Relacja z meczu Stomil Olsztyn - Pogoń Siedlce

Wielki Stomil w Wielką Sobotę

II liga 2022/2023 (26. kolejka, 8.IV.2023 r.) Koniec Stadion Stomil Olsztyn
Stomil Olsztyn 4:0 Pogoń Siedlce
3:0
15' (k) Piotr Kurbiel
17' Karol Żwir
45' Maciej Spychała
77' (k) Shun Shibata
Michał Rutkowski ż
Bramki Stomil Olsztyn: 39. Jakub Mądrzyk - 14. Filip Szabaciuk, 4. Igor Kośmicki, 25. Hubert Sadowski, 26. Bartosz Waleńcik, 50. Michał Karlikowski (84, 44. Łukasz Borkowski) - 7. Hubert Krawczun (60, 66. Dawid Kalisz), 8. Maciej Spychała (84, 6. Sebastian Szypulski), 15. Shun Shibata, 10. Karol Żwir (80, 99. Kacper Kondracki) - 9. Piotr Kurbiel (80, 77. Bartosz Florek).
Pogoń Siedlce: 70. Jakub Kowynia - 98. Maciej Kołoczek (34, 26. Michał Rutkowski), 2. Tomasz Lewandowski, 19. Maciej Wichtowski, 10. Krystian Miś (80, 23. Nikodem Fiedosewicz) - 11. Tomasz Mamis (60, 18. Orest Tkaczuk), 31. Ernest Dzięcioł (80, 16. Jakub Sinior), 7. Damian Szuprytowski, 8. Kamil Włodyka (46, 99. Bartosz Wicenciak), 56. Cezary Demianiuk - 21. Mateusz Majewski.
Szczegóły Sędziował: Konrad Aluszyk (Toruń).
Widzów: 1609.

Piłkarze Stomilu Olsztyn nie zawiedli w Wielką Sobotę i wygrali przed własną publicznością z Pogonią Siedlce. Spotkanie zakończyło się wysoką wygraną i olsztynianie cały czas kontynuują imponującą serię 12. zwycięstw bez porażki w rozgrywkach II ligi.

Stomil kolejkę wcześniej zremisował na wyjeździe 2:2 z KKS-em 1925 Kalisz. Olsztynianie na wyjeździe prowadzili 2:1, ale ostatecznie zremisowali. Remis był odbierany jako spory niedosyt i remis miał zyskać na wartości, po tym jak się uda wygrać z Pogonią przed własną publicznością. I tak się stało w Wielką Sobotę. Stomil zagrał do bólu skutecznie i pokonał ekipę Marka Saganowskiego 4:0!

Obchodzący w dniu meczu urodziny trener Szymon Grabowski w tym spotkaniu nie mógł skorzystać z usług trójki graczy. Zagrać z powodu urazów nie mogli: Lukáš Kubáň, Filip Wójcik oraz Maciej Stromecki. W drużynie gości zabrakło najlepszego strzelca zespołu Damiana Nowaka, który w tym sezonie II ligi strzelił już 14 goli. Piłkarz drużyny rywali narzeka na uraz i ma być zdrowy dopiero od następnego spotkania.

Pierwsze pięć minut spotkania przyniosły dwie groźne sytuacje podbramkowe. W 3. minucie w słupek trafił piłkarz gości Tomasz Mamis, chwilę później gospodarze odpowiedzieli ładną kombinacyjną akcją. Niestety piłka uderzona przez Karola Żwira przeleciała minimalnie obok słupka, bo nikt nie był w stanie zamknąć tego zagrania wzdłuż linii bramkowej. W pierwszej połowie Stomil strzelił dwie bramki w odstępie dwóch minut. Najpierw z rzutu wolnego w pole karne ładnie zacentrował Maciej Spychała, a w polu karnym faulowany był Hubert Krawczun. Jedenastkę pewnym uderzeniem na bramkę zemienił Piotr Kurbiel (7 trafienie w sezonie). Chwilę później Stomil ładnie przejął piłkę na połowie rywala, a akcję wykończył Karol Żwir. Bramka na 3:0 padła w ostatniej akcji pierwszej połowy. Stomil miał rzut wolny na 32 metrze i do piłki podszedł Spychała i Shun Shibata. Najpierw pierwszy przebiegł nad piłką, następnie podobnie postąpił Japończyk i ostatecznie Spychała zdecydował się mocne uderzenie i piłka wpadła nad głową Jakuba Kowynia. Po meczu autor tego pięknęgo trafienia przyznał, że chciał dośrodkować, ale skoro weszło przypadkowo, to jest to jego najpiękniejsza bramka w karierze.

