Sobol do Toporkiewicza, ale ten źle podaje w kierunku Żwira. 1
1' Koniec pierwszej połowy.
1' Filip Wójcik wszedł za Krzysztofa Toporkiewicza , a Merveille Fundambu za Huberta Sobola.
1' Gramy! 1
1' Żwir z 18 metrów, ale bramkarz Odry łapie.
Kevin Lafrance ukarany żółtą kartką. 1
Spychała nie zagra z Resovią. 1
Żółtą kartką ukarany Krzysztof Toporkiewicz.
Żółtą kartką ukarany Maciej Spychała.
Karol Żwir z dystansu, ale piłka przeleciała nad poprzeczką.
Stomil na biało, Odra na niebiesko.
Piłkarze wychodzą na murawę!
Piłkarze zeszli do szatni.
W osiemnastce meczowej zabrakło Jonatana Strausa. Obrońca od wtorku nie trenował z powodu gorączki. Ma być zdrowy na Resovię.
Z powodu nadmiaru żółtych kartek nie może zagrać Tomasz Tymosiak. 1
Ławka rezerwowych Stomilu: 12. Konrad Syldatk - Wojciech Reiman, Beniamin Czajka, 28. Maciej Dampc, 63. Jakub Kisiel, Jakub Tecław, Hubert Szramka, Merveille Fundambu, Filip Wójcik. 1
Skład Odry Opole: 90. Błażej Sapielak - 2. Piotr Żemło, 4. Łukasz Kędziora, 5. Rafał Niziołek, 9. Tomas Mikinic, 11. Dawid Czapliński, 15. Konrad Kostrzycki, 17. Mateusz Marzec, 47. Antoni Klimek, 66. Miłosz Trojak, 94. Konrad Nowak. 87
W końcu to debiut trenera Piotra Jacka, więc musi być coś nowego!
podaliśmy skład ciurkiem bo... nie wiemy jakim ustawieniem wyjdzie Stomil. 1
Skład Stomilu: Kacper Tobiasz - Rafał Remisz, Maciej Spychała, Karol Żwir, Hubert Sobol. Łukasz Moneta, Jonatan Simba Bwanga, Kevin Lafrance, Krzysztof Toporkiewicz, Filip Szabaciuk, Patryk Mikita. 1
Witamy ze stadionu przy Al. Piłsudskiego 69a.

Stomil Olsztyn, pod wodzą nowego trenera, Piotra Jacka, podejmie w sobotę o godzinie 15:00 na własnym boisku Odrę Opole. Przed Dumą Warmii ciężka walka o utrzymanie, ale innej opcji jak trzy punkty sobie nie wyobrażamy!

Po dwóch fatalnych porażkach z GKS-em Jastrzębie (0:3) i Górnikiem Polkowice (0:4) doszło do zwolnienia Adriana Stawskiego. Po tygodniowym bezkrólewiu, podczas którego zajęcia z zespołem prowadził Grzegorz Lech, powołano nowego trenera Piotra Jacka, z którym Stomil rozmawiał już latem. W międzyczasie zatrudniono nowego trenera bramkarzy, którym został wracający do Stomilu Zbigniew Małkowski. Na stanowisku asystenta pozostał Grzegorz Lech, a Paweł Głowacki w dalszym ciągu pełni funkcję kierownika pierwszej drużyny. Skład sztabu szkoleniowego uzupełnili: Dariusz Nowicki – psycholog, Jacek Aptowicz – fizjoterapeuta i Paweł Załęski – fizjoterapeuta. Z klubem ma współpracować także Tomasz Narel, odpowiadajacy za analizę.

Piotr Jacek pierwszy trening przeprowadził w miniony poniedziałek. Dłużej trwało przybycie trenera do Olsztyna, ponieważ nie chciał w miniony weekend zostawiać MKS-u Kluczbork na lodzie. Jacek poprowadził zespół w starciu ze Stalą Brzeg i dopiero udał się do naszego województwa. Tym razem jednak nie obrał kursu na Ostródę (Jacek pracował przez rok w Sokole), a do Olsztyna, gdzie czeka go arcyciężka misja uratowania I ligi.

- W tym tygodniu bardzo dużo się dzieje - mówi Jacek. - Siedzimy w klubie praktycznie od rana do wieczora. Ja też poznaję zespół, mimo że z siedmioma piłkarzami miałem już styczność w innych zespołach. Pracujemy dużo, aby wybrać optymalne ustawienie i taktykę na spotkanie z Odrą Opole.

I dodaje: - Przede wszystkim mamy jedno zadanie, które nas czeka. Zamierzamy i jestem pewny, że utrzymamy Stomil w I lidze. Na tym się skupiam. Oczywiście chciałoby się mieć serię zwycięstw i oto będziemy walczyć, ale czas pokaże, jak to wszystko będzie wyglądać. Zostało 10 meczów do rozegrania, następne trzy spotkania zagramy w bardzo krótkim odstępie czasu, więc musimy znaleźć optymalne zestawienie personalne. Jest wiele obszarów, nad którymi musimy pracować. Wiemy, że kiedy zespół przegrywa, kiedy mu nie idzie, jest w dołku psychicznym. Pierwszy okres jest bardzo ważny, aby chłopcy odzyskali wigor, uśmiech, chęć gry. Jako zawodnik też przeżywałem takie sytuacje, gdy coś się zacinało. Wtedy najpierw trzeba zbudować pewność siebie i odzyskać radość z tego, co się robi. Teraz liczy się zadanie, jakim jest utrzymanie zespołu wI lidze i taki cel przede mną postawiono. Wiedziałem też, jaka jest sytuacja, więc interesuje mnie utrzymanie i wyłącznie na tym się skupiam.

W meczu nie będzie mógł zagrać za nadmiar żółtych kartek Tomasz Tymosiak, więc pierwszy raz na wiosnę w tej rundzie na boisku możemy zobaczyć Macieja Spychałę, który przez trenera Stawskiego został skreślony, a teraz może dostać szansę udowodnienia, że niesłusznie został pozbawiony szansy gry.

Odra po 24 kolejkach zajmuje 10. pozycję w tabeli z dorobkiem 33 punktów. Runda wiosenna w wykonaniu podopiecznych trenera Piotra Plewni należy do przeciętnych, bo w 4 spotkaniach raz wygrali, raz zremisowali i dwa razy doznali porażki, ale w ostatniej kolejce pokonali niespodziewanie 1:0 faworyzowany Widzew Łódź. W zespole Odry występuje były zawodnik Stomilu Miłosz Trojak.