Przez dłuższą część drugiej połowy Pogoń miała przewagę, pachniało straconą bramką, ale tak się nie stało. Na 4:0 podwyższył nasz zespół, a dokładniej bramkę z rzutu karnego strzelił Shibata. Wcześniej jedenastkę wywalczył w polu karnym Dawid Kalisz.

- W piłce nożnej ważne jest to kto strzela bramki, a nie kto się dłużej utrzyma przy piłce - powiedział po meczu Marek Saganowski, trener Pogoni, a wcześniej m.in. piłkarz Legii Warszawa i reprezentant Polski.

- Od początku wiedzieliśmy, przygotowując się do tego meczu, że Pogoń Siedlce jest wymagającym rywalem - powiedział Szymon Grabowski, trener Stomilu. - Grają dobrze w piłkę pod wodzą trenera Saganowskiego. Nie tylko w tej lidze, a także w Pucharze Polski, z tą drużyną inni przegrywali. Wyczulaliśmy naszych zawodników na to w tygodniu.

I dodaje: - Mecz rozpoczął się z obydwu stron bardzo odważnie. Pogoń najpierw trafia w słupek i ten mecz mógłby się potoczyć inaczej. My z drugiej strony mamy sytuację Karola Żwira, który zagrywał piłkę w poprzek bramki. Było wiadomo, że drużyna która pierwsza strzeli bramkę będzie miała łatwiej. Trzeba pochwalić moich zawodników z jaką determinacją dążyli do zdobycia bramki i to nam się udało na 1:0, 2:0. Można powiedzieć, że szczęście dopisało przy rzucie wolnym na 3:0. Zdawaliśmy sobie sprawę, że Pogoń w drugiej połowie nie ma nic do stracenia. Nie będę mówił o pretensjach, bo nie mogę mieć pretensji gdy wygrywa się 4:0 z dobrym przeciwnikiem. W momencie gdy oddajemy inicjatywę to nie tracimy bramki. Chcę tylko i wyłącznie pochwalić chłopaków za to co zrobili. Wiemy ile pracy przed nami, nie popadamy w hurraoptymizm. Szanujemy i doceniamy to co dzisiaj zrobili.

Stomil Olsztyn wygrał 11. spotkanie w II lidze i w tym momencie ma na koncie 44 punkty. Od 12. spotkań z rzędu ekipa trenera Grabowskiego nie zaznała porażki. Jakub Mądrzyk 10. raz zachował czyste konto w tym sezonie.

W kolejnym spotkaniu Stomil ponownie zagra na własnym stadionie, a rywalem będzie GKS Jastrzębie. Spotkanie zaplanowano na 16 kwietnia 2023 roku (niedziela) o godzinie 15:00.

Relacja live Ostatnia aktualizacja: 08:42:59

93' Koniec. WESOŁYCH ŚWIĄT!
90' Co najmniej 2 minuty potrwa to spotkanie.
88' Shibata groźnie, ale niestety nad poprzeczką. 1
81' Bartosz Florek wszedł za Piotra Kurbiela, a Kacper Kondracki zmienił Karola Żwira.
77' GOOOOOOOOOOOOOOL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bramkę na 4:0 z rzutu karnego strzelił Shun Shibata! 1
77' Karny dla Stomilu! 1
74' Majewski z wolnego, ale piłkę pewnie łapie Mądrzyk. 1412
74' Żółtą kartką napomniany Igor Kośmicki.
72' Fajna akcja Stomilu zakończona silnym uderzeniem przez Żwira. Bramkarz gości na posterunku. 1
64' Pogoń przecisnęła. Jakub Mądrzyk ładnie wybronił i nadal zachowuje czyste konto w meczu. 1412
63' Ufff... słupek. Goście nadal bez gola. 1412
61' Dawid Kalisz wszedł za Huberta Krawczuna.
47' Shun Shibata bezpośrednio z rzutu wolnego, ale trafia w boczną siatkę. 1
46' Gramy.
45+3' Przerwa.
45+2' GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bramkę bezpośrednio z rzutu wolnego z 32 metrów strzelił Maciej Spychała.
45' Doliczone co najmniej 2 minuty.
42' Bartosz Waleńcik zapomniany żółtą kartką. 1
40' Mamic zamyka wrzutkę w pole karne, ale tylko w boczną siatkę. 1412
17' GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bramkę na 2:0 strzelił Karol Żwir! 1
15' GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bramkę z rzutu karnego strzelił Piotr Kurbiel! 1
14' Hubert Krawczun faulowany w polu karnym i mamy rzut karny. 1
11' Silne uderzenie Żwira z 20 metrów, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. 1
5' Ładna kombinacyjna akcja Stomilu i Karol Żwir był blisko strzelenia bramki na 1:0. 1
3' Tomasz Mamis trafia w słupek! 1412
Gramy! 1412
Mecz sędziować będzie Konrad Aluszyk z Torunia. 1
Piłkarze obydwu drużyn wychodzą na murawę.
Jeszcze 19 minut i zaczynamy drugoligowe emocje!
Piłkarze Stomilu wybiegli na rozgrzewkę. W Olsztynie dzisiaj słonecznie, w miłych warunkach atmosferycznych będzie można obejrzeć II-ligowe spotkanie.
Z powodu kontuzji zagrać nie mogą: Lukáš Kubáň, Filip Wójcik oraz Maciej Stromecki. 1
Na ławce rezerwowych są: Konrad Syldatk, Sebastian Szypulski, Werick Caetano, Łukasz Borkowski, Dawid Kalisz, Mateusz Drabiszczak, Bartosz Florek, Kacper Kondracki. 1
Wyjściowa jedenastka "Dumy Warmii": 39. Jakub Mądrzyk - 14. Filip Szabaciuk, 4. Igor Kośmicki, 25. Hubert Sadowski, 26. Bartosz Waleńcik, 50. Michał Karlikowski - 7. Hubert Krawczun, 8. Maciej Spychała, 15. Shun Shibata, 10. Karol Żwir - 9. Piotr Kurbiel. 1
Bramkarze Stomilu już na rozgrzewce. 1
Witamy ze stadionu przy al. Piłsudskiego 69a.

Niepokonany od 11 ligowych kolejek, Stomil podejmie w Wielką Sobotę Pogoń Siedlce. Początek spotkania o godz. 15.

Stomil po 25 kolejkach ma 41 punktów, co plasuje go na 6. miejscu w ligowej tabeli. W ostatniej kolejce Biało-Niebiescy mierzyli się w Kaliszu z KKS-em 1925 i zremisowali 2:2. Spotkanie ponownie pozostawiło po sobie pewną dawkę niedosytu, bo olsztynianie prowadzili mimo słabego początku meczu i mieli szansę, by to spotkanie przechylić na własną korzyść.

- Myślę, że moja ocena jest pozytywna jeśli chodzi o to, co zaprezentowaliśmy wspólnie z gospodarzami - mówił Szymon Grabowski po meczu w Kaliszu. - Dla kibica było to fajne widowisko, dużo akcji ofensywnych. Było widać od początku, że obie drużyny chciały wygrać i stąd "otworzył się" mecz. Jestem zadowolony z tego, co zaprezentowaliśmy z racji nie najlepszego początku.

Prowadzona przez Marka Saganowskiego Pogoń Siedlce po 24 rozegranych meczach na 30 punktów i zajmuje 12. miejsce w tabeli, z 4 oczkami przewagi "nad kreską". W ostatnich kolejkach siedlczanie pewnie pokonali Garbarnie Kraków (3:0), w zaciękłym meczu Górnika Polkowice (3:2) i urwali punkty Olimpii Elbląg (1:1). W poprzedniej serii gier rywalizowali z GKS-em Jastrzębie i zremisowali 1:1. Mają jedno zaległe spotkanie do rozegrania z KKS-em Kalisz. Najlepszym strzelcem Pogoni jest Damian Nowak z 14 trafieniami na koncie.

Piłkarzami Stomilu są byli Pogoniści: Piotr Kurbiel i Marcin Stromecki. Z kolei Pogoń aktualnie reprezentują byli zawodnicy klubu z Olsztyna: Ernest Dzięcioł i Dawid Smug.

W meczu z Pogonią nikt nie pauzuje za kartki, ale zagrożeni czwartym, wykluczającym na jedno spotkanie upomnieniem są Hubert Sadowski, Maciej Spychała i Filip Szabaciuk. W tygodniu na mniejsze urazy narzekali Karol Żwir i Hubert Krawczun, ale powinni być gotowi do gry. Cały czas wykluczony z treningów jest Lukáš Kubáň.

Początek spotkania Stomil Olsztyn - Pogoń Siedlce w sobotę (8. kwietnia) o godz. 15. Przed meczem od godz. 13:30 na pasażu odbędzie się giełda wymian pamiątek Stomilu przygotowana przez klub. W zamian zbierane zostaną fundusze na walcząca z SMA Kingę Rydz.